NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEÜWSCH-VLAANDEREN. Zeven Hen do j a a rga n g A°. 1876. Vrijdag Februari. Buitenland. Binnenland. S111S C H iffEEKBlAD Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiënvan 15 regels 60 cent, elke regel meer 7% cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 en gewone Berichten of Mededeelingen van' Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. ure) Duitschland. Men wil, dal. prins von Bismarck aan den Bondsraad zou voorstellen, om het verbod tot uitvoer van paarden .op te heffen, uit overweging, dat do redonen, die tót 't uitvaardigen van het verbod geleid hebben, vervallen zijn. Italië. Alberto Keller, te Milaan, vóór ongeveer een jaar overleden, had bij testament be paald dat zijn stoffelijk overschot tot asch herleid moest worden in een toestel, door do professoren Polli en Clericetti uitgedacht, en op Keller's kosten vervaardigd. Dio toe stel, in cono opzettelijk tot lijkverbranding ingerichte kapel, kwam dezer dagen gereed; en Keller's lijk, dat zoolang dooi" middel van con bederfwerend mengsel in gaven toestand gehouden was, werd er in verbrand. Hot lijk, onzichtbaar op een rooster ge schoven, werd door éenigo hondorde gas- vlamni' n binnen korten tijd tot asch her leid, zonder reuk of rook, snel, zeker en vol komen. De operatie hoeft anderhalf uur goduurd; indien tijd werd-12 kul), meter gewoon ko- lengns verbrand voor eene waarde van 16 a 18 franken. Toen de oven geopend werd, vond men al de zachte deelen des lichaams tot eene witte asch verbrand, die in eene lade was opgevangen. Do zwaarste beende ren, als de schedel, de ruggegraat en 't hek ken waren wel is waar niet tot asch herleid, maar toch volkomen gecalcineerd. Geen spoor van organische stof was overgebleven, en geen spoor van vreemde besjanddeelen bezoedelde de zuivere a%ch. 'LLichaam had 70 kilo gewogen; 't overschot woog 2Va kil, Men heeft 't in eene wit marmeren urn ver zameld, en thans rust 't op een altaar in een kleinen doodentgmpel, dien de familie Kei ler zich op de begraafplaats te Milaan heeft laten bouwen. De proef is dus geslaagd, en heeft bewe zen Ten eerste, dat lijkverbranding geschie den kan op hygiënisch onschadelijke en vol komen doeltreffende wijze. Ten tweede, dat de kosten er van (want zelfs de schoonste en nuttigtse zaken moet men beschouwen van hare economische zijde) veel geringer zijn dan die van begraven. Ten derde, dat zij, wel verre van aan den eerbied voor onze lieve ontslapenen te kort te doen, wel verre van 't gevoel der treurende achtergeblevenen to pijnigen, kan plaats .hebben met al de plechtigheid, met al den stillen, droeven ernst, die ons gevoel hij 'k laatste treurige eerbewijs ons voorschrijft. Wormen, onder de vochtige 'aarde knagende aan den vorm die ons zoo lief was dit schrikbeeld ver dwijnt. En een liefelijk beeld treedt er voor in de plaats: dat van een huislijk heiligdom, in hetwelk de doodeuurneu van her die. heengegaan zijn ons hunne deugd, hunne liefde mogen herinneren, eii de hoop mogen levendig houden op 't weerzien van datgene, wat't vuur niet vernielen kon. (N. R. C.) Sluis, 3 Februari. Ook heden is de postkar zonder brieven uit Breskens aangekomen, en schijnt er alzoo noch stoomboot noch postschuit over gekomen te zijn. Was het om 8 uur nog mistig, om 10 a 12 uren was die echter volkomen opgetrokken, en had gemakkelijk de brievenmaïe althans overgebracht kunnen worden Wij vestigen hierop bij vernieuwing de aandacht van hen die daaraan eenige ver betering mochten kunnen teweeg bren gen en vooral van de Gemeentebesturen aan deze zijde der Schelde, wier ingezetenen vooral de nadeelen zoo ;.zeer ondervinden, der zoo dikwerf gestremde communicatie uit Walcheren en daardoor ook het spoor naar Holland missen. Door eenige ingezetenen bestaat het voornemen alhier een gaaipers op te richten. De gevallen van mazelen namen hier nog steeds toe; gelukkig lioort men niet van sterfgevallen onder de kleinen. Opgave van brieven, geadresseerd aan