NIEUWS- El ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEItWSCH-VLAANDEREN. N<\ 75. Zestiende jaargang. A". 1875. Vrijdag 10 December. Bek emdmakin g Buitenland. SLHSIHÊ WEEKBLAD Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden f 1. Afzonderlitk| hommers 7 cents. Prijs der advertentiën: van 15 regels 60 cent elke regel meer 71/. cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij heslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. nre) De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sluis, lettende op het bepaalde hij Art. 30 der algemeene politieverordening voor deze gemeente hevelen, dat zoolang de straten met sneeiuv zijn hedekt, dat alle paarden; die op openbare wegen of straten zich bevinden, bekooreu te zijn voor zien van luïdkliukcindQ bellen. Sluis, 1 December 1075. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, HENNEQUIN Burgemeester. J. BEKAAR, Secretaris. B e 1 g i e. Do rechtbank to Bergen in Henegouwen verheugt zich in 't bezit van een vromen president., die echter in zijn clericaal fanatis me schijnt over 't hoofd te zien dat, er eeue Belgische constitutie en eene strafwet bestaan, welke de vrijheid van godsdienst der Belgische burgers waarborgen, Door den redacteur van l'Organe de Mons, die door genoemden president, den heer "Wery, wegens laster vervolgd wordt, is thans in antwoord daarop eene aanklacht tegen den vromen magistraatspersoon ingediend bij den procureur-generaal aan het Hof van appèl te Brussel. Die aanklacht is gegrond op de volgende feiten, welke de redacteur in alle geuren en kleuren in zijn blad mededeelt «De substituut-griffier bij de rechtbank te Bergen, de heer Alphonse Boucher, was voornemens den 4en November jl. in bet huwelijk te treden met een jong meisje uit een achtenswaardige familie. In overeen stemming met zijne bruid, die tot de Lu- thersche gemeente behoort, had de heer Boucher besloten zijn burgerlijk huwelijk niet door eenkerkelijkeinzegening te laten volgen. Doch den heer Vincent Wery was dit niet naar den zin. Den 2n November, des namiddags ten 3 ure, liet hij den heer Boucher in zijn kabinet komen, en ried hij hem, in tegenwoordigheid van den griffier Potvin, dringend aan, met 'toog op zijne toekomst, (dit werd herhaalde malen gezegd,) zijn huwelijk niet alléén burgerlijk te laten sluiten. «De heer Boucher, die zijne toekomst ernstig bedreigd achtte, indien hij niet aan het verlangen van den president vol deed, antwoordde dat hij de zaak met zijn bruid overleggen zou en dat hij, zoo zij er in toestemde de kerkelijke inzegening van zijn huwelijk door een Katholiek priester zou vragen. De heer Boucher ging zelf den deken van St. Waudru bezoeken, die hem echter verklaarde niet tot de kerkelijke inzege ning te kunnen overgaan zonder dispen satie van den Paus, en in elk geval stel de hij deze voorwaarde, dat. de kindereu die uit het huwelijk mochten geboren worden, in het geloof der Katholieke kerk zouden worden opgevoed. i>Den 3en November gaf de heer Bou cher aan den president schriftelijk ken nis, dat zijne bemoeiingen tot geen re sultaat hadden geleid; hij bleef dns bij het vroeger genomen besluit en den dag daar op den 4en November, werd zijn huwe lijk op het stadhuis gesloten. Denzelfden dag ontving hij echter den volgenden brief «Bergen, 4 November 1875. Mijnheer Boucher «Bij missive van den datum van heden gelast de president der Rechtbank mij U kennis te geven, dat daar 't slechts van U heeft afgehangen den tijd te vin den, opdat uw huwelijk ook kerkelijk zou kunnen worden ingezegend, U onbepaald verlof gegeven wordt totdat gij uwe be lofte nagekomen zult zijn." De Griffier, Potvin." «Do heer Boucher had echter den