Verpachting N°. 78. Zestiende jaargang. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEÜWSCH VLAANDEREN. ONDERHANDSCH TE KOOP: Buitenland. A". 1875. sinscianoiAD Dit weekblad verschijnt ietfe-en Vrijdag. Trijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Trijs der advertentiünvan 15 regels 60 cent elke regel meer 7l/z cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken eu Brievende Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure) en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. grs? Die zich met 1° Januari op dit Weekblad abonneren, ontvangen de tot aan dien datum verschijnende nummers GRATIS. OP VRIJDAO 14 JANUARIJ 1876, des voormiddags ten 9 ure, znllen BUR GEMEESTER en WETHOUDERS van Sluis in het openbaar verpachten a. 32 perceelen Wal, verlandc Vest en Weide in die gemeente, waarvan sommige om te scheuren Jj. een perceel Jloveiïici'groïïcl hij het Pas c. den GouvceneiirstuiMin 12 ge deelten cl. liet voormalig Huis, (thans bergplaats) in dien Tuin c. het Woouhuisje, grenzende aan de Zuidpóört f. het Gras van de Zijkanten van den Straatweg van Sluis naar de Kruis- schans, (Heille,) in drie gedeelten en g. het Viscliwater, genaamd liét Sint Donasche gat. De verpachting geschiedt van eenige per ceelen voor één jaar, van de overige voor 3, 5 of 7 jaren. Van de kaart der te verpachten eigen dommen, zoo wel als van de voorwaarden van verpachting, kan op de werkdagen, in den voormiddag, ter Secretarie inzage wor den genomen. Burgemeester eu Wethouders ran Sluis, HENNEQUIN, Burgemeester J. BEKAAR, Secretaris. 7 hoogstammige Glraetooomeii, van 1.98 tot 2.29 meter in de koord, staande op den Zuiddijk te Sluis. Schriftelijke aanbiedingen van prijs in te leveren bij den Burgemeester van Sluis, vóór of op 14 Januarij 1876. Het tegenwoordig veel besproken wordend Tolverbond tusschen Nederland, en Belgie voor onze grensdistricten vooral ook hoogst belangrijk zijnde, zoo laten wij hieronder volgen, bet hoofdartikel van L'Ami du Limbourg van 25 December. Maastricht, 24 December. TOLVERBOND TUSSCHEN NEDERLAND EN BELGIE. De 'groote kwestie, het vraagstuk dat alle andere in belangrijkheid overtreft, zoowel in Nederland als in Belgie, is het tot stand brengen van een tol- en verde- digingsbond tusschen beide landen. Daarin ligt de toekomst opgesloten, daaraan is onze onafhankelijkheid bet behoud onzer nationaliteit verbonden, daarmee zijn gemoeid het welzijn, den vooruitgang, den bloei van twee broeder- natien, die één van hart, van oorsprong, van karakter cn gewoonten zijn die slechts één belang hebben, dat alleen door hot toereiken der broederhand kan worden bevorderd. Achtereenvolgens hebben wij reeds meerdere artikels geschreven, over het wenschelijke, het nuttige, bet noodzake lijke van het tot stand komen van oen Tol- en Vordedigingsbond tusschen Nederland en Belgio. Moer dan eenig ander dagblad hebben wij ons aan die zaak gewijd, be grijpende haar groot belang. Wij zijn gelukkig, dat het vraagstuk in de vertegenwoordiging der beide lan den is besproken ge word en. Wel is waar, de hoop is luttel, die ons tot nog toe werd gegeven. Vooral de Nederlandsche Minis ter van Finantien, bet voorbeeld volgende van zijn ambtgenoot van Buitenlandsche Zaken, trachtte zich met eenige onbedui dende woorden er af te maken. Doch dat doet niets ter zake. Onze afgevaardigden zullen daarvoor niet terugtreden, noch rusten, maar met des te meer aandrang te werk gaan, opdat hun weusch vervuld worde. En de pers