Errata. J. Bekaar, J. van Hal, M. P. Ver- hoeve, T. J. Jansen. M. Daseliot. J. Calandt, A. Tilleman, A. F. Maes, J. Hebbelynck, J. P. Post, D. Croin, D. de Smidt, J. van Houte, F. Bourson, jac. van de Velde, J. W. E. Abrahams, A. L. A. de Swarte en L. Buerman. Alle deze ingezetenen, onder leiding van hunnen kommandant, wijlen den heer J. B. Bekaar, en vergezeld van het reserve batail- lon der 9° afdecling infanterie, onder bevel van den majoor Weyland, begaven zich den 5 Februari 1834 naar Oostburg, om daar uit handen van den kolonel Ledel, destijds kommandant van dit district, het Metalen Kruis te ontvangen, dat hun zoo rechtmatig toekwam en waarop zij zoo lioogen prijs stelden. Hoezeer er niet meer dan 110 ingezetenen in der tijd naar Oostburg zich begaven om het Metalen Kruis plechtig in ontvangst te nemen, kunnen wij toch met de meeste zekerheid mededeelen, dat 236 van onze burgers met dit Eereteeken zijn begiftigd -geworden buiten de zulken, die van hier vrijwillig bij een der korpsen van het leger de wapenen hadden opgevat, of die zich in •dienst bij de nationale militie of bij de mobiel gemaakte schutterij bevonden. Eindelijk is dooi den sterken dooi en den wind, de scheepvaart met Belgie op nieuw heropend en kunnen de volle berg plaatsen van granen geledigd en daaren tegen de ledig wordende kolenmagazijnen wederom aangevuld worden. Het dooiwedèr brengt echter helaas op den grindweg in den Zwinpolder eene te genovergestelde uitwerking te weeg, deze toch is wederom fataal slechten niet dan met veel moeite, als het ware te doorwaden Zeer te betreuren is het, dat hoe uiterst be langrijk deze weg ook is, hoe vele besturen en belanghebbenden, evenals de pers daar over ook klagen, daaraan toch geen alleen afdoende bestrating wordt aangebracht. Ziet men nu en dan in het schoone saizoen, leden van het Provinciaal bestuur in deze streken, uiterst wenschelijk achten velen het, dat zich thans eens eene commissie uit HH. Gedeputeerde Staten op de plaats zelve van de werkelijkheid kwam vergewissen, of de algemeene klachten al of niet gegrond zijn, misschien zoude dit gunstig kunnen mede werken, tot eindelijke wegneming dezer her haaldelijk geuit wordende wegsgrieven. Het vraOhtvervoer is op de wegen in deze Provincie gesloten, in den nacht van 15 op 16 dezer. Mr. J. H. De Stoppelaar, vroeger president der Arr.-Rechtbank te Middelburg is benoemd tot vice-president (zooveel als voorzitter) van de internationale Rechtbank te Caïro. Bij de laatste uitloting der Turkselie loten is de hoogste prijs van 6-maal hon- derdduizeud francs te Goes gevallen. Het aangename van dit buitenkansje werd ech ter getemperd door de omstandigheid, dat do uit betaling eerst geschiedt den 1 Juli a. s. En op Turkije valt een half jaar vooruit weinig te rekenen Ten minste zoo dacht de winner die, hoezeer een welge steld man, trachtte zijn lot zoo spoedig mogelijk van de hand te zetten. Zoo ge makkelijk ging dit echter niet. Eerst na veel moeite is hij er in geslaagd het te Parijs bij een bankier te disconteeren voor f60,000, dus voor slechts 20 pCt. Als Tur kije het nu dus nog maar een maand of wat uithoudt en dan betaalt, maakt de koo- ■per goede zaken. Door den kantonrechter te Groningen ■zijn veroordeeld een persoon, wegers het wegschenken van niet ontsmet beddegoed, afkomstig van een typhuslijder, en 3 vrouwen die het alzoo ten geschenke ontvangen bed degoed hadden vervoerd naar hare wonin gen. Blijkens een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouv.- Generaal van Nederl. Indië is den 7 dezer het navolgende door generaal-majoor Pel aan de Indische Regeering bericht 2 Febr. werden Laankoenjit en de heu vels langs den weg naar Lamrong bezet, waarbij 1 man sneuvelde en 4 gewond wer- ■den. 3 Febr. werd de kampong Toerom na hevigen tegenstand genomen en opgerukt tegen het gebied ,van Toekoe Baït in de XXII Moekim. Na hevigen tegenstand werd Atoa en vervolgens ook de moskee van Be- loel in de IX Moekim bezet; 1 man sneu velde en acht werden gewond. 4 Febr. werd Lamrong bezet, Atoa ver brand, in twee kolonnes opgerukt naar de moskeen van Lamdajoeng en Saijoeng en naar de kampong Kojolo, terwijl de mos kee Baroe in de XXII Moekim na wei nig tegenstand bezet werd. Vervolgens werd opgerukt naar Pager Ajer, waar de moskee bezet werd. 6 Febr. werd de Atcliin-rivier verkend waarbij 9 minderen licht gewond werden. Daarna bivakkeerden de ageerende kolon nes in Longbattah en den 7 Febr. keerden zij naaf Kotta Radja terug. De gezondheids toestand was bij deze troepen ongunstig. Door de jongste operatiën zijn de XXV Moekim geheel in ons bezit gekomen en bovendien een gedeelte van de XXII Moekim. De posten te Beloel, Atoa, Pager Ajer en Bajoer vormeu de linie van versterkingen tegen de XXII Moekim. De posten te Sa- bang, Bital, Lamteboe en Getjil Oeleyloe zijn ingetrokken kunnen worden. De bestuurders van IX Moekim en eenige Moekimhoofdeu hebben stappen gedaan tot onderwerping. Volgens een bij de Regeering ontvangen telegram uit Atc'.iin zijn de operatien tegen de XXVI Moekim aangevangen en drie kolon nes opgerukt. De gezondheidstoestand is on gunstig. De cholera neemt weder toe. OosOtnrg, 11 Febr. Heden hield de Rede rijkerskamer «Oefeningen Vermaak"alhier, hare tweede buitengewone vergaderingmet da mes. Aangenaam was het don leden evenals altijd voor een vrij groot publiek op te treden. Het programma dat nog al groot was, werd spoedig en tamelijk goed afge speeld. Elk kende flink zijne rol en deed zooveel mogelijk zijn best om de karakters, voorkomende in de stukken „Fernand de Speler" en in „Zonder geld op reis of een avontuurtje van twee schoolmeesters" weer te geven. Ongeveer middernacht sloot men de Vergadering. Jammer echter dat niet eenig muziek aanwezig was. Velen hopen met mij dat daarin bij volgende vergaderingen zal worden voorzien. Hoewel de vereeniging thans in bloei toeneemt, zou zij bij een flink orkest het aangename daarvan nog meer ondervinden. In 1' Ami du Limbonrg van 13 dezer vin den wij wederom een hoofdartikel omtrent een Tolverbond tusschen Nederland en België waarmede wij gelooven dal onze grensbewoners zich wel zullen kunnen vereenigen, en dat wij daarom hier laten volgen iMen mag hetovertollig noemen,do voor deden op te sommen, die door het sluiten van een Tolverbond verkregen worden. Met leedwezen ziet men terug op den toe stand van vóór 183U, alswanneer een der schoonste en rijkste landen van Europa, door eene omwenteling in tweeën gescheurd werd. België bezit rijke nijverheids onder nemingen. Nederland voedt eenen wijdbe- roemden handel en heeft eene scheepvaart en koloniën, In België vindt men talrijke kolenmijnen, ijzerfabrieken, gioevcn en al lerlei andere industrieëele inriglingen. In Nederland wordt alle gelegenheid geopend tot uitvoer door kanalen, rivieren en zeehavens. 