Binnenland. hol land aan dc verkregen vrijheid gewen nen. Verder wordt men gewezen op de voordeelen die Frankrijk uit eon rcpublie- keinsch gouvernement trokken moet. Spanje. Bij do stemming over het amendement op de constitutie van Alvares om do Ka tholieke eenheid in Spanje te vestigen, hielden zich 44 leden huilen stemming en 59 waren afwezig. Het amendement werd verworpen met 227 tegen 39 stemmen, zoodat dan, zoo hel heet, godsdienstige verdraagzaamheid in Spanje is ingevoerd. Hij do verdediging van het amendement werden de dames op de tribune zoo luid ruchtig in hunne teekenen van goedkeuring, dat Canovas del Castillo dreigen moest ze van de tribune te zullen laten verwij deren, als ze zieli niet rustig hielden. Volgens een telegram uit Rome, heeft de Koning een brief aan den Paus geschre ven, waarin hij zegt, dat, aangezien Spanje door en door Katholiek is, er voor de Katholieken geen reden bestaat om over de toepassing van het artikel der grondwet betrekkelijk de godsdienstvrijheid zirh angstig te maken. Bovendien, voegt de Koning er bij, is dit artikel niet in strijd met den geest van het co .eordaat van 1851. SLUIS, 11 Mei. Z. M. heeft benoemd tot Commissa ris des Konings in de provincie Zee land jhr. mr. W. Six, secretaris der gemeente 'sGravenhage. Gisteren avond trof een oudrenpaar alhier een smartelijk verlies. Een bijna vijf jarig zoontje van hen speelde jneteenige ande re kinderen aan de zoute vest, waarover een plank lag. Waarschijnlijk heeft het kind over aéze plank geloopen. en is bmgesïagen en ver dronken. De overige kinderen stonden bij den jeugdigen drenkeling te huilen. Ze waren in hun kinderlijkheid to onnoozei om hen te kunnen redden. Zeer verwondeit het ons, dat we hier- niet van meer dergelijke onheilen hooren. Als we soms de onbedachtzaamheid van kinderen aan de kaai en het kanaal nagaan, dan huivert men, hoe d:e kleinen zich zoo na «aan soms in het water durven be geven. Bijna iederen dag, nil vooral in de vacantiedagen, kon men getuige wezen, hoe een 10 a 15-tal kindereu door slooten waden, met stokken er over springen enb aldadighe- den plegen aan deze plaatsen des gevaars. Het is niet te vergeD, dat men de kin deren aan handen legt, doch de al te groote gerustheid om te weten waar ze den ge- heelen dag uithangen, komt wel eens om haar smartelijk loon. Jl. Maandag heeft de hoofdonderwijzer met zijne leerlingen der hoogste klasse een wandeling gemaakt naar St. Kruis, Eede en Middelburg in Vlaanderen en langs Heille terug naar hu r. Hoewel de wandeling nog al groot was, zijn er geen bagagewagens noodig geweest om achterblijvenden op te laden. De kin deren zijn even vrolijk en wel teruggekeerd als zij vertrokken waren. Den 7 dezer heeft door ds. Janssen de bevestiging plaats gehad van ds. Knot tenbelt, naar aanleiding van 2 Cor. 4 v. la. 's Namiddags hield ZEw. ten aanhoore van een groote schare zijn intreerede tot tekst hebbende Rom. 15 vs. 29. -Wij herinneren alle neringdoendendat op de volgende dagen in onderscheidene gemeen ten in dit district de gelegenheid zal w orden opengesteld totherijkder maten en gewichten en welte Zuidzande en Retranehement 12 Mei. Sluis, ook voor St. Anna ter Mniden, 13 en 15 Mei. Aardenburg, ook voor Eede, Heille en St. Kruis, IC en 17 Mei. Oostburg 18 en 19 Mei. Schoondijke 20 Mei. Bier vliet 22 Mei. IJzendijke, ook voor Water- laudkerkje, 23 en 24 Mei. Hoofdplaat, 2G Mei. Breskens, 27 Mei. Bij de algemeene vereenigde commissie voor den watersnood te Amsterdam is tot dusver 210.688,59 