VOORJAARS EXAMEN. EEN MONUMENT Gebroeders (De) Houtman. Marktberichten Advertentiën. Vrijdag den 17 Maart 1876, De majooi Serraris, die zelf geheel blind is, gebruikt een schrijftbestél, waarop de hand bij het schrijyen zich geheel vrij beweegt. De schrijvende hand beweegt zich in eene rechte lijn door hare ligging op eene platte liniaal, die telkens na het vol schrijven van eencn regel naar onderen wordt omgedraaid, en later, na het vol schrijven eenerbladzijde, weder naar hoven wordt gebracht. Deze liniaal, die tof steun en richting voor de hand dient, blijft onbewegelijk gedurende het schrijven. Eene bijzonderheid .daarbij -is.dat de' schrijftoestel door den heer Serraris zelf is vervaardigd; hij heeft zich op timme ren toegelegd nadat zijne pogen jjpjn het lezen en schrijyen niet meer toelieten. Ook verschillende andere voorwerpen van .hout, door hem vervaardigd, zijn nauw keurig én net afgewerkt. Een schrijftoestel volgens de uitvinding van jhr. Serraris is naar de tentoonstel ling te Philadelphia gezonden. In 1703 nam onze vestingbouwkun dige Koehoorn do stad Bonn binnen drie dagen in. Bij zijne intrede in de stad werd hij begroet met het volgende com pliment Mijnheer, de inneming van deze stad is merkwaardiger dan die van Jericho. Deze stad viel oerst na zeven dagen trom petgeschal Bonn is gevallen nadat slechts drie dagen op een koehoorn ge blazen is. voor de door Jl. at. 8. „Wie waren toch die gebroeders de Hout man en welké waren hunne [eigenlijke ver diensten j dat men voor hen een Wofiillnent"- wil oprichten?" Zou het zoo wonder vreemd zijn, wanneer diezelfde'vraag, in den laatsten tijd door menig stadgenoot tot mij gericht, ookelders in den vreemde bij dezen en genen oprees Maar zoo niet, zou-het dan niet evenzeer betamelijk mogen beeten, dat ik, die daartoe in ons plaatsel. blad (Gouda) het eerst mijne medeburgers opwekte,, thans, nu daar van door de voornaamste Nieuwsbladen aan ons geheele volk kond werd gédaan, alvorens wij in deze verdèr gingen, door hare beant woording, voorzooverre hoodig, stad- en land- genooten een weinig voorlichtte. Het is zoo, zelf weet ik Van die beide broeders wel iets, maar toch niet veel, niet alles. Toch beteekent het iets meer, dan toen ik pas de schoolban ken verliet, en, bij de weinige kennis omtrent, hunne personen, werkzaamheid, verdiensten, daar vergaderd, zal het wel bij de meesten gebleven zijn. Aan mijne laatste nasporingen betreffende beide, heb ik zelfs nog menige bij zonderheid te danken, die vroeger voor mij verborgen gebleven waéi Maar reeds genoeg tër rechtvaardiging van mij, dat ik de pén op vat, en veel liever ter zake. Omstreeks de helft der 16e eeuw woonde in Gouda de maai, aan wien èn ons broederpaar èn de geheele familie haren naam ontleende. Hij komt in de sta'ds-beschrijving van der Goude door J. Walvis, voor, oiider don naam van Cornelis Jacübsz. Houtman of dè hout man, leverancier van het hout voor de dood kisten, althans in 1553. Oogenschij-nlijk had hij geen bijzonder voordeelige kostwinning, in een tijd toen hij voor 70 kisten van eiken hout niet meer dan zestien, en voor 10 kisten van boekenhout slechts acht stuivers per stuk ontving. Evenwel het geld had toen veel hoo- ger waarde dan thans, de menschen hadden Veel minder behoeften, en hij zelf zal ook nog wel andere en betere zaken gedaan hebbèn Toenalthans na den laatsten groöten brand der