NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH VLAANDEREN. Vrijdag 12 November. N°. 71. Zestiende jaargang. A0. 1875. BuitenMuk Binnenland. SmiSCHBHKBMD Bit.weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs der advertentiën: van 15 regels 60 cent P-rijs per drie maanden 1. elke regel meer 7% cent. Groote letters naar liet ge Afzonderlijke nommers 7 cents. tal gewone regels die zij Leslaan-. Ingezonden Stukkon cn Brievende Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure) en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. De bladen van hedeïï Jemen mede, dat de Burgemeester van Gent, graaf de Kerchóve de Denterghem, er in toege stemd heeft als liberaal candidaat op te treden voor de verkiezing van een lid der Kamer, ter vervanging van wijlen Pierre Debaels. De clericale candidaat zal, zooals uit Gent, aan het Journal d'Anvers geschre ven wordt, zekere advocaat Paul Biervliet zijn. De correspondent voegt er hij, dat bij een man is om in de Kamer te schit teren, zooals hij schittert als lid der ba lie. Zonder twijfel moet 'taan den groo- ten afstand liggen, zegt do Independence maar tol dusverre beeft zij nooit iels bespeurd of vernomen van den glans, dien de ad vocaat Binryli.ek. qm zich. verspreidt. Een verzoekschrift, geteekend door den Burgemeester, eenige -leden van den gemeenteraad cn een SOfal aanzienlijke ingezetenen van Mechelen, is aan de per manente commissie der provincie Antwer pen gezondon en vraagt van haar een streng onderzoek naar dc knoeierijen, do onwettige, pressie en de omkoopingen, wel ke bij de gemeenteraadsverkiezing van 20 October zijn voorgekomen, on verzoekt ten slotte op grond daarvan de vernieti ging dier verkiezing. Den 2 November is te St. Nicolaas de schoonste hofstede van Balcele in de asch gelegd. De boerin, is in dc vlammen om gekomen. Naar gemeld wordt heeft de heer Boijaval Burgemeester der-stad Brugge als zoodanig zijn ontslag aan den Koning ver zocht. De Union Syndicale du commerce et do l'industrie in Belgie heeft besloten een adres tot de Kamer van afgevaardigden to richten met het verzoek om onderhande lingen te openen ter verkrijging van een tolverbond tusschen Belgie cn Nederland. Duitschland. Tengevolge van den Fransch-Duit- schen oorlog moet door Duitschland aan niet minder dan 88,977 personen onder steuning 'worden versterkt, hetgeen blijkt uit de bij den Rijksdag ingediende be grooting van het invalidenfouds. Spanje. Het einde van den burgeroorlog in Spanje is thans, naar het schijnt, werke lijk nabij. De getalsterkte der Carlisten verzwakt eiken dag meer en hunne aan voerders verwijderen zich of hei-ben hunne vrijheid verloren, eenigen doordien zij krijgsgevangen zij n gemaakt, anderen opTast van Don Carlos. Een hunner, Saballs, is" door een eskorle vrijwilligers naar het dorp Misa overgebracht; vijf anderen, onder welke Dorregaray, Tristany ou Olliver, worden ieder afzonderlijk in het dalBastan (Navarre) in den kerker gehouden, niet tegenstaande iiuu verzoek om naar elders te worden vervoerd. Zesduizend Carlisten, door de Spaansehe Regeering naar Estella verbannen, hebben aan Don Carlos eon adres gezonden, houdende klachten over de opheffing van het rantsoen levensmid delen dat hun werd uitgereikt. Vóór dat dit adres ondorteekend werd, had Don Carlos Estella verlaten, oh dcverbanuenen zijn nu genoodzaakt hun bróód te bedelen. S laiis, 11 November. In de op 8 dezer gehouden vergadering van liet Kiescollege alhier werd met alge- meene stemmen beroepen ds. Van 't Hooft te Bruinisse. Vrijdag 5 November werden tot notabe len gekozen de aftredende heeren A. Beun, J. P. Bal en J. Noest. Herstemming op 19 