NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK 2EEUWSCH-VLAANDEREN. N". 8. Ze vent i en de j aa rgan g A". 1876. Vrijdag 25 Februari. Bij dit ii°. behoort een bijvoegsel. Buitenland. Binnenland. S L11S C H fiWEEKBIAD Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der adverlentienvan 1—5 regels 60 tent, elke regel meer 7% cent. Groole letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven do Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 en gewone Berichten of Mededeclingen van Correspondenfcn, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. ure) België. Volgens een bericht uit Luik is de Maas aldaar zoo buitengewoon snel ge wassen, dat do lager gelegen kaden dei- stad onder water zijn gezet. Ook in de nevenrivieren Ourthe en Vesdrc was de waterstand bijzonder boog. F r a n k r ij k. In de oiïicieele rekening en verant woording der wijze, waarop de gelden, welke ten behoeve van de slachtoffers der overstrooming in Zuidelijk Frankrijk bij eengebracht werden, verdeeld zijn, komt ook een post voor ad 75,235 francs «voor bet vermelden der lijsten van de ingekomen giften in bet Journal officie]." Een krasser staaltje van bureaucratische schrielheid en onbarmhartigheid is wel nog nooit ge leverd. Dorregarav is naar Frankrijk uitge weken. I)e zaak der Carlisten is bepaald verloren. Koning Alplionsus is Tolosa bin nengetrokken Spanje. Do Burgeroorlog in Spanje nadert zijn einde met rassche schreden. De regoerings- troepen hebben in de laatste dagen door- snelle en flink uitgevoerde manoeuvres groole voordeelen behaald en vele plaat sen, waaronder ook Estella de residentie van Don Carlos, bemachtigd. Vele Car listen zijn naar Frankrijk gevlucht met achterlating van al wat bij zulke gele genheden de snelheid der bewegingen zou kunnen tegenhouden. Het grootste gedeelte der Carlistisehe artillerie viel daardoor in handen der Regeeringstroepen, een anderge deelte werd in een afgrond geworpen. Het land 'zal nu wel spoedig tot rust komen en er dan zeker aan denken om zijne sehuldeischers tevreden te stellen. Koningin Isabella zal zoodra de veld tocht tegen dé Carlislen geëindigd is, met hare drie dochters naar Spanje vertrek ken. Aan de grenzen zal zij door Koning Alfonso ontvangen worden en dan met hem naar Madrid gaan. De Gaceta meldt dat de Carlisten te Estella 23 kanonnen hebben achtergelaten en nog andere hebben verborgen. Graaf van Caserta is met 7 bataillons en 11 kanonnen in den omtrek van Vera op de vlucht gedreven door drie bataillons Alphonsisten. De Carlistisehe bezetting, 35 man sterk, van het fort Agneda in Navarre, is gefu silleerd, omdat zij weigerde zich over te geven. Ook de bende van den pastoor Iriarte is bij de kust uiteengedreven. Rusland. Te Nicolajef is de bank leeggeplunderd. In den morgen van 4 dezer zoo wordt uit Cherson geschreven leverde het plein voor het gebouw een schouwspel op, bij hetwelk men onwillekeurig moest den ken aan oene der hevigste revolutionaire épisodes onzer eeuw. Reeds mot het aan breken van den dag was het bericht van den roof door de geheele stad verspreid en waren allen, die hunne spaarpenningen of andere gelden hij de Bank hadden ge- déponeerd, daarheen gesneld. Weldra was de menigte tot duizenden aangegroeid en begon zij, onder het uiten van allerlei schimptaal en verwenschingen tegen de Bankdirectie en de openbare autoriteit, het gebouw te bestormen, ten einde zich van het gebeurde te vergewissen. De po litie was niet in staat, den woedenden aanval te keer te gaan. Gelukkig dat er dadelijk Iroepen werden gerequireerd. Het hleok nu dat de dieven 's nachts eene al- gemeene verwoesting hadden aangericht. Alle deuren waren opengebroken, de zware kasten vernield, de lichte medegenomen, de kisten, waarin kostbaarheden waren geborgen, totaal verbrijzeld, andere in