Binnenland. -waarin zo liefst niet zijn heeft in do zitting der volksvertegenwoordiging van heden het navolgende wetsontwerp ingediend Art. 1 Een iegelijk die oorlogs wapenen draagt zonder speciale vergunning en zon der gegronde optegeven redenen, kan ver oordeeld worden van 8 dagen tot 3 maanden gevangenisstraf. Art. 2. Artikel 85 van de Code pénal zal toegepast worden op de overtredingen van het voorgaande artikel. Art. 3. BijKoninklijkbesluitzullendeamb- tenaren aangewezen worden, die bevoegd zullen wezen, de vergunning te geven tot hëtjdragen van wapenen. Wcst-Cappcïle, 19 Jan. Door do in gevallen vorst, zijn heden nacht de bar rières in de provincie West-Vlaanderen, wederom voor het zware vrachtvervoer gesloten. Do werkstakingen beginnen in de pro vincie Henegouwen meer en meer af te nemen, bij honderdtalleu gaat men er we derom aan het werk, zonder dat de eige naars der mijnen zich tot hooger loons- betaling hebben laten dwingen; die nog niet aan den arbeid zijn, houden zich echter rustig, en schijnen eerbied te hebben voor de gendarmes en de verdere gewa pende macht, ter plaatse aanwezig, die hij rumoer maken ook volstrekt nietvoorneinens zijn, zulks zoetsappig of lijdelijk aan te zien. Intusschen schijnen die grèves nog al aanstekelijk, en tot voor de poorten der hoofdstad lust tot navolging te vinden. Do garde civique (schutterij) van de •gemeente Laeken, vindt onder anderen de thcoriën voor de wapenoefeningen over bodig on al te sterk op militairen voet ingericht, zoodat bijna het gansche kader (een dertigtal onderofficieren en korporaals) schriftelijk hunne demissie aan hunnen bevelhebber ingezonden hebben en dit ook navolging schijnt to zullen vinden bij vele ongegradueerden. Die lui schijnen het soldalenspol al te ernstig opgevat en toe gepast, alles behalve aanlokkelijk te vinden, te minder omdat aan dit praktisch en thooretisch exerceren, vele hoog Lij het uur betaald wordende daglooncu, verloren gaan. Naar wij vernemen schijnen alle po gingen zelfs door Z. M. den Koning aan- gewond om den heer Jules Boyaval, zijn gevraagd eervol ontslag als Burgemeester van Brugge te doen intrekken, vruchteloos, en kan de tegenpartij maar niemand van eenigen naam vinden, om dien eerlijken en ijverigon bevorderaar der belangen van de hoofdstad van West-V laaiideren op geschikte wijze te vervangen. Een aan dien aftredeuden Burgem. aan te bieden diner, als bewijs van hoogachting en dankerkentenis voor zijne, zoo vele jaren aan de stad bewezene goede en belangrijke diensten, vindt onder de kern der bur gerij, algemeene sympathie. Intusschen heeft de heer Boyaval jl. Zaterdag wederom als voorzitter van liet collegia van Burgemeester en Schepenen gefungeerd, waaruit sommigen afleiden en de hoop koesteren dat hij toch misschien niet onverzettelijk in zijn verlangen om af te treden blijven zal. Ook loopt hier het gerucht, dat eenige aanzienlijke Antwerpsche handelshuizen aan do gezagvoerders hunner schepen, de last hebben gegeven, om bij eventueulen ijsgang op de Schelde en geen al te on stuimig weder hij hunnen terugkeer, te Ostoude binnen te vallen, om na lossing van daar per spoor, de spoedvcreischonde handelsartikelen verder naar lmniio desti llatie te vervoeren, en hot dooiweder er verder af te wachten voor het opvaren der Schelde. Den 29 Juni 1877 zal te Antwerpen met veel luister gevierd worden do driehon derdste