Heeren Gedeputeerde Staten dezer pro vincie, hebben bij hun besluit van den 29 September 11., de standplaatsen en dienst- kringen van de provinciale veeartsen in dit gewest nader aangewezen. De dienstkring van den provincialen veearts, 2°kl.M. Luteijn Mazure te Oostburg, omvat de gemeenten Oostburg, Eedc, St. Kruis, Aardenburg, Heille, St. Anna ter Muiden, Ketranchement, Zuidzande, Cadzand, Nieuwvliet, Groede en Sluis; terwijl de dienstkring van den Provinci alen veearts 3° kl, P. A. Vermast te IJ^en- dijke, zal bestaan uit de gemeenten IJzen- dijke, Schoondijke, Waterlandkerkje, Biet- vliet, Hoofdplaat en Breskens. Bij de hevige stormbuien, welke dezer dagen woedden, wordt ons uit Aardenburg be richt, dat de hooge en ranke toren der Sint Baafskcrk aldaar bij hevigen wind in eenig- zins schommelende beweging is. Aan den voet kan men het vrij goed voelen, onder den klokkenstoel kan men de beweging zien en op de tweede galerij ontwaart men soms een gevoel als op de stoomboot 1 Vestei'- schelde. Ook de minder hooge Belfort-toren te Sluis beweegt bij storm. Cf, C. Vond hot werk van den Belgischen generaal Eenens «Les conspiratiousmilitaires de 1831" in België zelf reeds hevige be- strijdingnn bijna algemeeneafkeuring, thans is ook van zeer bevoegde zijde een waar dig protest verschenen tegen de valsche aantijgingen daarin door den schrijver het Nederlandsche leger, maar vooral zijn on- vertegelijken aanvoerder,Z.K. II.den Prins van Oranje, later Koning "Willem II, naar het hoofd geslingerd,en wieu b. v. wordt verweten dat hij als opperbevelhebber van ons leger een wapenstilstand zou hebben verbroken, toen Frankrijk Belgic fo hulp kwam. De Belgische generaal Van der Smissen een wapenbroeder uit Algiers van onzen Gene raal Booms, heeft naar aanleiding van het goschrijf van Eenens omtrent de gebeur tenissen van 2 Augustus 1831 eenige inlichtingen aan goneraal Booms ge vraagd en deze laatste maakt van de hem geboden gelegenheid gebruik om de be- weringen van Eonens,als zouden wijNeder- landers ons op dien dag tot tweemalen toe aan schending van een gesloten overeen komst hebben schuldig gemaakt, op even schitterende als afdoende wijze to weer leggen. De vorwijtingen van iemand als generaal Eenens, een deserteur, zijn trouwens eere- titels voor hen, dio hij laakt.Alleen do waarheid kwetst. Generaal Booms heeft zich in zijn geschrift: Le 12 Aout 1831 do la campagne des dix jours par P. G. Booms, uitsluitend be paald bij de hom gestelde vraag. Hij ver klaart zich niet langor te willen ophou den bij de dagen der revolutie, te vermij den om over het Belgic van lS30to spre ken, de zaak van Eonens zorgvuldig af gescheiden te houden van dio van het Bel gische leger en zich niot vorder in te laten met het werk van dien generaal, dat bui tendien nog een menigte onnauwkeurig heden en valsche of niot hewozon bewe ringen of beschuldigingen bevat, omdat hij niet wil bijdragen tot Tiet weder opwekken van vroegere verdeeldheid en nauwelijks vergeten nationalen haat, waartoe het ge schrijf van Eenens opwekt. «Want", zoo zegt hij, wij koestorenoprccliteaehting voor België en zijn vorstenhuis; het Belgisch leger heeft onze warme sympathie; wij verheugen ons in gemeenschappelijke roem volle herinneringen; wij hopen dat het uur des ge vaars ons vcreenigd moge vinden, ovenals onze vaderen het waren bij Quatrebras on Waterloo bij Water loo, waar die zelfde Oranje, die door E. wordt gelasterd, zijn bloed vergoot voor de gemeone zaak." Generaal Booms heeft door do