Binnenland. Landbouw. Ingezonden stukken. Marktberichten kracht too. Hier on daar is liet reeds tot uitbarstingen gekomen, die met groote ge strengheid onderdrukt zijn. Nu zijn de bataljons Vizam, die uit Trebinje naar Gacsko moesten marcheeren, aan het mui ten geslagen. Zij weigerden op marsch te gaan en toen zij eindelijk door bedreigingen en beloften in beweging gebracht waren, zagen de officieren zich genoodzaakl artil lerie en cavalerie te laten aanrukken om ben in bedwang te houden. Om dit verzet te verklaren, moet men weten, dat de Turksche soldaten twintig maanden soldij te goed hebben. Sluis, 9 December. Door het Collegie van Notabelen alhier zijn Maandag tot kerkvoogden herbenoemd de heeren J. de Die en J. Sanders. Er heeft bij gelegenheid van het Sint Nicolaasfeest in de school alhier een uitdee- ling plaats gehad van lekkers. Ieder behoeftig kind kreeg daarenboven een lieind. Eene regeling zal worden ontworpen voor de polders, gedeeltelijk in Nederland, gedeeltelijk in Belgie liggende. Naar men verneemt, bestaat die commissie voor ons land uit de heeren mr. W. C. Borsius, lid der Eerste Kamer; mr. G. A. Fokker, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland J. P. J. Buteux, griffier van die Staten en G. van Diesen, hoofdingenieur van den Water staat in Zeeland, en voor Belgie uit de heeren Van Overloop, lid van den Senaat; mr, L. Gilliodts van Severen, grondeigenaar te Brugge, en de beide hoofdingenieurs in Qost- en Westvlaanderen. De betrekking van secretaris zal worden vervuld door den Belgischen ingenieur van Moere. Blijkens een staat, voorkomende in het overzicht van de opbrengst der directe belastingen, indirecte belastingen en ac- cijnsen gedurende de jaren 18691873, uit gegeven door het departement van finan ciën, is ons land van 1860 tot 1872 in groot te toegenomen met bijna 3491 hectaren. De provincie Overijssel won 2085 hectaren, voornamelijk op de Zuiderzee Zeeland 234 Noord-Holland 83, Groningen 43 hectaren door aanwinst van grond, die op de zee of de stroomen veroverd werd. De geheele oppervlakte van ons land bedroeg in 1871 3,287,48S hectaren. Volgens een anderen staat bedroeg de waarde van het gezamenlijk mobilair in het geheele land in 1868 f106,758,563 en in 1872 f123,922,094, alzoo eene vermeerde ring van dit gedeelte van den nationalen- rijkdom met f17,163,531 of ongeveer 16 pCt. M. C. Van verschillende zijden wordt leedwezen uitgedrukt over de belasting die den tabak boven het hoofd hangt. Velen zijn bezorgd dat wanneer de tabak in ons land zal worden belast evenals dit in andere landen het geval is, Nederland zijn groote handel daarmee zeer zal benadeelen thans is de tabak een bron van welvaart voor velen, dan zal de handel zich verleggen omdat Nederland dan niets boven andere natiën meer voor heeft en wellicht moeielijk de concurrentie daarmee zal kunnen vol houden, De slachters daarentegen klagen dat wan neer de accijns op het geslacht vervalt daarvan alleen eenig voordeel voor de boeren is te trekken. Ook zij willen dus den tegen- woordigen toestand zien bestendigd. Tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal werd in de zitting der Provinciale Staten dezer provincie van 7 dezer, gekozen de heer mr, C. J, Pické met 24 stemmen. Op mr. J. Moolenburgh waren 7 en op mr, W. C. M. de Jonge van Eliemeet 6 stemmen uitgebracht. Door de verregaande achteloosheid Tan een apothekersbediende te Goes, waardoor dc medicijnen in de apotheek werden ver- Atard, is blijkens een ingezonden stuk in de Cr. Cl. een 3jarig