Binnenland. verbannen;- ovenwei bobben verschillende scheppingen van bet menschclijk vernuft als daar zijn o. a. brandwaarborgmaat schappijen, levensverzekeringen enz. ge poogd om de gevolgen der armoede die uit natuurlijke oorzaken voortspruit, te lenigen en zoo veel mogelijk te beperken. Over de bestrijding der oorzaken van armoede, wanneer die onder de niot-natnur- lijke te rangschikken zijn, handelen wij in een volgend nummer. Sluis, 1G December. Donderdag dezer had op bet Raadhuis alhier cone uitvoering van zangstukjes, voor drachten enz. door leerlingen en oudleer- lingen van de openbare school alhier plaats, waarvan we om meer dan ééne reden, wen- schen gewag te maken in de eerste plaats zeker om de jeugdige 'kunstenaars en kun stenaressen en tevens hunne ijverige on derwijzers dank te zeggen voor hetgeen ze ons te liooren gavonwij willen in geen beoordeeling treden van ieder der nummers omdat het onbillijk zou wezen daar waar allen zich blijkbaar hebben ingespannen voor liuune taak, den een boven den ander lof toe te zwaaien. Wij volstaan dus met de betuiging dat bet geheele programma recht verdienstelijk werd uitgevoerd, we roepen alle executanten een tot weerziens toe vooral ook ('.aan de jeugdige heeren en dames pianisten en de lieve sopranen, van wier vorderingen in de edele toon kunst wij- gaarne op de hoogte zullen worden gehouden. Over ile opkomst van het publiek had men niet te klagen, maar ouzes inziens is dat niet genoeg eri had liet doel van de uitvoering door den lieer Breveé met eenige woorden uiteengezet, de verwachting op meer algemeene deelneming gewettigd; edoch <le afwezigen hebben niet geheel en al schuld, waar velen zich lieten afschrikken door den hoogen entreeprijs waren zij tevens onbekend met de bestemming die aan de ontvangen gelden zou worden gegevenen wij geioovcn dat, wanneer een korte op wekking tot deelneming en verklaring van het doel en de strekking van de uitvoering zooals die ons door den heer llrevée werd gegeven, een plaats in het Sliiisch Weekblad had gevraagd en zeker zou hebben verkregen, de riuancieele operatie in zake den aankoop "ener pianino daar mede ongetwijfeld zou gebaat zijn geworden. Nu laat liet zich aanzien dat nog lang de jeugdige zangers en zangeressen de be geleiding van eeue pianino zullen moeten missen en dat is zeer te betreuren, met liet oog 0)i de goede elementen onder de leerlingen, die. óf reeds de school verlaten hebben óf op liet punt staan die te ver laten bij ons kwam dan ook de gedachte op, of zoodanig muziekinstrument niet te verkrijgen ware door een beroep te doen op de beu s van allen die belangstellen in het onderwijs in de edele toonkunst en van ilic belangstelling ile bestfi en zeker zeeg gewaardeerde blijken konden geven door liet bijeenbrengen eeuer som, toereikend 0111 daarvoor een goede pianino aan te kno pen; dat meubel kon dan liet eigendom blijven van de gezamenlijke contribueeren- den en ten gebruike worden gegeven aan de leerlingen die liet zangonderwijs volgen heeft men bezwaren tegen dit plan, dan kon wellicht in aanmerking komen het geven van rentelooze voorschotten, een ieder naar zijn vermogen, die zouden kunnen worden terugbetaald uit de opbrengst van de en treegelden der uitvoeringen. De intrest zou men dan terugvinden in liet te smaken kunstgenot en meer nog in het bewustzijn van medegewerkt tc hebben tot het bevor deren van eone nuttige en goede zaak door onzen geaehten hoofdonderwijzer krachtig aangegrepen. De midüelen die wij aangaven om aan een eerste vereischte voor zichtbaren voor uitgang in de zangkunst spoedig te vol doen, hevelen wij dringend aan in de wel willende medewerking van alle Sluizenaren. Gisteren