Buitenland. Binnenland. Belgie. In de provincie Oost-Vlaanderen zal, te beginnen met 1 Januari 1876, eene jaar- lijksche belasting worden gelieven van 40 franken per kop op de hazewindhonden van vol bloed of gekruist ras, die tot de jacht gebruikt worden. De berekening van liet Belgisch- in Hollandsch geld, voor het uitgeven van postwissels van Belgie op Holland ge trokken, zal tot nader order geschieden tegen 2 fr. 11 c. voor een gulden. Een ingezetene van Eecloo deelt een brief meè, liein toegezonden uit Madrid en gedagteekend 5 September 1875. Denkelijk hebben meer anderen dergelijken briefont- vangen, en daarom haasten wij ons iedereen daar voor waarschuwend toe te roepen "opgepast, de brief is een list 1 Zekere Codina, die zich titeltmajor van het geconfedereerd leger in het kan ton Cartagene en bijzonder secretaris van generaal Contreras» schrijft dat hij in December 1873 eene som van vier millioen frank ging storten in de Bank van Frank rijk te Parijs, toen hij gewaar werd dat hij door vijanden werd achtervolgd; hij vluchtte naar België, kwam te Eecloo, dolf er de kist met de vier millioen in den grond, teekende een plan van de plaats en keerde terug naar Spanje, doch werd er aangehouden, veroordeeld tot 12 jaar ge vangenis en opgesloten te Madrid. Nu zou hij gaarne zijne gevangenisstraf afkoopen, om dan spoedig naar Eecloo te komen en er de kist met do vier millioen uit den grond te graven; hij staat het der de deel der vier millioen af aan wie hem daartoe in staat stelt; maar. voorop moet men hem eene som van 3,250 fr. overzenden. Ziedaar de verkorte inhoud van den brief. De list is stellig al te grof om iemand onzer daarmede te bedriegen, Bij het doorzoeken van oude papieren heeft men dezer dagen het bewijs gevonden, dat het huis No 54 op de Plaats de Meu te Antwerpen liet huis is waarin de moeder van Rubens geboren is en waarin de jeug- idige schilder van 1588 tot 1000 met zijne moeder heeft gewoond. P r a n k r ij k. De maarschalk Bazaiire is gevaar lijk ziek in Spanje; een oude wond is opengegaan en bedreigt, het leven van don krijgsman. Over de verwoestingen door de over strooming van 23 en 24 Juni alleen te Toulouse aangericht, deelt een officieel rap port mede, dat 209 personen verdronken oi' verpletterd zijn. Van die 209 personen zijn 198 begraven op het kerkhof te Toulouse, ile elf andere in de omstreken. Twee militai ren zijn bij liet redden van anderen zelf verdronken. Te Toulouse zijn 210 paarden, 35 varkens, 15 koeijen en 12 honden uit de Garonne opgcvischt en onder de puin- 'hoopen gevonden. Van de 2212 huizen, die in het overstroomde, gedeelte der stad ston den, zijn 1141 ingestort en 346 moeten afgebroken worden. De schade, in de ge meente Toulouse geleden, bedraagt alleen aan onroerende goederen 11,270,000 fr. Engeland. I)e nationale kweekschool te Lon den, waar les in 't koken gegoven wordt, zal do volgende week weer geopend worden. Do schoolcommissie te Londen heeft bepaald, dat op haar kosten 300 meisjes koken zullen leeren, 150 te Ma- rylcbone on 150 te Greenwich. De Maat schappij van Kunsten stelt 5 meisjes in do gelegenheid zich kosteloos in die edele kunst te bckwaineu, en liet Departement van Onderwijs geeft 4 sli. per jaar aan de scholen voor elk kind, dat koken leert. Sluis, 16 September. Tot ons genoegen kunnen we mede- deelen dat uit het door don lieer Rijksveearts ingestelde onderzoek is gebleken, dat de Zondag doodgeschoten hond niet