Zestiende jaargang. A". 18/5. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH VLAANDEREN. Vrijdag 22 October. Algemeen overzicht. Buitenland. No. 68. SLTISCI -SiWEEKBIAD Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs pel* drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentienvan 1—5 regels GO cent elke regel meer 7 cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende benevens Advertentien (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure) en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen hij den Uitgever dezes, alles FRANCO. Heeren geabonneerden in Nederland gelieven het bedrag over het afgeloo- pen 3° kwartaal per postwissel aan den Uitgever toe te zenden, na aftrek van de daarop vallende kosten. De DUITSCHE Keizer is Zaterdag avond van Baden-Baden naar Milaan ver trokken. Te Innsbriick zal zich bij den trein aansluiten de staatssecretaris Von Bülow, die Bismarcks plaats vervangt, on ook de zoon van den Rijkskanselier graaf Herbert Von Bismarck. Van verschillende zijden wordt bevestigd, dat de Rijkskanse lier werkelijk ongesteld is en reeds sedert weken, zoodat ook de terugkeer naar Ber lijn voor onbepaalden tijd is verschoven. Bij den Bondsraad is ingediend een wetsontwerp tot het aangaan van een leening van 3,300,000 m. door uitgifte van schatkistbiljetten voor den aanleg van nieuwe telegraaflijnen. Het bericht dat het BEIERSCEE Ministe rie reeds zijn ontslag heeft ingediend, wordt tot heden niet bevestigd. De Staatsraad Eisenhart is gisterenmorgen naar Hohen- schwangau vertrokken, waarde Koning ver blijf houdt. Bij de aanvullingsverkiezingen voor den BADENSCHEN Landdag, ten getale van 30, zijn behalve de vier aftredende ultramon- tanen twee nieuwe gekozen. De PRINS VAN WALES is te Brindisi aan gekomen. Het weer is ongunstig. De «Os- home", een der schepen, die den Prins naar Indie vergezellen heeft ook het anker voor die stad laten vallen. In ITALIË is alles in gespannen ver wachting op de komst van den Duitschen Keizer. Te Milaan heeft 'tin de laatste dagen veel geregend; het weder was er zoo ruw, dat men vreest dat de feesten in 't water zullen vallen; 800 werklieden waren echter steeds aan den arbeid voor de monster-illuminatie; men wachtte in de stad 80 ii 100-duizend vreemdelingen uit Italië en uit den vreemde. Daar het onmogelijk is allen te herbergen, zullen er buitengewone nachttreinen rijden. De kantonnale Katholieke Synode in Bern ZW1TSELAND heeft met nagenoeg baat, de verplichte oorbiecht en het dragen der soutane afgeschaft. Zoo wordt per telegraaf aan de Duitsche bladen gemeld. Thans wordt niet alleen bericht, dat de Sul tan van TURKIJE 50,000p. st. inkomen aan Gladstone heeft aangeboden, wanneer hij orde in de Turksche financien wilde bren gen, maar ook dat de genoemde ex-Mi nister zich zou hebben laten overhalen 5 jaren aan dit doel te wijden. Een andere even ongelooflijke mededeeling bevat een Duitsch blad omtrent de civiele lijst des Sultans. De uitgaven van 't paleis zouden ,80 millioen frs. bedragen. De 6000 per- souen, die tot de hofhouding belmoren, ontvangen hooge tractementen behalve het geen zij nog daarenboven weten machtig te worden. Bovendien bouwt Abdul Aziz jaarlijks een aantal nieuwe kiosken en moskeeën. Dat de Sultan zich beperken zou in zijn uitgaven, mag met het oog op zijn geaardheid niet verwacht worden. Juist op dit oogenblik heeft hij voor zich zelf een nieuw pantserschip besteld, dat ongeveer 10 mill. frs. kosten moet. Belgie. Generaal Eenens zal een nieuw werk in het licht geven, als antwoord aan