Landbouw. Marktberichten. Woensdag ook haar man heeft bekend. Beiden hebben dus volledig hun schuld be- leden. Omtrent den persoon van Jut vernemen wijl dat hij is een man van 25 jaren. I-lij is vóór het plegen van den moord kellner op het Badhuis te Sclieveningen en portier in eenige hotels in 's Hage geweest. Naar men zegt, leidden Jut en zijne vrouw tijdens zij in Vught woonden, een zeer onrustig leven hij droeg voortdu rend een revolver hij zich en was steeds vergezeld van een paar groote honden, alles behalve gemakkelijke Terre-neuyes; hij vertrouwde niemand; kwam dagelijks naar 's Bosch ter markt en was zeer roijaal in zijne aankoopen. Beiden bevinden zich te Rotterdam in de cel lulaire gevangenis. Jut, die vroeger aan zenuw toevallen heeft geleden, verkeert na zijne bekentenis in zulk een opgewonden toestand, dat er vrees bestond dat bij zich van kant wilde maken, waartegen dan ook maatrege len zijn genomen. Een voorzeker merkwaardig feit is: dat de vrouw van Jut na den moord als getui ge voor den rechter heeft gestaan, ten einde inlichting te geven omtrent De Jong, die destijds van den moord verdacht werd. Van eene andere zijde wordt nog het vol gende vermeld Eene dame, gelogeerd te's-Hage, na den moord bevreesd geworden dat ook zij aan oenge gewelddadige overrompeling kon zijn blootgesteld, verlangde een waker in dienst om haar tegen dergelijke aanvallen te be veiligen. En wat is haar naderhand, zeker tot haar niet geringen schrik gebleken Dat diezelfde persoon, aan wien die bewa king werd toevertrouwd, niemaud anders was dan Jut. liet Vaderland evenwel spreekt deze laatste feiten tegen. Op Maandag 20 dezer des namiddags om 2 uur wordt de Vergadering der Staten- Generaal met bet gewone ceremonieel geopend Nu Zeeland door de lijn Vlissingen- Sheerness met Engeland verbonden is, heb ben de heeren J. Kakebeeke, lid der Prov. Staten, E. Van den Bosch (de bekende land-oeeonoom), G. Van der Hoek en L. Van Campen, allen te Goes, een vennoot schap opgericht met 'tdoel om allerlei ar tikelen (vee, eieren, groenten enz.) naar Engeland uit te voeren. ZutfCl Het confliet tussclien den regements- konnnandant en den kapt.-directeur Dunkier van de stafmuziek der grenadiers is geheel uit den weg geruimd, en laatstgenoemde zal zijn betrekking bij dat regement blijven vervullen. Voor de uitzending en het onderhoud van een Evangelist onder de militairen in Atchin, zijn reeds verschillende giften ingekomen; men hoopt spoedig gevolg te kunnen geven aan het opgevatte voornemen. UD.) Zaterdag jL deed zich te Waalwijk liet eerste geval van hondsdolheid voor bij een "klein liondje, dat sedert een paar dagen afwezig was geweest. Het razende dier en zestien gebeten bon den zijn tot heden afgemaakt. Zoodra het feit bekend was zijn door de politie de noodige repressieve maatregelen genomen. Treurig is het te moeten vermelden, dat ook eenige mensehen gebeten zijn; de spoe dig toegediende geneeskundige hulp geeft echter hoop dat liet gebeurde geen ernstige gevolgen zal hebben. Naar door verschillende Belgische or ganen wordt gemeld hebben de geestelijken zich weder toegang tot Louise Lateau weten te verschaffen, tengevolge waarvan zij voort aan iederen Vrijdag weder zal bloeden, doch alleen aan geloovige nieuwsgierigen zal wor den vertoond. De zaak schijnt nog al winst gevend te zijn, dat de exploitatie nog niet wordt opgegeven, De Brusselsche correspondent