lijdende was aan hondsdolheid. Laatstleden Dinsdag zou de barge van hier vertrekken, maar het edele twee span dat gewoonlijk daartoe zijn diensten presteert, was uit de wei verdwenen en ner gens te vinden. Zeker uitgelokt door den schoonen zomernacht hadden beide kleppers goed gevonden de afsluiting te verbreken en eene wandeling in de vrije natuur te maken en wilden hun tocht zeker met een zeebad besluiten, althans na veel zoeken, kwam het uit dat ze zich in de nabijheid van het strand, op ongeveer 2 uur afstands van hier bevonden, van waar ze in triomf naar stal werden gebracht. De barge ver trok 's morgens een half uur over tijd met liuurspan. De prijsuitdeeling in de school alhier, op Vrijdag morgen 10 uur, belooft een waar feestje te zullen zijn. Het met zorg samen gestelde programma dat we hier laten volgen zal zeker menigeen .aanmoedigen om daarbij tegenwoordig te zijn. PROGRAMMA. 1. Volkslied. 2. Liedje in Mei. 3. Morgenwandeling. 4. Examen (Hoogste klasse P afdeeling.) 5. Toespraak van den Hoofdonderwijzer. 6. De Alpenherder. 7. Deutsches Weihelied. 8. Prijsuitdeeling (Hoogste kl. Peu2eafd.) 9 Het liefste Vaderland. 10. (lp reis. 11. Prijsuitdeeling (Middelste en laagste kl. 12. Toekenningvanden prijs aan den leerling der teekenschool, die de beste teekening heeft vervaardigd. 13. Het liefste plekje. 14. Paaschhymne. 15. Duinlied. Z. M. de Koning is Maandag 11. per extratrein uit Zwitserland in de residentie aangekomen Z. K. H. Prins Alexander blijft nog eenigen tijd in den omtrek van Geneve waar Z. M. een villa voor den Prins heeft doen huren, voor het geval dat een langer verblijf aldaar voor de gezondlioid van Z. K. H. mocht wensclielijk zijn. Woensdag namiddag is de Minister van Justitie te Middelburg aangekomen en lieeft bij den Commissaris des Konings zijn intrek genomen. Men verneemt dat Z. K.H. prins Alexan der den aanstaanden winter, om redenen van gezondheid, in Algiers zal doorbrengen. Woensdag morgen had op het kerk hof te Oost-Souburg op eenvoudige wijze do onthulling plaats van het gedenktee- ken op het graf van wijlen den vice ad miraal A. J. de Smit van don Broecke, in tegenwoordigheid van de naaste bloed verwanten des overledenen en van eenige zee-officieren, oud-zee-officieren en voor malige ambtenaren bij 's rijks-marinewer ven. De gepensionoerde kapitein ter zee C. I. Dammc, herdacht in weinige doch gevoelvolle woorden de edele hoedanigho den die den overledenen e n als mensch en als zee-officier in zoo ruime mate sierden en droeg het gedenkteekeu aan de fami lie over dat door don luitenant ter zee lste klasse, H. A. de Smit van den Broecke, zoon van den hooggoachten overlodone, ondèr hartelijke dankbetuiging werd aan vaard Het monument, aan de Zuidzijde der kerk opgericht, is geheel van hardsteen vervaar digd. Het bestaat uit een liggende zerk met schuine kanten afgewerkt. Aan den voet daarvan verheft zich een staand gedeelte hoog boven den grond 1.60 en breed 1 M. Op de voorzijde is en relief een onklaar anker omgeven door een lauwertak en door een kroon gedekt (het embleem der marine.) Daaronder is een marmeren plaat aange bracht, waarop in vergulde letters het in schrift „Ter nagedachtenis van Abraham Johannes de Smit van den Broecke, vice-admiraal, ge- horen te Aardenburg den 15 Mei 1801, over leden te Oost-Souburg den 1 Januari 1875. Opgericht door een aantal zijner wapenbroe ders en vrienden." De voor eenige weken te Rotterdam gearresteerde