Ingezonden stukken. Burgerlijke Stand. Bij de ontgravingen aan de Westbat terij alhier werd behalve eenige oude munt stukken onder anderen gevonden een oude degen, waarschijnlijk van Spaanschen oor sprong met driehoekig lemmet, waarvan een stuk is afgebroken. De winterdienst op de Staatsspoor wegen neemt dit jaar niet op 1 November maar reeds op 15 October een aanvang. De Middelburg sche Courant zal lc Januari a. s. een grooter formaat aanne men zonder dat de abonnementsprijs wordt verhoogd. Het door deAmst. Ct. medegedeelde be richt, alszoude Prins Hendrik tot erfelijk stad houder van Luxemburg zijn geproclameerd is vooralsnog van allen grond ontbloot. Blijkens een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gou verneur-Generaal van Nedérlandsch-Indie, heeft de tijdelijke militaire en civiele be velhebber in Atchin den 6den dezer aan de Indische Begeering bericht, dat de gezond heidstoestand gunstig was en dat de Vorst van Rigas stappen deed tot de erkening der Nederlandsche souvereiniteit. [St. Ct.) In de zitting der Tweede Kamer van 11 dezer is het ontwerp op de spoorwegen aan de orde gesteld na de rechterlijke ont werpen. De heer Fransen v. d. Putte heeft geïnterpelleerd over de actueele betrekkingen met Venezuela. De Minister van Buitenland- sche Zaken heeft zeer uitvoerig de geschie denis van de zaak der geschillen met Vene zuela uiteengezet. Nederland wilde nietterug- nemen den eisch tot openstelling der twee havens van Venezuela. Daarom is de gezant vertrokken. De toestand is die van onderbro ken diplomatieke betrekkingen. Niets meer niets minder. Die toestand is niet zorgwek kend, maar ernstig genoeg om aan te manen tot zeer groote voorzichtigheid. De regeering houdt zich daarbij overtuigd van den steun der vertegenwoordiging. De beraadslagingen over de interpellatie zijn alstoen verdaagd tot later. Het voorstel-Viruly tot wijziging van 't reglement van orde is aangenomen met 37 tegen 29 stemmen. De jongste verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer te Haarlemmermeer is door dat college met 53 tegen 16 stemmen nietig verklaard. De heer Heemstra is dus niet als afgevaardigde toegelaten. Naar men verneemt, bestaat het voor nemen om de vreemdelingen die zich voor het Indische leger willen verbinden, niet meer dadelijk naar Harderwijk op te zen den, maar ze in een garnizoensplaats dich ter bij de grenzen te doen onderzoeken en aannemen. UD.) Volgens de Belgische couranten zal de verkiezingsstrij d te Brugge en te Antwerpen hevig zijn. De haat der beide partijen tegen elkander neemt van dag tot dag toe. Van den uitslag dezer verkiezingen zal vol gens die nieuwsbladen afhangen of 't cleri- cale ministerie al of niet aan 't roer zal blijven. Te Scheveningen werden dit jaar niet minder dan 45000 zeebaden gebruikt. Aan de munt te Utrecht wordt ge werkt aan een nieuwen stempel voor de gouden tientjes. De feestelijkheden in Luxemburg vol genelkander in grooten getale enverscheiden- heid op: plechtige godsdienstoefeningen in de kerken, soirees, recepties, banketten, enz. Een dier laatste was het feestmaal, ver bonden aan de landbouwtentoonstelling. Prins Hendrik nam daaraan met een 400-tal gasten deel. De landbouwtentoonstelling zelve is zeer uitgebreid. Ouder de belangrijkste inzen dingen behoort die van do firma Landré en Glindermanvan Amsterdam, aan wel ke onderscheiden prijzen zijn toegekend De firma Bens, uit Deventer, zond een zevental boonenmolens