Ingezonden stukken. Een Hollandsch planter in Amerika vraagt Hollandsche boereu-arbeiders; hun loon bedraagt f 1000 'sjaars, vrije woning met een akker grond voor eigen gebruik' eigen belang mogelijk en blijvend te maken. Slnissche kiezers, die zich overigens niet bemoeijen met de Belgische Staatkundige verdeeldheid. laatstgemeiden polder werkelijk als uitsté kende kunstwerken te noemen Velen ge- looven althans, dat gewone steenen heulen, of duikers niet noemenswaardig meer van aan bouw zouden gekost hebben en bepaald zeker, aanzienlijk minder aan onderhoud zouden gevorderd hebben? Doch bier staat men voor feiten. Volgens den eersten schrijver, scheen tegen de voortdurende zandverstuiving van den dijk achter J. Cambier te Retranche- ment nog niets verricht. Wat is hiervan Dezen dijk of onder de kunstwerken of onder de del/werken rangschikkende, vereischt naar veler meening of eene solide kleibe- kleeding of bekrarnd te worden, even als door heeren ingenieurs van den Waterstaat in de onmiddellijke nabijheid op den afsluitdijk van den Willem-Leopoldpolder verricht is, en al is de hier bedoelde dijk geen eerst zee keerende zal toch de stelling wel niet geheel en al ongegrond zijn, als steunende op den hoofdinhoud van waterschapsregle menten, van ouder en jongere dagteekening ning, dat het 6tevig bevestigen en onder houden van dezen tweeden dijk van scherp duinzand, voorwaar hoogst wenschelijk, ja eene kapitale behoefte te noemen is Volgens het laatst aangehaald weekblad artikel, zijn de del/merken over het geheel bevredigend bevonden. De eerste vraag is hierbij wederom, Is die mededeeling uit officieele bron geput en zoo ja, dan rijst er eene tweede, namelijk was do vrij hooge waterstand in bet kanaal op 11 en 12 October wel laag genoeg om voldoende te kunnen zien en beoordeelen, dat ook in de zanderige en slappe plaatsen en speciaal op de vele scherpe hoeken, in bet zoo kronkelend kanaal staakrijen, rijs werk of bekramming als werkelijk onnoodig of overbodig moeten beschouwd worden? De eerste schrijver had ook, op grond der door hem aangehaalde gebreken, be zwaren tegen den zijtak loopende door de vestinggrachten van Sluis. En werkelijk wordt (lat delfwerk, zachtst genomen algemeen als niet bevredigend be schouwd en, of alle Dijkgraven of Water schapsbesturen falen in de capaciteiten ge geven aan de bodems en bovenbreedten hun ner waterleidingen, die veel achtergelegen water moeten doorlaten of de berichtgever faalt in de uit zijne mededeeling te putten stelling, dat het kronkelend slootje door de Sluissche vesten, bevredigend zoude wezen, om er de bekende 1400 hectaren, doelmatig te laten door uitloozen. Algemeene regel als het toch is, dat bij delven van waterleidin gen zulk eene diepte en breedte verhou ding in acht genomen wordt, dat liet water zooveel mogelijk binnen de boorden blijft en niet debordeert. Doch genoeg Mijnbeer de Redacteur, ik mag geen meerder plaatsruimte van U ver gen. Verschoont om des doels wille, de vele ruimte die dit schrijven reeds vorderen zal, dat doel is, ik herbaal het, geen kritiek te voeren of uittelokken, maar om van een hoogst nuttig werk op welks daarstellingen goede uitvoering, ik den hoogst mogelijken prijs stel, van ben die daartoe bevoegd zijn, in het algemeene belang de zekerheid te erlangen, dat sommiger vrees voor welk deel der werken dan ook, hetzij van daarstelling of te bezwaren toekomstig onderhoud, on juist en ongegrond is. Konde dit plaats hebben van daartoe be voegden of onzijdige deskundigen, veler be zwaren of vrees, zouden er waarschijnlijk door kunnen opgeruimd worden, en zeker althans zoude er mede aan