Bij de Tweede Kamer is ingekomen «en adres van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Goes, houdende verzoek tot wij ziging der schutterij-wet. Z. K. H. Prins Alexander is den 26 April met den trein van 8.25 te 's-Hage uit Brussel aangekomenAan den trein werd Z. K. H. ontvangen door den Commissaris des Kouings in deze provincie, den generaal Michelhoff, den heer graaf Van Randwijk, grootmeester van het- Huis des Kouings, den heer Gevaerts van Simon shaven, hof maarschalk, den heer Von Weckerlin, se cretaris van H. M. deKouingiu, alsmede door de beide heeren Viukhuyzen en eenige acade mie-vrienden van Z. K. H.; de Prins, die er zeer goed uitzag, werd begeleid door de heeren van Goens en Beijerman. Na zich met de aanwezige heeren onderhouden te hebben, legde hij een bezoek af bij H. M. de Koningin. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken is met ingang van 1 Junie.k. aan den ingenieur le kl. A. vanHooff onbepaald verlof verleend uit de dienst van 's Rijks waterstaat, en is genoemde ingen. tijdelijk in dienst gesteld als sectie-ingen. bij den aanleg van staatsspoorwegen. De Minister van Financien brengt ter kennis, dat met 1 Mei in werking is getreden het Koninklijk besluit, betreffende de mede werking der postadministratie tot inbreng van gelden in spaarbanken. In de maand November a. s. zal in het lokaal van hot Dep. van Financien een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnu merair bij het vak der posterijen, waartoe twaalf plaatsen ter vervulling worden open gesteld. Do voorwaarden zijn in de Staats courant vermeld. Blijkens het antwoord van den Minis ter van Finantien op de belasting-ontwerpen, heeft hij de tabaksbelasting en het verhoogd recht op de thee teruggenomen. Door de arrondissements-rechtbank te Middelburg is W. Pil. te Vlissingen ver oordeeld tot een maand cellulaire gevange nisstraf, een geldboete van f 50 en in de kosten, enz. wegens het houden van een huis van liasardspel en het daarin toelaten van publiek. De gezondheid van dr. A. Kuiper is volgens de Standaard merkelijk verbeterd, doch onthouding van allen intellectueelen arbeid is nog steeds gebiedend noodzakelijk. Ter herdenking aan den sterfdag 29 April jl. van M. A. de Ruiter wapperden Zaterdag le Vlissingen do nationale kleuren van de openbare gebouwen en vele parti culiere woningen. Zondag morgen werd vernomen, dat in den afgeloopen nacht de schanddaad was gepleegd dat de immortellenkransdie 's avonds te voren aan het standbeeld van de Ruiter was gehecht, daarvan was weggenomen en vernield. Men is de brooddronken schoften, die zoo de geheele natie een slag in het aangezicht hebben gegeven, reeds op het spoor. Ik ben geen voorstander van lijfstraffen, maar toch wenschte ik de bedrijvers dei- daad, blootsvoets genade te zien smeeken aan den voet van het beeld, dat zij hebben beleedigd en ze daarna met de kat met negen staarten te zien afstraffen, tot zij om erbar ming brulden. Te Amsterdam zijn op het graf van de Rui ter in de Nieuwe Kerk twee immortellen kransen en een lauwerkrans nedergelegd. De belangstelling was buitengewoon groot. Ook aan de kweekschool voor do zeevaart, te Leiden, ging die dag niet onopgemerkt voorbij. De vlag op de kanonneerboot was halfstok geheschen. Te één uur, verzamelden zich het état major en de kweekelingen allen in volle uniform, in het schoollokaal, waar eene korte passende toespraak tot de kweekelingen werd gehouden en onder het zingen van Heije's Vlaggelied een eenvoudig borstbeeld van de Ruiter onthuld, dezer dagen geschonken door