NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Verpachting. "ONDERHANDSCH N°. 77. Zestiende jaargang. A0. 1875. Vrijdag 2fecemkr. TE KOOP: Buitenland. simsciinoiAo Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden f 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiënvan I5 regels 60 cent elke regel meer 7'/, cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brievende Redactie betreffende henevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure) en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bjjjjen Uitgever dezes, alles FRANCO. Die zich met lr Januari op dit Weekblad abonnerenontvangen de tot aan dien datum verschijnende nummers GRATIS. OP VRIJDAG 14 JANUARIJ 1876. des voormiddags ten 0 ure, znllen BUR GEMEESTER en WETHOUDERS van Sluis in liet openbaar verpachten a. 32 pcrceelen Wal, vcriaiidc Vost en Weide in die gemeente, waarvan sommige om te scheuren ti. een perceel Hoveiiiergrond bij het Ras c. den Gouvcrncupstntu in 12 ge deelten d. liet voormalig Huis, (thans bergplaats) in dien Tuin e. het Woouliuisjc, grenzende aan de Zuidpoort het Gras van do Zijkanten van den Straatweg van Sluis naar de Iiruis- schans, (Heille,) in drie gedeelten en g. het Vischwatcr, genaamd het Sint Donasche gat. De verpachting geschiedt van eenige per- ceelen voor één jaar, van de overige voor 3, 5 oi' 7 jaren. Van de kaart der te verpachten eigen dommen, zoo wel als van de voorwaarden van verpachting, kan op de werkdagen, in den voormiddag, ter Secretarie inzage wor den genomen. Burgemeester en Wethouders van Sluis, HENNEQUIN, Burgemeester. J. BEKAAR, Secretaris. 7 hoogstammige Olincbooiiicn, van 1.98 tot 2.29 meter in de koord, staande op den Zuiddijk te Sluis. Schriftelijke aanbiedingen van prijs in te leveren hij den Burgemeester van Sluis, vóór of op 14 Januarij 1876. B e 1 g i e. Bij een door het liof van appèl ge wezen vonnis, is de schorsing van be taling gedurende 12 maanden door den heer Augustinus, bankier le^ Brugge, be vestigd en zijn de heerei^ Alfred Coppie ters Th. Goethals beide advokaten te Bruggf als commissarissen benoemd, tot het hou den van toezicht op de handelingen van schuldenaren gedurende den verleende schorsingstermijn. Door den gemeenteraad van Brussel is eene buiteugewone uitgaaf van 10,000 franken toegestaan, tot het herstellen en vernieuwen van de verschillende kunst werken en beelden, die het park aldaar versieren. Wie deze in dén laatsteu tijd met eenige aandacht gadegeslagen heeft, zal moeten erkennen, die restauratie niet over tollig is. De president der Rechtbank te Ber gen, de heer Wery, die zijn substituut griffier in zijne betrekking had geschorst omdat deze alleen burgerlijk was gehuwd, is wegens dit feit door het Hof van ap pèl te Brussel voor den tijd van eene maand in zijne functiën geschorst. De heer Wery, de voorzitter van de regtbank van eerste iutantie, die een maand eschorstis wegens miskenningvan eender gewigtigste bepalingen der Constitutie, heeft de brutaliteit om de -volgende week een groot diner te geven, waartoe hij onder anderen den Gouveneur van Henegouwen heeft uitgenoodigd. De Gouverneur beeft echter bedankt. Volgens de Weser Ztg. treeft de Belgische Regeering het advies der voor naamste zeemogendheden over het geval met de Phoenix gevraagd en hebben alle zich ten gunste van Nederland verklaard. Het Organe de Mons brengt de vol gende bijzonderheden omtrent de vreese- lijke ramp, waardoor de bevolking van het nabijgelegen kolendistrict Donderdag jl. getroffen werd. Des ochtends ten 8 ure had eene ontploffing plaats in eene gaanderij gelegen ter diepte van 520 meter, van de mijn la Cour, behoorende tot do maatschappij der Charbonnages Beiges en gelegen onder de gemeente