Binnenland.* van geweren en patronen tegen bespotte lijk lagenprijs wordt onafgebroken voort gang gemaakt, hoewel de Regeering be loofd had maatregelen te zullen nemen. Hiervan bespeurt men echter niets, en niet tegenstaande de kalmte, die schijnbaar onder de bevolking en de mijnwerkers heerscht, zien zeer velendie over den toestand kunnen oordeelen, de toekomst zeer donker in. Sluis, 30 December. Z. M. heeft aan den kolonel H. J. Enderlein, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Minister van Oorlog, onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten aan Z. M. den Koning en aan den Lande bewezen !en aan den Minister van Mari ne W. F. Van Erp Taalman Kip tijdelijk de functie van Minister van Oorlog opge dragen, een en ander met ingang van 1 Januari 1876. In het Staatsblad, is opgenomen het koninklijk besluit, bepalende de plaatsing in het Staatsblad van de tusschen Neder land en Belgie op 29 September 1865 te 's-Gravenhage gesloten overeenkomst tot wijziging van het gemeenschappelijk regle ment voor het loodswezen op de Schelde. Z. K. H. Prins Alexander werd bij HDs. aankomst te Algiers begroet door den Nederl. consul en door een adjudant van den Gouv. Generaal van Algerië, generaal Chanzy. Z. K. H. werd met een rijtuig van den Gouv-Generaal naar het Hotel de la Régence- gevoerd, waar de eerste verdieping voor de Prins is afgehuurd. Z. K. H. reist onder den naam van Alexander, Graaf van Buren, en wordt, zooals men weet, verge zeld door de heeren Van Goens en Baron Sirtema van Grovestins. Naar men verneemt heeft de directie van de maatsch. tot exploitatie van Staats spoorwegen het voornemen de wagens der le en 2e kl. door calorifères te verwarmen. Op 20 November jl. werd te Batavia pp het kerkhof te Tanak-abang, in tegen woordigheid van Z. Exc. den Gouverneur- Generaal en een menigte militaire en civiele autoriteiten, het marmeren monument op het graf van den generaal Kohier onthuld. De gelegenheid tot dienstneming voor liet leger in Oost-Indie blijft geopend voor allen, die van 18 tot 40 jaar oud zijn, ge schikt zijn voor den militairen dienst al daar en zich aanmelden bij eenig plaatse lijk of garnizoens-commandant. Wie zich verbindt voor vier jaren ont vangt eene som van twee honderd gulden Wie zich voor zes jaren verbindt bekomt drie honderd gulden. Voorts zijn aan de Oost-Indische dienst de volgende voordeeleu verbonden Na twaalf jaren verblijf in Oost-Indie, desverkiezende afgebroken door één jaar verblijf in Nederland, wordt de soldaat in het genot gesteld van een levenslang pen sioen van minstens twee honderd gulden 'sjaars. Blijft hij doordienen, dan kan dat pensioen tót drie honderd twintig gulden 'sjaars stijgen. Is hij 'intussehen opgeklommen tot on derofficier, dan kan dat pensioen tot vier honderd twintig gulden 'sjaars worden ver hoogd. Moet hij den dienst verlaten wegens ver wonding voor den vijand, dan ontvangt de soldaat,onverschillig liet aantal zijner dienstjaren,een levenslang pensioen van minsten drie honderd twintig gulden 'sjaars. In zoodanig geval kan het pensioen van den onderofficier soms klimmen tot vijf honderd vijf en twintig gulden 'sjaars. Onder de bovengemelde twaalf jaren telt gedeeltelijk ook mede de tijd, vroeger in Nederlandschen krijgsdienst doorgebracht en en ook de tijd, dien de milicien onder de wa penen doorbracht. De Staats-Conrant van heden bevat het Koninklijk besluit van 12 dezer, houdende goedkeuriug van een reglement voor den dienst van den rijks-telegraaf en intrekking van de Koninklijke besluiten van 18 Juni 1872 (Staatsblad no. 89) en 24 December 1873 Staatsblad no. 193). De nieuwe voorschriften treden met den ln Januari a. s. in werking. Wij vestigen de aandacht op de volgende regelen, die bij het tellen der woorden van een telegram, tot toepassing van het tarief, in acht genomen worden. 1. Behoudens de uitzonderingen, bij het regelement gemaakt, wordt alles, wat de af zender op de minuut van zijn telegram schrijft om te worden overgeseind, in de prijsberekening begrepen. 2. Om als een woord te, kunnen wor den geteld, mag een woord in het ver keer binnen Europauitnietmeer dan vijftien en in dat met kantoren in andere we- relddeeleu uit niet meer dan tien letters bestaan. Bij langere woorden geldt ieder vijf tien of tiental letters, alsmede, het over schot, vooreen woord. Ch, a (te) en os) worden bij deze telling ieder als een letter aangemerkt. 3. Woorden of woorddeelen, door oen koppelteeken verbonden of door een apos- trofe gescheiden, worden, ieder voor één woord geteld. 4. Namen van plaatsen, straten, pleinen, enz., eigennamen van personen, titels, voornamen, verbindingswoorden, en aan duidingen van waardigheden gelden voor zooveel woorden als de afzender heeft ge bruikt om die uit te drukken. 5. Met het taalgebruik strijdige zamen- voeging van woorden is niet geoorloofd. Bij ernstigen twijfel dienaangaande wordt met de schrijfwijze van den afzender genoegen genomen. 6. Vijf cijfers worden voor één woord ge rekend. Bij getallen van meer dan vijf cij fers geldt elk viiftal cijfeis, alsmede het overschot voor éêu woord. Dezelfde regel geldt voorde berekening van lettergroepen. 