H. J. JUT en zijn wouw CHRISTINA GOEDVOLK hebben bekend dat zij beiden den 13 December 1872 Mevr. van der KOUWEN en hare dienstmeid Helena BEELOO te 's Gravenhage hebben vermoord en beroofd. De instructie in deze zaak is gevoerd en tot een goed einde gebracht door den rechter-commissaris Mr. Baron van Lijnden. Ziehier eenige nadere bijzonderheden omtrent den moordgegrond op de eigen bekentenissen van Jut en diens huis vrouw Jut's vrouw was vroeger eenige weken in dienst bij mevr. van der Kouwen geweest en na dien tijd meermalen er aan huis ge komen. Op den bedoelden avond is zij met Jut daarheen gegaan. Aldaar in huis ge komen zijnde, heeft Jut de dienstmeid, ter wijl zij in de keuken zat, overrompeld en haar den hals afgesneden met een dolk, dien hij te Rotterdam had gekocht. De moord werd zoo snel volbracht, dat de meid in eens nederviel zonder geluid te hebben gegeven. Op het geroep van mevr. van der Kouwen, die geraas hoorde en van boven vroeg wie daar was, antwoordde do aanstaande van Jut want zij waren tij dens het drama nog niet gehuwd „dat zij er was." Meteen ging zij naar boven en vertelde dat de meid aan een zenuw toeval leed. Mevrouw kwam dadelijk naar beneden, werd eveneens door Jut met den dolk aangevallen en na eene korte worste ling waarbij ook Jut aan de hand werd ge wond, vermoord. Deze wond werd door hem met een pik draad verbonden, en later droeg hij steeds een handschoen aan die hand. Daarna hebben beide zich den noodigen tijd gegund om zich van de bloedvlekken op handen en kleeren te reinigen. Naar beider verklari ngen hebben zij alleen de misdaad volvoerd en den daarmede ge paard gaanden diefstal bedreven. Zij hebben alles wat zij aan geld en effecten meester konden worden, benevens eenige voorwerpen medegenomen, in een onderrok gewikkeld en bij de moeder van Jut in huis voorloopig bewaard, zonder dat deze er iets van wist. De gruweldaad werd gepleegd om zich het geld te verschaffen voor hun huwelijk. Na vervolgens in Maart te zijn gehuwd, hebben zijaltoos slechts het gestolen con tante geld gebruikende en de papieren ach terwege houdende, zich naar New-York be geven, alwaar zij de gestolen Amerikaansche effecten verkochten. Met de Oostenrijksche en andere gelukte dit niet. Een Hollandsch effect van f 200 werd vernietigd. Vervolgens zijn zij door onrust gedreven naar de Kaap de Goede Hoop vertrokken, alwaar Jut zich liet air gaf van een baron, hetgeen de aan dacht trok van de Kaapsche politie en aan leiding schijnt te hebben gegeven tot het vragen van 'inlichtingen aan de justitie hier te lande. Van daar gingen zij naar Engeland, waar Jut de Oostenrijksche effecten te gelde maakte. Bevreesd voor de bedreigingen van een com missionair in effecten, die verdenking koes terde, vernietigde Jut alle andere papieren cn keerde aan den commissionair op diens verlangen een aanzienlijke som gelds uit. Tot zoover wat betreft beider bekente nissen. Vervolgens te Rotterdam aangekomen, kocht Jut van het contante geld, hetwelk hij van den Verkoop der effecten had over gehouden en gewisseld, eene inschrijving op het Grootboek van f 23,000, en deze daad bracht de justitie op het spoor. ■De justitie te Rotterdam hield ze dan ook beiden in 't oog en vond eindelijk termen om lien in hechtenis te nemen. Den 16 Augustus is Jut's vrouw tot be kentenis gekomen. Het diepste geheim werd daaromtrent bewaard, totdat laatstleden

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 2