een vriend dei- kweekschool, wiens naam onbekend moet blijven. Donderdag, Vrijdag on Zaterdag 27, 28 en 29 April werd Jut en zijn vrouw Christina Goedvolk verhoord over den moord den 13 December 1872 op mevrouw van der Kouwen en hare dienstbode Helena Ileelo gepleegd. Jut verklaarde geheel alleen de moordenaar te zijn en dat C. Goedvolk niet heeft geweten wat hij had gedaan. Ook 0. G, verklaarde dit laatste. De advocaten der beschuldigden trachtten te bewijzen dat meerdere personen de hand tot den moord hadden geleend en conclu deerden tot vrijspraak wegens gebrek aan voldoend bewijs. De advocaat-generaal Van Maanen hield vol dat hij overtuigd was, dat nie- mond anders de daders waren dan de twee beschuldigdenhij hield den ciseh van levenslang tuchthuisstraf vol. Na afloop der pleidooien vraagt de Voorzitter Eerste beschuldigde hebt gij nog iets toe te voegen aan hetgeen uw verdediger heeft gezegd Jut. Als het mij vergund is, dan eenige voorden slechts. De Voorzitter. Dit is u toegestaan. Jut. EdelAchtbare Heeren Ik heb niets in het midden te brengen om mij te ver ontschuldigen, noch tot mijn defensie, hij de wijze waarop ik gedefendeerd ben door den Edel Achtbaren Heer Cort van der Linden en don heer Thorbccke, die ik daarvoor mijn innigsten dank verplicht ben te betuigen. Maar mocht u op den dag, die u voor de uitspraak in deze zaak zult bepalen, aanleiding vinden tot veroordeeling van mij en ook van mijn geliefde vrouw, dan smeek ik u in naam \an Jezus Christus, die ons liefde en vergevensgezindheid, be rouw, medelijden en liefde tot den even naaste oplegt, om alleen mijn vrouw ge nadig te zijn: En mocht u ontferming hebben met mij en mededoogen met -mijn ongelukkig lot op nog zoo jeugdigoii leeftijd, dan bid ik u, dat alles over te brengen op mijn vrouw, al ware het ook alleen ter wille van mijn geliefd kind De beschuldigde, die deze woorden met de meest denkbare kalmle uitsprak, zeeg nu, blijkbaar eeoigzins ontroord, in zijn bank terug. Onder het publiek was eene ontzettende beweging merkbaar. Als geëlcctriseerd stond de menigte daar. De Voorzitter. Tweede beschuldigde, hebt gij nog iets in te brengen? Vrouw Jut. Neen mijnheer. De Voorzitter. Dan verklaar ik het on derzoek in deze zaak te zijn gesloteu. Het Hof zal beraadslagen en uitspraak doen Zaterdag aanstaande G Mei, des morgens ten 10 ure. Toen de beschuldigden ten half twee uur met het gewone escorte naar het huis van arrest werden teruggevoerd, stond eeu zoo mogelijk nog talrijker menigte dan de vorige dagen in den omtrok van het Gerechtshof geposteerd De familie van den beschuldigde, Jut die thans voor liet Hof te 's-Hage terechtstaat, schijnt in de jaarboeken van de justitie een voorname rol te spelen. Terwijl de zoon met zijn vrouw op de bank der beschuldigden zitten om zich te verantwoorden wegens den vreeselijken moord op mevr. v. d. Ivouwen en haar dienstmaagd is dezerweek de moeder, in den regel vrouw Hafner genaamd, naar 'tpolitiebu- reel overgebracht wegens het toebrengen van een zeer ernstige verwonding aan denman, met wien zij te zamen woonde. Uit 's Gravenhage meldt men Men heeft wel eens met deelneming en medelijden gewezen op de slachtoffers van de vergissing in zake den tweevoudigen moord aan de Bogt van Guinea en tevens den wensch geuit, dat er iets mocht worden verricht tenhunne behoeve, althans voor de Jong. Dat die persoon niet zoo geheel vergeten werd, mag daaruit worden afgeleid, dat een geruimen tijd geleden reeds uit goede bron vernomen werd, dat de heeren leden der Com missie van bijstand voor