Advertentiën. bizonder hoogef onderwijs, waardoor niet volledig wordt voldaan aan art. 194 der Grondwet. Bij liet tliaïis geregeld toezicht zal men niet kunnen zien wat in de bizondere instellingen werkelijk gedaan wordt. MARINE EN LEGER, Van Rcgeeringswege wordt herinnerd dat alle verlofgangers der militie te land, die voor 1 April van het jaar der inspec tie in het genot van onbepa&ld verlof zijn gesteld, aan het onderzoek, bedoeld bij art. 138 der Militiewet, moeten deelnemen, oiii liet even of zij in den loop van dat jaar tot opkomst onder de wapenen zullen zijn verplicht. Alleen is hierop uitzondering te maken voor hen, die in Juni in werkelijken dienst moeten komen, omdat het voor hun opkomst onder de wapenen bepaalde tijdstip kan in vallen met of met omstreeks dat, waarop zij aan het onderzoek zouden moeten deelnemen. De tot generaal-majoor bevorderden kolonel van Willes vertrekt den ln Mei a. s. uit Amsterdam naar zijne bestemming te Breda en zal alsdan het bevel over het 7e reg. infanterie aan zijn opvolger, den kolonel Bel, overgeven. OosÉi>tBi>g, 26 April. Ten behoeve der noodlijdenden bij den watersnood hebben er alhier eenige voorstellingen plaats gehad, welke een gezamenlijk bedrag van f47,75 hebben opgeleverd, nl. de Rederijkerskamer V. V. V. f 26. de Rederijkersk. Luctor et Emergo - 11.25 het Orgelconcert- 10.50 Zamen f 47.75 welk bedrag aan de Algemeene Commissie te Amsterdam is gezonden. Zuidxaaidc, 27 April. Heden werd al hier gehouden de gewone algemeene ver gadering van ingelanden van de Watering Cadzand. Behalve de behandeling van een aantal telken jare terugkeerende zaken, werd, op voorstel van den heer Hurgronje, het dijksbestuur met algemeene stemmen uitgenoodigd om meer afdoende pogingen, dan tot dusver plaats hadden, in het werk te stellen, om den grindweg Nièuwvliet- Sluis door eene gedeeltelijke bestrating te verbetereu; daar die weg maar al te dik wijls in het najaar en in den. winter niet aan het doel beantwoordt. $3&dci£lfwa*g, 26 April. Verschillende ge ruchten loopen er alhier omtrent den op volger van wijlen den baron van Lijnden. Sommigen vereeren daarmede den Bur gemeester van 's Gravenhage, anderen de ïieeren Schimmelpenninck, lid van de Tweede Kamer, graaf van Lijnden, rechter te's Hage, zoon van den overledene ook de naam van onzen geachten Burgemeester mr. Scliorer wordt genoemd. Wij gelooven intusschen dat zich nog alles tot gissingen en debiet van praatjes bepaald, hoezeer wij ons gaarne aansluiten aan den wensch van zeer vele Zeeuwen, dat Z. M. keuze zal mogen vallen op iemand die met even ombepaalden ijver en waarachtige belangstelling den waar- digen hoogen ambtenaar zal opvolgen, en dat het iemand wezen moge, die zoo als bij de twee laatstgenoemde heeren het geval is, de belangen van het gewest na aan het hart gaan en in onze provincie geen finale vreem deling zijn moge. Yzcndijkc, 20 April. Bij het lieden middag gewoed hebbende onweder, was de landbouwer P. Lantsheere onder deze gemeente we.rkzaam. Voor de regen vluch tende nam hij zijne schuilplaats onder een boom nabij zijne woning. Een bliksemstraal trof eerst den boom en daarna hem met het noodlottig gevolg dat hij oogenblikke- lijk een lijk was. De ongelukkige waren de kleederen bijna geheel vaneen gereten en aan de linker schouder ernstig verwond. Hij laat eene weduwe en 7 kinderen in hulp behoevende omstandigheden na. