is. Overal waar dit maar eenigszints mogelijk is ziet men dan ook de landman en de veld- arbeiders bezig, om erwten, boonen, aard appels en zomergewassen in den grond te werken, doch veler klacht is dat de paar- denarbeid nog uiterst moeijelijk gaat daar de zware gronden, vooral door de laatste vele sneeuw, zeer digt geslagen zijn en geen vruchtbaar vooruitzicht geven, terwijl veel wintergerst ook na de jongste schoone dagen nog vrees doet koesteren, van te weinig bezet te zullen zijn en daarom zal behooren herzaaid te worden. Op nieuwe en gescheurde gronden, is men ook druk bezig met het '(das te zaaien, dat dit jaar veel paardenarbeid vereischt. De meening dat er weinig suikerpeeën zouden gezaaid worden, wordt niet bevestigd, daar er reeds wederom veel land voor dat product ver pacht is, hoezeer tegen mindere prijzen dan vroeger. Ook kanariezaad, hoezeer de prijzen daarvan nog al dalen, schijnt er zeer veel gezaaid te zullen worden, terwijl ook de ten vorige jare genomene proefneming tot uijen- teelt, dit jaar zelfs op grooter schaal zal voortgezet worden. Wij herinneren de voorstanders van schoon vee, dat de jaai-lijksche tentoon stelling op Zaterdag 8 April aanstaande te Brugge plaats heeft. De alhier gehoudene collecte ten be hoeve der noodlijdenden bij den water snood heeft f555,815 opgebracht, welk be drag naar de algemeene commissie te Am sterdam is verzonden. Ter benoeming van een kantonrechter te Sittard, zijn voordragen mr. M. Swart,mi. E. A. E. v. d. Kemp, kantonregter te Sluis, en mr. G. van Delden, Griffier bij bet kan- tongeregt te Ootmarsum. Bij beschikking van den Minister van Justitie zijn met den 12 dezer verplaatst, de rijksveldwachter der 3e klasse, opziener der jacht en visseherij H. C. Doeleman, van Charlois naar Betranchement, en M. Spee, van Betranchement naar Charlois. Tot directeur der registratie en domei nen in de provincie Zeeland, standplaats Middelburg, is benoemd de heer Termaat, thans inspecteur der eerste klasse. De Minister van Financien brengt ter kennisse der belanghebbenden, dat in No vember aanstaande, in het lokaal van het Departement van Financien, een vergelij kend onderzoek zal plaats hebben van ad- spiranten voor de betrekking van surnume rair bij het vak der posterijen, waartoe twaalf plaatsen ter vervulling worden open gesteld. De adspiranten behooren zich vóór 1 October, hij een op zegel geschreven re quest tot den Minister te wenden. De heer W. A. Dormaar, ridder van de Eikenkroon en chef der tweede afdee- ling van het provinciaal gouvernement te Middelburg herdacht Zaterdag zijn vijf tigjarige dienst, en ontving vele blijken van belangstelling. De namen van L. A. Klinkhamer (Neuzen), P. Stroo (Vlissingen) en J. Sanders (Nieuwvliet), personen die vroeger bij de marine gediend hebben, komen voor in de St. Ct. van 30 Maart op een staat van na latenschappen, als zijnde die gelden nog niet opgeëischt. Bij de verkiezing van een lid der tweede kamer voor het hoofdkiesdistrict Amersfoort (in plaats van wijlen den lieer van Loon) is met 1168 stemmen verko zen de heer mr. A. Baron Mackay. Blijkens een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indie, dd. 29 Maart, is den 24 Maart door gene- raal-majoor Wiggers van Kerchem het navolgende nit Atchin aan de Indische Begeering bericht Een gewichtig punt, Athoa-noord, werd door onze troepen bezet. De gezondheidstoestand was stationair; de weêrs-gesteldheid minder gunstig. De luitenants Cayaux en Beekman overleden de eerste aan de cholera de tweede ten gevolge van zijn verwonding bij Lambaroe. De geest der troepen in Atchin kan eenigermate beoordeeld worden door