ontvangen/' Uit den Haag vernemen wij, dat de heer Groen van l'rmsterer in een zeer zawkken toestand verkeert. Een schrijver in de N. Arnh. Courant geeft een beschouwing over het Amsterdam van dezer dagen en zegt daarin o. a. «Veel is er dan ook reeds te Amsterdam veranderd; het meest viel mij op het verschil van indruk, dat de Gemeenteraad van heden maakt bij vroeger tijd. Toen bestond de Raad uit deftige mannen, die een goede opvoeding hadden genoten en door uiterlijk en ontwikkeling wezenlijk de hoofdstad op waardige wijze vertegenwoordigden. Van die waardigheid is weinig overgebleven, zelfs wat het uiterlijk betreft; ook in de gewone beleefdheidsvormen schieten de autoriteiten te Amsterdam thans te kort. Zoo o. a toen Z. M. den schouwburg bezocht en daar een voorstelling van stukken iu het Hollandsch bijwoonde. Daar waren geen officieren der schutterij, geen leden van den Gemeente raad, geen bestuurders van hooge collegien! Van de wethouders slechts twee Overigens waren de eerste rangen zeer slecht bezet. De Rij lisbetaalmeester was in den schouwburg, maar overigens brilleerden allen door hun afwezigheid. Welk een verval in goede vor men, in belangstelling Werden die lui eens niet op de diners gevraagd, zij zouden zich verschrikkelijk verongelijkt achten, maar als het hunnerzijds op aankomt be tamelijke acte de presence te geven, blijven zij bot weg." Zaturdag 11. werd Jut veroordeeld tot levenslange en C. Goedvolk tot 12-jarige tuchthuisstraf de laatste wegens medeplicn- tigheid aan diefstal.. Reeds Zaterdag per lulUtin aan onze ahonnès medegedeeld.) Nauwelijks had de president de stral' uitgesproken, of een hevig gesnik v erd ver nomen. Het bleek, dat Christina Goedvolk flauw was gevallen. Ook de eerste beschul digde gaf blijken van groote onrust en viel, nog vóór het laatste woord was gesproken door een hevig zenuwtoeval aangetast, iu de bank neder. Gelakte het, terwijl de zaal door het pubiiek ontruimd werd, de vrouw spoedig bij te brengen en uit de zaal te verwijderen, acht man waren met alle krachts inspanning bezig Jut te bedwingen, die zich heen en weer bewoog en zijn hoofd en ar men trachtte los te maken. Eerst na groote moeite gelukte liet hem eenige middelen toe te dienen en hem bij te brengen. De veroordeelden werden alsnu weder on der geleide naar de gevangenis terugge bracht. Ook nu weder wérden steenen naar het rijtuig geworpen, waarin Jut zich be vond. Eene talrijke menigte was weder op de been. Omtrent den toestand van Jut, nadat hij zijn vonnis vernomen had, meldt het Va derland het volgende Akeliger schouwspel laat zich niet denken. Schoon iu een dwangbuis <eh alzoo de han den op de borst en de armen van achteren gebonden, wist hij een kracht te ontwikke len,die versteld deed staan'. Zes a zeven rijksveldwachters konden hem, ook nadat zij hem de boeien hadden aangedaan slechts met moeite bedwingen en nog niet voorkomen, dat hij zich telkens overeind richte en bewegingen maakte, als wilde hij zich 't hoofd tegen de bank te pletter slaan. Bijtende en trappende, als een dier, brul lende en snuivende van woede, mocht het eerst nadat de terechtzitting minstens tien minuten geëindigd was, den veldwachters gelukken, liem op een aangebrachte krib neder te leggen en daarop te hinden, na hem voortdurend met koud water te heb ben begoten. Toen was er minstens een kwar tier verloopen. Men heeft zich wel eehs verbaasd over 't es corte van gerechtsdienaren, dat Jut steeds om ringde, maar ieder die getuige was van dezen dierlijken aanval van woede, zal moeten erkennen, dat de openbare macht goed ge zien heeft en geen enkele maatregel over bodig Icon geacht worden. Ook de aanwe zige medicus schreef de ontwikkeling meer aan woede, en niet aan bepaalde zenuwaan vallen toe, al bracht hij zich ook langza merhand in dien overspannen zenuwtoestand. 