verjaardag der geboorte van Petrus Paulus Rubens. Do gemeenteraad heeft in beginsel daartoe besloten. Een prijs van 2000 fr. zal toegekend worden aan de beste levensbeschrijving van den grooteu schilder in de Nederlandsclie taal; gelijke prijs is uitgeloofd voor hetzelfde werk in de Fransche taal. Sluis, 20 Januari. Den 14n dezer werd door liet kiescollege alhier tot predikant beroepen ds. Knottenbelt te Oude en Nieuwe Wetering. In de Dinsdag gehouden vergadering van kerkvoogden en notabelen is besloten het tractement Tan den predikant alhier met 150 gulden te verhoogen en alzoo te brengen op f1800. In onderscheidene gezinnen dezer stad doen zich gevallen voor van mazelen. We hopen dat de ziekte haar goedaardig karak ter zal behouden. De in de afgeloopen week alhier door het gemeentebestuur gehouden verpachting van de voormalige vestinggronden is voor de plaatselijke kas niet ongunstig enkele daar de verschillende perceelen op weinige guldens na, f1000 meer hebben opgele verd, dan dit bij de vorige verpachting het geval is geweest. Geen enkel perceel is" door afgezetenen gepacht. Wel een bewijs, dat onze inwoners als het er op aankomt, flinke pachtsom men kunnen jen durven besteden. Beroepen te Breskens ds. Rogge te Waterlandkerkje. Van af middernacht tusschen 19 en 20 dezer zijn de 'barrières op de wegen in onderhoud bij het Rijk tot nader order gesloten. Tot leden van de Tweede Kamer zijn gekozen: te 's Bosch'de generaal Van der Schrieck met 1221 van de 1317 uitgebrachte stemmen. Te Tiel de heer van Rappard met 1056 van de 1216 uitgebrachte stemmen (155 briefjes waren in blanco en te Nijmegen de heer van Nispen toFSevenaer met 1044 van de 1094 stemmen. Van prins Alexander worden voort durend zeer gunstige berichten ontvangen. De prins geniet een volmaakte gezondheid en zal, naar luid van de uitingen der ge- neesheeren in de toekomst geheel herstel len van de kwaal, welke zijn toestand reeds min of meer zorgwekkend maakte. De prins moet echter vooral veel beweging blijven houden en mag volstrekt niet rooken. Volgens het Dagblad bestaat bij de Regeering het voornemen niet, om de plaatsvervangers bij de Nationale militie af te schaffen. Blijkens telegraphische mededeelingen van den Gouverneur-Generaal van Neder- landscli-Indie, gisteren en eergisteren bij het Departement van Koloniën ontvangen is liet navolgende door den geueraal-majoor Pel aan de Indische Regeering bericht om trent do gebeurtenissen in Atchin van 1 tot 13 Januari 1 Januari. De kampongs Garoet en Lam- padang, uit welke, niettegenstaande zij de witte vlag hadden geheschen, ons bivak te Pakan-bader (1) was beschoten werden verbrand. 2 Januari. De gemeenschap met Oleh-leh verzekerd. 3 Januari. De zwaar versterkte stelling Bital-Lamtermm, 'ten gevolge van onze man oeuvres door den vijand verlaten, werd be zet. Drie onzer binnenwaarts gelegen pos ten konden nu ingetrokken worden. 4 Januari. De versterking van Pakan- bader werd voortgezet en eene vlotbrug over de lagune hij Sinangri voltooid. 5 Januari. Verkenning inde richting der kloof naar de IV Moekim. Zeer ongunstig (1) Dit .schijnt de juiste benaming te zijn van de plaats; in vorige berichten Pakan-hadak genoemd. terrein. Een Madurees sneuvelde en een inlandsche luitenant-adjudant der barissan werd licht gewond. 