generaal Booms, en daarin volkomen handhaven alles wat hij in zijn boek De militaire mmenzweringen van 1831 gezegd heeft. De heer Eenens beklaagt zich over den Nederlandschen hoofdofficier, ndie in plaats van met een door documenten gestaafde wederlegging voor den dag te komen, hem beleedigd heeft", zoo als hij zegt. Men verzekert, dat generaal Eenens ontslag als adjudant des Ivonings zal nemen, om vrijer te zijn in zijne handelingen en te be letten dat men er een officiëele tint aan geve. Ieder die de zoo waardig geschreven wederlogging door generaal Booms heeft gelezen, zal verbaasd staan over de on beschaamdheid van een persoon als Eenens, Maar wat kan men verwachten van iemand, die, deserteur zijnde, nog aanleiding gaf tot het mitrailleeren onzer troepen onder de muren van Leuven De heer Jan Van Beers, de beken de dichter, is de candidaat der liberalen («candidaat der Geuzen", zooals de ultra- montaansche bladen hem noemen) voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad te Antwerpen. Bij de hervatting der zittingen van het Hof van appèl te Brussel, heeft de procureur-generaal Delcourt, in zijn ope ningsrede, er op aangedrongen, dat do doodstraf niet langer enkel bij de wet voorgeschreven zou zijn, maar ook, wan neer zij® legen een groot misdadiger was uitgesproken, toegepast zou worden. Om de noodzakelijkheid biervan te betoogen zette do spreker uileen, hoe, sedert do uitoefening van het regt van gratie tot regel_ was- gemaakt, de misdaden met na me in Henegouwen, bijzonder in het ar rondissement Charleroi, ontzettend zijn toe genomen. Deze te bestrijden door uitbrei ding van liet onderwijs en bestendige ver betering van het lot der volksklasse, ge lijk de tegenstanders der doodstraf wil den, zou, naar zijn inzien, blijken ijdel te wezen. Te Oudenaarde stapte Maandag jl. eene vrouw over de rails, op het oogenblik dat een trein aankwam. De onder-station-chef, het gevaar ziende, liep zonder aarzelen naar de vrouw, nam haar op, wierp haar op zijde en zij was gered; doch het noodlot wilde dat de moedige ambtenaar zich zelf niet meer kon reddenhij werd door de locomotief opgevat, viel en werd geheel vermorzeld. Duitschland. Uit de familie Bismarck reizen tal van weeklachten op. Bismarck zelve, gelijk ge meld is, heeft moeten afzien van zijn plan om do reis naar Italië mede te maken hij is ongesteld en heeft zijn geneesheer uit Berlijn ontboden. Voorts wordt gemeld dat eoii zij ner die naren, Heinrich Niedergesatsz, die meer dan 10 jaar iu zijn dienst heeft gestaan door onvoorzichtigheid bij het schoon maken van een geweer, zich zelve te Varzin heeft doodgeschoten. De rijkskanselier die hem zeer genegen was, heeft zich dat ongeluk sterk aangetrokken. Er wordt zelfs gemeld dat hij bij den aanblik van bet lijk weende en zeide »Hij was mij zulk een getrouw dienaar, zulk een tweeden vind ik nimmer weder." Eindelijk wordt gemeld dat Graaf Zu Eulenburg de verloofde van gravin Marie, de dochter van den rijkskanselier, aan he vige typhuskoortsen lijdt. Zweden. Een Zweedsche stoomboot, dienst doende tusschen Kopenhagen en Liibeck, is eenige dagen geleden verbrand in volle zee. De brand ontstond door het plotse ling vlam vatten van den inhoud van eenige flesschen, die als glycerine waren aange geven, maar ten laatste bleken naphta to bevatten. De kapitein, die op de brug stond hoorde een doffen slag en keerde zich on- rniddelijk tot den man aan het roer, om de oorzaak te weten te komen. Maar vóór oen onderzoek kon worden in-

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 1