kind te Biezelinge vergif tigd. Onder hevige smarten bezweek de kleine. Aangezien in de dorpen Kloosterzande, Groenendijk en Walzoorden in de gemeente Hontenisse behoefte ,is aan woningen, de meeste grond, die in den omtrek dier dor pen voor huisplaatsen geschikt is, tot het Kroondomein behoort, en de Begeering het wenschelijk acht een deel van dien grond in den handel te brengen, zoo is aan de Staten-Generaal voorgedragen eenige tot het Kroondomein behoorende gronden in de gemeente Hontenisse, naar gelang der be hoefte aan bouwterrein, in het openbaar te verkoopen. De groote werkplaatsen tot aanmaak en herstelling van spoorwegmaterieel, welke te Vlissingen sinds een jaar in aanbouw waren zijn thans geheel voltooid. Eerstdaags wor den een 60tal arbeiders verwacht, om al daar werkzaam te zijn. Het gebrek aanwo ningen neemt aldaar door het vermeerderen der bevolking met den dag toe. De Bijks- gronden, geschikt om huizen te bouwen, moeten nog altijd verkocht worden en de bevolking is sinds een jaar met ongeveer duizend personen vermeerderd. Een aantal vleeschhouwers te Amster dam hebben zich bij adres tot de Tweede Kamer gewend, ter zake van de afschaffing van den accijns op het vleesch. Zij zijn van oordeel dat de afschaffing den gegoeden burger weinig, den minderen in het geheel niet baat, daar de prijsvermindering per kilo slechts 4 cent zou bedragen. Verder achten zij de afschaffing van den accijns niet wenschelijk. omdat daarmede een con trole op het zieke en afgemaakte vee zou vervallen, en ten slotte zijn de vleesch houwers bezorgd dat het voordeel der af schaffing, zoo niet geheel dan toch voor het grootste deel, „in de bron van den boer zou vloeien." Men meldt uit Indie Eenigen tijd geleden heeft in de Bel gische bladen een bericht de ronde gedaan dat de erfgenamen van zekeren Dubois onze Begeering in rechten zouden aanspreken tot uitkeering eener hier eertijds opengevallen erfenis, die met de renten de kleinigheid van 60 millioen gulden zou bedragen. Thans komt in de Javasche Courant voor eene beschikking van den Baad van Justitie alhier waarbij de rechthebbenden op eene erfenis van wijlen J. A. Dubois, welke langer dan het derde van eene eeuw onder beheer van de weeskamer alhier is geweest, worden geappointeerd om op Vrijdag 24 December a. s. hunne rechten te doen gelden. Men weet dat wanneer aan de bij de wet voor- geschrevene oproepingen is voldaan, derge lijke nalatenschappen aan den lande ver vallen. Wellicht bestaat er geen het minste verband tusschen de heide zaken, maar de gelijkluidendheid der namen geeft ons aan leiding op een en ander de aandacht te ves tigen. Tengevolge van den sneeuwstorm op 5 Dec. is de laatste trein uit Utrecht tus schen Zalt-Bommel en Hedel moeten blij ven staan, tot groot ongenoegen, zooalB men begrijpen kan, van al de reizigers, die genoodzaakt waren om óf den nacht te Zalt- Bommel door te brengen óf te voet den weg naar 's-Bosch af te leggen. Eerst den volgenden morgen is die trein te s'-Bosch aangekomen. Door 80 mineurs werd de weg van sneeuw gezuiverd. IETS OVEE DE GUANO, Algemeen is de meening heerschende, dat de guano op de Chinchis-eilanden, aan de kust van Peru, een ophooping is van uit werpselen der verschillende vogelsoorten, die zich met duizenden op die eilanden ophou den. Dit is in werkelijkheid slechts ge deeltelijk het geval. De guano bestaat uit twee massa's, die in twee verschillende tijd perken en op tweeërlei wijzen gevormd zijn. De bovenste, verreweg de geringste massa, bestaat uit de excrementen van