stuk ken gehakt of omvergehaald, en alles weg- geroofd. Al de uurwerken waren verplet terd en daar al de wijzers op 2 ure stonden, moet de misdaad op dat uur gepleegd zijn. Er was slechts één ooggetuige ge weest, de nachtwaker der Bank, dien men zwaar gekneveld en mishandeld, half dcod in een hoek vond liggen. Voor zoover men eenige woorden uit hem kon krijgen, was hij overvallen door een achttal gemas kerde dieven. De schade was nog niet met zekerheid te berekenen. De spaarbank, de depositokas, de gelden van het weeshuis, enz. enz., alles in hetzelfde gebouw, heb ben hetzelfde lot ondergaan. Dat een roof van zulk een omvang in zulk een getouw kon worden gepleegd, zonder dat iemand er iets van bemerkte, kan alleen daaraan worden toegeschreven, dat de Bankdirectie zoo onvoorzichtig was van dit alles des nachts aan slechts één man ter bowaking toe te vertrouwen. N. R. C. Kluis, 24 Februari. 's Konings geboortefeest werd Zaterdag alhier op de gewone wijze, door het uit steken der vlaggen, zoo van de openbare als bijzondere gehouwen, en door het luiden der klokken, gevierd. Men verzoekt ons van het volgende mel ding te maken Het Gemeentebestuur, in den geest dei- ingezetenen handelende, bood Zijne Majesteit het volgende telegram aan Aanvaard Sire met Uw geboortefeest »van heden de eerbiedige gelukwenschen «van het oude maar trouwe Sluis. Weinige uren later ontving dé Burge meester een telegram van dezen inhoud »Z. M. betuigt U en de geheêle Gemeente «Hds. hartelijken dank. «De adjudant, «Generaal TOLSMA." De mazelen zijn hier beduidend afge nomen. Wij vernemen zelfs, dat in de laatste dagen slechts enkele gevallen van die ziekte zijn aangegeven, terwijl zij haar goedaardig karakter nog altijd heeft behouden, en vele der aangetaste kinderen reeds zijn hersteld. Bij velen in deze gemeente en in de hoofdstad der provincie, waar hij tweede commissaris van politie in der tijd was, zal ongetwijfeld de heer Hebbelynck-Hen- nefreund nog wel in gedachtenis zijn. Dien heerthans te Brugge woonachtig, is weinige dagen geleden, eengevoeligo ramp overkomen. In de door hem bewoonde villa, ontstond, terwijl hij afwezig was, een niet onbelangrijke brand, waarbij een groot gedeelte van zijnen inboedel, henevens alle zijne kostbare postduiven, een prooi der vlammen zijn geworden. Een hem toebe- hoorend aantal effecten had hij toevallig, zoo het scheen, in zijn zak, en bleef mits dien onbeschadigd, en gered. Is er in de laatste dagen ook in deze streek veel regen gevallen, met genoegen deelen wij mede, dat het water in de polders van het Waterschap der Sluis aan de Wielingen in dezen omtrek, over het algemeen, behoorlijk wegvloeit. Met de polders van dat waterschap, welke aan gene zijde van Bakkersdam zijn gelegen, schijnt dit minder het geval te zijn. Yele belanghebbenden aldaar woonachtig, beklagen zich over den zeer hoogen stand van het water, en schrijven dit aan niets anders toe, dan dat de duiker in Bakkersdam niet geopend is. In ons vorig n°. maakten we reeds met een onkel woord melding van een con cert dat hier onder leiding van den heer Alphonse Thevenet uit Brugge zal worden gegeven. We kunnen thans verder daarom trent mededeelen dat genoemde heer T., die bekroond is als «professeur de cliant" aan het Conservatoire te Brussel, voor dit doel heeft geengageerd een tenor- en een bari tonzanger, en dat ook viool- en pianomuziek zal worden uitgevoerd. We vleien ons dat het verzoek om de beschikking over de groote zaal van het stadhuis zal worden toegestaan, en dat het publiek door eene trouwe opkomst zal toonen dat het prijs stelt op de pogingen die wor den aangewend om iets goeds te doen hoo- ren en een genoegelijken avond door te brengen. De uitvoering zal den 7 Maart a. s. plaats hebben.

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 1