Buitenland. Binnenland. Moge hol woord «dio den armen geeft, leent den Heer" door allen, die het kunnen toepassen, eens ernstig worden ter harte genomen, en de armen zullen er zeker wél hij varen. B e 1 g i e. Do bankier Van de Hofstadt te Brugge heeft een onderhandsch accoord met zijne schuldoisehers geslotenzij ontvangen in termijnen SO pCt. hunner vorderingen. Voor eenigen tijd werden door de bladen twee briefjes openbaar gemaakt van zekeren Vlaamschen landedelman, den heer Formanoir de la Oazerie, waarin deze een zijner pachters eerst dreigt, wanneer deze niet voor den candidaat van den pastoor stemt, en toen dit niet baatte, hem vervolgens verbiedt zijn stem uit te brengen. Het Openbaar Ministerie nu heeft zich deze zaak aangetrokken en ze aan hot oordeel vau den Minister van Justitie onderworpen, die, naar de Flaudre libérale verneemt, de gerechtelijke ver volging van den al te ijverigen clericalen landedelman heeft bevolen. De heer de Formanoir is reeds voor den rechter van instructie geweest, «doch wij weten niet", zegt de Flandre, «wat hij tot zijne recht vaardiging gezegd beeft; wil hij 'tons mededeelen, onzo kolommen staan voor hem open." Het bozoek van Z. K. H. Prins Alex ander der Nederlanden aan ons hof heeft zoozeer het karaktor ocner internationale «belooging" aangenomen, dat eeuige bij- zonderbeden omtrent dat onderwerp u niet onwelkom zullen wezen. De Prins ge weet het reeds had voor een oiliciéele ontvangst bedankt. Z. K. H. werd dan ook door den gezant der Neder landen zonder statie aan do «statie" ontvan gen. Do doorluchtige gast was echter nog geen kwartieruurs aan het gezantschap af gestapt, of de Graaf van Vlaanderen ver scheen daar om hem te bogroèten. Eenigo minuten later kwam ook de Koning. Die eerste ontmoetingen moeten, naar ik hoor, bijzonder hartelijk zijn geweest. Aangezien de Prins het verlangen bad uitgedrukt, den Koning en diens broeder onmiddellijk daar na op zijn beurt te bezoeken, werd Z. K. H. eenigo oogenblikkon later met een van 's Kouings galarijtuigeu afgehaald en eerst naar diens paleis en vervolgens naar dat van diens broeder gevoerd. Zooals do Gravin van Vlaanderen bij de grafelijke audiëntie, was de Koningin bij de nieuwe ontmoeting van haar gemaal mot Prins Alexander tegen woordig. De Koning herbaalde opnieuw, dat hij hot bezoek van don zoon van den Koning der Nederlanden als een nieuw pand der tusschen de beide hoven bestaande vriend schappelijke betrekkingen beschouwde. Ook betuigde Bclgies Souvcrein bij herha ling dat liet herstel van H. M. de Koningin der Nederlanden door al de leden van zijn huis met innige voldoening was vernomen geworden. De Graaf van Vlaanderen her haalde ook van die zijde do vorklaring. Het onderhoud met don laatste had echter nog een bijzondere zijde. De Prins overhandigde namelijk den Graaf het grootkruis der orde van denNederlandschon Leeuw. De Graaf, zichtbaar verrast, betuigde zijn innige er kentelijkheid voor die onderscheiding, wier waarde, naar hij er bijvoegde, nog werd verhoogd door do omstandigheid dat Neder lands Souverein zijn zoon met de overhan diging daarvan had heiast. Maandag dineerde do Prins hij den Nederl. gezant. Heden heeft ter zijner eere een diner de familie ton Hove plaats. Mor gen geeft de Kou. familie een galamaal, waartoe de Ministers en hot corps diplomati que zullen zijn gonoodigd. Naar men verder ïegt, wordt Zondag a. s. een groot feestmaal ten paleize van den Graaf van Vlaanderen gegeven en denkt Prins