hetvol- gende gedicht of gerijmsel van oen soldaat: 'tls op Atchin nog maar een rare rommel; De Atcliiriezen vechten als de drommel. Voor mijn part zaten ze allen in Zalt-Bommel, Of verdronken ze allen in den Bommel. Maar neen, dat verdienen ze toch eigenlijk niet. Ofschoon hun wel naar hun werken geschiedt. Enfin, de generaal Pel Brengt ze duivels in den knel. En al volgt de onderwerping niet zoo snel Als (op 't papier) bij generaal van Swieten, Zo moeten toch eindelijk wel ophouden met schieten. Dat hopende, Blijf ik je, Atchinezen naloopende. B. Dit jaar zullen in werkelijke dienst wor den opgeroepen voor herhalingsoefeningen bij het reg. grenadiers en jagers de milicien verlofgangers van 1873, van 18 Juli tot 21 Augustus, en die van 1874 van 23 Aug. tot 26 September; hij het 2, 3, 4, 5 en 7 reg. inf. de verlofgangers van 1873, van 4 Mei tot 7 Juni, en die van 1874 van 8 Juni tot 12 Juli; hij het le reg. vest. art. de verlofgangers van-1874, behalve de tor pedo-compagnie, van 20 Mei tot 2S Juni; bij het 2e reg. die van 1874 van 1 Juli tot 9 Augustus; bij het 3e reg. die van 1874 van 6 September tot 14 October; bij de pon tonniers de verlofgangers der ligting van 1873 van 17 Juli tot 15 Aug.; bij de veld- en rijdende artillerie die van 1873 van 21 Juli tot 29 Augustus; bij het bataillon mineurs en sappeurs die van 1874 van 3 Augustus tot 11 September. Voor het hijwonen van troepen-ver- eenigingen en het deelnemen aan oefenin gen op groote schaal: bij het le en 8e rege- ment infanterie de verlofgangers der ligtin- gen van 1873 en 1874 van 31 Julij tot 29 Augustus; de milicien hospitaal-soldaten, ligting 1873; hij de vesting- artillerie van de ligting 1873 de verlofgangers der 2e com pagnie van het 3e regement, van 17 Julij tot 15 Augustus; van de 3e compagnie en van de 3e, 4e, 5e en 13e compagnie van het le regement van 31 Julij tot 29 Au gustus die van de Se compagnie 3e rege ment van 14 Augustus tot 12 September 11e compagnie le regement'van 28 Augus tus tot 26 September; de overige compag nie le regement behalve de torpedo-com pagnie, van 22 Julij tot 19 Augustus; van het 3e, van 5 Augustus tot 2 Sept. en de overigen van het 2e van 19 Augustus tot 16 September; bij de mineurs, de verlofgan gers ligting 1873, van 24 Junij tot 31 Ju lij; hij de huzaren, tot oefening in het rij den met voertuigen, van de ligting 1873, de verlofgangers van het le en 2e regement, van 2 tot 21 October, van het 3e en 4e van 23 October tot 11 November. Onder voorzitting van luit-gen. N. Mac Leod, inspekteur der infanterie, is te 's Ha- ge aangevangen het examen van onderoffi cieren, dingende naar den rang van twee den luitenant. Acte van beschuldiging van J(at en huisvrouw. Uit de instructie is gebleken, dat beiden op het einde van 1872 met elkaar een plan gevormd hebben om zich meester te maken van de bezitting van mevrouw van der Kouwen en daartoe overeengekomen zijn om de weduwe en de dienstbode van het leven te berooven. Zij zijn naar de open bare terechtzitting van het Hof verwezen beschuldigd van moord, zamen, en in ver- eeniging op twee personen begaan: gevolgd van diefstal bij nacht, door meer dan één persoon in een bewoond huis, ten deele met behulp van binnenbraak; hebbende de manslag gestrekt om den diefstal gemak kelijk te maken en de ontdekking daarvan te voorkomen. Op den 8n Sept. kwam Jut zelf tot beken tenis. In hoofdzaak stemde deze overeen mot hetgeen zijn medebeschuldigde had medege deeld, behoudens de thans te lermelden bij voegingen of wijzigingen. Opmerkelijk zijn de eerste woorden door dezen beschuldigde bij die gelegenheid ge uit «Ik alleen ben de