Nov. tussclien de hh. A. de Priester, J. C. M. Blankert, Alb.'du Burck en Jacob de Bruijne (de Die). Tot ontvanger der belastingen te Zie- rikzee is benoemd de heer J. J. Blankert, thans in gelijke betrekking te IJsselstein. -Voor het vergelijkend examen voor de betrekking van hoofdonderwijzer op Oud- Ifeille hebben zich tot dusver niet meer dan tmee sollicitanten aangemeld. Sedert eenigen tijd is een veehouder in deze gemeente begonnen met zijne vette schapen te doen slachten. De geslachte dieren worden onmiddellijk in kisten gepakt, en aldus verzonden naar Vlissingen, van waar ze door middel der mailbooten naai de Londensche markt ten verkoop worden geexpedieerd. Wij hopen, dat deze proefneming den ondernemenden veehouder goede win sten zal mogen opleveren. Is de proef voordeelig genoeg dan zal hij daarmede voortgaan cn zijn voorbeeld zal in dat ge val zekerlijk in deze streek navolging vin den. De waarde van de te Vlissingen in het leven geroepen stoombootdienst voor Staats- Vlaanderen kan ook naar aanleiding van het voorafgaande, voor niemand twijfel achtig meer zijn. Blijkens een ontvangen regee- ringstelegram, gedagteekend 1 November, was de vijand te Atchin bijzonder rustig. Het hoofd te Langsar, aan de Oostkust, had stappen tot toenadering gedaan. Van den Atchineeschen spoorweg wa ren bij de afzending 1200 M. voltooid. De gezondsheidstoestand was gunstig. y Op de hofstede van de wed. Lako te IJmlle is de tongblaar in lichten graad uit" gebroken. H M. de Koningin is door een hevige ziekte aangetast. Waarschijnlijk ontstond deze uit gevatte kou,bij gelegenheid datH. M. dezer dagen on derzeer ongunstig weer uit haar wagon moet stappen en een eind weegs loopen omdat de Rijnspoortrein waarin H. M. zich bevond midden in 't veld stopte en niet verder kon. Den 3" dezer kreeg de Koningin zulk een hevige koorts dat eene herhaling daarvan gevaarlijk zoude zijn. Z. M. de Koning die op het Loo was, werd evenals de Prinsen vau Oranje, Hendrik en Fredrik van den toestand onderricht, waarna eerst- genoemden zich naar het ziekbed spoedden. De reis van Prins Alxander naar Algerië is om dezelfde reden uitgesteld. Dagelijks worden in de Staats Ct. bulletins van den toestand medegedeeld en mot leedwezen zien wij daaruit telkens dat hoewel de ziekte niet direct verergert, toch de toe stand nog zeer zorgelijk blijft. In de kerken van vele gemeenten van ons Vaderland werden Zondag gebeden tot herstel dei- Vorstin uitgestort. Heden was na een rustig doorgebrachte nacht, de toestand bevredigend. De heer J. Fransen van de Putte lid der Eerste Kamer voor Zeeland is 10 Nov. te 's Hage overleden in den ouder dom van 77 jaren. Door de Eerste Kamer werd Dinsdag de spoorwegwet aangenomen met algemeene stemmen op 2 na. Maandag werd door diezelfde Kamer aangenomen de wet op de gerechtshoven, zooals men weet wordt door die wet o. a. het provinciale gerechtshof te Middelburg opgeheven en wordt deze provincie ingedeeld onder 's Gravènhage. In de Tweede Kamer heeft zitting ge nomen voor liet district Haarlemmermeer, de heer Baron van Heemstra. Ter voorkoming van vergissingen tusschen losse en scherpe patronen heeft de Minister van Oorlog voorgeschreven, dat do losse patronen ter onderscheiding van de scherpe in donker gekleurd papier zul len worden gepakt. Uit Oost-Indie is het bericht ontvan gen dat het stoomschip Willem Kroonprins der Nederlanden" van de Ncd. Ind. Stoom vaartmaatschappij door aanvaring met het stoomschip nAtjeh" is vergaan. Passagiers en equipage zijn op 2 Chinezen na gered, De mail en een gedeelte der lading hoopt men door duikers te redden.

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 1