Landbouw. in over te gaan tot liet benoemen van een lid van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal, in plaats van den heer Fransen van de Putte, overleden. In do afgeloopen maand is te Gent ■overleden mejufvrouw Nathalie De Hertog. Zoo als men weet, was zij eene der erf genamen van de nalatenschap van wijlen don Franschen generaal graaf Van Dumme, Lekend door zijne bedijkingen van de Stophia,- Austerlitz,- Diomede en andere polders in dezen omtrek. Bij haar ologra- phisch testament, heeft zij over een groot gedeelte van haar vermogen beschikt, ten voordeele dor R. C. kerken der gemeenten, waarin hare goederen gelegen zijn. Zoo heeft, dus wordt ons van betrouw bare zijde medegedeeld, onder anderen de kerk te Oostburg het belangrijk legaat van fr. 40,000 van de erflaatster verkregen, Dit vermogen zal mitsdien weder voor een groot dool in de doode hand overgaan, voor zoo ver het verzet van de erfgenamen hierin 'gecno verandering brengt. De heer de Stuers de ijverige bevorderaar van den zin voor kunst onder zij ne landgenoo- ten, heeft in het Novembernummer van het letterkundig maandschrift de Gids oen krach tig betoog geleverd voor de noodzakelijk heid om »met vereende krachten" den kunst zin wakker te schudden die in vroegere eeuwen, getuige de grootsche gebouwen en kunst gewrochten op allerlei gebied die nog overig zijn, in ons land zóó algemeen was; als voorbeeld wordt o. a. het schoone Stad huis te Sluis, dat met enkele boogvensters en geveltjes, in ons midden de gedachtenis levendig houdt aan dien langvervlogen tijd. De heer de Stuers -ascht dat op de scholen bij het onderwijs iu do verschillende vakken ook een woord over de kunst worde ge sproken en men bv. niet alleen weten mo ge hoe, do graven van Holland, Henegou wen enz heeten maar tevens niet onbekend blijve met schilders als van Eijk en Hem line in Brugge bekend als: van Eijck en Memliug). De heer de Stuers eindigt zijne heer lezenswaardige beschouwing, met het opwerpen van een plan tot het stichten ecner vereeniging ter bevordering van den kunst zin onder ons volk. Een goed werk zoude men doen, wanneer onder ons, waar nog zoovele bewijzen van de kunstvaardigheid en goeden smaak onzer Vaderenvoorhanden zijn, eens be vattelijk het streven van den hr. de Stuers uiteengezet werd. Tengevolge van storm cn regen hoort men uit verschillende streken van ons land van overstroomingen die wel niets veront rustends hebben maar toch hier cn daar veel ongemak en zelfs schade veroorzaakten; talrijke schipbreuken, ook op onze kusten zijn in de laatste dagen voorgevallen. Het gebeurt dikwijls dat do heerlijk ste - zoetwatervisch zijn aangenamen smaak verliest door grondigheid, een eigenschap die hij dikwijls, zelfs nog lang nadat hij in stroomend water is gezet, behoudt. Men kan dien smaak wegnemen als men een stuk broodkorst met den visch kookt. Die zelfde uitwerking hebben ook versche houts kolen. Ook kan men brood en kolen tege lijk gebruiken. Een andere methode om vis- schen den grondigen smaak te ontnemen, bestaat hierin, dat men ze eenige malen in - frisch water, waarin wat zout is opgelost laat uitwateren. Dit moot' zoo lang worden herhaald, als het water er nog slijmerig uitziet. Men schrijft uit Vlissiugen Bij het bestuur van het Belgisch loods wezen is Dinsdag een telegram ontvangen, houdende bericht, dat de Belgische loods- kutter no. 2, schipper Baels tusseheu Duin kerken en Nieuivpoort is verongelukt. De equipage heeft zich voor hot grootste ge deelte kunnen redden, doch drie der op varenden worden vermist. Twee daarvan zijn vaders van talrijke huisgezinnen. Men schrijft ons uit Wilhelminadorp nVrijdagnamiddag arriveerde Z. K. H. de kroonprins der Nederlanden geheel in cognito te Wilhelminadorp en overnachtte aldaar met eenige Hollandsche lieeren ja gers in het jachthuis. Den volgenden dag nam Z. K. H. deel aan de jachtpartij. Zondagvoormiddag zijn de lieeren weder met hunnen vorsteÜjken gast vertrokken." Gistermorgen passeerde Z. K. H. onze stad en vertrok met het spoor van 10,2. G. C. Te Arnhem werd don 30sten October de apotheker v. A.