de plaatselijke wer ken enz. uit onzen gemeenteraad, in hun particulier, kort na het ontslag van de J. uit de gevangenis, hem een schuit met ge reedschap hebben geschonken, ten einde zijn beroep weder bij de hand te kunnen nemen terwijl onze geachte burgemeester dien per soon van den beginne af uit eigen fondsen geldelijk heeft ondersteund, waarvoor de Jong zich steeds zeer dankbaar heeft betoond. Deze edele handeling zal welligt aanleiding geven dat het menschlievend voorbeeld na volging vinde. Zaterdag-namiddag is de bliksem ge slagen in het telegraaf-bureau van de Rijn spoorweg-maatschappij te Zevenaar. De in het bureau aanwezige toestellen werden al len min of meer beschadigd, zoodat de te legrafische gemeenschap met andere plaat sen tijdelijk is verbroken. Men schrijft aan do Loidsche Cou rant het volgende -Eene laat begonnen, doch tot dusver voorspoedige lente heeft den landbouwer en tuinman stof tot tevredenheid gegeven. Het vee kan zich verzadigen aan het gras, dat het weiland cveral in ruime mate voortbrengt, de opbrengst van melk is best, van tijd tol tijd valt er een vrucht bare regen en nergens is eenige overlast van water meer; integendeel de boezem is voor April al zeer laag. De steenvruch ten bloeien goed, de peren beginnen en de appelen volgen spoedig mot hun bloe sems te openen; ook de aardbcziëriplanten zien er best uit en zullen weer heel wat te plukken geven. De aardappelen komen hier en daar al mooi boven den grond en de moeskruiden beginnen van lieverlede aan te komen. De kasten in de kweekc- rijen zijn reeds goed voorzien met een fraaie verzameling bloeiende planten en in de tuinen begint vertier te ontstaan. (Konden wij hetzelfde van onze om streken zeggen mot de landen om den Bosch ziet het er nog, wegens het hooge water, ellendig uit ('s H. Ct.) MARINE EN LEGER. De aflevering van de Nati.male Militie, voor de lichting van dit jaar in te lijven manschappen uit de gemeenten dezer pro vincie, zal geschieden als volgt Op Maandag den 8 Mei 1876, te Neuzen in cle Affuiten-loods, des voormiddags ten 10 Va uur, die der gemeenten gelegen in het Oostelijk gedeelte van Zeeuwsch-Vlaan- deren. Op Woensdag den lOn Mei 1876, te Vlis singen in het groot Arsenaal, des voormid dags ten 9 Va uur, die dor gemeenten ge legen in Walcheren en Nieuw-en St. Joost- land, uitgezonderd Middelburg; ten lO'/a, na aankomst der stoomboot welke ten 10 uur van Bieskens zal vertrekken, die der gemeenten gelegen in het Westelijk gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen. Op Donderdag den lln Mei 1876, te Middelburg op de Bovenzaal van liet Raad huis, des voormiddags 9 Va uur, die der ge meenten Middelburg en der gemeenten gele gen in Noord-Beveland :ten 11 '/i uur, die der gemeenten gelegen in ZuidBeveland. Op Vrijdag den 12 Mei 1876, te Middel burg op de Koopmansbeurs, des voormiddags ten 9 uur, die der gemeenten gelegen in Schouwen, Duiveland, Tholen en St. Phi- lipsland en allen uit de verschillende ge meenten dezer provincie, die zich voor de zee-militie hebben aangemeld. Wat de inlijving te Vlissingen betreft, worden de manschappen uit het Westelijk gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen opmerk zaam gemaakt, dat op den 10 Mei des voormiddags ten 10 uur eene stoomboot van Breskens naar Vlissingen zal varen. Den 29 April is een detachement troepen, sterk 160 man, van Vlissingen naar onze Indische bezittingen vertrokken. Door den Minister van Oorlog is een schrijven gericht aan de bevoegde autori-

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 2