NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH VLAANDEREN. SI. NICOLfiflSFEEST. No. 73. Zestiende jaargang. A». 1873. Vrijdag 26 November. Buitenland. Binnenland. S L11S11S WfflKlIAD Dit weekblad versêhi jn^^deren Vrijdag. Prijs per drie maanden f 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiënvan 15 regels 60 cent elke regel meer 7J/2 cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan; Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure) en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. De ondergeteekende betuigt zijnen liarté- lijken dank, voor de vele blijken van goed keuring, die hij in de laatste dagen van verschillende zijden mocht ontvangen, wat hem niet anders dan aanmoedigen kan, om zijn Weekblad zoo veel mógelijk meer en meer aan deszelfs bestemming te doen be antwoorden. Zij die zich daarop met lo Januari 1876 abonneeren, ontvangen de nommera tot dat tijdstip GRATIS. DE UITGEVER. De BURGEMEESTER van Sluis, over wegende, dat het ST. NICOLAASFEEST dit jaar invalt op Zondag acht het noodig, de ingezetenen uit te noodigen DIT FEEST voor het loopende jaar op Maandag daaraanvolgende te willen vieren. Sluis, den 26 November 1875. De Burgemeester voornoemd HENNEQUIN. B e 1 g i e. Tot dus verre hadden alléén de Vlaam- schegemeenten gepetionneerd terverkrijging van een Nederlandsch-Belgisch tolverbond, Thans sluiten do Waalsche provinciën zich hij de beweging aan; uit Visé, Leilies (Luik), Gosselies (Henegouwen) enz. zijn adressen bij de Kamer ingekomen, In de zitting der Kamer van Volksver tegenwoordigers van 23 Nov. jl. werd bij de behandeling van meerdere uitbreiding aan het onderwijs te geven door den heer Anspaeh, Lid der Kamer en Burgemeester van Brussel aangehaald, dat onder anderen Maldegem, dat steeds een Katholiek be stuur gehad heeft, tegenover 917 geletter den en 6,939 ongeletterden teltwat hij zeide in een gedrukte statistiek, onder het ministerie Kervijn afgekondigd te vin den was. (Journal de Bruges.) Te Gent is na een hevige strijd, de heer graaf de Kerckhove de Denterghem, kandidaat der liberale partij met 3,484 stemmen tot lid der Kamer van Volks vertegenwoordigers gekozen. De heer Storme-Brasseur, kandidaat der Katholieken verkreeg slechts 3,300 en alzoo 184 stem men minder. Bij het vernemen van dezen heugelijken uitslag zijn niet alleen bijna alle de over winnaars den waardigen Burgemeester gaan complimenteren, maar zijn ook in den loop van den dag talrijke deputatien uit Ant werpen, Brussel en andere steden himufr gclukwenschen aan het gekozen kamérlid komen aanbieden, want is de Burgemeester Kerckhove te Gent algemeen zeer geacht en bemind, hij staat ook zeer gunstig aan geschreven in de andere Belgische steden, zoo ook in de vele gemeenten waar zijne uitgebreide goederen liggen, wier gebrui kers den zoo billijken eigenaar zeer hoog achten en lief hebben, en hoe zou dit ook anders kunnen van eenen hoe hoog ge plaatsten ambtenaar, tevens zoo uiterst huinanen menschenvriend. De gepensionneerde generaal Eenens heeft zijn antwoord aan generaal Booms in het licht gegeven. Hij handhaaft alles wat hij in zijn boek beeft beweerd aan gaande de omwenteling van 1830, en be klaagt zich over het hem gegeven ont slag als adjudant des Konings. Sluis, 25 November. In de gisteren gelioudene Raadsvergade ring is onder anderen besloten, de 'tegen woordige schooluren, ook gedurende dezen winter te bestendigen, en tevens met alge- meene stemmen, om verschillende redenen besloten, dat de veiling der vestinggronden eerst zal plaats hebben in Juni of Juli 1876, terwijl die gronden intusschen eerlang in het openbaar zullen verhuurd worden nog voor een jaar, de overige platte weilanden voor 5 