heer Wery hoegenaamd niets beloofd. En al had hij ook beloofd, zijn geweten geweld aan te doen en voor het verlangen van den president te bukken dan nog had deze magistraatspersoon evenmin 't recht als de bevoegdheid een substituut-griffier, die bij koninklijk besluit benoemd was, in zijne betrekking te schorsen, terwijl de heer Boucher wegens zijne godsdienstige over tuiging aan niemand, zelfs niet aan de wet, rekenschap verschuldigd is. De aanklacht is gegrond op de artt. 14 en 15 der Grondwet, welke de vrijheid van godsdienst en die om de ceremonien en feestdagen van eenig kerkgenootschap al dan niet waar te nemen waarborgen, en op de artt. 151 en 152 der straf wetwelke elke willekeurige handeling tegen onder geschikten, in strijd met de bij de Grond wet gewaarborgde vrijheden, strafbaar- stellen. Duitschland. De Polit. Corresp, meldt, dat de Keizer van Oostenrijk zijn portret ten geschenke heeft gegeven aan baron Van Heeckeren, tot dusver Nederl. gezant te Weenen. Pruisen telt thans 12 veldmaarschal ken, waaronder een grootmeester der artil lerie, 2 kolonels-generaal, 53 generaals, 66 luit.-generaals en 151 generaals-majoor. De oudste officier der Pruisische armee is generaal Von Wrangel, die binnen kort zijn 92e verjaardag zal vieren en dan 80 dienstjaren heeft. F r a n k r ij k. Tot groot leedwezen der Franschen is Engeland door aankoop in het bezit ge komen van de helft der aaudeelen in het Suez-kanaal. De Khedive van Egypte die geld noodig had en de 176,602 aandeelen bezat, bood die aan Frankrijk te koop voor 95 millioen francs. Do Minister, de hertog Decazes, vond die som te hoog en draalde zoo lang met de onderhandelingen dat Engeland de lucht van de zaak kreeg en in eens 100 millioen bood. De Khedive sloeg den koop toe en Frankrijk stond eensklaps voor een gedane zaak. De heer de Lesseps beschouwt dezen koop evenwel als niet nadeelig voor Frankrijk omdat nu Engeland evenzeer belang heeft bi j de goede exploitatie als Frankrijk en dit niet anders dan in het algemeen be lang kan zijn. Sedert eenigen tijd werd door de Roomsche geestelijkheid gewerkt op het verkrijgen van een verandering in de wet op het huwelijk. Het hoofddoel was om het kerkelijk huwelijk hoven het burgerlijk te stellen. Zeker tot hun niet geringe te leurstelling heeft de Regeering kenbaar gemaakt dat zij in geenendeele geneigd is tot die verandering mede te werken en elke aanval tegen de wet op het burgerlijk huwelijk zal te keer gaan. Ook in Belgie trachtte de geestelijkheid de wet in dien geest te doen wijzigen, doch ook daar heeft de regeering een der gelijke verklaring afgelegd. Spanje. Volgens berichten uit Spanje is te Madrid eindelijk het plan voor den grooten veldtocht tegen de Car-listen vastgesteld er zullen twee legers worden gevormd, elk van vijf divisies het eene leger zal in Navarre opereeren onder bevel van generaal Canipos, het andere in de Bas- kische provinciën onder generaal Quesada. Beide generaals zullen spoedig naar het Noorden vertrekken. De officieuse Cronista zegt, dat Koning Alfonso niet eer naar het leger gaat vóór de groote manoeuvres beginnen; voorloopig zullen slechts kleine gevechten geleverd worden om de Carlisten nauwer in te sluiten. Voor weerbelem- meringen heeft men nu geen vrees. Turkij e. Uit de Herzegowina wordt aan de Polit. Corr. gemeld, dat de Turken ondervinden, dat een ongeluk nooit alleen komt. Reeds sedert eenigen tijd deden zich teekenen voor van verslapping der krijgstucht bij de Turksche troepen, maar tot nog toe was het den officieren gelukt de orde eeni- germate to handhaven. Maar in de laatste weken neemt do geest der muiterij in

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 1