N". 19. Zeventiende jaargang. A0 18. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Vrijdag 12 Mei. BEKENDMAKING. Buitenland. I If IS C H BWEEKBIAD Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiënvan 15 regels GO cent, elke regel meer 7 y2 cent. Groote letters naar hetge- tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure) en gewone Berichten oi' Mtukitloflingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. Het Bestuur van den Willem-Le/ypold-P older, NeGr- landsch gedeelte, brengt ter kennis van de eigenaren van landen in dien polder gelegen, Dat ten kantore van den Ontvanger-Griffier van des vooriniddags 10 tot 1 ure, op na te noemen da tums zullen ter lezing liggen, 1°. "Van den 13 tot en met den 20 Mei aanstaande, De rekening en verantwoording over het afge- loopen dienstjaar 1875/76, alsmede de door het Polder bestuur opgemaakte begrooting der inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar, loopende van 1 Mei 1876 tot 30 April 1877 met bijbehoorende memorie van toelichting. 2°. Van den 21 tot en met den 31 Mei aanstaande. Genoemde begrooting. na in de Vergadering van ingelanden te zijn vastgesteld.. Dat de vergadering van ingelanden zal gehouden worden te Sluis in-de herberg bij P. Beijaert op de kaai op Dingsdeig den 23 Mei aanstaande, des voormiddags ten 11 ure. Het Bestuur voornoemd, JOZs, BASTING JOZsZ. Dijkgraaf. J. LANSION CROLN, Ontv.-Grijten. België. PEESTEN DER GENTSCHEPACIFICATIE. Zooals men weet, heeft de Gemeenteraad van Gent eene Commissie benoemd, gelast om het programma der feesten van de Gentsehe Pacificatie uit te voeren. Deze Commissie is in drieën gesplitst geweest die van kunst en geschiedenis, die der vreemde steden, die van financiën. Aanstonds heeft de Commissie van kunst en geschiedenis zich aan het werk gezet om den historischen stoel, die in Augus tus onze straten zal doorkokken, in te lich ten. Geholpen door de bijzonderste kunst schilders en beeldhouwers der st; d en met de bereidwillige medewerking van twee vreemde schilders, de heeren Cluysenaer van Brussel en Willem Geets van Meehelen, heeft zij het programma van dien stoot vastgesteld, die de voornaamste feiten dei- geschiedenis der Nederlanden in de XVP eeuw zal verbeelden. Het Gemeentebestuur heeft alsdan aan de bijzonderste maatschappijen dor stad eene uitnoodiging gezonden om aan dien stoet deel te nemen, en vier en twintig maatschappijen hebben dien oproep reeds gunstig beantwoord, Naar men zegt, zouden nog andere krin gen binnen kort hunne bijtreding aanmel den. Van nu af aan hebben zich te za- men rond de negen |honderd personen aan geboden om aan den historischen stoet deel te nemen, hetgeen genoegzaam be wijst, dat gansch de bevolking de Feesten der Gentsehe Pacificatie begrijpt en goed keurt. Ziehier nu de lijst der wagens met de namen der kunstenaars, die zich met liet maken der teekeningen en plannon heb ben willen belasten: De bloedraad (M. Lod. Van Biesbroeck), De heilige Inquisitie (M. Willem Geets), De Spaansche Furie te Antwerpen (M. Ad. Pauli), De eendracht der 16 Nederlandsche provinciën (M. Cluy senaer), De Godsdienstige Vrede (M. Met- depenningen), De ondeiteekening der Pa- cilicatie ten Stadhuize (M. Capeinick) en de Stad Gent (M. Lebrun.) De heeren beeld houwers Paul De Vigne, De Kesel en Wan- te hebben de vervaardiging der heelden en ornementen dier wagens op zich ge nomen. Al deze namen zijn eene schitte rende waarborg voor het welgelnkken van den stoet. Ook de zaak der costumen is aandach tig bestudeerd geweest. De heeren kunst schilders Den Duyts en Julius Van Bies broeck zijn, op last der Commissie, naar Antwerpen, Rotterdam, Leiden en Utrecht gegaan om er do magazijuen der costu miers, die de Antwerpsche, kavalkade in gericht hebben, te bezichtigen. De uitslag dezer reis is geweest, dat de Commissie be sloten heeft de costumes te Gent zelve te laten maken, hetgeen heel nauwkourig on der toezicht der artisten en tegen lagere