Binnenland. hij zelf bekend heeft, de vervaardiger is van het ontplofbare vat, dat hij met een binnen een bepaalden tijd afloopend uurwerk deed voorzien. Het is nog niet uitgemaakt wat er in was en of bet ook schietmate- riaal bevatte. Verder wordt bevestigd, dat Thomassen zijn werktuig in een koetshuis in het drukste gedeelte der stad samen gesteld heeft. De politie vond bij onder zoek alleen pakmateriaal, doch geene ont plofbare stoffen." Men weet dat dit on- mensch eerst voornemens was zijn helsch plau aan boord van de Deutschland uitte voeren, doch zijn toestel niet gereed kon krijgen voor het vertrek van die boot. Ware hij met zijn helsch werktuig op de Dentsch land geweest, zou hij zijne straf misschien reeds ondergaan hebben, want de boot leed schipbreuk alvorens Southampton te berei ken, tot welke plaats hij de reis had wil len medemaken, om daar de buitengewoon hoog verzekerde kisten te doen inladen, wier verlies, .ten gevolge van de ontplof fing in volle zee, hem en zijnen medeplich tigen de assurantie-penningen zou heb ben verschaft. Dinsdag zijn veel slachtoffers ter aarde besteld. Des morgens te zes uren stonden voor het hospitaal dertig lijkwagens, alle met rouwvlaggen en kransen overdekt. Óp de meeste wagens werden twee lijkkisten ge plaatst. Het stedelijke bestuur, de stedelij ke raad, het onderwijzers college, het corps officieren yan liet regement artillerie tc Le lie, alle autoriteiten en vertegenwoordigers van alle corporatiën en een onafzienbare menigte volgde de lijkwagens. Dr. Hasha- gen sprak een kort gebed uit, toen stelde onder het luiden der klokken de stoet zich in beweging. Langs den geheelen weg ston den velen, van heinde en ver gekomen, ge reed om mede te volgen, zoodat do stoet ge sloten door eene afdeeling artih en gevolgd door een aantal koetsen, na den langen weg door den stad tot eepige duizende personen was aangegroeid. Bij de aankomst op het grondgebied te Geestemude werden ook daar de klokken geluid. Op het kerkhof deed de harmonie-vereeniging een koraal hoorgn. Er waren vijftig graven op oene-rij gereed gemaakt. Terwijl de kisten er in werden nedergelaten, hetwelk ruim een uur duurde en waarbij menig hartroerend tooneel voor viel en vele aanwezigen kransen op de kis ten legden, speelde de militaire muziek het koraal Jesns meine Zuverzicht. Na een roerende lijkrede, door den heer Wolf uitgesproken, en na de gebruikelijke inzegening, eindigde de plechtigheid met de uitvoering van het oude treffende koraal Es ist bestimmt in Gfoltes Rath. Uit Bremerhaven wordt vau lb.dezernog het volgende gemeld Van hetgeen Tho massen heeft bekend, verneemt men het volgende Ilij heet William King Thomson uit Brooklijn bij New-York is 35 jaar oud en heeft als kapitein op het schip Old Dominion gevaren; hij veranderde van naam omdat hij vervolgd word wegens het ver breken van de blokkade. Hij kocht zelf de ontplofbare stof in Amerika en liet ze aan zijn adres verzenden; het uurwerk, dat de ontploffing moest veroorzaken, liet hij in Duitschland maken hij had het zoo gesteld dat het na verloop van 8 dagen springen moest. „Thomassen.is heden namiddag overleden.'' Sluis, 23 December. Uit gebrek aan de noodigc inlichtingen zijn we verhinderd geworden een feit, dat ver leden week op Belgisch grondgebied is voor gevallen mede te deelen. Het betrof namelijk een man, die, in den namiddag van den 15 dezer bezig was met houthakken, door een soort van toeval is overvallen, welke zoo hevig was, dat hij zich zeiven niet kon helpen, en den geheelen kouden nacht bewusteloos onder denblooten hemel heeft moeten doorbrengen. A'olgens zijn verklaring heeft hij het te