van dé Amsl. Ct. deelt liet volgende medede Nederlandsche minister van financiën is bij deurwaarders-exploit opgeëischt binnen acht dagen zestig millioen gulden te betalen aan de familie Dubois, als teruggave van de nalaten schap, met de renten, van Jacques Dubois! die omstreeks 1730 to Batavia is overleden! Ik heliiiog niet vernomen dat dit baga telletje betaald is; uwe regeering mag dus op hare hoede wezen. In een Zondag jl. gehouden vergadering van erfgenamen werd verklaard dat de regeering onverwijld in regten zal vervolgd worden Maandag had in het Oude Maasje een droevig ongeluk plaats, in do nabij heid van het Waspiksclio veer, alwaar in den zomer de landbouwers worden overgehaald om te gaan hooien. De voerman, die vier personen over haalde, hoorde de Stoomboot Waalwijk- Amsterdam op een korten afstand van hen, en wilde nog in haast overroeien; toen zij eindelijk van den wal waren bespeur den zij de stoomboot naderbij dan zij meenden, waardoor zij zich moer haastten. De kapitein van de stoomboot, die door het nog duistere morgenlicht zijne aan komst door het gedurig laten hooren van de stoomfluit koubaar maakte kon hen niet bespeuren maar wel hooren roeien, en meende het nabijzijnde gevaar te ontduiken, maar alle aangewende pogingen waren te vergeefs zij kwamen mot elkander in aan varing, waarbij een persoonindediepteweg- zonk, de vier anderen werden nog gered, waaronder de veerman die erg gewond is. In korten tijd werd hetlijk opgehaald. Het bleek te ziju een zoon van B. Van dei- Kade te Waspik, oud 25 jaren. Officieel kunnen wij mededeelen dat de heer Arie Smit, van Slikkerveer, met vier andere 'heeren, weldra de voormali ge marine-werf alhier zal exploiteeren, blijvende echter eerstgenoemde heer de chef der firma. V. C. Voor eenige dagen deelden wij mede, dat te Utrecht op het Vreeburg voor een span paarden te vergeefs f2000 werd ge boden met zekerheid kunnen wij nu be richten, dat door dezelfde heeren, die dit bod deden en die tot de onmiddellijke om geving van den Koning van Belgie behooren, van den lieer Wessels, te Velp, een span bovenlandsche bruine paarden gekocht is, voor den prijs van f3300. Deze paarden zijn Maandag te Utrecht per spoortrein doorgekomen. Als een bijzonderheid verdient ver melding dat in de gemeente Grave, de burgemeester, de secretaris, al do leden van den raad en de 4 kerkmeesters allen ongehuwd of weduwnaar zijn. Wellicht komt niet in één gemeente van Nederland zulko zeldzaamheid voor. Zondag morgen circa S ure is te Woensel debijna voltooide toren van de nieuwe R. C. kerk ingestort; hij verpletterde in zijn val een gedeelte van den prachtigen tempel, als ook al het stijgerwerk; hij het ongeluk is liet nog gelukkig, het op een Zon dag is gebeurd, want ware het werkdag geweest, zouden er zeker vele menscheiile- vens te betreuren zijn. Volgens zeggen zou de inwijding dei- kerk binnen eenige weken plaats hebben doch men zal die nu wel eenige maanden moeten uitstellen. Men begroot de schade opp. m. f 25,000. Det eenige kindje van den landbouwer P., nabij Leeuwarden was gewoon met een hond, die op bijna ieder boerenerf aanwezig is, te spelen en beide werden van lieverlede vertrouwde makkers. Toen echter vóór kor ten tijd de kleine ook met de pas gewor pen jongen wilde spelen, beviel dit der moe der zoo weinig, dat zij liet arme kind aan vloog en in liet aangezicht beet, met het treurig gevolg dat