Binnenland. Sluis, 27 Januari. Bevolking van Sluis op 31 December 1874. M. Vil. TOT. 695 813 1508 Geboreninl875- 36 43 79 Gevestigd 64 67 131 Totaal 100 110 210 Overleden 23 19 42 Vertrokken 64 75 139 Totaal 87 94 181 Bij te voegen 13 16 29 Bevolking op 31 Doe. 1875. 708 829 1537 Opgave van brieven, geadresseerd aan onbekenden verzonden door het postkan toor te Sluis, naar BELGIE. L. Wittevronghel te Gent; BRAZILIË (over Engeland.) J. la Gasse te St. Leopolclina. NOORD-AMERIKA. P. Zegers te Eooseland. Door het Hulpkantoor OOSTBURG. H. van de Lieke te Palmira. Door de nachtvorsten is het kanaal naar Brugge nog steeds onbevaarbaar. Daar ook het beperkt vervoer langs de wegen in de provincie West-Vlaanderen nog niet opgegeven is, blijft de handelsbeweging liier nog steeds van luttel beduidenissedert gisteren is het onbelemmerdé vervoer op de Rijkswegen wederom toegestaan. Het tijdstip, waarop de herijk der ma ten en gewigten in 1876 zal plaats hebben wordt bepaald als volgt Groede, ook voor Nieuwvliet, 9 en 10 Mei. Cadzand 11 Mei. Zuidzande en Retranche- mentl2Mei. Sluis, ook voor St. Anna ter Muiden, 13 en 15 Mei. Aardenburg, ook voor Eede, Heille en St. Kruis, 16 en 17 Mei. Oostburg 18 en 19 Mei. Schoondijke 20 Mei. Biervliet, 22 Mei. IJzendijke, ook voor Waterlandkerkje, 23 en 24 Mei. Hoofd plaat, 26 Mei. Breskons, 27 Mei. Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben bij besluit van 21 dezer bepaald, dat voor het aandeel door de gemeenten te dragen in het gedeelte, hetwelk door de provincie in de lichting voor de nationale militie van 1876 moet worden geleverd, de volgende gemeenten worden samengevoegd o. a. Sluis en St. Anna ter Muiden. Benoemd tot Burgemeester van Brcs- kens de heer D. Mulder. Benoemd tot hulponderwijzeres te Vlis- singen school B. mejufvrouw E. Callenfels te Oostburg. Te Middelburg is thans de relief kaart ter bezichtiging van de havenwerken te Vlis- singen met hunne omgeving, van het kanaal door Walcheren, een groot gedeelte van Mid delburg enVlissingen met de spoorwegwerken enz., om naar de tentoonstelling te Philadel phia te worden gezonden. Hotgeheel is minder een kaart te noemen dan wel oene afbeelding, die in gips gemaakt, 2.20 M. lang en 1 M. breed, en geheel in kleuren bewerkt-is op een schaal van 1 op 2500. Een 60tal scheepjes zijn er varende op voorgesteld, in de droge dok ken te Vlissingcn en te Middelburg zijn sche pen geplaatst, alle bijzonderheden van het terrein zijn aangegevenen alles is fraai en net afgewerkt door de keeren Olie, Hufthagel en Hoffman, directeur en leeraren van de am bachtschool te Amsterdam, die, naar een ge heel nieuwe eigen uitgevonden methode, de zaak zeer verdienstelijk behandelden. Alles is gevat in een zwart mahoniehouten rand, waarop met vergulde letters te lezen staat: Aan de eene zijde het opschrift: «Zeehaven van Vlissingcn, aan den mond der Schelde door den Koning der Nederlanden ge opend den 8 September 1873" en aan de an dere zijde„Kanaal- en spoorwegwerken naar Middelburg in verbinding met Midden-Eu ropa." Niet alleen als fraai werkstuk, maar vooral om de havenwerken in de nieuwe wereld be kend te maken, is deze zending van groot be lang. Tot dit laatste doel zal ook medewerken de kolossale kaart van de maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen: ook zullen reeds vóór de opening der tentoonstelling eenige duizenden overzichtkaartjes met be schrijving in de Engelsche taal in Amerika en elders verspreid worden. -Door den brigadier der rijksveldwaeht en den brigadier-kommandant der maré chaussee te Middelburg is jl. Vrijdag na mens de rijks-veldwaclit in