Sluis nog vier uren hooreu slaan, doch ook later nog menschen hooren voorbijgaan, die evenwel op zijn klagen geen acht sloegen verder herinner de hij zich niets. Een Belgisch koopman heeft hem, naar Sluis komende, vinden liggen, en de ongelukkige met nog iemand uit Sluis in een nabijzijnde herberg gebracht. Van daar is hij in het gasthuis alhier vervoerd en verpleegd. De oorzaak schijnt geweest te zijn dat de man, die hevig zweette, dooi de kou werd bevangen. Mocht het door krachtige inspanning jl. zaturdag eindelijk gelukken zoodanige opening in het ijs te maken, dat het laatste met 250,000 kilogram suikerpeeën beladen schip naar zijne bestemming in Belgie konde vertrekken, van het ge opend vak maakten ook een viertal met kolen beladen en om granen herwaarts komende schepen gebruik om te komen ontladen en hunne bevrachting in te ne men waardoor het dan ook op de kaai wederom buitengewoon levendig was en de wicht van zwaar beladen zolders en opgehouden afleveringen in de vaartuigen konden geborgen worden, die reeds heden wederom naar hunne verschillende be stemmingen vertrokken zijn. De handelaren verblijden zich dat nu ook van 22 dezer het beperkt vrachtvervoer in deze provincie is opgeheven, waardoor de verdere aflevering van in koop zijnde granen kan plaats hebben en do handel zich wederom vrij kan bewegen. Op het laatst der voorgaande week bezweek alhier het muurwerk van een zoo het schijnt overladen graanmagazijn, waardoor honderdo hektoliters tarwe naar huiten rolden. Door hetdrooge weder en doelmatige maatregelen schijnt er weinig schade op de tarwe gekomen te zijn, De schade zal zich voornamelijk bepalen tot wederopbouw van het muurwerk. Ge lukkig is do in het voorgedeelte van be doeld magazijn bij de instorting aanwe zige handelaar met den schrik vrijgeko men. Gisteren in den vroegen morgen is al hier door de marechaussée gevankelijk in het huis van bewaring overgebracht de per soon van K. I. v. d. B. handelaar in vee te Heille, als verdacht het varken op de hofstede van de wed. Van der Heulen al daar te hebben ontvreemd en waarvan in ons vorig nummer werd gewag gemaakt. De hoer Enderlein, Minister van Oor log, verklaarde in de zitting van Zaterdag, door Z. M. den Koning gemachtigd te zijn, het wetsontwerp betrekkelijk hoofdstuk VIII als credietwet aan te bieden. De in diening daarvan zal zoo spoedig mogelijk plaats hebben. Generaal-maj. Pel heeft dd. 2 dezer uit Atchin het volgende getelegrapheerd de vijand deed van 20 tot 29 November her haalde aanvallen op onze sterkten en be dreigde vooral Kotta Alam en Lemboek. Radja Pakik is naar Pedir teruggekeerd. De radja van Merdoe is weder in Groot-Atchin met vele strijders van de noordkust. De ge zondheidstoestand is gunstig. De erven Dubois, welke door den officior van Justitie alhier werden opge roepen, zijn niet dezelfde erven Dubois waarvan in berigten uit Nederland en Bel gie sprake is. Er bestaat alleen een toe vallige overeensteming tusschen beide na men. De opgeroepen erven Dubois kun nen over een nalatenschap van f 1500 a 1600 beschikken van de anderen en hun pretentie schijnt men te Batavia van niets te weten, A. D. Heille, 23 Dcc. Voor het aanstaand ver gelijkend examen tot hoofdonderwijzer al hier, hebben zich 13 Protestantsche sollici tanten aangemeld, en schijnt alzoo de me- dedeeling der Zntphonsche Ct. het beoogde doel niet bereikt te hebben. Is het Oud- Heille slechts bewoond door hen die de R. C. godsdienst belijden, dan is er waarlijk met het oog op de godsdienstige plichten die de kinderen dagelijks te vervullen hebben, geen groot getal leerlingen in do gewone school te wachten, en hebben zij