avond liield de alhier geves tigde Rederijkerskamer »de Oranjebloem" voor dezen winter hare eerste algemeene ver gadering in de grootc zaal van het stad huis. Een groot getal leden met hunne da mes waren met gespannen verwachting op gekomen, omdat door het tegenwoordig zoo gunstig bekende Strijkmuziek gezelschap van Nieuwvliet liij afwisseling eenige stukken zouden worden uitgevoerd. Ik geloof de tolk van al de aanwezigen te zijn, wanneer ik zeg dat die verwachting niet alleen bevredigd maar zelfs zeer ver re overtroffen is.Het was een lieel lief en goed gedirigeerd Kamermuziek dat door alle opgekomenen met de meeste belang stelling werd aangeboord, getuige de toe juichingen welke na de uitvoering van ieder stuk den muzikanten zoo ruimschoots ten döele vielen. Gaarne hopen wij met den voor zitter dat bun heengaan uit ons midden geen afscheid maar een tot weerziens zal zijn. De Minister van Finantien hehft be paald, dat de lieer J. F. Hennequin, van Sluis, zijne functien van surnumerair bij de administratie der posterijen te Rotterdam zal uitoefenen. De openbare uitvoering 11. Donderdag gegeven door eenige leerlingen der hoogste klasse van de openbare school alhier bracht op Volgens inteekenlijst f 29,57 aan later verkochte toegangskaarten- - 25,55 Totaal f 55,12 De uitgaven beilrocgen a. aan den ljude voor het rondgaan met de lijst f 2,00 b. aan 1'. b.e.nz, voor advertentie- kosten en toegangskaarten - 5,54 c. aan de wed. Abrahams, voor pro gramma's - 4,87V3 d. vpur liet overbrengen van ile piano - 1,75 e. patentrecht - 5,8 li1/, f. voor het schoonmaken, verwarmen en verlichten van tie zaal - 0,25 g. voor het onthalen der kinderen op chocolade en koekjes - 0,70 li. restitutie aan den piano-onderwijzer wegens op den morgen na dc uit voering verzuimde lessen - 4,50 i. diverse uitgaven van den hoofdon derwijzer - 3,00 k. aan muziekwerkjes met vracht - 2,45 I. voor het plaatsen en wegruimen van de tribune - 4,80 Totaal f -17,75 liet batig saldo ten bedrage van 7,36','2is in de spaarbank geplaatst en vormt met de opnrengst ven de vorige uitvoering, die bedroeg 1:1,12 V', eu 9 maanden interest ii - 0,35 een totaal van 21,14 als fonds tot het aanschaffen van een muziekin strument tot begeleiding van den zang. Hit deze opgaven blijkt, dat de ontvangsten van het. concert dezen keer 11.22 en de onkosten 17,38 meer bedroegen dan den vorigen. Uit. meerder be.ijrag aan uitgaven is voornamelijk te zoeken in de pusten onder, d. e. en die den vorigen keerminder bedroegen. h. die niet bestond i. die niet in rekening weril gebracht en g. die niinder bedroeg omdat er 15 kinderen minder waren. Zonder hulp van voorstanden van muziek en zang, zal zich dus een door velen noo- dig geoordeeld muziekinstrument nog lang doen wachten. -■ We laten hier volgen een opgaaf van het aantal kilos suikerbeetén, die in dit najaar op de waag op de markt alhier wer den gewogen. F. Demon 3,012,388 kil. op 2245 voer. J. Ie ito ij 1,580,932 1024 ,1. Lansen Croin 922,449 005 S. v. Maldeghem 502,818 330 Zamen 0,018,587 kil. 4204 voer. Het driejarig onderhoud van liet Neder- landsch gedeelte van liet kanaal van hier naar Brugge met het leggen van een tweeden steiger aan den Zuidelijken kanaaldijk tus- sclien de Smeestraat en de kaai te dezer plaatse is aangenomen door den heer 3. C. Evers alhier voor de som van 1024. Men meldt ons uit Ifeille, dat in den afgeloopen nacht op de hofstede van de weduwe A. van der Meulen alweder een diefstal van vee heeft plaats gehad. Mén heeft zich de vrijheid veroorloofd een tweejarig varken met zich te nemen; zijnde het uit de sporen op het voetpad gebleken, dat het dier naar den straatweg is geleid