NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEÜWSCH-VLAANDEREN. N". '17. Zeventiende jaargang. A". 1876. Buitenland. S L11S C H SWEEKBIAD Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiën: van 15 regels 60 cent, elke regel meer 71/, cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. 4 ure) BEKENMAKi^Q. liet Bestuur van den Isaiellapoldcr henoorden Aardenburg, brengt ter kennis van de eigenaren van landen in dien polder: Dat op na te noemen datums van des voormid dags 10 tot des namiddags 1 uur ten kantore van den Ontvanger-Griffier ter inzage van Ingelanden zullen liggen en tegen betaling van kosten in af schrift of afdruk verkrijgbaar zijn gesteld: 1. De door het Polderbestuur in ontwerp opge maakte begrooting der inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar loopende van 1 Mei 1876 tot 30 April 1877, met hijhehoorende memorie van toelichting, van den 1 tot den 8 Mei aanstaande. 2. Genoemde begroeting, na in de Vergadering van Ingelanden te zijn vastgesteld van den 9 tot den 17 Mei aanstaande. 3. De Bekening over het afgeloopen dienstjaar van den 1 Mei 1S75 tot 30 April 1876, van den 9 tot den 19 Mei aanstaande. Dat de Vergadering van Ingelanden zal gehouden worden te Aardenburg, in de herberg ,,l)e roode Leeuw" op M iandag den 8 Mei aanstaande des voor middags 11 uren. Aaiidenburg, 25 April 1876. liet Bestuur Aan voornoemden Polder, De Dijkgraaf, I. BUNDENBACH, JZ. De OntvangerCi riffier, K. E. VAK DEN 3R0ECKE. Voorzeker is het geene nieuwstijding meer wanneer wij ook nog in onze kolommen me- dedeelen dat onze geachte Commissaris des Konings in deze provincie, de heer Mr. Rudolph Vt iürm Graaf vnu Lijnden door den dood aan zijne geliefde betrekkingen en tegelijkertijd aan zijn veel omvattenden werkkring is onttrokken geworden. Toch ach ten wij ons daartoe verplicht omdat de provin cie Zeeland niet alleen, maar met deze ook Zeeuwsch-Vlaanderens Westelijk deel in hem een man verliest, die steeds de belangen van dit gewest op het harte droeg. Tijdens zijn bestuur toch werden hier verschillen de mocielijke en hartelijk verlangde zaken tot een gewenscht einde gebraeht, als daar zijn de kwestie der erven van Damme te genover den Staat, die in het naburige Bel- gie nog steeds voortduurt; de bedijking van de Elizabeth-, Zwin- en Willem-Leopoldpol- ders waardoor tonnen gouds in 's lands schat kist gevloeid en honderden hectaren schor in vruchtbaar bouwland zijn herschapen het leggen van een grindweg, die het eer tijds van dezen kant geïsoleerde Sluis met het land van Kadzand verbindt, en het daar- stellen van een uitwaterings-kanaal naar welke suatie in deze streken sedert het jaar 1850 hegeerig werd uitgezien. Voorzeker hij heeft de belangen van Zeeland op het harte gedragen en zijne verdiensten zijn daarom ook op waardige wijze erkend ge worden. Hij was kommandeur der orde van den Ned. Leeuw; groot-officier der Luxem- burgsclie orde van de Eikenkroon; ridder 2e klasse der orde van den Gouden Leeuw- van Nassau; kommandeur der Belgische Leopolds-orde; ridder 3e klasse der orde van den Rooden Adelaar van Pruissen. Bij het feest van 's Konings 25jarige re geering werd ZExc.j in den gravenstand ver heven. Maar meer dan al deze verdiende eerbe wijzen heeft zijn gematigde denkwijze in elke richting, zijn humaniteit, zijn achting afdwingend karakter, zijne groote werkzaam heden ten hate van een gewest daar hij zich mede vereenzelvigd had, hem in de harten der Zeeuwen een plaats bereid; en hem nastarende, uiten zij slechts dezen wensch dat de opvolger den ledigstaanden zetel even waardig vervullen moge. Zaterdag morgen werd hij op plechtige en eenvoudige wijze te Middelburg ter aar de besteld. Te 10 uren verliet menpnethet lijk het sterf huis; de ambtenaren der provinciale Griffie verwachtte hetzelve aan de begraafplaats, ten