7. Op zich zelf staande letters of cijfers worden ieder als één woord geteld. Hetzelfde geldt voor de onderstreping van iedere uit drukking of van iedere reeks van achtereen volgende uitdrukkingen. 8. De tot den inhoud van een bericht be- hoorende zinteekens. apostrofen, koppeltoe- kens, aanhalingsteekens en haakjes gelijk ook de aanduiding van een nieuwen regel worden niet medegeteldTot de over brenging van de hier genoemde teekens langs de telegraaflijnen buiten Europa bestaat geene verplichting. De teekens, die de telegraaf niet kan over brengen en welke de afzender mitsdien door woorden moet omschrijven, worden naar die omschrijving berekend. 9. Punten en komma's, welke tusschen de cijfers van een getal voorkomenalsmede breukstrepen worden als cijfers in rekening gebracht. 10. Van de telegrammen in geheim schrift worden het adres, do onderteeking en de niet geheime gedeelten van den inhoud vol gens de vorenstaande bepalingen van dit artikel berekend. Van de geheime gedeelten komt iedere groep, uit cijfers of uit letters bestaande, als een in cijfers gesteld getal in rekening en wordt elk woord, dat in eene niet toege laten taal is geschreven, als eene groep let ters geschat. 11. De letters, waaruit handels- of goede- renmerken bestaan, en die bij rangschik kende getallen, als 25sten" »20iéme", voor komen, worden ieder als een cijfer mede- geteld, Als nieuw worden ingevoerd kaarttele- grammen, die in het binnenlandsch ver- keeren met de staten van Europa, welke het toelaten, kunnen overgebracht worden en niet aan de vereischten der gewone tele grammen onderworpen zijn. Een kaarttelegram bevat uiterlijk tien woorden en mag noch in geheim schrift noch in overeengekomen taal worden ge steld; getallen moeten voluit in letters wor den geschreven. Geen der bijkomende handelingen, als voorrang, vooruitbetaling van antwoord, collationeering, bericht van ontvangst, na seinen, bezorging aan meerdere adressen en overbrenging van kustseinen vinden bij de kaarttelegraminen toepassing. Plaats en tijd r an afzending worden niet ambts halve overgebracht. In Nederland worden de kaarttelegrammen open en zonder ont vangbewijs te vorderen afgeleverd, terwijl de verderzending naar plaatsen, waar geen telegraafkantoor is, als briefkaart met de post geschiedt. De kantoren buiten Neder land handelen ten aanzien van de bezorging der kaarttelegrammen naar de daaromtrent in het land van bestemming geldende voor schriften. De kaarttelegrammen worden bij voorkeur op dedearvoor bij do telegraafkantorenvoor- lianden bladen geschreven, of, zoo dit niet geschied is, van het opschrift «kaarttele gram" voorzien. De bescheiden betrekkelijk de kaarttele grammen worden bij de administratie niet bewaard afschriften worden daarvan niet gegeven. Klachten over verminking ver traging, of niet aflevering van kaarttele grammen leiden in geen geval tot terugbe taling van kosten. De kosten van een telegram van niet meer dan 20 woorden tusschen twee kantoren binnen Nederland blijven 30 cent; die van een kaarttelegram zijn 20 cent. -Aan het mailoverzicht van den Indiër ontleenen wij het volgende Teen de heer Bool directeur van Finantien was, begon een opiumpachter te Soerabajja een proces tegen het Gouvernement wegens geledene schade. De heer Bool vond goed de gerechtelijke akte, die hem op zijn bureau werden beteekend, achteloos onder de pa pieren te bergen en ze daar te laten liggen, terwijl hij dezelfde zorg besteedde aan de stukken, die hem ten zijne huize werden be teekend. De zaak nam dien ten gevolge voor den Staat, die zich niet in regeen verweerde een hoogst ongunstige wending en hoezeer later het Hof beweermiddelen toeliet is de Staat ten slotte tot f 142,000 schadevergoe ding veroordeeld. Gaat men den geheelen loop van die zaak na, dan staat men ver baasd wat er gebeurd is en buiten Indie misschien alleen in Spanje of Turkije een tegenhanger zou vinden, wat slordige be handeling van 's landszaken betreft. En dan zegt men nog wel, dat de heer Bool kans zou hebbeu om tot Algemeenen Secretaris te worden benoemd Volgens een officieel rapport hebben zich in 1874 in Duitschland niet minder dan 84416 jongelieden aan de verpligte krijgsdienst onttrokken. De verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in de hoofdkiesdistricten Nijmegen, Tiel en 's-Her- togenbosch zal plaats hebben op Dinsdag 11 Jan. a. s. LI. Maandag zijn te Rosendaal uit een der spoorwegwaggons op de lijn Breda Rosendaal, ter hoogte van het station Etten, drie ossen gesprongen en door den trein doodelijk getroffen. Het ongeval is zonder de minBte stoornis afgeloopen. Als een bewijs van behendigheid, ge paard met toeval, dient dat de heer A. Hom- bach, te Hulst, verleden week Woensdag in eene drijfjacht drie gelijktijdig op hem aanloo- pende hazen schoot, met het eerste schot rechts van hem, den eenen en met het tweede schot links van hem de beide overige.Voor jagtliefhebbers ter navolging Men meldt uit Zuid-Beierland van 26 December. Bij deii landbouwer H. alhier stierven eenigen tijd geleden successievelijk

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 2