in. In Den Haag is er sprake van Prins Hendrik, bij zijn terugkeer in do residen tie, feestelijk in tc halen, een denkbeeld dat zeer is toe te juichen, vooral nu aan de natie, door den wensch van den Prins, de gelegenheid benomen is, hem op een an dere wijze een blijk van hare liefde te geven. Het geschenk, waarmede de Luxembur gers de groote diensten van Prins Hendrik erkenden, is een allegorische toespeling op Zijn arbeid; het is een massief zilveren groep van de merkwaardigste gebeurtenis uit de laatste 25 jaren het oogenblik toen Luxemburg tot onzijdig gebied werd ver klaard, door de ijverige medewerking van Z. K. H., en zoo dus zijn eigenlijk zelf bestuur verkreeg. Die groep heeft een hooge artistieke waarde; zij is vervaardigd door den beeldhouwer Falguière, naar het ont werp van den heer Aug. Marc, een der beste leerlingen van Paul Delaroche. De groep is elegant en slank; de alle gorie is zeer duidelijk. De stad Luxem burg, bevrijd van haar of- en defensieve wapenen, heeft haar stedekroon ter aarde geworpen en zich getooid met den olijftak des vredes, terwijl zij haar dankbaarheid aan haar Bestuurder betuigt door Hem, met groote bevalligheid, bloemen aan te bio- den. Dat beeld is omgeven van geniussen een daarvan, de vooruitgang, rust op het Koninklijk wapon van Nederland en sloopt de muren van Luxemburg, lachende kin deren, de geniussen van landbouw, han del, nijverheid en schoone kunsten, om ringen hem. Deze sierlijke beelden rusten op een voet stuk van antiek rood marmer, versierd met olijftakken, zaamgehouden door het Ko ninklijk wapen en met de geëmailleerde wapens der dertienLuxemburgsche kantons. Bij dit geschenk zijn twee keurig ge bonden boekdeelen gevoegdhet eeue be vattende het adres aan Z. K. H.,— het andere de merkwaardigste data uit het 25 jarig tijdvak. De beide werken, op perka ment gecalligrapheerd, zijn op zichzelf reeds meesterstukken van kunst, en overtreffen de schoonste manuscripten uit vorige eeu wen. Dit prachtig kunststuk is van de hand van den hoer Berthier, chef de bureau aan het ministerie van binnenlandsche zaken. Betreffende den moord te Reek wordt uit Grave van 8 dezer nog het volgende ge meld Toen gisteren de brigadier der maréchaus see P. J. Lelischop vernomen had, dat in een liakboscli te Velp het lijkje gevonden was van een der vermiste kinderen uit het dorp Reek, begaf hij zich onmiddelijk der waarts. Onderwijl was niet ver van daar het lijk van 't tweede kind gevonden, liggende in een greppel, waarin ongeveer twee palm water stond. De inwoners van het dorp Reek en Velp en de bewoners van de omliggende hoeven waren op het gerucht van den moord zamen- gestroomd. De brigadier maakte uit eenige geruchten op, dat 't een verdacht teeken was, dat een meisje, niet ver van daar woon achtig, niet op de plaats van 't onheil te genwoordig was een meisje, dat zeer on gunstig bekend stond. Op dit gerucht af gaande, gaf de brigadier onmiddellijk last aan een veldwachter en een maréchaussee haar op te sporen en haar, des noods met geweld, op 'tterreinvan den moord te brengen. Bij haar aankomst werd zij onmiddellijk bij de lijkjes gebracht, en hoewel haar ge laat kalm bleef, gaf' toch eenige aarzeling in haar houding den brigadier aanleiding haar te visiteeren. Hij vond in haar bezit een knipmes, bevlekt met bloed, en een zakdoek, evenzeer met bloed bemorst. Do oorzaak daarvan wist zij niet op te geven. Zij bleef echter alle schuld hardnekkig ontkennen. Zij