Buitenland. Binnenland. onze bescheiden meening vele bezwaren zouden kunnen opgeruimd worden en waar zelfs ieder vreemdeling verbaasd staat, over de achteruitstelling in tal van zaken en vooral in de vervoermiddelen aan deze zijde der Schelde, vragen wij of wij niet billijke aanspraken hébben, dat de weinige meerdere uitgaven aan het vorenstaande verbonden, niet zoo spoedig mogelijk gevonden en be schikbaar gesteld worden, of liever nog door iets beters en meer doelmatigs vervangen worde Belgie. Brugge, 8 Febr. De benoeming van den heer Visart tot Burgemeester wordt dage lijks te gemoet gezien, daar de geachte heer Boyaval, hoe daartoe ook vau alle zijden aangezocht, op zijn verlangen tot eervol ontslag blijft aandringen. Zulk een talentvol en ijverig hoofd der stad naar eisch te vervangen, zal voor den aanstaanden titu laris eene zware taak zijn. Jl. Maandag was het 45 jaren geleden, dat de Belgische constitutie afgekondigd is, die den 7 Febr. door het Nationaal Congres aan genomen was. Waarschijnlijk is dit wel een der oudste, zoo niet de oudste grondwet, die in Europa nog onveranderd bestaat. Pleit dat langdurig bestaan, voor deszelfs degelijk heid, geen wonder dan ook dat verschillende Staten deze constitutie grootendeels als model nagevolgd hebben, en dat bij welke afwisse lingen iu Belgie, ook nog geene der vele Re geringen van verschillende kleuren, aan dit pronkstuk der omwentelingbeduidende veranderingen hebben durven voorstellen. Engeland. Londen 4 Februari. Een Nederlandsch eskader is op de kust van Venezuela ver schenen. De bevelvoerende Commodore vau de Engelsche oorlogschepen to Jamaica heeft een schip naar Curacao gezonden, om voor de belangen der Engelsche on derdanen te waken in geval vijandelijk heden mochten ontstaan. Sluis, 10 Februari. Ds. Knottenbelt te Oudeen Nieuwe Wete ring heeft het beroep naar hier aangenomen. Ds. Oudegeest te Osseudrecht is te St. Kruis beroepen. Nog steeds nemen de mazelen hier toe. Op dit oogenblik zijn niet minder dan 41 huisgezinnen besmet. Deziekte is overigens tot dusver van een zeer goedaardig karakter. Resultaat van de op 8 Februari 1875, te Sluis, ten overstaan van den notaris Koksma gehoudene verkoopiug van vaste goederen. 1° perceel 4,83.60 heet. Weiland te St. Kruis, verkocht f15,000. 2e perceel 1,05,90 heet. Bouwland te St. Kruis verkocht f2,200. 3l' perceel 4,72,00 heet. Bouwland te St. Kruis verkocht f 10,250. 4C perceel 3,99,00 heet. Bouwland te St. Kruis ver kocht f 9.250. De 5, 6 en 7 perceelen Wei land, zamen groot 18,74,10 heet., zijn ge combineerd verkocht f 44,500 te zamen f81,200 Te Schoondijke is men voornemens eene R. C. kerkte stichten. Reeds worden onderhandelingen over den aankoop van bouwterrein gevoerd. De Tvveodo Kamer zal naar men verneemt den 22 Februari weder bijeen komen. Dr. A. Kuyper, lid der Tweede Kamer, wiens gezondheidstoestand in den laatsten tijd te wenschen overliet, heeft op advies van zijn geneesheer, voor eenignn tijd het land verlaten om in zuiderlijker streken herstel van krachten te zoeken. Vrijdag middag kondigde de op den vuurtoren Kijkduin hij den Helder gehe- schen wordende vlag aan, dat het stoom schip Prinses Amalia, waar aan boord de uit Atcbin terugkecrende mariniers en an dere strijders zich bevonden, in het gezicht was. Spoedig daarna was de boot dan ook aangekomen. Het getal ingescheepte mari niers bedroeg 141 manschappen, van de 300 die in 1873 het vaderland verlieten. Onge veer 100 zijn gesneuveld of overleden. De reeds vroeger door ons genoemde officieren van hot detachement waren de luits. Clifford, Cadet, Batteké en Paehlig. Bovendien be vond zich een ISOtal soldaten van het Indisohe leger en 51 schepelingen der marine aan boord De ontscheping van het detachement heeft Zaterdagmorgen plaatsgehad. Een detache ment mariniers was afgezonden om de terug- keerende wapenbroeders naar de kazerne te geleiden. Voorts bevonden zich in den stoet de adelborsten van het Koninklijk instituut voor de marine, met hot muziekcorps dier inrichting, de teNieuwediep aanwezige oud strijders tegen Atchin, detachementen sche pelingen der marine, schutterij, vrijwilli gerscorps en landmacht, afdeelingen van het «Metalen Kruis" en andere te Nieuwe- diep gevestigde corporation. Aan de strijders tegen Atchin werden door den kolonel-kommandant van het corps ma riniers, met eene toespraak de Atchin-me- dailles uitgereikt, waarna aan allen in een daartoe ingericht lokaal op 's lands werf een feestmaal werd aangeboden, dat door uit voeringen der stafmuziek en der zangver- eeniging Cecilia werd opgeluisterd. Verschillende vereenigingeu te Nieuwe- diep hebben zich beijverd om die terugkee- rende manschappen Zaterdag avond in daar toe bestemde lokalen op feest-uitvoeringen te noodigen, waar hun tevens ververschin- gen werden aangeboden. Ook te Amsterdam cp te Rotterdam wer den die manschappen welke daarheen gedi rigeerd werden hartelijk en feestelijk ont vangen. Te Rotterdam was zelfs zooveel belangstelling van de zijde van liet publiek dat de stoet niet in de voorgeschreven orde kon voorttrekken. De geestdrift was daar bijzonder groot. De 4386 militairen, die in het jaar 1875 naar Indie zijn uitgezonden, kunnen naar gelang van hunno nationaliteit gespe cificeerd worden als volgt 2287 Belgen, 851 Nederlanders; 731 Franscheu, 296 Duitschers. 