uitnemende wijze waarop hij do eor handhaaft van het Nederlandsche loger van 1831 en vooral ook van den heldhaftigen opperbevelhebber, recht op de dankbaarheid van elk Neder lander. Van de Ministeriëele crisis spreken de, zegt de Stand, dat het wel opmerking verdient, dat zij tnsschen Vrijdag en Maan dag doorleefd en geëindigd is. Vrijdag (vóór 8 dagen) in den namid dag nam de Eerste Kamer de motie van den heer v. Twist aan, waarbij zo /an oor deel bleek, dat twee Ministers des Konings een kleine bestraffing verdienden, en Maandag te één uur kwam de Minister van Binnenl. Zaken in de Tweede Kamer mee- dedeelen, dat inmiddels had plaats gegre pen 1) Overleg der betrokken Ministers en wat hun te doen stond 2) Bespreking met hun ambtgenooten van hun voornomen. (Ondenkbaar immers dat dit uitbleef). 4) Indiening van een verzoek om ontslag aan den Koning. 4) Beraad van den Koning. 5) Weigerend antwoord des Konings. «Rijpelijk overwegen" van de beide Mi nisters wat hun alsnu te doen stond, en 7) Besluit der beide Ministers om zich te voegen. En dat alles, met een Zondag er tussehon, bij en behalve de overkroppende ambtelijke bezigheden, in even twee dagen afgeloo- pen. Soms manoeuvreert do locomotief dan wondersnel, zegt de Stand. Het blad merkt bij deze ministeriëele crisis op 1) dat de Ministei's Heemskerk en van der Heim niet met het D. v. Z. H. van gevoelen waren, dat de motie een bagatel was, maar mede oor deelden, dat aanvrage om ontslag moest volgen, 2) dat de heeren Van Goltstein, Van Lijnden, De Willebois, Kip enEnderlein hun ambtgenooten in den steek lieten 3) dat «de omstandighedon", waarop de Minis ters zich beroepen, Maandag nog juist ston den, zooals ze zich Vrijdag voordeden; en 4) dat de Ministers, zich op zuiver consti tutioneel standpunt plaatsend, verre van zich achter don wil des Konings te verschui len, de volle verantwoordelijkheid van hun aanblijven op zich namen. Ambtenaren en autoriteiten, die voor hun onderlinge briefwisseling portvrijdom genieten mogen voortaan gebruik makon van geschreven of gedruklo «open kaarten," van 9 tot 13 centimeter breedte en 12 tot 18 centimeter lengte. De St.-Ct. No. 228 bevat daaromtrent nadere bijzonderheden. 30 September is door de maréchaussée in don polder Ahsdale (kanton Hulst) een wildstrooperdie zich daar met nog zeven andore stroopers bevond, en die de maréchaussée mot hun geweer hadden ge dreigd, door een geweerschot doodelijk go- wond. Do gewondo strooper is naar Hulst ver voerd en was den volgenden dag nog in leven. Naar wij vernemen, zal het nieuwe gebouw voor de Rijks-Akademie van Beel dende Kunstenop do Stadhouderskade bij de Utrechtscho barrière te Amsterdam, op Maandag den 11" Oct. a. s. des namiddags ten 2 ure op plechtige wijze worden geopend, in tegenwoordigheid van den minister van binneiilandsche zaken en van don Gemeente raad van Amsterdam. Men schrijft uit Vlissingen Na aflating van hot water in het kanaal door Walcheren is gebleken, dater hij West- Souburg een lek bestond in den kanaaldijk, die gemakkelijk te horstellen is. Men ver neemt dat het zout worden dor sloten op dit eiland alleen aan genoemd gebrek is toe te schrijven on niet aan het doorsij pelen van zeewater door de veenlaag be neden den kanaaldijk. Het Stoomschip Caland van New-York naar Rotterdam is, volgens het Vaderl. te Maassluis binnen gekomen, do quarantaine- vlag vertoonendo volgens gerucht zijn er poklijders aan boord. In het Octobornummer van liet tijd schrift «voor Waarheid en Vrede" komt een