NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 69. Zestiende jaargang. A". 1875. 29 October, Buitenland. Binnenland. Ingezonden stukken. S L IS C H1WEEEBIAD Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nomnïers 7 cents. Prijs der advertentie»van 15 regels 60 cent elke regel meer 7% cent, Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende benevens Advcrtenticn (uiterlijk des Donderdags avonds} 4 en gewone Berichten ot' Mededeelingcn van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. lire) B e 1 g i e. In den hof van liet St. Janshospitaal te Brugge staat een pyramids peèrenboom waaraan 3 soorten van bergamotten in vol len bloei. Vruchten bladeren en bloemen op dezen tijd van 't jaar aan één boom is iets niet alledaagscli. Aangezien de groote paardenmark ■te Brugge op IC November, dus op een Dinsdag valt, zal de beestenmarkt in plaats van op Dinsdag, gehouden worden op Maan dag 15 Nov. om 9 uren. S «j i s, 28 October. In deze gemeente lieersckt de lof vrij erg. ilassa kinderen loopen dientengevolge versierd met doeken en watten- om liet ge zicht rond. Behalve cenige mededeelingcn van Konink lijk goedgekeurd besluiten door de Provin ciale Staten deze Provincie ter vorige ver gadering genomen, en een drietal mededee lingcn, omtrent a onderliandsclie aanbeste dingen, l. Omtrent een post van f500 en ■e. eeno Mededeeling der Zeeuwsche Spoor boot maat schappij, dat voorloopig geen gebruik kan worden gemaakt van de wijziging, bij besluit der Staten den 9 Julij 1875, n°. 14 gebragt in eene der voorwaarden, waarop aan baar Subsidie wordt verleend, zullen in de aanstaande winter Vergadering der staten, die op Dinsdag den 2"° November aanstaande, des avonds \/i uur zal geopend worden, nog de navolgende zaken behandeld worden. 1Vergelijkende staat van den uitslag der jongste schatting van de gronden in de ca- lamiteuse polders of waterschappen. 2 Voorstel omtrent een verzoek van C. G, J. Pietersen, om ondersteuning van zijne aanvraag om concessie voor een tramway van Middelburg naar Vlissingen en van Middel burg naar Domburg. 3. Voorstel omtrent het adres van J. de Feijter, c. s. te Hoek, om een afzonderlijk bestuur voor den Willemskerkepoldor. 4. Voorstel omtrent een verzoek tot toe passingvan art. 36 der wet op het lager onderwijs iri de gemeente Hoofdplaat, voor wat betreft de kosten van het maken van een kelder en eene bergplaats voor brand stoffen bij de onderwijzerswoning. 5. Voorstel tot beschikbaarstelling-eener som uit de provinciale fondsen, tot aanmoe diging van voorlezingen over den landbouw door wandelleeraars, naar aanleiding van het voorstel van den heer mr. Vis. 6. Voorstel tot wijziging der begrooting van de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor de dienst 1876. 7. Adres van kerkvoogden der Neder- duitsch hervormde gemeente te Brouwers haven, om geldelijke ondersteuning uit de provinciale fondsen, tot herstelling van het jlerkgebouw aldaar. Aldus vastgesteld ter vergadermg^JetpH Gedeputeerde Staten van Zeeland, j dclburg, den 8"lc" October 1875. „Voor November zoo meldt een par ticulier schrijven uit Indie, „zijn reeds drie complete bataljons aangewezen om van Java naar Atchin te worden overgevoerd; zij zul len aldaar tot vliegende colonnes worden geformeerd, om alle vijand'» versterkingen en schuilhoeken rondom Kotta-ltadja cu on ze andere forten en sterkten te vernielen, en verder den vijand afbreuk te doen. De bezetting, zooals zij thans is, zal daarom niet worden verwisseld. Ons koloniaal leger zal aldus m de gelegenheid worden gesteld een einde te maken aan het werk door generaal Van Swieten zoo luisterrijk begon nen." Hbl. Te Antwerpen, Brussel, Gent, Leuven, Verviers, Mons, Namen, OstendeenDiestpver- den de liberale kandidaten voor den Gemeen teraad gekozen. Te Brugge, Oudenaerdo, Acrschot, Meckclen. en Alost de klerikale kandidaten. (Reeds per bulletin verspreid.) Het Koninklijk Instituut voor de Ma rine met 3jarigen