vogels en hunne lijken alsmede uit de excrementen en lijken van zeehonden, die zich op de eilanden ophielden. De onderste, en verreweg grootste massa, vormde zich in den voorhisto- rischen tijd door het op den zeebodem neer zinken van de excrementen van talrijke, op een kleine ruimte der zee zich ophoudende watervogels. Op deze wijze ontstonden lagen, die later met den zeebodem werden opge heven en de eilanden vormden deze afzet ting van guano vindt nog tot op den hul digen dag plaats. KANTONGERECHT TE SLUIS, Zitting ran 7 December 1875. Veroordeeld: J. W. te Aardenburg tot een boete van f 10, subs. 1 dag, ter zake jagtovertreding. M. V. te Stroobrugge (Belgie), tot een boete van f 3 subs. 1 dag, ter zake politieovertreding, (het rijden met karretje bespannen met een hond, zonder dat de liond voorzien was van een muilkorf.) T. V. te Sluis tot eene boete van f 3 subs. 1 dag, als boven. P. de M. te Sint Kruis, tot een boete van f 3. subs, 1 dag en allen in de kosten van 't geding. VrijgesprokenH. J. V. te Sluis, van de beschul diging van twee jagto vertredingen te hebben begaan. WelEdele Heer Redacteur van het Sluisch Weekblad! In het 748,B nummer van Uw weekblad, wordt in het ingezonden stuk de aandacht gevestigd op een gelijk stuk in een bijvoegsel der Nieuwe Middelburgsche Courant van den 25 November 11., ten aanzien van de Godsdienstige beginselen van den heer Vor- sterman Van Oijen, hoofdonderwijzer te Aar denburg, terwijl onder de nieuwsberichten in hetzelfde nummer van Uw weekblad wordt medegedeeld, dat dezelfde heer Vorstennan Van Oijen met den heer Brevée te Sluis, door den Minister van Binnenlandsche zaken benoemd is tot hetgeven vaulessen aan hulp onderwijzers, die tot hoofdonderwijzer wen- schen te worden opgeleid. Ik heb mij in het bezit gesteld van het besproken bijvoegsel Nieuwe Middelbnrgsche Couranten zoude wel wenschen, dat een ieder van het bewuste daarin opgenomen ingezonden stuk met mij kennis name. Allen, die den Christus niet verwerpen, zouden als dan toestemmen dat 's Ministers keuze al lerongelukkigst is. Waar voert men ons toch heen, wanneer iemand, met zulke Godsdienstige beginselen als de heer V. O. van Staatswege geroepen wordt, om jongelingen tot aanstaande hoofd onderwijzers op te leiden Is er van jon gelieden, die zulk een' onderwijzer, hoe bekwaam wellicht anders ook, hebben rooi de toekomst eenig heil te wachten? Mij dunkt, dat als de beginselen op Godsdienstig gebied van den heer V. Oije den jeugdigen onderwijzer worden ingeprent, wij op weg naar het heidendom zijn, dat Nederland zijn verderf tegemoet loopt. Het is wel treurig, dat de Minister niet beter wordt voorgelicht, want de gedane keuze stuit velen met mij tegen de borst. Een bestendig lezer van het Sluisch Weekblad. 6 December 1875. Sluis, 7 December. Boter 80 c. per '/i kilogram. Eijeren f 1,30 per 26 stuks. Oostburg8 Dec. De aanvoer der granen was niet groot- Er bestond veel vraag naar Tarwe, waar voor ruim vorige weekprijzen werden inge willigd, voor Gerst daarentegen was de kooplust minder geanimeerd en waren vorige prijzen moeielijk te verkrijgen. Bogge, Boo- nen, Erwten eD Haver werd gretig opgekocht. Besteede prijzen waren voor jarige Tarwe, die in goede soort weinig meer voorkomt f 9.30 a 9.60. Tarwe f 0,00 a 0.00, nieuwe dito f 8,80 a 9,25, Boggef6,80a 7,20,TVintergerstf 6,40 a 6,70, Zomergerst f 6.00 a 6.25, Paardeboo- nen f8,40 a 8,60 Haver f3,75 a 4,50, erwten f 10,00 all .00, Kanariezaad f 28 a 30.

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 2