eerste artikel voor van den ex-pater Hyacinthe dat door meerdere zal worden gevolgd. De redactie van liet tijdschrift zorgt zelve voor de vertaling. Een van Maastricht komende trein is te Sittard tegen een stilstaanden goederentrein aangereden, waardoor een postwagen geheel verbrijzeld werd. Persoonlijke ongelukken hebben daarbij niet plaats gehad. Een Italiaansch barkschip, gesleept wor dende door een schroefstoomboot, is met zulk een vaart tegen de staatsspoorwegbrug tus- schen Dordrecht en Zwijndrecht geloopen,! dat aan deze een schade van p. m. f 2000 berokkend is. Ten govolgo van den hevigen storm zijn Zaterdag avond een grooto menigte goederonwagons, die aan liet spoorwegbas sin te Dordrecht gerangeerd stondon, in be weging geraakt en, door den wind voort gestuwd geloopen op den trein die ten 7.10 van Rotterdam was aangekomen. De botsing die dientengevolge plaats had, heeft echter geen ongelukken of oponthoud veroorzaakt. Indien inmiddels het ongeval slechts een paar minuten vroeger ware gebeurd, dan zouden de ongelukken niet te overzien zijn geweest, daar dan de wagens den aan komenden Rotterdamschen trein in de zijde zouden zijn geloopen. Een militair correspondent dor Times die de Fransche troepenmanocuvres te Ver non bijgewoond heeft, prijst over het alge meen de houding der troepen, vooral der infanterie. Er wordt echter bijgevoegd, dat zij nog zeer slecht geschoeid is;, de cave- lorielaat veel to wonschen over en de bespan ning der artillerio is slecht. Het defiloeren in galop mislukte. In weerwil van sporen en zweep kon de artillerio niet in galop blij ven en do cavalerie verloor richting en distantie. Naar men verneemt, verkeert de vrouw van Jut in gezegende omstandigheden.' Voormalig 4c district. Door de vele en aanhoudende regens is onze Zeeuwsche kleigrond thans voor de jagers bijna niet te lietredon en worden de meeste patrijzen bijna ongenaakbaar schuw. Van dit wildsoort waren in den beginne- der jagt, in sommige streken nog al veel te vinden, doch algemeen is de klacht van zeer weinig hazen, en mag de sneeuw er iu het voorjaar al eenige jonge vernietigd hebben, zeker en algemeen is het gevoelen der jagtliefhebbers, dat het onvoldoend toezicht en straffeloos stroopen, als dit zoo voortgaat, het jagtveld eerlang met alge- heele vernietiging bedreigt. Oostburg, 2 Oct. Ondanks den regen, die hij stroomen nederviel, werd heden ten overstaan van den ingenieur van 's Rijks waterstaat in dit arrondissement en in bij zijn van eenige belangstellenden, de nieuw gebouwde duiker in den Bakkersdam in ge bruik gesteld. De polders, welke tot dusver door het kanaal De Linie hunne uitwatering in den Brakman hadden, hebben die alzoo thans, even als zoo vele andere in deze streek, verkregen door de sluis aan de Wielingen, in de Noordzee. Men twijfelt er geenszins aan, of de nieuwe uitwateringsmiddelen zullen zoodanig aan de verwachting beantwoorden, dat eerlang in eene reeds lang gevoelde behoefte op eene uitstekende wijze zal zijn voorzien. Is er wellicht hier en daar op sommige werken en plaatsen van het kanaal al eens iets aan te merken, het zijn evenwel gebre ken van zeer ondergeschikten, en in allen geval, naar men meent, geenszins van be duidenden of belangrijken aard. Kctrauchcuicut3 Oct. D'. J. C. van Riet uit Durgerdam tot ons overgeko men werd heden hier bevestigd door onzen vórigen leeraar De. C. Rogge thans te Wa terlandkerkje, en hield des namiddags zijne intreerede. -

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 2