bet verlangen van vele belangstellenden voldaan worden, die toch ongeveer 2/3 in die werken reeds betaald hebben of verder betalen zullen en met het onderhoud der kanalisatiewerken eerlang zullen belast worden. Voormalig 4e District, 19 October 1875. Een zeer groot belangstellende in de Kanalisatiewerken, In do vorige week zijn weder een 30 tal Franschen en Belgen die te Harderwijk voor den kolonialen dienst zijn afgekeurd geworden, door de maréchaussee te Breda per spoortrein tot over do grenzen gebracht. Het aantal vreemdelingen, dat in de laatste maanden over de grens gebracht is, bedraagt thans 120 personen. Hot uitzigt bestaat, dat de opbrenst van den verkoop van Java-koflij, over het loopende dienstjaar 1875, volgens matige berekening, het geraamde bedrag met circa 8 millioen zal overtreffen. Een zoogenaamd goochelaar dacht Dinsdag 11. te Zalt-Bommel bij gelegenheid der kermis, eenige guldens in zijn zakte goochelen, doch goochelde zich zei ven in de doos. In eenderkoffihuizenbezigzijude, zijn kunst te vertoonen, verzocht hij van den kastelein een gulden. «Geef mij nu nog een rijksdaalder," sprak hij. Na ook dezen ontvangen te hebben, richtte hij zich tot oen der tegenwoordig zijnde boeren. «Geef mij nu eens tien gulden, dan zult gij de fameuse toer aanschouwen." Naauwelijks had hij deze in zijne handen of hij maakte zich uit de vooten en ver dween. De politie hiervan onderricht, had het geluk dien snaak kort daarna aan het station te snappen, toen hij op het punt stond met den avondtrein naar Noord- Brabant te vertrekken. Tot waarschuwing diene nog dat op dienzelfden dag een kind, dat in den mal lemolen wilde springen, toen deze al draaijonde was, viel en een arm en een been brak. Uit Utrecht worden tegenwoordig be- zendingen kikvorsclien, met gras in manden gepakt, naar Frankrijk en Engeland geëx pedieerd. De Brugsche couranten, zijn thans dage lijks gevuld met beschouwingen en aanbe velingen voor de Gemeenteraads-verkiezingen die den 26 dezer, voor de helft der aftre dende leden aldaar zal plaats hebben. Dat het daarin bij beide partijen niet ontbreekt aan scherpe veroordeelingen en hatelijke aantijgingen, is niet vreemd, en in Belgie onafscheidelijk, ja, als het ware een ge vestigd gebruik of liever misbruik bij ver kiezingen. Aan onze Brugsche vrienden, het genot en de gevolgen van dien gespannen en ongezonden toestand overlatende, mogen wij echter niet ontveinzen, dat het ons oprecht leed zoude doen, wanneer de uitslag dei- verkiezingen zoodanig mocht uitvallen, dat de waardige Burgemeester de heer Jules Boyaval, door geene genoegzame meerder heid meer gesteund, zijne betrekking zoude moeten nederleggen. Niet onbekend met de handelingen van den zoo ijverigen, eerlijken en kundigen administrateur die al zijn krach ten en bekwaamheden aan de belangen van Brugge, reeds jaren toegeweid heeft en nog toewijdt, durven wij gerustelijk de stelling wagen, dat wie hem ook mocht komen te vervangen, deze den heer Jules Boyaval be zwaarlijk zal kunnen evenaren in eerlijkheid, goede trouw, helderheid van verstand, en nog veel min in waarachtige belangstelling voor de zoo uitnemend goed aan zijne zorgen en kunde toevertrouwde belangen der stad Brugge. De zoo gunstige algemeene bekend heid ook alhier van hunnen in allen opzichte zoo voortreffelijken Burgervader doet ons aan onze Brugsche vrienden en goede he kenden met ernst toeroepen, ziet toch wel toe, wat gij doet, en tracht het blijvend besturen uwen tegenwoordigen Burgemeester, door hem kundige en zoo veel mogelijk onpartijdige Raadsleden te geven, in u Aan de Redactie van het Slnisck Weekblad. Voor eenige beschouwingen en mededee- lingen omtrent het nieuw Suatiekanaal hebt gij in Uwe 3 voorgaande nommers de noodige plaats beschikbaar gesteld, beleefdelijk vraag ik U ook voor dat onderwerp eenige plaats ruimte. In het art. A. 29 September 1875, n°. 