jarende wallen waaraan vesten grenzen voor 3 jaren, en de te scheuren weilanden met den Gouverneurshof voor 7 jaren. Z. M. heeft na afgelegd examen, onder meer benoemd tot surnumerair bij het vak der posterijen, de lieer J. F. Kennequin alhier. De in den loop van dit jaar gehouden jaarlijksche collecte voor het fonds tot on dersteuning van de gewapende dienst heeft in verschillende gemeenten van het District Sluis opgebracht BEVOLKING EEDBAG. Te Aardenburg 1738 17,34 St. Anna ter Muiden 262 3.60 Biervliet1997 18.29 Breskens 1511 6.77% Eede1224 2.26% Groede2665 10,13 Heille586 1.11'/. Hoofdplaat 1559 n 3.67 IJzendijke 2742 3.48 Kadzand 1284 6.12% St. Kruis 679 4.21 Nieuwvliet 655 9.21% Oostburg 1837 10.27 Retranchement 848 5.22 Schoondijke 1742 20.71 Sluis 1508 30.90% Waterlandkerkje 626 3.40 Zuidzando 1171 4 66% ttene zittmg van den gemeenteraad te Aardenburg was voor die plaats niet onbelangrijk; de Raad toch besloot voor eene diligencedienst van daar op Maldeghem en terug eene subsidie toe te staan van 500 's jaars (op voorstel van een der Wethouders 30 meer dan gevraagd was). Wat was het geval; er waren vergade ringen gehouden onder leiding van den heer G. A. V. Van Oijen, hoofdonderwijzer alhier, ten einde zoo mogelijk deze onderneming in 't leven te roepen en zijne pogingen werden door velen, zeer velen, uit de burgerij bij requeste ondersteund. Curieus was echter één feitde verzoekers hadden zelf eenige artikelen als soort van reglement ontworpen en liet bleek dat bijna al deze artikelen geheel en al in strijd met de wet op de openbare middelen van ver voer waren, welke wet te Aardenburg bij slechts enkelen hekend scheen. Zoo stelde het reglement de vrachtprijs voor ieder persoon op 30 ets. zonder onder scheid. Evengenoemde Wethouder wees een wetsartikel aan krachtens hetwelk, in dat geval, een kind beneden 3 jaren 7'% beneden 6 jaren 15 ct. zal betalen. Het ontwerp-reglement bepaalde dat in 't geheel slechts 75 kilo passagiersgoederen zouden vervoerd wordendezelfde Wethou der wees op de wet die 20 kilo voor eiken passagier toestaat dus voor een rijtuig me 5 plaatsen 100 kilo Het ontwerp bepaalde dat een bijwagen 's middags van den vorigen dag moest b e steld wordende Wethouder toonde uit d wet aan, dat zulks moest gevraagd worden als liet bleek noodig te zijn. De overige Raadsleden stemden natuurlijk met hun medelid in en het subsidie werd toegestaan tot 500, min de bijdrage aan Maldeghem gevraagd, ingeval ook deze toe gestaan wordt, anders zal Aardenburg/500 aan dit doel opofferen. Overigens zal de concessionaris zich moe ten onderwerpen aan de wet en niet aan een eigendunkelijk reglement. Eere der Aardenburgschen raad die zieh niet laat leiden door de utopische ideeën van veelweters en nogthans niet schroomt een goed doel te steunen, zonder te vragen wie het beoogde, maar omdat het goed is. Het Nederlandsch Onderwijzersgenoot schap te Amsterdam heeft zich, naar men verneemt, met een hoogst belangrijken ar beid bezig gehouden. Een commissie uit dat genootschap heeft de wet op het lager onderwijs aan een herziening onderworpen, daarbij uitgaande van de meoning dat die wet niet langer in de behoefte voorziet. Tot de resultaten, waartoe dit onder zoek geleid heeft, behoort o. a. ook de noodzakelijkheid van de erkenning bij de wet van leerplicht. Eerstdaags zal deze geheele ontwerp-herziening, naar wij vernemen, door genoemd genootschap aan den minister van hinnenlandsche zaken ter overweging worden aangeboden. V. De Commissaris des Konings in Zee land is gemachtigd om de provinciale sta ten tegen 7 December a. s. tot eenebuj- gewone vergadering op te roepen om daar-

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 1