die zich op goede gronden steeds tegen de schoolstich ting verzet hebben, weldra de blijken te wachten, in hunne uit overtuiging aange voerde tegenkanting niet gedwaald hebben, maar veeleer zij, die uit verkeerde inzichten of als machines, dezen schoolbouw gepous seerd hebben. Bij dat vergelijkend examen zal de heer I. Brevée hoofdonderwijzer te Sluis, den hcere schoolopziener bijstaan en niet do heer Vorsterman van Öijeu. Aardenburg, 22 Dec. Naar wij vernemen is het bedanken van den heer Vorsterman van Oijen, voor zijne benoeming als onder wijzer aan den cursus te Oosthurg lot op leiding vanhulponderwijzers voorden hoofd onderwijzersrang, vooral te danken, aan de ongezindheid van het Gemeentebestuur om daartoe de noodige machtiging te ver- loenen, ten koste van het onderwijs der jeugd alhier. Waar zelfs bezwaren bestaan tegen het des Zondags onverlet uitoefenen van de voorzangersbetrekking door hoofd onderwijzers, kunnen wij niet anders dan zulke handelingen van den Raad goedkeu ren, die strekken om van hetonderwijs zoo veel mogelijk tijdroovende bijzaken te ver wijderen. Itctraucbeiuent, 21 Dec. Ook in deze gemeente zijn de klachten algemeen over den slechten toestand, waarin zich de grind weg in den Zwinpolder gelegen, bevindt. Was dezelve gedurende het suikerpeeën- vervoer bijna ondoorkomelijk, de ingevallen vorst gaf daaraan wederom, zij het al hor tende en stootende, toch eenigmiddel van door komen. Nu de dooi de harde kost wederom ontbonden heeft, komt men van af den Olie slagerspolder tot aan de bestrating van Sluis er niet door, dan beslijkt en bevuild tot over de knieen, en kon dat wegvak vertellen hoezeer het algemeen verwenscht werd, niet alleen door vervoerders maar ouder anderen des Zondags, door vele Catholieken kerkelijk te Sluis, gewis zoude de wegs-commissie en het Provinciaal bestuur beamen, dat het meer dan tijd is, om dezen ondoorwaadbaren mod derpoel, als één der drukst .bezochte wegen binnen dit Distriet, door een meer stevigen en houdbaren weg te vervangen, om daar door een einde tc maken aan de eiken winter terugkeerende martelingen voor men schen en dieren. Niet alleen voor deze gemeente maar wij durven stellen voor het gansclie Land van Cadzandis langs daar thans ons débouehé van granen, en moeten wij ook in deze koude dagen te Sluis onze brandstoffen halen, en o konden de vele in den jongsten tijd ten grave gesleepte oude knollen nog ge tuigenis der waarheid afleggen zij vooral zouden niet tegen het vorenstaande getuigen, maar veeleer protest helpen aanteekenen tegen zulk een het leven verkortende brutale slechte weg, waarlijk de verlichte 19e eeuw onwaardig. 22 December 1875. Donderdag IC December gaven de leden van de Kamer van Rhetorika, onder de zinspreuk „Elk naar zijne krachten," alhier hare eerste openbare uitvoering ten voordeele vau de algemeene armen. De belangstelling die het publiek betoon de was groot, zoodat de Kamer zich in eene talrijke opkomst mocht verheugen en daardoor haar doel bereikte, n. 1. om eenige ondersteuning te verschaffen, aan de meest behoeftigen iu deze gemeente. De opbrengst van dien avond bedroeg na aftrek der onkosten f34,11». Zuidzande, 22 Dec. Herkozen tot nota belen bij de Hervormde gemeente alhier de lieeren Am. Luteijn, Pz en H. Ie Grand. Verkozen tot notabelen de lieeren J. de Hullu, Pz. in plaats van den heer D. van Cruijningen. Herkozen door notabelen de heeren Am. Ie Grand, tot president-kerkvoogd en Izaak van Cruijningen tot secretaris-kerkvoogd. Verkozen de heer D. van Cruijningen tot kerkvoogd in plaats van wijlen den heer J_ Risseeuw.

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 2