65 van 1 October, werden eenige vakken van dat kanaal aangegeven, die men meende dat voor opneming nog niet vatbaar waren, de hoop uitgedrukt dat die alvorens behoor lijk in orde zouden gebracht worden, andere daarmede in verband staande punten be sproken, en eindelijk den wensch uitgedrukt, dat gemeld schrijven tot breeder onderzoek, wrijving van denkbeelden en wederlegging zoo mogelijk, mocht aanleiding geven. En werkelijk, vond men dien wensch reeds deels bevredigd in Uw volgend nornmer 66, in een artikel Oostburg 2 Oct. waaruit men vernam dat dien dag ook reeds het kanaal de Linie in het lioofd-kanaal op genomen was, en was er wellicht kier en daar op sommige werken en plaatsen van het kanaal al eens iets aan te merken liet evenwel gebreken van zeer onderge schikten aard waren en in allen geval naar men meent, geenszins van beduidenden of belangrijken aard. In het volgend n'. 67 van Uw blad, wordt de belanghebbenden onder rubriek Sluis, 14 October nog medegedeeld Op Maandag en Dinsdag (11 en 12 Oct.) heeft door het uitvoerend bestuur van het Water schap der Sluis aan de Wielingen met den ingenieur van den Waterstaat alhier, eene voorloopige opneming plaats gehad van de kanalen enz. Naar men verneemt heeft de Commissie de gesteldheid der kunstwerken uitstekend en die der delfwerken over het geheel be vredigend bevonden. Zijn nu deze twee gunstige mededeelingen niet geput op officieele of ojfcieuse wijze uit de hoofdbron (het uitvoerend Bestuur), dan geven dezelve m. i. al zeer luttel waar borgen voor de werkelijke gestuldlieid dei- werken. Zijn ze evenwol te beschouwen als de zienswijze uittedrukkenvan het uitvoerend Bestuur van het Waterschap der Sluis aan de Wielingen, en gegrond op onderzoek van hen of van onzijdige deskundigen, dan mogen on kunnen de zoo vele belangheb benden in de toekomst dier uitwaterings- werken, niets anders dan gcloovcn aan en vertrouwen stellen in zulk een onderzoek. Zonder in de verste verte de kanaalwer- ken te willen critiseren maar zicli verheugen de over het zeer veel goede on deugdzame dat die werken bevatten, zullen echter velen, de gesteldheid van sommige werken niet als uit stekend kunnen helpen onderschrijven zoo lang uit liet liiervoren aangehaald deskundig onderzoek niet zal gebleken zijn, dat die merkelijk uitstekend zijn en geen te groote bezwaren voor het toekomstig onderhoud aanbieden. De uitkomst is immers nog onzeker dei- doelmatigheid van de naauwelijks aange vangen duinverbetering in de onmiddellijke nabijheid der zeesluis En kan dus nog niet uitnemend genoemd worden. Is de zeesluis volkomen richtig, heeft die zich sedert hare werking zonder ontzettingen of doorzettingen gehouden Kan daarmede goed en flink gespuid en onbevreesd gema noeuvreerd worden Dit is immers een kaï di- naalpunt En alhoewel de wachtsluis en een of twee kapitale duikers naar de regelen der kunst en volstrekt niet karig schijnen gebouwd te zijn, zijn daarin toch immers afwijkingen te bespeuren Zijn die hersteld of voor herstel zoodanig vatbaar dat ze voor de toekomst niet verontrustend zijn en kan men die werkelijk maar, als gebreken van ondergeschikten aard noemen? Zijn de bruggen over den grind/weg, aan de Oostsluis, en den scheidingsdijk van de Diomede- en Sophiapolders, met die in PREDIKBEURTEN SLUIS. 24 Oct. ds. Dommisse. 31 n Wittebol.

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 3