Binnenland. Koning Leopold II had gewenscht dat deze plechtigheid met allen luister zou plaats hebben, doch de pastoor van Lae- ken verzette zich tegen het dragen van hot stoffelijk overschot van Leopold I dooi de kerk, omdat de Koning proiestautsch was geweest: en toen Koning Leopold II aan den kardinaal-aartsbisschop van Meche- len om voorziening vraagde tegen die woi- gering, verklaarde deze daarin geen ver andering te kunnen brengen, en dat al leen de Paus vergunning kon verlcenon om het lijk van een protestant door de kerk te dragen. De Koning meende dus danig verzoek niet te moeten doen on de overbrenging der lijken geschiedde in alle stilte door eeue achterdeur. Toen men het lijk van zijnen zoon voorbijdroeg, weende de Koning bitterlijk. Men verzekert dat de heer Fortamps lid van den Senaat en gezworenen der Banquo de Belgique, zoodra hij gevoegelijk het land kan verlaten, naar Haarlem gaat wonen, waar de familie zijner echtgenoote gevestigd is. Een effektenhandelaar uit Antwerpen die van daar gevlucht was met een te kort van 800,000 franken en die een vonnis wegens misbruik van vertrouwen len zijnen laste heeft, is, naar gemeld wordt, te Tilburg aangehouden. Hoogst gelukkig noemen wij hel, dat de tijd voorhij is, dat schurken en boosdoeners, door do grenzen overtetrekken, zich niet meer aan de vervolging kunnen onttrekken man- uitgeleverd worden om in hot ontvluchtte land loon naar werken te ontvangen. Een industrieel te Parijs, heeft zich tot het gemeentebestuur van Blankenberghe gewend, met verzoek om aldaar te mogen stichten een ashating-riug" of baan om gedurende het badsaizoen kunstmatig schaat sen te kunnen rijden. T u r k ij e. Volgens twee telegrammen in de Rus sische bladen zouden dezer dagen moord dadige gevechten in de Herzegowina ge leverd zijn. In een der telegrammen, dd. Konstantinopel 16 April, wordt melding gemaakt van een ontmoeting tusschen 7000 Turken en 10,000 opstandelingen in het district Rizovalz. De Turken zoudon 600 iran en de opstandelingen niet meer dan 260 man verloren hebben. Een twee de telegram, welks inhoud waarschijnlij ke) is, gewaagt van een woedend gevecht bij Houza. -1000 opstandelingen zouden een aanval hebben gedaan op 28 bataljons van het korps van Moukhtar-pacha, die op weg waren om Nikisch bijstand te ver leent n. Beiderzijds moeten zware verlie zen geleden zijn. Dat do poging van Moekhtar-pacha om Oiksic van levensmiddelen fe voor zien lol bloedige gevechten in de Herze gowina aanleiding heeft gegeven, wordt van alle kanten verzekerd. Over den uitslag dier gevechten loepen de berichten zoo uit eeu, dat er inoeie- lijk uit wijs is te worden, maar zooveel schijnt toch zeker te zijn, dat de Tur ken niet tot de hongerende vesting hebben kunnen doordringen. Opmerking verdient de verzekering van den Turkschen bevelhebber, dat een deel der georganiseerde strijdmacht van Mon tenegro de Herzegowina binnen gerukt is en aan den strijd deelgenomen heeft. SLUIS, 27 April. Benoemd als afgevaardigden hij het water schap der sluis aan de Wielingen van wege den polder Bewester Eede benoorden St. Pietersdijk de aftredende heereu J. M. Hen- nequin te Sluis en A. J. Lako te Heille. De Gemeenteraad heeft in zijne zitting van den 25 dézer benoemd tot onbezoldigd grif fier ter gemeente-secretarie alhier, den heer Mr. P. C. J. Hennequin voorts onder meer besloten, om tot de familie van wijlen den HoogGeboren heer M*. R. W. Graaf van Lijn den, laatstelijk Commissaris des Konings in dit gewest, wiens overlijden den 19 dezer zoo plotseling plaats had, een brief van rouwbeklag te richten, en liaar 's raads deel neming te betuigen in dit zoo treffend