zal dit voorbeeld volgen. De Ami du Limbourg vooral zal er toe streven een «Nederlandsch-Belgische Ami" te zijn, die den degen omgordt, om voortaan vooral te strijden ten gunste van den Bond, die zal en moet tol stand komen. Onze Ministers zien nog zware moeielijkheden in den weg staan, die den Bond hinderen. Zij willen desniettemin de zaak onderzoeken. Welnu, wij zullen ons beijveren die moeielijkheden te onderzoeken, en te zien op welke wijze dezelve uit den weg kunnen geruimd worden. Wij zullen bestuderen, welke veranderingen in de belastingstel sels van beide landen moeten gebracht worden, ten einde een tolverbond geene hin derpalen meer ondervinde. Wij zullen opsporen, hoe men in Belgie en Nederland tot het zoozeer gewenschte doel zal kunnen geraken. Wie weet, of een nederig dagbladschrijver, alzoo geene nuttige wenkon aan Staatsmannen zal kunnen mededeelen. Doch dit niet alleen, de Ami zal mede het orgaan zijn van allen, die in het sluiten van een tol- en verdedigings- bond in beide landen, Nederland en Belgie, belang stellen, Wij zullen met genoegen opnemen, alle mededeelingen en artikels die men ons over dit onderwerp zal toe- zendon, ja, wij noodigen de Kamers van Koophandel in deze streken, de gemeente- autoriteiten de particulieren uit, ons hunne zienswijze mede te deeleu, want «du choc des opinions jaillit la lumière", en of die artikels iu de Nederlandsche dan wel in de Franscbe taal geschreven zijn, zij zullen een wolkom onthaal kun nen verwachten. Dezerzijds is ons de medewerking beloofd van verschillende deskundigen, zoodat onze lezers op dege lijke artikels en gegronde studiën van de kwestie kunnen rekenen, een eerste vereischte van den kant der redactie. Met vertrouwen aanvaarden wij althans de taak, in de verwachting, dat de on dersteuning en de medewerking van allen, die bet verkrijgen van een tol- en ver- dedigingsbond ter harte gaat, ons niet zullen te kort schieten. Belgie. Een jeugdig liberaal advocaat uit Gent, de heer Peters-Baertron, onlangs te Napels aan eene borstziekte overleden, heeftzijn gansche vermogen,naar men zegt een millioen, ten behoeve van de oprich ting van liberale scholen voor meisjes ver maakt De Staat is met de uitvoe ring van deze uiterste-wilsbeschikking be last wil of kan hij het niet, dan zal de stad Gent die taak volbrengen. De we duwe geniet het vruchtgebruik der nala tenschap. In den gemeenteraad van Brussel is de burgemeester aaugevallen geworden, omdat hij aan de Zwarte zusters" kos teloos afstaat het gebruik van een aan de gemeente toebehoorend gebouw, dat 15,000 franken huur zou kunnen opbrengen. De zaak wordt onderzocht. Generaal Eenens zet zijne polemiek over den Belgisch-Ncderlandsclien oorlog in 1831 onvermoeid voort. Het nieuwe antwoord hem door den Neerlandschen kolonel G. Schuurman gegeven, heeft hem niet overtuigd, en hij verzocht den Echo du Parlement, een- of tweemaal in de week artikelen op te nemen, bestemd om het bewijs te leveren, dat de Prins van Oranje (later Koning Willem II) den tus schen Nederland en België gesloten wa penstilstand geschonden heeft. De Echo weigert, op grond dat dit twistgeschrijf volstrekt geen nut heeft. Het publiek is van gelijk gevoelen. In verschillende mijnen in het He- negouwsche hebben de werklieden den ar beid gestaakt. De verkoop van geweren op groote schaal begint met het oog hier op de gemoederen van velen weder on rustig te stemmen, En met den verkoop

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 1