prijzen zal gebeuren, De Commissie heeft zich ook naar Meehe len begeven om do wagens der prachti ge kavalkade, die verleden jaar door den heer Willem Geets word ingericht, te be zichtigen en om over do praktische moeie lijkheden inlichtingen te nemen. Buiten den historischen stoet zullen de feesten bestaan in eene grooto muzikale uitvoering van werken der heeren Vanden Eede en Waelput en in eene Gala-ver tooning van een vlaamsch historisch dra ma van M. Emiel Van Goetliem, en waar van het muziek door M. P. Benoit ge componeerd is. Van nu af kan men verzekeren dat de feesten der Gentsehe Pacificatie, die op hei einde der maand Augustus zullen plaats hebben, zeer schitterend zullen zijn. Te Brugge hebben vóór een paar da gen de liberalen tot den strijd beslofen met een geestdrift, die bewondering af dwingt na de nederlaag die zij in Octo ber van 't vorige jaar bij de gemeente raadsverkiezingen leden. Maar de kansen keeren, en zoo 'tal niet waarschijnlijk is dat onzo vrienden zich nu reeds voor de geleden nederlaag wreken, onmogelijk is 'tin elk geval niet. Bixmude, vertegen woordigd door den Minister van Justitie, Thielt, door dien van Openbare Werken, Rousselaere, waar de heer Dumortier als koning heerseht, (een afgevaardigde van Vlaanderen, nota bene! die geen woord Vlaamsch spreekt!) en Furnes, vertegen woordigd door den heer Visart de Ro- carmé, zijn vier lippelooze districten. Te Ostendo zullen derleriralen tevergeefs trach ten den burgemeester, den heer Van Iseg- heiïi, te vervangen, maar daarentegen be dreigen zij te IJperen zeer sterk den libe ralen oud-minister Alphonse VandenPeo- reboom dit zijn, met de Gentsehe burge meester, die vóór korten tijd den heer Pieter D.ebaets opvolgde, de eenige liberale af gevaardigden uit beide Vlaanderen. Eugène 'tKint heeft zich zijne gevan genis zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt. Hij eet dagelijks fijn en lekker, en do soldaten op schildwacht, zegt de Chronique, zien al die lekkernijen met stoïsche kalmte binnendragen, terwijl .zij hun commies brood kauwen of hun mager soepje op slorpen Dat de secretaris der Ban- que de Bélgique zich daarmede niet te vreden stelt, daartoe heeft hij 'trecht. immers 'twordt betaald. Maar dit toch gaat te ver 'tKint ontvangt dagelijks tal rijke bezoeken. Zonder twijfel mag hij zijn goede vrienden bij zich ontvangen, maar dan ten minste als alle gevangenen achter de tralies in het parloir. iO neen 'tKint ontvangt visites in zijn cel," zegt de Chronique. II reste chez lui comme M. Choufleuri Maar wat wilt go, 'tKint is immers geen gewoon gevangenehoe komt gij er toe een man, die beschul digd wordt 24% millioen gestolen te heb ben v Frankrijk. Sedert Maandag jl. worden voor do rechtbank te Chartres op nieuw de plei dooien gevoerd in het procos over de na latenschap van pater Lacordaire, die thans ongeveer vijftien jaar dood is. Lacordai re had zijn vermogen, 600,000 fr. groot vermaakt aan zijn biechtvader, of eigen lijk aan de Dominikanen, zijne geestelijko orde, die in Frankrijk slechts geduld, maar niet wettelijk eikend is. Ofschoon des pators familie, die het testament aan viel, alle processen had gewonnen, zoo vonden de Dominikanen steeds nieuwe chicanes, en de familie is Ihans reeds aan het tiende proces, daar de monniken wei geren het vermogen van Lacordaire uit do handen te geven. In Frankrijk heeft het benoemen van maires en adjuncten buiten den gemeen teraad stoeds veel ongenoegen verwekt. Thans bevat het Journal Offic. een citcu- lairo van den minister Ricard, hevelende do onmiddelijke vervanging van allen. Hij heeft ook een circulaire gezonden aan de prefecten dat zij niet langer hun persoonlijke meoniug moeten doen gelden maar ondubbelzinnig verklaren dat zij de republiek vertegenwooidigen en in die rich ting werkzaam zijn. Hun wordt verzoen- lijkheid en achting voor de gekozen licha men aanbevolen. De administratie moet

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 1