Alexander Dinsdag ochtend naar Parijs te vertrekken. (V.) Indrukwekkend was de liberale mani festatie, die Verledon Zondag binnen Gent plaats had en die in de eerste plaats gold den heer Burgemeester Graaf de Kerchove naar aanleiding zijner verkiezing. Dnizende vreemdelingen, deputatien uit een menigte gemeenten en liberale geest verwanten wilden mede te Gent feest vieren en den gekozene complimenteeren, De zaal van het Casino waar gerecepieerd werd was dan ook te klein om liet aantal belangstellenden lo kunnen bevatten. Tal van bouquolten werden den gekozene toegeworpen en redevoeringen gehouden door de belangstellende schare wier defile meer dan een half uur duurde. Stiaas 2 December. J. van Heest, die onlangs de akte van bekwaamheid als hulponderwijzer verkreeg, en tot dusver kweekeling aan de openbare school hier ter plaatse, is benoemd tot hulp onderwijzer aan de school voor Christelijk Nationaal onderwijs te Zierikzee. Ds. van 't Hooft te Bruinisse heeft voor het beroep naar hier bedankt. De Commissie aan de hier bestaande teekenschool heeft in hare vergadering van eergisteren, deii heer Van Balgooij op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontsla gen als onderwijzer in het hand- en recht lijnig teekenen. Men weet dat genoemde heer tot dusver buitengewoon opzichter van den Waterstaat in dit arrondissement zijn ontslag als zoo danig heeft aangevraagd, ten gevolge zijner benoeming tot eene andere betrekking bij de werken, welke eerlang in Schouwen in het belang der uitwatering zullen worden uitgevoerd. Zien we hem met leedwezen vertrekken, aangenaam is het ons te kunnen meedeelen dat het onderwijs in het teekónen door be voegde handen zal worden voortgezet. Bij ministerieel besluit van 22 Nov. jl. is vastgesteld, dat er een cursus zal ge opend worden te Oostburg tot opleiding van hulp- tot hoofdonderwijzers. De heeren I. Brevéete Sluis en G. A. VorstermanVanOijen te Aardenburg zijn, ieder op eeue rijkstoe lage van 200 's jaars, benoemd tot het geven der lessen, die eiken Zaturdag zullen plaats hebben. Alzoo is voorzien in eene behoefte, die sedert jaren gevoeld wordt, en er is geen twijfel aan, of alle hulponderwijzers in dit district zullen gretig gebruik maken van de zoo welkome gelegenheid, hun gegeven, om zich te vormen en te bekwamen tot hunne gewichtige bestemming. Door de regeering wordt een wets ontwerp aangeboden tot iiivoeringjvan eene belasting op den tabak ten bedrage van 22 gulden per 100 kilo. Hierdoor zou jaarlijks eene som van minstens 214 millioen gulden in de schatkist vloeijen. Daarentegen zou de belasting op liet geslacht vervallen zoo dat het vleesch goedkooper zal kunnen zijn en ook de minder bemiddelde daarvan zal kunnen koopenterwijl de betrekkelijk geringe accijns op den tabak, die nog geen 2 '/s cent per hectogram (ons) of op 20 siga ren zou bedragen, geen noemenswaardige verhooging van prijs belooft op te leveren. De Tweede Kamer heeft in de zitting van Dinsdag 11. de beraadslagingen over de moei lijkheden met Venezuela den geheelen dag in comité-generaal voortgezet. De zitting was te half vier uur afgeloopen. Morgen openbare zitting. MC. Volgens de N. Ar'iih. Ct. zijn tenge volge van de bijzondere aansporing van de zijde van liet Ministerie van binnenlandsche zaken do plannen tot droogmaking der Zuiderzee reeds gereed en behoeft daaraan nog slechts de laatste hand te worden ge legd. Het B. Uil. bevat de volgende be schrijving van liet op het graf van den gesneuvelden