't Was een afgrijselijk schouwspel, waar bij, evenals bij zijn vreeselijk moorden op de ongelukkige weduwe v. d. Kouwen en hare dienstmaagd Helena Beeloo, de wild heid en woestheid zijner dierlijke natuur zich in al haar ruwe kracht openbaarde. De aanval van woede duurde echter niet zoo lang als hij vroegere gelegenheden. Na verloop van drie kwartier is hij kalmer geworden, in tranen uitgebarsten en daar mede in zoodanigen toestand gekomen, dat hij op de gewone wijze tegen kwart over twaalven naar de gevangenis is terugge bracht. Toen het rijtuig daar aangekomen was en" hij binnen werd gebracht, ontstak hij evenwel in razernij, en trachtte door een grooten sprong zich het hoofd op de stee nen te verpletteren. Men greep hem nog bij tijds en men was weder genoodzaakt hem op zijn krib te hinden. Jut is van zijn vonnis in ho ger beroep gekomen. Cristina Goedvolk heeft in haar lot berust. STATEN-GENERAAL, In de zitting der Tweede Kamer van de Staten-Genefaal zijn ingekomen wets ontwerpen tot regeling van het Neder- landsch muntwezen, met aanwijzing der fond sen daartoe en nadere regeling der verwis seling van de muntbilletten. De hoofdstrekking der nieuwe muntwet is de volgende gouden standaard gouden standpenningen, tientjes, vijfjes; zilveren pasmunttweeguldenstuk, cenguldenstuk, kwartjes, dubbeltjes, stuiversbronzen pas munt twee eu haif-, een-cents-, halve cents stuk. Het voorstel van den heer Stieljes, strekkende om het wets-ontwerp tot wijzi ging van de wet op de nationale militie, aan de orde te stellen na de behandeling van het reeds aan de orde gestelde wets ontwerp op de tandheelkunde, in stemming gebragt, werd met 41 tegen 15 stemmen aangenomen. - Het wetsvoorstel tot intrekking der jagtwet is, na verwerping door de Tweede Kamer der Staten-Generaal van het le art. door de voorstellers ingetrokken. KOLONIËN. De volgende mededeelingen omtrent het sedert de aankomst van generaal Wiggers van Kerchem te Atehin gebeurde en de dispositie der troepen aldaar is aan de Sumatra Courant ontleend De per stoomschip Sindoro ontvangen tijdingen uit' Atehin loopen tot den 17cien dezer, docli maken geen melding van be langrijke krijgsverrichtingen, welke volgens de hier loopende geruchten onmiddellijk na 't optreden van genei aal Wiggers van Kerchem. zouden plaats gehad hebben. De generaal is den lln dezer-te Atehin aangekomen, en heeft zich sedert den 14n onledig gehouden met 't opnemen van het ooriogsterrein en onze nieuwe positien aldaar. De ageerende troepen zijn te Kotta-Radja teruggekeerd, en men vermoedt dat het tijdvak van doortasten voor het oogenblik afgesloten en dat van consolideeren aange vangen is. Men wil echter weten, dat de Minister van Koloniën last heeft gegeven 't door generaal Pel opgevatte operatieplan zooveel mogelijk te volgen, en den oorlog met alle beschikbare krachten te beëindigen. In verband hiermede is de onderstelling geoorloofd, dat de ongeveer 700 man versche troepen, die niet zonder moeite uit de gar nizoenen van Sumatra's Westkust samen getrokken zijn, en van hier denkelijk den 9 dezer reeds naar Atehin zullen vertrekken, als een begin van uitvoering der ministe-

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 2