einde het lijk grafwaarts te dragen, en daardoor het laatste blijk van hoogachting te geven aan hem, wien zij ook innerlijk hoogachtten Verschillende autoriteiten zoomede de hoogere ambtenaren te Middelburg aanwe zig, hadden zich tot gelijk doel daar ter plaatse vereenigd. Nadat de lijkkist was neergelaten sprak Ds. J. H. L. Roozemeijer een kort woord en schetste den overledene als mensch en als christen, terwijl onmiddelijk daarna de lijkstoet, zoomede de overgroote aange komen menigte den doodenakker ver lieten. België. Brugge, 24 April. Jl. nacht hebben kwaaddoeners, in verschillende straten vele bellen gestolen; hunne aandacht is daarbij speciaal gevallen op koperen bellen, die in grooten getale gemist werden. Op de markt van Zaterdag laatstleden waren slechts uitgestald 189 zakken tarwe en 35 zakken rogge. Ook hier was do vraag slap. Knocke. Met zekerheid kunnen wij onze naburen mededeelen, dat eene eindelijko veigrooting onzer parochie to wachten is. Onze Regeering is, naar men zegt, in eene transactie getreden met de ten uwont, bekende concessie van Damme, die bereid schijnen afstand te doen voor 250,000 franken van hunne in 1856 onder het ministerio De Decker Mercier, verkregen bedijkingsrechten van het Belg.-Zwin- Deze transactie zal, naar men verneemt, eerlang aan de goedkeuring onzer Kamers onderworpen worden. Ook schijnt de familie Lippens hunne procedure tegen den Staat over het be zitrecht, hangende het rechtsgeding van gronden in hot Belgisch-Zwin gewonnen te hebben, doch zal nu weldra de kwestie ten principale over do eigendomsrechten voortgezet worden. Daarlatende wie ook de rechtmatige eige naren dezer gronden mogen zijn, is het toch zeer te betreuren dat honderden hec taren uitmuntende vette schorgronden zoo inproductief blijven liggen, ja millioenen schats liggen daar, kan men zeggen, vaag (niets opleverende). Dikwijls en herhaalde lijk werd er hier op gewezen, dat het Nederlandsch Gouvernement, die zaken beter ingezien heeft en spoedig aan al die chicanes en haarkloverij een einde heeft weten tc maken. Volgens TEloile, is de Minister van Binnenlandsche Zaken besloten zijn ontslag te nemen, en zal hij spoedig het Kabinet verlaten. Dit ontslag is reeds ter teekoning den Koning aangeboden. Bij Koninklijk besluit van 13 April, is ook bepaald, dat bij de geconcessioneerde Spoorweg-Maatschappijen, 50percent meer zal moeien betaald worden, door hen die iu de wagens plaats zullen nemen, zonder- voorzien te zijn van een plaatskaartje, of die iu.eene hoorere klasse plaats noreen, dan waarvoor het kaarljo luidt, en wel te berekenen tot aan zoodanig ander station, alwaar lang genoeg stil gehouden wordt, om eene reguliere kaart to nemen. Het munimum der te betalen verhoo ging is Expres lc kl. 70 centimes; 2e kl. 60 cent.; 3e kl. 50 cent. Gowono treinen le kl. 60 cent. 2e kl. 50 cent. 3o kl. 40 cent. Den 22 April ten 7 ure had te La ken de overbrenging plaats van do stoffe lijke overblijfselen van Leopold I, Konin gin Louisa-Maria en den Graaf van He negouwen uit den grafkelder der oude kerk, naar dien der nieuwe monumentale kerk. Zooals men weet, waren de lijken van den Koning en der Koningin in twee looden kisten gelegd, overdekt met drie houten kisten. Het schijnt dat die grafkelder zóó vochtig is dat de kisten letterlijk aan stuk ken vielen. De lijken zijn overgebracht in nieuwe kisten van zwart gepolijst eiken hout, welke niet minder dan 2 meters 20 e. lang en 1 meter breed zijn. De randen zijn met zilver ingelegd en leeuwenkop pen van het zelfde metaal, v elke groote ringen in hunne muilen houden, versie ren de twee zijden. Honderd grenadiers, van de sterkste mannen van dat regement droegen de doodkisten op burries. De plechtigheid had geheel in besloten kring plaats.

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 1