generaal Kohier geplaatste monument. Het is eene afgeknotte vierkante pyra- ramide van donker grijs arduinsteen. Op de eerste zijde staatGesneuveld voor Atchin, 14 April 1873 een Willemsorde van wit marmer, mot vergulde letters siert ook dien kant. Op de tweede vindt men: Een krans van laurier en eikenbladeren, waaronder liet op schrift Zijne weduwe, vrienden en vereerders en zijne kameraden van 't Nederlandscli Indisch leger 1873. Daaronder j liggen twee gekruiste kanon nen. Op den derden kant is een krans van van eikenloof, waarin het opschrift mij zullen onzenpligtdoenen-. Geboren te Gronin gen 3 Julij 1818. Op de vierde of laatste zijde is een wit marmeren zandlooper af gebeeld (symbool des tijds) waaronder het opschrift J. H. R. Kohier Ridder der Militaire Willemsorde 4° klasse, bevelhebber der 1° expeditie tegen Atchin. Hieronder lieeft men het symbool dei- eeuwigheid geplaatstzeker doelende op de woorden bij gelegenheid zijner begrafenis door ZEx. den Gouverneur-generaal James Loudon, bij de geopende groeve gesproken: «zij die op het altaar des vaderlands hun leven lieten, sterven niet, zij leven voor eeuwig." Naar de Rott. Ct. verneemt zou de justitie thans iu het bezit zijn van de noo- dige informatiën uit het buitenland in do zaak van Jut en zijne vrouw, die dien tenge volge nieuwe verhooren ondergaan hebben. Bij arrest van 't provinciaal gerechts hof van 26 Nov. is vernietigd het vonnis door de arrondissements-rechtbank te Utrecht op den 7 Oct. 11. uitgesproken, tegen den hoofdredacteur van het Utrechtsch Dagblad mr. L. E. Bosch, endoor 'tHof, op nieuw rechtdoende op de klacht van den brood bakker J. F. de Laat te Utrecht, verstaan, dat in 't bericht van dat blad vau 10 Aug. 11. niet is ten laste gelegd een daad, welke iudien ze had plaats gehad, genoemden bakker óf aan vervolging der strafwet zou blootstellen, of aan den haat eu de ver- aclitin'g zijne medeburgers prijsgeven* Naar aanleiding van dat oordeel is, bij breed gemotiveerd arrest de hoofdredacteur vrijgesproken van 'tfeit hem bij acte van dagvaarding ten laste gelegd, met verwijzing vau den Staat in de kosten van beide in- stantiën. Volgens het Handelsblad zijn Burge meester en Wethouders vau Amsterdam voornemens liet van den heer Alberdingk Thijm uitgaande plan te ondersteunen, om Z. M. den Koning een ander gebouw als paleis in de hoofdstad aan te bieden en het tegenwoordige paleis weder tot zijne vroegere bestemming als stadhuis te bezigen. De caoutcliouc-dopjes van zuigfiessehen voor kinderen, welke te Zwolle en elders verkocht worden, zijn bij scheikundig on derzoek gebleken GO pet. zinkwit te be vatten. Grocde, 30 Nov. Tot notabelen zijn geko zen de aftredende heeren J. de Vlieger en J. Hollestelle, en in de plaats van den over- denen heer P. Verhage, J. F. Almekinders. Gisteren gaf alhier het sedert korten tijd opgerichte muziekgezelschap «Eendracht maakt macht" hare eerste repetitie voor do heeren der directie en de honoraire leden. Wij twijfelen niet of allen waren uiterst voldaan en zal er nog menig genotvolle avond voor liefhebbers der muziek komqn indien de werkende leden zich even onver moeid van hunne taak kwijten. In No. 71 van dit Weekblad werd uit Oostburg gemeld dat ds. Pohlman. beroe- Ev. Lutb. Predikant te Groede, op 5 Deer. zijne intrede zou houden. Door tusschenkomende omstandigheden zal dit niet plaats liehhen en is de dag nog niet met zekerheid te bepalen.

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 2