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. De doopsgezinde gemeente te Groningen heeft besloten aan vrouwen, leden der ge meente, die niet gealimenteerd worden, het stemrecht te verleenen, uitgezonderd waar het geldt de benoeming van diakenen, na- zieners, voogden van het gasthuis, beroe- pings-commissie en de beslissing ten aanzien van financiële zaken. LANDBOUW ENZ. Onder „Landbouwberichten" schrijft de heer Blaauw het volgende aan de Gron. Crt. De heestergewassen, die men verleden lierfst met stroo of op andere wijze heeft be dekt, mieten in deze maand (April) ontbloot worden. Van belang is 't echter, o 11 de hor tensia's en vijgenboomen tegen iie nachtvor sten te beveiligen. Dit doet me.i liet doel matigst, door liet steken van staken in den grond en dan, als men 's avonds deukt, dat het vriezen wil, moscovische matten over de staken te hangen en alzoo de planten te bedekkenwaarvan men ze 's morgens weder ontdoet. Ook bloemzaden, waarvan de soorten legio zijn, moeten in deze maand worden uitge zaaid. In 't laatst dezer maand kan men, als 't niet te koud is, een begin maken met leg gen van stamsla en stoksla, alsmede stam-, snij- en stoksnijboonen. Aardbeziënbedden moeten gezuiverd wor den, hetgeen, wegens de meer heerscliende nachtvorsten in Maart, beter in deze maand is te doen dan in de vorige. Kropsaladeplan- ten, uit de broeibakken, worden nu uitge- poot in den kouden grond, op een afstand van 3 palm uit elkander. Is de grond goed bemest en daardoor krachtig, dan kan men van den zelfden grond, in éénen zomer, 3 malen kropsalade oogsten, door er telkens jongere planten tusschen te pooten, als de eerste zich beginnen te sluiten. Zijn de eerste daarna goede kroppen geworden e n snijdt men ze uit, dan zijn de tweeden reeds in 't gewas, hetgeen men herhaalt tot denderden keer toe. De tuin moet voortdurend van onkruid ge zuiverd blijven, wijl de vruchten er anders onder lijden zouden en ook de kracht van den grond nutteloos verloren zou gaan. Ook onder de vruchthoomen is het beter den grond zwart en van onkruid zuiver te houden, want niet alleen dat de hoornen dan gezon der groeien, maar in den regel krijgt men dan ook meer en hetere vruchten. Het zuigen van steenvruchten zooals prui men, kersen enz. en van sommige soorten van heesters moet worden gedaan in deze maand. Uit den Bommelerwaard wordt het vol gende geschreven 't geen allezins de aan dacht verdient, omdat het bevestigt wat wij meermalen beweerd hebben „De beet wortelteelt belooft dit jaar alweêr te zullen verminderen. Zoo hoog de vlucht was die, enkele jaren geleden, de verbouwing' van dit gewas nam, zoo laag dreigt zij te zullen dalen. Twee hoofdzaken leiden daartoe: het uitgeput raken tan den met dezen vrucht heteelden grond en de vermindering van de finantieele opbrengst. De agenten en com missionairs vau beetwortelsuikerfabrieken, die voor hunne lastgevers zich hier van tijd tot tijd vertoonden, doen meestal bij de landbouwers dan ook vergeefsclie aan vrage en aanbod. Sedert eenigen tijd heerscht te Dalfsen eene ziekte onder de schapen, waarvan ze plotseling dood nedervallen. Bij onderzoek is gebleken, dat in don kop van liet ge storven schaap kleine wormen voorkomen, welke den dood veroorzaken. Sommigen hebben reeds de helft hunner kudde ver loren. Te Zuidwolde (Groningen) is