'tls klaar, Nederland oil België ziin er om elkander de hand toe te reiken. Verdeeld zijn beiden zwak, verdeeldlaat hunwelzijn veel te wensclien over, verdeeld zijn er handel en nijverheid gestiemd en aan bandon ge- legd. Vereenigd zijn gezegde landen rijk en sterk, vereenigd kunnen zij met allo andere landen op de Europeesche markt wedijve- ren;vereenigd wordt eene vrije vlucht ge geven aan hunne ontwikkeling. Hoe velen betreuren nog eene scheuring, die grootendeels het gevolg was, van Staats mans stijfhoofdigheid, hoeveionzelfsdieeens tot de scheuring medewerkten Doch alle oude veeten zijn thans vergoten De tijd en de jaren hebben de vroeger be staande oneenigheid uitgewischt, en Neder land en Belgie, hoewol geregeerd door twee vorstenhuizen, vormen nog slechts één broe dervolk; van dezelfde taal, zeden, gebruiken en de zelfde wenscben koesterde. Do taai en letterkundige congressen openden de baan tot de verbroedering, die thans op taalkun dig gebied is voltrokken, en op financieel ge bied dient te volgen. Welke grootestappen heeft de Nederland- sche taal niet gemaakt, sedert zij met de Vlaamsche is vereenzelvigd. In Noord-en Zuid-Nederland volgt men ééne spelling, ééne schrijfwijze, en de taal vroeger geschre ven door 1 h 2 millioenen inwoners, telt nu het dubbel getal barer vereerders. Even zoo zullen de finantfëcle krachten, de bronnen van welvaart in beide landen aangroeien, wanneer de douanenliniezalzijn opgeheven, en handel, scheepvaarten aller lei nijverheidstakken in beide landen zich broederlijk dehand zullen kunnen toereiken. Onnoodig te zeggen, hoe vooral op de grenzen, dekleinhundeldoorde verdwijning der tollinie zal worden gediend. Voor 1830 bloeidenonzegrensdorpen. Maastricht,Roer mond en Sit.tard waren welvarende steden. Thans kwijnen alle aan de grenzen gelegen plaatsen. De scheuring van 1830 was hun doodsteek. Komt een Tolverbond tot stand, ja, dan zal men al dadelijkal diozieltogende steden en dorpen zien herleven. Zij zullen als uit den doodstrijd herleven, waarinze thans ver- keeren. Men beooge eindelijk de gemakken, die uit een Tolvorbond zullen ontspruiten voor het reizend publiek. Geen uitstapje van eenige uren kan mer ondernemen in de grensgewesten der beide landen, zonder op de heen en terugreis aan allerlei onaangena me visites te zijn onderworpen. Men kan de minste kleinigheid niet medenemen, of eenig inkoopje doen, zonder genoodzaakt te worden pak en zak uittekramon en eenige centen in 'slands kas te storten. Hier wijzen wij meer op de lasten die men alzoo moet ondergaan, dan op dc onkosten, want in den regel ziin deze laatste orhedui- dend. Doch om de eersten te vóórkomen, ziet men er veelal tegen op, aankoopen te doen, waartoe men anders wel zou besluiten, 'tls al weerom nadeel voorden handel, welk na deel door de te ondervindeuongemakken berokkend wordt. Wij vermeenen alsnu in breede trekken, in de door ons in'tlicht gegeven artikels, de kwestie van een Tolverbond te hebben gesehest, methet bewijs.dat dit Tolverbond mogelijk en hoogst noodzakelijk is voor bei de landen. Wij bekennen, dat ons werk onvolledig is; doch een zoodanig te leveren, dat het da delijk ter uitvoering kon worden aangevat, daartoe is ons bestek te klein, en dagblad artikelen lijn zeker niet daartoe geschikt. Wij zullen nader nog voortgaan het on derwerp te bespreken, en mededoelingen opnemen, dio ons van meerdere zijden zijn toegezegd, onder kennisgeving, dat al wio ons zijne medewerking wil yorleenen en gaven zal verstrekken, een welkome gast bij ons wezen zal. Wij noodigen zelfs belang hebbenden, en de Kamers van Koophandel in beide landen uit, ons hunne inzichten in de zoo belangrijke kwestie van een .Tolverbond mede te deelen Dankbaar zullen wij deze aannemen en inons dagblad doen opnemen.» Lees in het vorig notn. 6 tweede bladz. regel 32 van boven achter 7 Februari 1831.

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 2