de kleine speelmakker thans is overleden. HET WARKRUID (Cuscuta trifolii). Reeds vroeger heb ik in onderscheidene bla den op het Warkruid, de zoo zeer gevreesde woekerplant, de verwoester der klaver en Lucernevelden opmerkzaam gemaaktdie zich dit jaar in Duitschland in grooter omvang vertoont enook onze grenzen reeds overschreden heeft. Dezer dagen bezocht ik een veld met roode klaver, ter groote van 1 7s gemet, waar minstens 50 plaatsen l'/s' meter in de rondte vernietigd warenhet Warkruid stond in vollen bloei en dreigde reeds zaad te schieten. Op een andore plaats waar Noord-Brabantsche klaver gezaaid was, vond ik 4 a 5 plaatsen met Warkruid, waardoor wij zien, dat het reeds in Noord-Brabant voorkomt en niet uitsluitend met de Duitsche klaver wordt ingevoerd. Het schijnt mij nu van het grootste ge wicht de grootte der kwaal in karen gan seken omvang te leer en kennen, en om daar toe te geraken, richt ik aan alle heeren landbouwers het beleefde en dringende ver zoek, mij per briefkaart de volgende vragen te willen beantwoorden 1". Hoe groot zijn uwe met klaver of Lucerne bezaaide velden, waarop zich de Cuscuta vertoont i 2". Hoeveel plaatsen komen daarop voor en hoeveel oppervlakte schat gij, dat er door verloren wordt 3". Was het zaaizaad Lucerne of Noord- Brabantsche, resp. Limburgsche. Tot U mijnbeer de Redacteur het be leefde verzoek richtende, deze regelen wel in uw veelgelezen blad te plaatsen en aan andere Redactiën om hetzelve te willen over nemen, doe ik een beroep op de welwillend heid van den landbouw en vertrouw, dat ik door die vereenigde samenwerking bin nen kort in staat zal zijn meer dan de voorgenoemde enkele voorbeelden mede te deelen. Kent men eens den omvang der kwaal, des te gretiger zullen de middelen tot hare bestrijding ongetwijfeld worden aangegrepen. Goes 30 Augustus 1875. E. van den Bosch. De vrager is geen gewoon zaadhandelaar, maar een zaad kenner tevens, die zich ver dienstelijk maakt door dezen tak der land bouwwetenschap, tot dusverre in Nederland zoo deerlijk verwaarloosd, bij ons bekend en bemind te maken. Wie zou zoo iemand voor 3 cents geen plezier willen doen, en tegelijk zijn eigen belang behartigen? PREDIKBEURTEN SLUIS. 10 September ds. Roemer. 26 n ii Janssen. Sluis, 14 September. Boter 75 c. per '/s kilogram. Eijcren 90 c. per 26 stuks. Aardappelen 12Va ets. per 5kop. BROODZETTING. 13 September. Grof tarwe brood 12 cent per kilogr. Rogge brood 10 lai-riciiliiii-g 14 September. Tarwe f9.00 a 9.20, Rogge f7 a 7.05, Wintel-gerst fC.60 a 6.70, Zomergerst f 6.40 a 6.50, Haver f4 a 4.10, Schokkers f 11.20 a 11.75. ©ostbiirg15 September. De markt van heden was ruimschoots voorzien van granen en beperkte den inkoop verder van vele artikelen daar houders zich ongenegen toonen tot afgifte aan lagere prijzenhet eenige artikel dat algemeene vraag geniet is Winter- en Zomergerst dat aan onderstaande prijzen gretig opruimden Besteedo prijzen waren als volgt Tarwe f8,75 a 9,50, Rogge f6,90 a 7,20, Wintergerst f 6,30 a 6,70, Zomergerst f 6 a 6.30, Paardeboonen f8,50 a 8.80, Haver f3,50 a 4, Erwten f 10 a 10,50, Kanarie zaad f17 a 19. liottei'diun 13 September. Buitenlandsche granen flauw. Zecuwsche rogge 25 cent, witte en bruine boonen f2 paardeboonen 50 cent lager. Overigens on veranderd. Vlissiugeii14 September. Boter 1.54 1.50 a f 1.55 per kilogr.

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 3