Zeeland, aan den aftredenden procureur-generaal bij het opgeheven Hof in Zeeland, m'. Verbrugge, een fraai album aangeboden, bevattende de portretten van beide eerstgenoemden, van de rijks-veldwachters van Walcheren en een groot deel van dit gewest. (M. C.) In den laatsteu tijd is in de bladen weder sprake geweest van een monster-na latenschap van zekeren Jacques Dubois, die in 1638 ergens in Belgie zou geboren, en in 1704 te Batavia zou overleden zijn. Men spreekt, zoo wij meenen, van niet minder dan 60 millioen; en het schijnt een waar heid, dat sedert meer dan een eeuw alle elkander opgevolgd hebbende koloniale be sturen zijn lastig gevallen met allerlei aan vragen en verzoeken van verschillende liefheb bers voor deze nalatenschap. Wij vernemeu thans van goederhand dat de Staat dezer dagen, ten verzoeke van zekeren timmerman S. Dubois in Limburg, voor den Hoogen Raad is gedagvaard, niet tot uitkeering dezer rijke erfenis; maar op grond van art. 1922 B. W.tot afgifte van alle stukken, titels en bescheiden, daartoe behoorende, als aan beide partijen gemeen. (W. v. h. R.) Omtrent de feestelijke ontvangst van het uit Atchin terugkeerende detachement ma riniers bevat de Haarl. Ct. het volgende programma. De boot komt op de reede onder saluut schoten van land- en zeemacht. Eene ver sierde sleepboot met muziek stoomt de havens uit om het stoomschip binnen te halen. Onderwijl verzamelen zich de autoritei ten, corporatien, het garnizoen, voor liet gebouw der M'i Nederland". De mariniers debarkeeren onder saluutschoten. Er wordt een optocht geformeeri},: lo corporatien uit de burgerij 2o muziek* en autoriteiten; 3o teruggekeerde mariniers4o reeds hier aan wezige strijders van zee- en landmacht5" matrozen, schepelingen enz.: 6'' garnizoen der landmacht. De optocht stelt zich in be weging langs een versierd gedeelte der ge meente naar 's rijks werf; aldaar wordt carré geformeerd en 'de strijders worden toegesproken. Daarna worden alle aanwezige strijders naar de gereed gemaakte sloepen- loodsen geleid en onthaald. 'sAvonds tooneel- en andere voorstellin gen, bal enz. op drie verschillende plaat sen, waar ieder strijder met dames vrijen toegang heeft en waar hun bons voor ver- verschingcn worden gegeven. Aan de inge zetenen zal verzocht worden het hunne bij te dragen om aan de gemeente een feeste lijk aanzien te geven. De officieren, onderofficieren en man schappen, behoorende tot het detachement mariniers dat den 17den Mei 1873 per stoomschip Koning dor Nederlanden uit Nederland naar Indië is vertrokken en te Padang op den 31sten Juni d. a. v. aan kwam, zullen daar ter plaatse vereenigd worden om mot een nader aan te wijzen gelegenheid naar Nederland terug te keeren. Zij die daartoe in aanmerking komen, zijn 4 officieren en 160 onderofficieren en ver dere manschappen, zijnde dit het overblij vende gedeelte van bovengenoemd detache ment, dat 300 koppen sterk was. Slechts enkelen zijn gerepratriëerd als ongeschikt voor den dienst, tengevolge van bekomen wonden de overigen zijn gesneuveld of gestorven (Sam. Ct.) Onder de 4 terugkeerende officieren zijn twee Zeeuwen de keeren Cadet en Batteké. Aan alle inzenders voor de tentoon stelling te Philadelphia zijn reeds de adres sen en andere bescheiden toegezonden, zoo dat in de eerste dagen van Februari de geheele Nederlandselie inzending te Vlis- singen zal vereenigd zijn, om door het stoom schip W. A. Scholten, kapt. J. Jansen, naar New- York om van daar naar Philadelphia te worden overgebragt, De oppervlakte der Nederlandsche af- deeling der tentoonstelling te Philadelphia beslaat ongeveer de oppervlakte van