174 Zwitsers, 17 Luxembur gers, 16 Italianen, 10 Oostenrijkers, 2 Polon, 1 Amerikaan en 1 Rus. Ook het detachement mariniers dat in Febr. van het vorige jaar naar Atchin ver trok, wordtin den loop van dit jaar in Neder land terug gewacht. Blijkens oen heden hij het Depar- lement vau Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Neder landsch Indie, heeft de generaal-majoor Pel het navolgende uit Atchin aan do In dische Regeering bericht 28 Januari rukten drie kolonnes een uit de IV en twee uit de VI Moekim door de kloof van Daroo tegen de IX Moekim op. Door moeielijk terrein, met veel moerassen, bereikten zij dien dag de vlakte van Daroe, waar gebivakkeerd werd. De vijand had grooten tegenstand ge boden ;aan onze zijde sneuvelden ^minderen en werden de luitenant Van Vooren en 10 minderen gewond. Don 29sten Januari rustten de|troepen. Den 30sten werden de operatiën voort gezet weder was het terrein moeielijk en do tegenstand hevig de kampong Da- roe werd genomen en vei brand aan on ze zijde werden 19 minderen gewond. 31 Januari werd de kampong Oleh Soesoe met de daarbij behoorende moskee genomen en voortgcrukt tot Lampermci, waar gebi vakkeerd werd. Een dwangarbeider sneu velde, twee mindere militairen en een koelie werden gewond. Panglima Matsa, hoofd in Moekim Daroe, bood zijne onderwerping aan. 1 Februari werden verkenningen gemaakt naar Lamotong en Lamkoenjit; vier man werden gewond. De geest der ageerende troepen wordt uitmuntend, de gezondheidstoestand on gunstig genoemd. (St.-Ct.) Bevorderd tot hoofdingenieur, de eerstaanwezend-ingenieur M. Simon Gz.; tot eerstaanwezend-ingenieur A, D. Broek man; tot bouw- en werktuigkundige 2e kl. de bouw en werktuigkundige 3e kl. P. J. Neijt; tot opzichter 3e kl. de buitengewone opzichters W. Peters, J. van Nieuwenhoven en J. H. van Giessen. Men schrijft aan de Standaard De Ned. Hervormde kerk telt thans 180 va catures. Er zal in de eerstvolgende maan den nog wel geen vermindering hierin plaats hebben, naardien slechts een negental pro ponenten, die naar een predikautsplaats dingen, beschikbaar is en er van nu tot Mei, wanneer de provinciale examens weer plaats hebben, zeker meer dan 9 nieuwe vacatures, door sterfgeval, emeritaat als anderszins, zullen bijkomen. Tegen een hoofdonderwijzer te Gorin- chem is eene gerechtelijke vervolging inge steld omdat hij binnen 8 dagen nadat eene be smettelijke ziekte in zijne woning had ge- heersclit, de school bezocht. Talloos is de menigte rupsennesten, dit jaar in de toppen van het houtgewas aanwezig. Hoewel nog schijnbaar zwak, en nauw ontloken, is het leven der jonge rup sen zoo taai en zijn zij zoodanig door ver scheiden lagen spinsels omsloten, dat zij do strengste koude weerstaan, om zich met het eerste blad ter vernieling te verspreiden. Zoowel het loof onzer hoornen langs grach ten en op wandelplaatsen, als het ooft onzer tuinen en boomgaarden loopt gevaar, als men niet tijdig op vernietiging bedacht is. (N. B. C.) St. Kruis, 3 Febr. Gisteren avond had ten huize van A. Beerens alhier eene ver gadering plaats waarin door eenige ingeze tenen muziekstukken werden voorgedragen, verzen gedeclameerd en een kluchtspel op gevoerd. De Voorzitter der Vergadering de keer P. de Muijnck opende die met een flinke toespraak die algemeen werd toegejuicht. Over 't algemeen werden de 10 nummers die 't affiche aangaf, goed ten uitvoer gebracht, vooral was zulks 't geval met de nos. 3, 6 en 10. De opvoering van „de vreeselijke moord geschiedenis" waarin de keeren v. Raams- donk en le Grand hun rol goed meester waren, is flink en vlug afgespeeld en zeer onmoorddadig geëindigd. Na afloop daarvan bleef men tot laat in den avond gezellig bijeen. Wij wenschen de vereeniging geluk met den goeden afloop der eerste voorstelling, en hopen dat zij moge groeijen, bloeijen en nut stichten. In L'Ami du Limbourg van 29 Jan. leest men het volgende omtrent het Tolver hond tmsschen Nederland en Belgie. De region geheven op de voortbrengse len van vreemde nijverheid, hij aankomst in Nederland, zijn meestal zeer gering, met betrekking lot die welke in andere lauden gevorderd worden. Ons tarief is allengskens zeer verlaagd, on terwijl meer dere binnenlandsche producten door hooge accijnsen getroffen worden, worden vele buitenlandsclie zeer gemakkelijk toegelaten In Belgie zijn zout, zeep en vleesch vri van cijns. Bij ons daarentegen is het zou belas! per kilo met 9 cents accijns, de zee

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 2