7 Januari Een tocht gemaakt naar Lam- tenga en Sahong. Bij de moskee van Lam- tenga sneuvelde aan 'svijands zijde pangli ma Moeda Lamtoeto; wij kregen twee ge- wondeu. Sahong werd bezet.De IV Moekim zijn thans geheel injons bezit.|Toekoe Lam- pasei vertrok met een oorlogschip naar Kloe- wang om de hoofden der IV Moekim op te roepen. *0 Januari. Het hoofd? van Lampager (IV Moekim) is naar ons bivak gekomen om zich te onderwerpen hij bevordert den te- ugkeer van het volk naar de kampongs aldaar. 1 D 11 Januari. Eene verkenning gemaakt naar Lampager met de bevolking gesproken en eene bezetting aehtergelaten. 12 Januari. De bevolking van Lampager heeft onze hulp ingeroepen tegen Toekoe Nanta en Toekoe Tjihik Lamnga. 13 Januari. Verkenning naar Lambadak, ook om te trachten de hoofden der VI Moekim te ontmoeten. De geest der ageerende troepen bleef uitmuntend, de gezondslieidstoestand was unstig; behalve (althans tot 5 Januari) bij e Madureesche barrissan. De algemeene gezondslieidstoestand in Atchin was bevredigend evenwel begon zich weder meer cholera te vertoonen. Do Courrier de Bruxelles meldt, dat de bekende Louise Lateau van Bois d'Haine op het uiterste ligt en reeds het laatste oiiesel ontvangen heeft. Voormalig -i- District, 19 Jan. Daar de schaarschte zoowel aan Nederlandsclie als Belgische gouden en zilveren munt en klein bank- en muntpapier hier steeds op zeer lastige wijze blijft aanhouden en voor het handeldrijvend en ander publiek, tot allerlei belemmeringen en afzettingen aanleiding geeft, wordt van vele zijden het wensche- lijke te kennen gegeven, dat van de zijde der lioóge Regeering en misschien door tusschenkomst der Nederlandsche bank of op welke andere wijze dan ook een spoedig einde aan dien schadelijken toestand moge gemaakt worden. Hciile. De heer Blackstone heeft zijne benoeming tot hoofdonderwijzer aangeno men. Oostburg, 17 Januari. Heden hadden alhier wederom ringrijderijen op schaatsen plaats, en wel lo. door de commissie van toe zicht op de laatstleden middag gehouden hard- en ringrijderij en 2o. door een 20tal ingezetenen. Bij die van de commissie be haalden prijzen P prijs een zilveren pij- penkoter J. C. Klein; 2° prijs een zilveren sigarenpijpje J..Kouwer: 3C prijs een zijden doek A. German. Men schrijft ons uit Oostburg van den 17 dezer. Jl. Vrijdag had alhier een zeldzaam feest plaats, namelijk eene Hardrijderij en eene Ringrijderij op schaatsen. Aan eerstgenoem de werd door een 9tal liefhebbers en aan de ringrijderij door 30 jongens deelgenomen. Het feestterrein was smaakvol met vlag gen versierd en leverde een schoon effect. Ten één ure des namiddags nam liet feest een aanvang tot bijwoning waarvan zich een tal van toeschouwers zoo van Oostburg als van elders hadden verzameld. Een prijs en twee preiniën waren voor de hardrijderij uitgeloofd namelijk een zil veren lioiiogie een met zilver gemonteerde sigarenkoker en een premie van drie gul den in geld. De prijs werd behaald door F. Christi- aansen, de eerste premie door J. Kareis en de tweede door J. Galle. Voor 'tringrijden waren een tal van groo- tere en kleinere prijzen beschikbaar gesteld zoodanig dat aan elk der deelnemers een prijs kon worden uitgereikt aan één dei- deelnemers die geen enkele ring had be- bernachtigd werd tot algemeene vrolijkheid eenijzereu ring en een pijp drop beiden smaak vol met lint getooid ter hand gesteld. Het feest liep tot algemeen genoegen en

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 2