St. Janskerk, omstreeks dienzelfden tijd, het Sacramentshuisje teer ontramponeerd was, zoo bericht ons dezelfde schrijver, was hij èn vermogend èn vrijgevig genoeg, om, ter vervaardiging van een nieuwe bewaarplaats, het nopdige hout te schenken. De man had nu waarschijnlijk meerdere kinderen. In de stadsboeken komen sedert meerdere Hout mannen voor. Een daarvan, en juist de per soon, aan wien ons vöör het tegenwoordige iets gelegen is, Pieter Cornelisse Houtman, wordt niet alleen bij Walvis, in het aange haalde werk, in 1573 als lid der vroedschap, maar ook door Bor vermeld, bi j wien men in het 25e boek zijner. Nederl. Historiën lezen kan, dat bij. ook „Kapiteyn van de burgerye binnen der Goude, en brouwer, bierende op Gent was, daër hij ook om syn affairen we- sende gestorven en begraven is." Hij behoor de-dus tot de aanzienlijke en welgestelde Gou- wenaers in zijne dagen, wier voornaamste be drijf de drapiers-nering of de brouwerij was. Men kan dit niet alleen uit het huis, dat hij bewoonde, en waarvoor de overlévering nog immer een woning op den bestéh stand der stad aanwijst, maar ook uit het wapen öpma-i ken, dat hij en zijne nakomelingen voerden. Dat laatste toch vertoonde niet een panto met half uitgespreiden staartgelijk men wel eens beweerd heeft (1) op grond van een mee- rendeels versleten grafsteen (waarover onder meerder) in de kerk te Alkmaar, maar geeft daarentegen, in tweeën gedeeld, van boven een halven leeuw en van onderen een bloem pot met een drietal rozen of andere bloemen te aanschouwen. De gebroeders Houtman, Cornelis en Fre- derik, waren zijne kinderen. Zij hadden bun vader reeds in 1584 verloren, want in dat jaar „op den 4n Nov. verkochten de HH. Burge- meesteren niet de Tresoriers aan Agnes, Fre- deriks dochter, wed. wijlen Pieter Cornelis Houtman, - een huis en erve, staande en gele- fen op de Oostzijde van de Haven, op den oek van de zyl aan 't slot." Uit deze bijzon derheid leeren wij niet alleen den naam hun ner moeder kennen, Agnes Frederiks, maar wij zien daaruit tevens, dat de oudste zoon naar zijnen grootvader van vaders kant en de jongste naar dien'van moeders zijde was ge noemd. Van den geest huns vaders was geen van beide verstoken. We leerden dien reeds kennen als een recht bedrijvigen koopmans geest. Hij ging bij zijne zonen echter, was het ten gevolge .van den reeds wegens de Spaansche belemméringeniwijnenden handel of had deze misschien ook nég andere oorza ken;—met een koeneén zélfeenigzins stout moedige ondernemingsgeest gepaard. De oudste, Cornelis, was waarschijnlijk onge trouwd. I)e jongste, Fréderik, daarentegen was sin den jare 1590 tot Alkmaèr gehuwe- lijktmetde dochtervan Cornelis Nanningsz., outschepen aldaer." (2) Maar heide besloten in 1593 zich te begeven naar Lissabon in Por tugal, met geen andere bedoeling, dan om zich aldaar te i/nfofmteren op 'tstuk de vaert en handel van OosUlndien aengaende. En toen zij daar eenigen tijd zich opgehouden hadden „doendegróte naerstigheyd, giften en maeltijden 'aan dengénen, dewelke uyt Oost-Indien quamén, om uyt deselve góede kennisse van alles té bekomen, en nietsonder groot perykel en excessive kosten tot deselve kennisse gebracht zijnde," (3) is de oudste naar Amsterdam vertrokken, werwaarts hem waarschijnlijk eën weinig later zijn broeder gevolgd is. Daar gèlnkte het hemal aanstonds het vertrouwen van eenige kooplieden te win nen. Daar wist hij deze te bewegen „nadat se haer wel geèxamineêrt handen op 't stuk Van de vaert en koophandel van Oöst-lndien," dat zij, 'getrouw aan'de oud-Holland's'che leuze eendracht maakt macht, zich nauw aaneen sloten. Daar bracht hij "het'eindelijk hij hén zoover„dat zij alsdoen eeri Compag nie of Collegie hebben gemaehtom-dé voga- gie op Oost-Indien aen te vangen, itbemende tselve De Compagnie van verre, resol veerden eenige penningen daartoe te fourne ren- en op te brengen (4). 