onbekenden verzonden door het postkantoor te Sluis, gedurende de 2e helft der maand December 1875. J. Hillebrand-Scheeren te Goes. Verleden Zondag vermaakten zich twee heeren alhier op het kanaal met schaatsen rijden. Het gevolg van deze daad, dieniet van roekeloosheid is vrij te pleiten, was dat beiden er door vielen doch gelukkig gered werden. Door het Departement van Finantién zullen den 22 Februari a. s. te Delft worden verkocht o. a. 5000 buiten dienst gestelde getrokken geweren en 462 id. gladloops geweren. Zouden deze nog minder bruikbaar zijn dan de vuursteengeweren die aan het doua- nenkantoor alhier tot wapening van heeren ambtenaren der belastingen voorhanden zijn? Bij beschikking van den Minister van Justitie is onder meer aangesteld tot rijks veldwachter der 3C klasse, opziener der jagt en visscherijH. C. Doeleman, gepaspor- teerd maréchaussee, thans onbezoldigd rijks veldwachter te Sluis, (standplaats Charlois.) Ds. O.-Rogge te Waterlandkerkje heeft voor het beroep naar Breskens bedankt. Een particulier telegram van Curasao, onder dagteekening van 12 dezer, meldt, dat het Nederlandsche smaldeel op dien datum in de haven dei- Willemstad vereenigd was en zich in de Venezolaansehe wateren nog niet had vertoond. Aan den' heer L. Mureijn te Aarden- burg is vergunning verleend tot het op richten van een postwagendienst tusschen die gemeente en Maldegem, en door den heer Lampo is gelijke vergunning gevraagd om een zoodauigen dienst te openen op alle Zaterdagen, tusschen Aardenburg enBrugge. Bij een landbouwer te Schoondijke werden in den nacht van 24 op 25 dezer elf konijnen gestolen en bij een landbouwer onder Waterlandkerkje is in de vorige week ingebroken en werden op den beetzolder eenige appelen het eenige dat er te vinden was, weggenomen. De arrondissements-i-echtbank te Goes heeft de navolgende aanbeveling opgemaakt voor de vacante betrekking van kantonrech ter te Heinkenszand 1". Mr. W. H. van Voorst Vader, grif fier hij het kantongerecht te Heinkenszand; 2". Jh'. M'. J. Schuurbeque Boeije, kan tonrechter te Cortgene. en 3°. Jhr. M'. W. H. Snouck Hurgronje, advocaat te Middel burg. Met groot genoegen vernemen wij. dat de gezondheidstoestand zoowel van H, M. de koningin te Cannes als van Z. K. H. prins Alexander te Algiers zeer bevre digend is. Dr. II. J. Vinkhuyzen, die na zijn vertrek van Cannes ook den laatste heeft bezocht, is reeds in de residentie teruggekeerd. V. Het Hbl. dringt aan op verbetering van inkomsten voor de" commiezen der pos terijen, die na eenige jaren gratis drukke diensten als surnumerair bewezen te hebben, en in die betrekking nog een borgtocht op het grootboek moetende stellen, eindelijk op een tractement komen, dat, na aftrek van de verplichte kortingen, f 640 in 't jaar be draagt. De verhooging van f 10,000, op de begrooting voor 1876 aangevraagd, kan niet gerekend worden voldoende te zijn ter ver betering van het lot van 155 commiezen. De hooge opbrengst van den dienst der posterijen, de groote uitbreiding van werk zaamheden en de vele eischen die het pu bliek aan de ambtenaren stelt, maken het billijk, datdehestaandeonrechmatigheid wor- deweggenomen. Het is tochniette ontkennen, dat zelfs bedienden hij het departement van financien meer tractement hebben dan een deel der postbeambten, in wie handel en nijverheid, ja het geheele publiek ver trouwen moeten kunnen stellen, en die dan ook in staat inoeten worden gesteld, op fat soenlijken voet te leven. Met 1 Mei wordt te Vlissingen het nieuwgebouwde atelier ten behoeve der Staats spoorwegen in dienst gesteld. Aan een vijf tigtal werklieden van het atelier te Tilburg is reeds aanzegging gedaan om tegen dien tijd te vertrekken. - Wij vernemen dat een aantal oud-amb tenaren aie op grond van veertigjarige dienst en vijf-en-zestig jarigen ouderdom gepensio neerd zijn zich bij adres tot den Minister van Finantién hebben gewend met beklag, dat hun opvolgers, de tegenwoordige ambtenaren

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 1