moordenaar van die twee onschuldige wezens, ik alleen de dief, ik alleen de heler; mijn vrouw is onschul dig." Zonder haar (Juts huisvrouw) op de hoogte te brengen van het hetgeen hij werkelijk voornemens was to doen, dwong hij haar met hem naar mevr. van der Kouwen te gaan om er een paar laarzen te halen, die ze er had achtergelaten, en van die gelegenheid zou hij gebruik maken om mevrouw geld af te persen. Door haar tegenwoordigheid bij de feiten zouzij diep genoeg in de zaak zijn ingewerkt om hem niet te verraden. Na aan de woning van getuige jufvrouw vanHeusden geweest te zijn, werd haar ver trek aan de Bogt van Guinea afgewacht, aangebeld en de deur geopend. Om geen argwaan te geven had hij zijn medebe schuldigde gelast dat zij spreken moest, als wanneer mevrouw haar boven zou roepen; zoo geschiedde het ook. Zijn vrouw ging naar boven en hij met Leentje, wier portret door hem in de instructie is herkend, naar de keuken. Toen deze na een kort oogenblik met oen tang naar de kagchel ging om een kool te dooven, waardoor ze hem den rug toekeerde, viel hij haar met den inmid dels uit zijn mouw te voorschijn gehaalden dolk aan, gaf haar daarmede een stootinden rug, welke evenwel op een balein scheen af te stuiten. Zich omwendende, zei ze:» Jezus! wat doe je", waarop hij haar, die hem inmiddels al schreeuwende twee slagen met de tang op het hoofd gaf, twee stooten met den dolk toebracht, toen zij plotseling ineen zakteen den adem uitblies. Met het wapouindehand, druipende van bloed, liep hij daaropnaar bo ven, waar mevrouw, die niets scheen te be speuren, naar hem toekwam om de hand te geven, doch hij riep «Mevrouw kom naar beneden Leentje is van haar zeiven geval len." Zij liep den trap af, de keuken in, terwijl zijn vrouw boven bleef, en toen zij over Leentje heen bukte, gaf hij ook haar een dolksteek, waardoor zij neèrviol. Te gelijk greep zij hem den dolk uit de han den, waarop hij plat op haar viel, den dolk bij het scherp beetpakte, hem haar ontrukte en haar nog een dolksteek gaf, die een einde aan haar leven maakte. Weder naar boven geloopen, riep Chris tina, hem ziende, radeloos uit«Heere Je zus wat heb je gedaan"; bleek als een lijk, was zij op het punt achterover te vallen, toen hij haar den dolkop de keel zettende, riep «zwijg, of je sterft", waarop zij zich stil hield. Zijn vrouw werd voorts door hem gedwon gen de sleutels aan te wijzen; de secretaire werd geopend, het binuendeurtje met het tangetje van de theestoof opengebroken, zijnde die beide voorwerpen sub no 8 en 9 ten proeesse aanwezig en door Jut herkend, en daaruit gestolen de voorwerpen van waarde en het bankpapier. Te Botterdam is den 2 April in ge bruik gekomen het kolossale gebouw aan de Kipstraat, opgericht door de maatschappij voor kosthuizen. Uiterst doelmatig ingericht, het bevat meer dan 70 kamers voor nacht verblijf. Een 75-jarig man, die als loodgieter werkzaam was op het dak van eene woning te Utrecht, is door een onbekende oorzaak nedergestort in den tuin, met het hoofd op een stuk stoepsteen. Hij was onmiddelijk een lijk," zoo luidt een bericht. Men noemt de oorzaak onbekend zij is, dunkt ons, zoo raadselachtig niet. Menschen van 75 jaar moesten niet meer op daken werk zaam zijn. (IV.) De algemeene vereenigde Commissie voor den Watersnood te Amsterdam heeft tot den 1 dezer ontvangen de som Yan f79,409.545. In weerwil van de tegenspraak der N. B. Ct., meldt de Maasbode, dat te Har derwijk 40 Carlisten in ons O. I. leger heb- dienst genomen. De algemeene Commissie voor den wa tersnood te 's Bosch heeft zich op de hoogte

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 2