in dit jaar reeds het derde paard gedood 'twelk door huidworm was aangetast. Door een heer te Doom is een span paarden aangekocht voor de aanzienlijke som van f4980. ALLERLEI. Den 18 April bleef de heer P. H. Hubert, lid van den raad te Sprang, onver wachts dood, (zonder aan eenige ziekte ge leden te hebben) terwijl hij met de huisge- nooten aan de koffietafel'zat. Te Hazebroeck doet zich een zonder ling geval van doodslaap voor. Een 5-jarig kind, dat een goede gezondheid genoot en blijken gaf van eene meer dan gewo ne schranderheid van geest voor rijne ja ren, slaapt sedert zeven weken zonder het minste kenteeken van ziekte le verlooneii.- Van tijd tot tijd wordt het kind voor een oogenblik wakker, neemt oen weinig voedsel en valt aanstonds wèer in slaap. Dokter Smaggho, die het kind dagelijks bezoekt, verwacht elk oogenblik heten de van die-i toestand, welken men in an dere gevallen zelden zoolang ziel duren Uil Detmold deelt men aan do Elboi f. Zeil het vo'g.'iido ter waarschuwing mede: Een gezond, krachtig jongman stiet met de linkerhand tegen een deurslot, zoodat hij zich de huid schaafde en er eenig bloed uit het wondje vloeide. Om dit te stel pen plakte hij er een stukje van den rand van een blad postzegels op. Weldra zwol de hand cn vervolgens de geheele arm op. De arts, die er bij geroepen werd, ver klaarde, dat er bloedvergiftiging had plaats gehad en bevond, nadat hij eene gedeelte van genoemden rand onderzocht had, dat er hi j het bestrijken van de keerzijde der postzegels, verzuurde gom was gebezigd. Door aanwending van krachtige midde len is gelukkig de zwelling verdwenen, maar het wondje bleef nog geruimen tijd etteren. UITSLAG VERKQOPINGEN ENZ. De op 25 dezer te Cadzand ten overstaan van den Notaris Hammacheb, te Groede, ver kochte hofstede en landen zijn verkocht voor Koopen. 1. Hofstede enz. groot 15-17-70 h. ƒ35,875, 2. Bouw- en weiland groot 6-89-20 h. ƒ13,175' 3. Idem groot 4,91,70 h. ƒ8,800, 4. Idem groot 2.50,GO li. f 4,300, 5. Idem groot 1-60-80 h. 3,050,— 6. Bouwland groot. 1.90-00 h. 4,000, 7. Bouw- en weiland groot 4-75-10 h. ƒ8,280j 8. Bouwland enz. groot -2-24-58 h. 4 050 9. Idem groot 2-13-37 h. ƒ3,110,— 10. Idem enz. groot 3-68-10 h. ƒ3.2501— 11. Schor groot 4-70-90 h. ƒ405, 12. Recht van planten 1725. MARKTBERICHTEN. Oostbui-g, 26 April 1876. Er bestond heden weder veel vraag in zonderheid voor tarwe gerst enpaardeboo- nen welke artikels grif aau voorgaande prij zen werden opgekocht. Ander granen zooals haver, rogge en erwten waarvan de aanbie ding zich slechts bij enkele monsters be paalden onderging ook jgeene verandering. Kanariezaad waarvan een paar monsters ter markt waren was geen kooplust voor te be speuren de prijzen waren als volgt Tarwe 9,00 a, f9,60 Rogge 6,75 a 7,00, Wintergerstf 6,00 a 6,40 Zomergerst f 5.80 a 6.10, Paardeboonen S,30 a 8,60, Haver 3,50 a 4.50 Erwten f 9,50 a 10,60. Aardcnburg 25 April, 1876. Tarwe f 9.00 a 9,40. Rogge f 6.50 a 6.60 Wiutergerst f 0.00 it 0.00, Zomergerst f 0.00 f 0,00, Haver f4,00 a 4.50, Paardebooneu, f 8,20 a 8,40 Erwten f10 a 11. PREDIKBEURTEN SLUIS. 30 April Ds. Dommisse, KgjjofaaBiina. Hnhce'dina Osscwaai*dc| Sluis, 28 April 1876. Hunne dankbare Kinderen. Getrouwd Mr. E. A. E. van deb KEMP en C. J. van der GON NETSCHER. 's Gravenhage, 20 April 1876.

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 3