verlies; in het verlies van een man, die meermalen blijken gaf van warme belang stelling in het lot van deze gemeente, en eindelijk een voorstel verworpen tot wijzi ging van artikel 2 van het reglement voor het bestuur der Godshuizen, de strekking hebbende, om voortaan in bijzondere ge vallen, ook zieken niet opgenomen in het gasthuis, uit de middelen van dat gesticht m hunne woningen van geneesmiddelen te voorzien. Door de directie van de Utrechtsche beetwortelfabriek, zijn de beetwortelen van 400 heet. land in deze provincie en in Gel derland gekocht tegen f 8,50 a f 9 de 1000 kilogr. Ook alhier hoort men meer en meer van huur en aankoop van beetwortelen, zelfs bezaaien kleine tuiniers een gedeelte hunner gronden daarmede; overigens goede resul taten en goede zuivering hunner gronden leiden hen vooral daartoe. Hier schijnt men vrij algemeen tegen 21 fr. of f9,87 et., op de kaai te leveren, de overeenkomsten te sluiten Van 1921 April zijn te Middelburg geexamineerd en toegelaten als hulponder wijzer P. C. de Gelleke, van Zuidzande; in de Fransche taal toegelaten C. Brakman te Groede. De leden van de Tweede Kamer zijn aangeschreven tot hervatting van de werk zaamheden op Dinsdag 2 Mei a. s. Men schrijft uit 's Hage aan de Arnh. Courant Men wil dat de Minister van der Heim zijn tabaks- en vleeschbeiasting-wetsontwer- pen zal intrekken en eene geheele herzie ning van het tarief van: in- en uitgaande rechten voorstellen. Kaar het schijnt zal eerlang eene nieuwe muntwet worden ingediend. De enkele gou den standaard voor Nederland zoude wor den ingediend met gouden 10 en 5 gulden stukken. De rijksdaalders verdwijnen en de guldens zullen worden verwisseld voor gul dens van minder gehalte aan zilver. De munteenheid tusschen Nederland en de ko loniën zoude aldus verbroken worden. Gaat men aan het hinken zelfs op meer dan twee gedachten in Nederland in de laatste jaren omtrent het muntwezen, dit althans mag men voor zeker houden, dat die onze kerheid en afwisselingen reeds beduidende schatten aan de Natie gekost hebben. De Koningin rijdt weder dagelijks uit en schijnt dus hersteld of herstellende. Over liet door Figaro besproken huwelijksplan voor den Prins van Oranje wordt te 's Hage ook gesproken, zelfs in kringen waarin de Prins, wanneer hij te 's Hage is, zich da gelijks beweegt. Voor enkele dagen werd in de Place Royale het gerucht als zeer aannemelijk besproken en Prinses Frederike als de aanstaande gemalin van den kroon prins genoemd. Bij de algemeeue liefde en gehechtheid aan het huis van Oranje Nassau zoude het doen van eene gelukkige huwe lijkskeuze, door den Prins van Oranje zeker aan het Nederlandsche volk hoogst aange naam zijn. Den 25 April is Prins Alexanderder Nederlanden to Marseille van Philippeville aangekomen. Het totaal bedrag, der hij de Algemeene Commissie te Amsterdam ingekomen giften ten behoeve der noodlijdenden bij den wa tersnood is ruim f •JS»8,325.49. Als zeker kunnen wij mededeelen, dat de heropening van den stoomvaartdienst Vlissingen-Queensborough bepaald blijft op 15 Mei e. k. De lieer j. IV. Wilkens, tot heden gezagvoerder bij de Koninklijke Ned. Stoombootmaatschappijis benoemd tot in specteur der Stoombootmaatschappij Zeeland, ter vervanging van den afgetreden heer Halverhout. (Amst. Ct.) Het bericht van hetVaderl. als zou de afdeeling Eeredienst aan het Departement van Financiën zijn opgeheven en onder het Algemeen Secretariaat gebracht, is volgens het Dagblad onjuist. De afdeeling Eeredienst blijft in haar geheel. Uit Harderwijk wordt als eene bijzon derheid medegedeeld, dat een Italiaan voor den Indischen dienst is aangeworven. Tot dusver is er nog geen tweede Carlist aan gekomen. Overigens gaat de werving uitmun tend STATEN-GENERAAL, - EERSTE KAMER. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp op het Hooger Onderwijs. Sommige leden twijfelden of na de belang rijke wijzigingen, in de oorspronkelijke voor dracht, de Minister de wet met overtuiging kan verdedigen. Vooral de overweging, dat bij eene verwerping de dringend noodige ver betering van het hooger onderwijs onbepaald uitgesteld zou worden, zou hen wellicht voor doen stemmen. Dat op de gemeenten een deel der Staatszorg voor het hooger on derwijs wordt overgebracht, was een ander bezwaar. Daartegenover werd opgemerkt dat het ontwerp is de vracht van gemeen over leg en voor een goed deel het stelsel en het werk der Regeering behelst. Indien men prijs stelt op de regeling der zaak, moet men beieid zijn over tal van bezwaren heen te stappen. De aanzienlijke meerderheid, waar mede de wet door de Tweede Kamer aangeno - men is, mag men niet uit het oog verliezen. Verwierp de Eerste Kamer de wet, welke Mi nister zou slagen in de totstandbrenging dezer moeielijke regeling? De financieele quaestie bleef ondergeschikt. Men vreesde, dat de wet voor Rijk en gemeenten blijken zal zeer duur te zijn, en vroeg daaromtrent meer inlichtingen. Wat de onderdeden betreft, betreurden enkele leden, dat liet oprichten van athenaea als instellingen van openbaar hooger onderwijs is vervallen. De regeling der gymnasia gaf aanleiding tot verschillende opmerkingen en bedenkingen. Onderscheidene bezwaren werden gemaakt ten aanzien van het behoud van drie rijks universiteiten en de vergunning aan Amster dam om haar athenaeum tot univertiteit in te richten. Vier universiteiten in plaats van twee, zal bij den onvermijdelijken wedijver tus schen de rijksuniversiteiten en de gemeente lijke universiteit te Amsterdam de trakte menten en kosten in liet algemeen verhoogen, zonder nut voor liet onderwijs. De vergun ning aan Amsterdam zal nadeelig werken op de rijksuniversiteiten en is een previlege. Ten slotte zullen alleen Amsterdam eu Leiden kunnen blijven bestaan; de bizoiidere ge schiktheid van Amsterdam voor de beoefe ning der geneeskunst zal langzamerhand al de studeerenden in die wetenschap derwaarts lokken; de eerzucht zal Amsterdam prikkelen, haar instelling boven die van het rijk te verheffen. Het voornaamste bezwaar was voor verschillende leden gelegen in de toekenning aan Amsterdam van het jus promovendi, dat blijkbaar eene uitsluitende bevoegdheid van den Staat moet blijven. Verscheidene andere leden achtten daarentegen meer onderlinge mededinging en wedijver zeer nuttig. Zij vreesden niet voor gebrek aan intellectueele krachten. De Amsterdamsche universiteit zal ook voor het Rijk tot groot nut wezen; de instelling kan bloeien wanneer meer in gezetenen van Amsterdam zullen studeeren, niet ten koste der rijksuniversiteitenAlleen is te verwachten, dat de medische studen ten zich derwaarts zullen begeven. Sommigen hunner achtten echter de metamorphose van athenaeum in universiteit eene anomalie heter ware het geweest ridderlijk een vierde rijksuniversiteit te Amsterdam voor te stel len. Andere leden hechtten aan het behoud der bestaande universiteiten groote waarde en keurden daarom art. 35 alleszins goed. Over liet algemeen vereenigde men zich met de handhaving van de faculteit in de god geleerdheid. De gevoelens waren verdeeld omtrent de waardeering van het vervallen van het onderwijs in dogmatiek en praktische godgeleerdheid. Verscheidene leden opperden ernstige bezwaren tegen het ongenoegzame van de regeling van het toezicht op het

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 2