Frameries Op 'toogenblik der ontploffing waren on geveer 350 personen in de mijn werk zaam, van welke echter meer dan 200 in gaanderijen boven en beneden die waarin de ontploffing plaats had In deze bevon den zich op dat oogenblik 125 personen; drie hunner zijn er in geslaagd te ont komen, 111 zijn onmiddelijk omgekomen, terwijl 11 zwaar gekwetst te voorschijn gehaald, werden. Twee van deze laatste stierven reeds vóór den nacht, terwijl de toestand van 4 andereu hopeloos is. De maatregelen, onmiddelijk tot redding der ongelukkigen genomen, worden door het blad zeer geroemd, doch beantwoor den weinigaan de verwachting, daar slechts 11 'van 122 personen nog levend te voor schijn gebracht werden, die bovendien nog allen zeer gevaarlijk gewond zijn. De hartverscheurende tooneelen te beschrij ven, die men aan den ingang der mijn waarnam, waar de geheele bevolking van Frameries zich bevond, zegt 't blad, is onnoodig iedereen kan ze zich voorstel len. Er waren moeders, echtgenooten, zus ters, bruiden, broeders en kinderen, die allen in heftige smart zich op de lijken wier pen, waarvan zij vaak te vergeefs de iden titeit trachten te constateeren. De meeste slachtoffers waren echter niet verminkt en blijkbaar gestikt hunne gelaatstrekken zijn niet verwrongen en bij velen ligt nog een glimlach om den mond zoodat zij blijkbaar plotseling door den dood verrast zijn. Een onderzoek naar de oorzaak is onmiddelijk ingesteld, waarvan men zich echter weinig resultaat voorstelt: deze mijn is, wat luchtverversching betreft, een der beste van het land, zeodat öf verregaan de onvoorzichtigheid van een der werk lieden dit onheil veroorzaakte, óf hier slechts te denken is aan zulk een ont ploffing, waarvoor men onmogelijk op zijn hoede kan zijn. De administratie der Charbonnages Beiges heeft onmiddelijk maatregelen genomen om do nagelaten betrekkingen der slachtoffers te hulp te komen. Duitschland. Het blijkt meer en meer, dat de ramp te Bremerhaven aan een verschrikkelijke misdaad is toe te schrijven. De onverlaat, die te Bremerhaven in 't hospitaal overleden is en den dood van zoovelen de misvor ming van anderen veroorzaakte, is de 35-ja- rige Amerikaan W. K. Thomas of Thomson waarschijnlijk van Duitsche afkomst, die reeds dertig keeren den Oceaan is overge stoken; hij heeft althans bloedverwanten te Dresden. Volgens de jongste berichten zou de misdadiger, nadat hij aanvankelijk ont kend had en men hem had voorgehouden dat hij niet lang meer leven kon, eindelijk verklaard hebben, dat hij de dynamiet ge borgen had in een spits toeloopend vat, in den vorm, waarin deze gevaarlijke stof vervoerd wordt. Dit vat was verdeeld in twee compartimenten, waarvan het eene ge vuld was met dynamiet en het andere be stemd was een toestel te bei-gen, waardoor de ontploffing na e'enigen tijd volgen moest Dit werktuig zou waarschijnlijk te South ampton, waar hij van boord der Mosel wilde gaan, in het vat geplaatst zijn. En de beweegreden tot deze daad Te Southampton zouden kisten geladen worden die, met gefingeerde waarde bij de assuran tie aangegeven, denman de uitbetaling van een betrekkelijk aanzienlijke som verzeker den Het duivelachtige plan was reeds gerui- men tijd door den misdadiger voorbereid en waarschijnlijk heeft hij hondgenooten in Engeland. Hij was sedert eenigen tijd te Bremen gelogeerd. Daar heeft hij de laat ste hand aan de helsche machine gelegd. Gedurende zes maanden had de booswicht wiens weergade waarschijnlijk niet te vin den is, in het dorp Strehlen in Dresden gewoond. Een gehouden huisonderzoek heeft tot geen resultaten geleid. üTJit een door de politie ingesteld on derzoek is gebleken, dat Thomassen, gelijk

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 1