het Paleis voor volksvlijt te Amsterdam, terwijl de gansche gebouwenreeks 44 maal die ruim te inneemt. De Nederlandsche boekdrukkerij en boekhandel zullen gewis op de Centennial exposition te Philadelphia den roem van ons land met eere ophouden. Van vele zij den worden inzendingen gereed gemaakt. Menig Nederlamlsch prachtstuk zal daar te zien zijn en menig curiosum óók. Zoo doet de uitgever Van Staden, Damrak te Am sterdam. zijn alouden Erve C. Stichters Enkhuizer Almanak welligt het werk dat in geheel Nederland de hoogste oplage telt mede de reis naar Amerika maken. In oen zeer eenvoudig doch allerkeurigst bewerkte doos, in den uiterlijken vorm van een boek in ouderwetscken hoornen band met rugtitel liggen onder glas vijf Enk huizer almanakken, als vertegenwoordigers van de reeks van 1686 (wellicht het en kele nog bestaande exemplaar), van 1770. 1800, 1850 en van 1876. Het denkbeeld van dit vijftal representanten van eene over bijna twee eeuwen loopende reeks (wij meenen dat die almanak nog vóór 1686 heeft be staan) is niet onaardig; zij geven wel het bewijs, hoe goed, naar eisch van zaken, voor uitgang aan conservatisme is te paren. Omtrent het spoorwegongeluk bij Grouw meldt men de volgende bijzonderheden aan het Hbl. De goederentreiu, die 7.30 min. van Leeu warden naar Heerenveen vertrok, is bij Grouw, even vóór de brug gederailleerd, ten gevolge waarvan de locomotief en twee wagens vrij diep in het zand geraakten. Men wil weten, dat het ongeluk is ontstaan door het breken der spoorstaven. Voor de vele reizigers, die van verder op herwaarts waren vertrokken om de marktte bezoeken, gaf het vrij wat oponthoud. Van Leeuwarden uit werd zoo spoedig doenlijk een locomo tief afgezonden, en twee goederenwagens, om de reizigers af te halenander materieel was er niet beschikbaar. Men meldt uit Leeuwarden, van 22 Januarij Nadat den geheelen nacht is doorgewerkt, om de locomotief voor de brug te Grouw weer overeind te krijgen en op de rails te plaatsen, is men daarin geslaagd, zoodat heden de treinen weer geregeld kunnen doorloopen. Een Belgisch majoor van den staf en oud-zee-officier, de heer M. A. L. Cambre- lin, heeft eene studie geschreven over de Belgische zeehavens, waarin hij aandringt op den aanleg van eene haven Nieuw-Ant werpen, bij Heyst en op eene verbinding van die haven met het Europeesche spoor weg-net. De schrijver gaat uit van de prae- misse, dat Antwerpen door Vlissingen zal worden uitgezogen en dat alle millioenen, welke zullen worden besteed om den han delstoestand der Belgische koopstad op het tegenwoordig peil te houden, als weggewor pen moeten worden beschouwd. De brievenbestellers te Gent dragen tegenwoordig een lantaarntje op de borst evenals de conducteurs op de spoor treinen om in de wintermaanden des mor gens en 's avonds hun dienst behoorlijk te kunnen verrichten. Sclioondijbc, 25 Januari. Ook hier zal op 4 Febr. a. s. des avonds 6 uren door den heer Barentse, onderwijzer in de land bouwkunde eene voorlezing worden gehou den over de Veeteelt. Juichen wij ten zeerste toe, het meer en meer opgewekt leven on beweging, in zake van landbouw en veeteelt., wij wenschen tevens van harte, dat op dergelijke Ver gaderingen kundig practische landbouwers, zoo als er hier verschillende zijn, hunne ondervindingen welzullen willen mededeelen, verkregen door bemesting met vreemde en kunstmatige mestspecien, door het gebruik van zaaimachines, ondergronds-schoffelploe- gen, vreemde eggen en andere dergelijke hier en daar ingevoerde nieuwe landbouw' werktuigen, waarmede zij in hunne gewone

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 2