'IIZje b. v. de Navorscher 1852, II pag. 153, en de" Gids 1868, pag. 570, in de nopt, waar de heer van Duyl, waarschijnlijk op grond aierzelfde dwaling, Pau en de Houtman bloedverwanten noemt. (2) Zie Bor. 1. 1. b. 25 p. 20. M Zie Bor, 1. 1. (4) Ibidem. Sluis, 7 Maart 1876. Boter 82'A-c. per kilogram. Eijeren 70 c. per 26 stuks. Oostbni'g, 8 Maart 1876. Bij goeden aanvoer van granen, bestond er bij de iets lagere afkomende hollandsche berichten, waardoor de vraagprijzen niet zoo overdreven waren als voorgaande mark ten, nog al redelijken handel, en ruimde het aangevoerde aan vorige besteedë week- prijzen goed op, welke [prijzen volkomen dezelfde zijn gebleven. Tarwe 8,25 a f9,20 Rogge 6,52 a 6,75, Wintergerst f 5,80 a 6,25 Zomergerst f 5.50 a 5.80, Paardeboonen f8,00 a 8,30, Haver 3,25 a 4,25. Kanariezaad wegens hooge vraagprijs onverkocht. Aardenburg, 7 Maart 1876. Tarwe f8.50 a 8.,75 Rogge f 6.30a 6.45, Wintergerst f 6.00 a 6.30, Zomergerst f 5.50 a 6.00, Haver f4,00 a 4.50, Paardeboonen f 5 a 510., Erwten f10 a 11. PREDIKBEURTEN SLUIS. 12 Maart Ds. Dijkstra. 19 Hage. Bevallen van een Meisje E. KOKSMA- Blankebt. Sluis 6 Maart 1876. De Notaris K. F. K0KSMA, te Sluis, zal op des voormiddags ten 10 ure, ten. ver zoeke vau den Heer A. VAN D13R VELDE, te Neuzen, in het Logement van S-van Maldegem, te Sluis op de Kaai, in het OPENBAAR VERKOOPEN: 4 aaneengebouwde WOONHUIZEN met tuin, staande en gelegen in de ge meente Retranchement in den Zwin polder, nabij den grindweg, kadastiaal Wekend Sectie B,No. 605 tot en met 609 zamen groot 26 aren 80 centiaren Aan verschillende personen bij dè week verhuurd. De koopsom moet betaald worden bin nen eerie maand na de verkoop.ing. Nadere information en inlage van ka dastrale- en andere stukken te verkrijgen ten kantore van genoemden Notaris. ZEGT HET VOORT. .De INSPECTEUR van het lager -onder wijs in Zeeland maakt bekend, dat de examens ter verkrijging van acten van bekwaamheid voor school- en voor huison derwijs in deze provincie, voor de eerste maal in dit jaar, zuilen worden gehouden, te MIDDELBURG, op Woensdag den t»en April aanstaande, en volgende dagen. Zij die een dezer examens wenschen af teleggen, behooren zich daartoe uiterlijk vóftr den 99en Maart e. k., aan te mel dden. bij den schoolopziener van het district waarin zij wonen, of van buiten 's lands; komende, voornemens zijn zich te vestigen mét opgave van de acte die zij verlangen, en met Overlegging van dé navolgende stuk ken. a. één óf meer getuigschriften van hun goed gedrag b. hunne geboorte-acte en e. de acten van bekwaamheid, die zij reeds vroeger mogten hebben verkregen De dag en plaats van het examen zul len later aan elk der belanghebbenden door den Schoolopziener worden medegedeeld. Middelburg den 3den Maart 1876.- De Inspecteur voornoemd, e. M. V AN VISVLIET.

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 3