- aldaar met zijne vrouw en twee meiden ernstig ongesteld, onmid- delijk na het eten van eene geringe hoe veelheid karnemelk; zij kregen aanhouden de hrakingen en werden hevig benauwd. Dej heer v. A. zelf was na een lijden van 4 uur weder veel beter; hij had slechts één lepel van de melk gebruikt. Zijne vrouw, die drie lepels gegeten had (wegens een eenigszins bijtend gevoel in den mond en de keel was zij huiverig meer te nemen), leed niet alleen aan voortdurende hrakingen en benauwdheden, maar ook aan buikpijn, diarrliee en krampen in kuiten en voeten zij was bijna bewusteloos, de pols was soms niet te voelen, zoodat zij eenigen tijd in een zorgelijken toestand verkeerde. Thans, vijf dageu 'na de vergiftiging zijn de ver schijnselen veel verbeterd, doch haar maag is zoo gevoelig dat zij, bij het gebruiken van eenig voedsel, misselijken pijnlijk wordt. Eene der meiden die weinig gebraakt heeft, is nog bedlegerig en klaagt over vrij lie vige buikpijnen. De andere meid heefteen hooge gevoeligheid der maag overgehouden. De beide meiden hadden slechts drie lepels van de melk gebruikt. De hond, na even aan het bord gelikt te hebben, braakte ook hevig. De karnemelk was den vorigen dag in een ijzeren pan gekookt en toen zonder eenig nadeelig gevolg genuttigd; hetovergebleve- ne was warm in eene bruin aarden pan ge daan en daarin den volgenden avond weer gekookt. Bij scheikundig onderzoek is gebleken, dat het glazuur van die pan bestond uit eene groote boeveelheid antimonium en lood. Bovenstaande waal-neming bevestigt hetreeds bekende feit, dat de bruin en geel aarden pannen tegenwoordig met een zoo vergiitig glazuur bedekt zijn, dat men niet genoeg voor haar gebruik kan waarschuwen, en dat zij geheel uit de keukon moesten verbannen worden. (Hygieia.) Zuidzandc. 19 Nov. De avond van dezen dag was voor een groot getal ingezetenen dezer gemeente een zoo genoegelijke avond, gevolgd door een gedeelte van den nacht zelfs, dat storm en regenbuijen geheel ver geten werden. De alhier gevestigde Rederijkerskamer »A1 doende leert men' hield haar eerste winterbijeenkomst. De ondervoorzitter de openingsrede hou dende, wees op het feit, dat de kamer weldra hoopte haar 15 jarig bestaan te vieren en dat men al doende in dat tijdperk, zicli verbeugen mocht ook veel geleerd te hebben, hij wees er op, hoe zij in dien tijd van de eenvoudige voordracht van losse stukken overgegaan was tot de dramatische voorstellingen en ook op dat gebied gedaan en geleerd had als bewijs van eendrachtig doen en leeren, merkte hij op dat zij nog steeds haren eersten secretaris en eersten voorzitter had. Een woord van kiessclie hulde viel den E. A. Beschermheer de waardige Burge meester A. J. Risseeuw, die de kamer met alle zijne krachten steunt ten deel, eene warme hulde werd gebracht aan den eere voorzitter A. J. van Cmijningen, wethouder der gemeente, die den bloei der kamer naar zijne beste krachten bevorderd en dat nog onlangs hij zijn GOe verjaardag getoond heeft. Verder zei de spreker op schertsende wijze eenige belangrijke woorden over de kunst van zien, hij wees er op hoe hier en overal menschen waren die vooruit zagen, hoe er daarentegen ook waren die achteruit zagen