geworden. Ter gelegenheid der openb. behande ling van het Hoofdstuk V (Binn. Zaken) der Staatsbegr. voor 1876 heeft de Tweede Kamer op voorstel der huish. commissie f32,000 op de begrooting gebragt als art. 75 a voor kosten van vergrooting van het lokaal der Kamer. Onder art. 70 is uitge trokken f177,000 voor den bouwvan.een ge deelte van nieuwe lokalen en voor lielooning van indertijd ingediende plannen voor ver bouwing van het Binnenhof. De beer van Eek heeft bedenkingen tegen dien postin- gebragt. Het art. is echter, na eenigzins gewijzigde redactie, met 52 tegen 15 stem men aangenomen. Benoemd tot voorzitter van het ge rechtshof in Noord-Holland rar. C. W. E. Vaillant, voorzitter van het gerechtshof in Zeeland. Tot raadsheer in liet gerechtshof van Noord-Holland jlir. mr. G. L. Scliorer, raadsheer in het hof van Zeeland. Tot raadsheeren in het gerechtshof van Zuid-Holland jhr. mr. L. F. van Panhuijs, raadsheeren in het hof van Zeeland. Nadat door den heer Fransen van de Putte eene verklaring van wantrouwen in de politiek van het ministerie was afgelegd, werd de begrooting van hinnenlandsehe za ken aangenomen met 52 tegen 24 stemmen Door de nieuwe commissie voor de over eenkomst met de Rijnspoorwegmaatschappij wordt de volgende conclusie voorgesteld «De kamer, betreurende dat de regeering de Rijnspoorwegmaatschappij ontheven beeft van hare verplichting tot aansluiting, op eene wijze die geacht moet worden aan het gewenscht gemeen overleg met de vertegen woordiging te kort te doen, en waardoor het vrije oordeel der kamers ten aanzien van de onteigeningswet voor den spoorweg LeidenWoerden belemmerd wordt, bedankt de regeering voor de gegevene inlichtingen." De gezondheidstoestand van H. M. de Koningin is weder minder gunstig en zou H. M. haar kamer houden. Het J). v. ZTI. voegt er bij, dat wer kelijk If. M. naar Cannes zal gaan, om ei- het overige deel van den winter door te brengen, zoodra de gezondheidstoestand van H. M. het veroorlooft.. Vanwege de Regeering is aan de Tweede Kamer ter kennis gebracht, dat er eerlang weder eene bedijking in Zeeuwscli-Vlaande ren zal kunnen plaats hebben van ongeveer 170 hectaren rijpe schorren van uitmunten de hoedanigheid, gelegen in het Hellegat, en p lende aan den in 1801 bedijkten polder Willem III. De staat zon daarin ongeveer voor deelen; het overige behoort, zuid waarts gelegen en grenzende aan de ge meenten Stoppeldijk en Boschkappelle. aan de godshuizen van Gent, en hefmeer Noor delijke, onder Zaamslag gelegen, behoort voor een deel aan particulierenDe waarde van den beilijkbaren grond wordt op 500 duizend, en dehedijkingskosten op 50 duizend gulden geraamd. Men vleit zich, dat de be dijking in den zomer van 1870 of uiterlijk in liet voorjaar van 1877 zal kunnen ge schieden Volgens de Arahemsche en Zutfeiisclie couranten wordt voor de op te richten openbare school te Heille, hij Aardenburg, hij advertentie een Katholiek onderwijzer gevraagd. In welk blad die advertentie voorkomt weten wij met zegt de Midd. Ct. Wij zeggen het haar na en weten slechts dat het Gemeentebestuur van Heille alleen een hoofdonderwijzer in den zin van art. 23 der wet op het lag r onderwijs heeft ge vraagd. Het Fransche weekblad le Cultivateur verzekert, dat tussclien de verschillende Europeesche Regeeringen onderhandelingen gevoerd worden ten aanzien van het in ge bruik stellen van internationale postzegels. Niet alleen in het algemeen, maar ook in het bijzonder belang schijnt de maat regel zeer gewenschtook als internatio naal betaalmiddel van kleine geldelijke bij dragen zouden dergelijke postzegels van onbetwistbaar belang zijn.

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 2