had zelfs den moed, op last van den brigadier, het lijkje van 't jongste kind 50 passen ver te dragen. Zij werd daarop naar Grave vervoerd, waar zij lachende, onder een grooten toeloop van volk, haar intrede deed. Toen 't kind dor wildernis echter tusschon de muren der gevangenis was opgesloten, kwam zij spoedig tot bekentenis. rieu .vlarie Van der Linden ge- lieeten, is 15 jaar oud. Zij is klein van gestalte, met een tanig gelaat, dat reeds hevige hartstochten aanduidt door de scherpte der lijnen. Zij heeft woeste flonkerende oogen. Zij bekende dat zij, bezig zijnde eikels te rapen, de kinderen in een laan straat zegt men hier had gezien, cn dat zij daarop, omdat de kinderen haar wel eens hadden uitgescholden, liet plan opvatte hen te vermoorden. Zij had beiden naaf een af gelegen bosckje gelokt, het oudste kind aangevat en niet haar mes een steek in den hals toegebracht. Het kind had zich alstoen verweerd, waarop 't door haar op den grond werd geworpen en de oogen uit het hoofd werden gesneden. Een paar sneden over den hals voltooiden het feit. Volgens liaar ver klaring had zij er veel „spul" mee gehad. Daarop heeft zij 't jongste kind na eenige mishandelingen in een greppel met 't hoofd in 't water gehouden en gesmoord. Alstoen is zij terug gegaan naar het lijk van het eerst vermoorde land en heeft dit een porte- monnaie afgenomen, waarin acht centen waren. De porte-monnaie lieeft zij wegge worpen en de centen begraven onder een graszode bij haar woning. Hoewel er geruchten liepen, dat de moor denares idioot is, schijnt dit niet 't geval te zijn. Zij is een afwijking der natuur zoowel physisch als psychisch een monster. Opgevoed in een buurt van de gemeente Reek, die te recht »de wildernis" heet, heeft zij misschien nooit 't goede van 't kwade leeren onderscheiden. Zij kan lezen noch schrijven, en was reeds gedurende langen tijd om haar kwaadaardig karakter door iedereen in 't dorp gevreesd. De publieke opinie schrijft ook aan haar de branden toe, die in den laatsten tijd in de gemeenten Reek en Velp hebben gewoed. De officier van justitie en de .rechter commissaris uit 's 'Hertogenbosch hebben heden in loco een onderzoek gedaan en de moordenares verhoord. Het krachtig optre den en met doorzicht handelen van den brigadier der maréchaussee wordt door ieder een geroemd. (In het huis van burgelijke en militaire verzering te 's-Bosch, waarheen Maria van der Linden 11. Zaterdag is overgebracht,- zou gebleken zijn, dat het zoogenaamde meisje een jongen is.) [N. B. 's II, ,Ct.) Hulst, 10 Oct. De strooper. die den 30n September jl. door een karabijnschot in het hoofd werd gewond, is aan de gevolgen in het huis van bewaring alhier overleden. Mijnheer de Redacteur. Mag ik door tusschenkomst van Uw veel gelezen weekblad de aandacht vestigen van wie het aangaat op het geval, dat ik Zondag nacht bijna een ongeluk kreeg, toen ik van Brugge komende rijden aan op de kaai staande wagens geen licht bemerkte en daardoor ook van het daarzijn dier wagens geen kennis droeg. Mocht hierop voor het vervolg kunnen worden gelet, zeker zon daarmee aan velen een groote dienst worden gedaan. W. SLUIS. 1—14 ©ctober. Bevallen M. Geefnaert geb. Fonteijne, z. A. T. Hijlemgeb. Hendrikx. d. A. P.Tho mas geb. de Pree, z. W. I. Brevée, geb. Vogelezang, d. R. Parridaen, geb. van Leeu- we, z. PREDIKBEURTEN SLUIS. 17 Oct. Ds. Roemer. 24 ii ii Dommisse-

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 3