en alzoo een behoorlijken blik op de toekomst en het verleden geworpen werd, doch dat er ook ter zijde zienden, echte dwarskijkers waren, knib'belaars en vitters die overal iets aan te merken hadden. Hij vergeleek ze hij zoogenaamde appel- bieën (wespen) en dergelijk onnuttig ge dierte dat juist altoos aan de beste vruch ten knaagde, doch, merkte hij op, dergelijk ongedierte kan in deze gemeente niets uit werken; want wij zorgen er voor dat we een fijn gevlochten netje over de vruchten hangen. Deze korte, krachtige met voldin gende voorbeelden als bewijzen, gestaafde toespraak werd van de zijde des publieks uitmuntend begrepen, dat door een dave rende toejuiching van zijne goedkeuring deed blijken. Met nieuwen lust werden daarop de dra matische stukken gespeeld en de voordrach ten gehouden. Daaronder was opmerkeliik- om de flinke houding en gepaste vrijmoe digheid der spelers »Het spook te MidcU r- nacht" uitgevoerd door een vier al kna pen van 14 a 15 jaar, die dan ook welverdienden bijval vonden. Gelijke eervolle onderscheiding viel ook den overigen te beurt, maar inzonderheid de leden A. M. Ie Grand en A. de Koker in een dramatische voorstelling, 't Moge hen aanmoedigen om op den ingeslagen weg moedig voort te gaan. De eigenlijke declamatie der losse stuk ken voldeed uitmuntend, inzonderheid die van den lieer J. Risseeuw Az., die een ge dicht van onzen geliefden volksdichter Tol lens voordroeg dat allerloffelijkst uitgei oerd werd geacht. De vergadering werd gesloten door een kort maar krachtig woord van den onver- moeiden Voorzitter de heer H. G. Fokker, vooral dankt ZEd. het publiek voor zijne bewijzen van goedkeuring, voor zijn aan dacht en stilte onder voordracht en spel. Deze heer verdient mede den dank der kamerleden daar hij geene moeite ontziet om al zijne krachten aan den bloei dei- kamer te wijden. Het overige gedeelte van den nacht lie p in eene zeer opgewekte stemming ten einde middelbni-g, 24 Nov. Naar wij vernemen is in de gisteren alhier gehouden zitting van de Kamer van Koophandel en Fabrieken dooi den secretaris dier Kamer de vraag gedaan of van hare zijdeniet ondersteund diende te worden de beweging tot het verkrijgen van een tolverbond tusschen Nederland en Belgie. De zaak is tot nader order aangehouden terwijl inmiddels den secretaris is opgedra gen inlichtingen omtrent deze zaak in te winnen. In eene der volgende zittingen kan men derhalve eene nadere bespreking van deze voor het 4e en 5e district zoo belangrijke kwestie tegemoet zien. Het SlvAsck Weekblad ook zoo veel mogelijk nuttig voor land- en tuinbouw willende maken, zoo zullen nu en dan uit Landbouwschriften zoodanige stukken overgeuomeu worden, als wij in het be lang der landelijke nijverheid wensclielijk oordeelen. middelen tegen Slakkcnschadc. Om slakkenschade bij het graan to voorkomen, dient men dit zoo vroeg mo gelijk te zaaien, 'tls toch bekend, dat de jonge, teere plantjes vooral door deze die ren worden aangetast. Wanneer dus de planten eenigszins zijn opgeschoten, vóór de slakken zich in massa vei-tooncn, dan is de schade natuurlijk zoo groot niet. Ook het droogleggen is eene goede zaak in deze, want hoe drooger grond, hoe minder slakken. Het inbijten van het zaai zaad met verschillende in water opgeloste zouten, waarbij men bittere of scherprie- kende stoffen voegt, wordt mede zeer voor- deelig geacht. Als zoodanig bijtmiddel kan men gebruikenkalkwater met salpeter of keukenzout en een aftreksel van uien of gier ook kalkwater met eeii aftreksel van uien, of van pepermunt of kruizemunt schijnt bruikbaar. Verder beveelt men

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 2