curcus. zal, naar men ver neemt, het volgende jaar in een 4jarigen cursus veranderd worden. De j leervakken zullen dan tevens worden vermeerderd met de hoogduitsche taal, Maleisch en chemie. (H. en Nd. Ct.) Men schrijft uit Wemeldinge van den 19 October dat daar 's middags in den voor oever van den polder de Breede Watering bewesten Yerseke een val plaats heeft ge- bad, over een lengte van 90 el en maar een twintig el uit den dijk. De val had plaats ten Oosten en buiten het vak waarvoor al toos bet meest gevreesd wordt; eene om standigheid die men nog al zorgwekkend vindt, Grocclc, 26 October. Ds. C. W. Pohl- mann, Luth. predikant te Wildervank en Veendam, is terug gekomen op zijnvroe ger besluit on heeft de beroeping naar hiep aangenomen. In Maart van dit jaar werd door het Deensche stoomschip Phoenix, van Antwerpen komende, op het Nederlandscho gedeelte der Schelde, nabij Bath, een ge laden tjalkschip, hetwelk daar kruisende was, in den grond geloopen. Het stoom schip vervolgdo zijne reis naar zee en bekommerde zich niet om de schade, aan de eigenaars van de tjalk berokkend. Tengevolge van een gerechtelijk bevel tot inbeslagneming van het Deensche stoom schip, dat dezer dagen te Antwerpen was binnengekomen en dus, om van daar te vertrekken, het Nederlandsch stroomgebied moest passeeren, werd het transportschip Frans Naerebout gewapend; en toen nu Dinsdagmorgen de Phoenix van Antwerpen kwam, werd hij ter reede van Vlissingen door do Naerebout opgewacht. De Phoenix i werd gesommeerd te stoppen. Hieraan werd echter niet voldaan integendeel trachtte het Deenscho schip door kracht van stoom en zeil de Naerebout te ontloopen twee losse kanonschoten hieven zonder gevolg, en eerst toen t\veS~sclierpe schoten gevolgd waren en een kogel tusschen de masten van de Phoenix doorgegaan was, begreep de gezagvoerder dat het criftt was en draaide bij, waarna het schip in het dok te Vlissingen is gebracht, De kapitein heeft na cenige dagen de gevorderde borgstelling van 12,000 ge geven waarna hij met zijn schip is ver trokken In de Köln. Ztg. wordt echter een pro test geleverd tegen de aanhouding van het schip door een Nederlandsch gouverne mentsvaartuig. Het protest is van de heeren De Leeuw en Philippse, agenten van de forenede Dampskibsselskab te Copenhagen, welke in die qualiteit het schip bevrachtte. Zij geven een feitelijk verhaal van het gebeurde, doch beweren dat het noch der reederij, noch hun, al? haar agenten, noch den kapitein Mollerup, bij zijn her haald verblijf te Antwerpen, is bekend gemaakt, dat de aanvaring van de Hol- landsche tjalk door de Phönix bij de recht bank aanhangig was gemaakt. Genoemde heeren betwijfelen bovendien of Nederland nadat bijna alle scheepvaartdrijvende Mo gendheden voor veel geld de neutralitett van de Schelde hebben gekocht, wel het recht heeft, in vollen vrede, een schip van een zoodanige Mogendheid op zijn reis door gewapende macht iti beslag te doen nemen. De diplomatie dient die vraag te beslissen, moenen zij. Die agenten denken zeker dat nu de Schelde is afgekocht men in dat Hollandsch vaarwater mag doen wat men wil en dat wij daarop geen politie-toezicht zouden houden Bijna dagelijks leest men iu de nieuws bladen dat ergens een of meer kloosters verrijzen; nu weder zullen er drie in de gemeente Kerkrade gevestigd worden, en wel twee van de orde der Francissanen in het gehucht Bleijerheide, eu een van Zusters van Liefde nabij het-dorp Kerk rade. De bevolking dezer kloosters zal bestaan uit Duitscho uitgewekenen. Mijnheer de Redacteur- Verleen mij een plaatsje in Uw weekblad naar aanleiding van het ingezonden stuk op genomen in li". 16 van het weekblad van Zeeuwsch-Vlaandcrens W. deel. Dat een onhandig vriend dikwerf gevaar lijker isdan een verklaard vijand ondervindt thans ook de heer J. Lansen Croiu. Het moet toch ieder tegen de borst stuiten zich te hooren bewierooken en ophemelen in

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 1