BEKENDMAKING. NIEUWS- ER ADVERTENTIEBLAD VAR WESTELIJK ZEEUWSCH VLAAKDERER. N°. 63. Zestiende jaargang. A". 1873. Vrijdag 17 September. Hondsdolheid, Algemeen overzicht. S LI IS H Li WEEKBLAD Dit weekblad ve^.chijó-'f Vrijdag. Prijs per drie Tiiaaiideü y P. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiënvan 15 regels 60 cent elke regel meer 7,/2 cent. Groote letters naar liet ge tal gewone regels die zij beslaan. In"ezonden Stukken en Brievende Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure) eu gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. De BURGEMEESTER van Sluis in ervaring zijnde gekomen, dat niet een ieder bekend is met den inhoud der Wet van den 5" Junij 1875 Staatsblad N". 110, houdende bepalingen bij het voorkomen van brengt, bij deze, ter algomeene kennis, dat die wet onder meer de volgende voor schriften behelst Artikel 1. Zoodra zich bij een hond of eeno kat verschijnselen van dolheid voordoen, of y.oodra een dezer dieren door oen dol of van dolheid verdacht dier gebeten is, be hoort d® eigenaar, houder of hoeder dien hond of die kat terstond af te maken of te doen afmaken, of vast te leggen en op te sluiten, of to doen vastleggen en op sluiten. Hij geeft van zijne bevinding en van het door bom of van zijnentwege verrigte onverwijld kennis aan den bur gemeester of aan den commissaris van po litie zijner woonplaats. Tot die kennisgeving is hij ook verpligt, wanneer het hem niet mogeli jk is geweest -den hond of de kat te dooden, op te slui ten of vast te leggen. Artikel 6. De eigenaar, houder of hoeder van hon den, die liet bevelschrift van den burge meester of van Onzen Commissaris, in art. 3 bedoeld, overtreedt, is strafbaar niet eenc geldboete van f3 tot f 10. Bij ontdekking van deze overtreding wordt de hond in beslag genomen, of, indien daartoe geenc gelegenheid is, of blijkbaar gevaar bestaat, afgemaakt en alsdan met de overblijfselen gehandeld, zoo als in art. 5 is voorgeschreven. Bij het veroordeelend vonnis wordt de hond verbeurd verklaard, indien hij nog in wezen is. In ieder geval kan bij het vonnis de afmaking van den in beslag genomen hond worden bevolen. Art. 254 van hot Wetboek van Straf vordering is toepasselijk op de overtre ding in dit artikel bedoeld. Ingeval de eigenaar, houder of hoeder het maximum der boete betaalt, beslist het hoofd der politie of de hond hem kan worden teruggegeven of moet worden afgemaakt. Is de eigenaar, bonder of hoeder on bekend, dan wordt de hond, die bevon den wordt zonder muilkorf rond te loo- pen,doorof van wege de politie afgemaakt. Artikel 7. Het moedwillig kwellen, pijnigen of mishandelen van een hond of ecne kat wordt gestraft mot eene geldboete van f 5 tot f 25 en gevangenisstraf van 1 tot '5 dagen, te zaïnen of afzonderlijk. Honden en kaltou, die, zonder opzicht rond loopende, zich op eou vreemd erf bevinden, mogen straffeloos door of van wege deu bewoner of gebruiker worden gedood. Artikel 8. Verzuim van de in art. 1 voorgeschre ven kemiisgeving, alsmedo verzei tegen bet vatten, opvangen of afmaken van hon den of katten in de gevallen bij artt. 3 en 4 voorzien en weigering om ambte naren van politie, in eene der plaatsen, vermeld in art. 4, toe te laten, wordt gestraft met geldboete van f25 tot f75 en gevangenis van drie tot zeven dagen, te zamen of afzonderlijk, behoudens zwaar dere straffen in geval van feiteliiken we derstand of ^rebellie. De Burgemeester voornoemd de aandacht der ingezetenen op dó voorschreven bepa lingen vestigende, meent do belanghebben den tegelijk te moeten uitnoodigen, zich bij voorkomende gevallen, daarnaar stipte- lijk te willen gedragen. Sluis 14 September 1875. De Burgemeester voornoemd, HENNEQUIN. De Engelsehen spreken nog wat over den brief van graaf Russell waarin de zaak van Herzogewina wordt voorgestaan. Demeesten constateeren met genoegen dat geen man van aanzien zich bi j hem heeft aangesloton. Dat graaf Russell de bijeenkomst niet gepresideerdt heeft welke iii 'tminst geen verwondering; hot is sinds jaren zijn gewoonte ter elfder uur zich terug te trekken Ondertussehen heeft de opstand veel van zi jn kracht verloren, en de Engelsclie hulp komt, indien zij nog verschijnt, wel wat als mostaard na den maaltijd. De geruststellende mededeelingen der «Times" over een gunstige wonding in de onderhandelingen tusschen Engeland en China worden bevestigd in een telegram van den inspecteur generaal van het Chi- neesche kantoor van in en uitvoer te Peking, den heer Hart, aan bet Chineesche tolkantoor te Londen. Daarin wordt me degedeeld dat Kuo-Sung-Tao gewezen gou verneur van de provincie Kanton en Pu- Tsehien-Shen, zoon van den Minister van van openbare werken, tot gezanten voor de missie naar Engeland zijn benoemd. Ook uil Birma komen nu goede tijdin gen. Kapitein Duncan meldt uit Calcutta, dat de Doning hem hoffelijk ontvangen heeft. Onverwacht, nog voor de groote slag is toegebracht aan de Carlisten, heeft men in Spanje een nieuw Ministerie gekre gen; de telegrafische berichten over het verloop dezer zaak zijn zeer onvolledig men zegt, dat de Ministers 't oneens zijn geworden over de verkiezing van de nieu we Cortes, waarbij Canovas of de libera len verlangden, dat het algemeen stemrecht in toepassing zou worden gebracht. Het gevolg is geweest, dat bet geheele Ka binet zijn ontslag aanboodjin het nieuwe Ministerie heeft Canovas dell Castillo geen zitting, maar toch schijnt de ultramon- taansehe factie niet do overwinning te hebben behaald. Te Madrid werd verzekerd, of wellicht ook troostte men zich er mee dat de aartsbisschop van Victoria een herderlij ken brief heeft openbaar gemaakt, waar in hij de Baskische geestelijkheid uitnoo- digt tot het herstel van den vrede mede te werken, de Jesuïeten zoo luidt het be richt verder, schijnen overtuigd te zijn, dat alle verdere pogingen van den pre tendent nutteloos zijn, en derhalve zou den zij thans geneigd wezen orn overeen komstig do bevelen uit Rome tot het her stel des vredes mede te werken. De Turksche opstand begint te kwijnen. Geregelde gevechten worden ontweken. De wegen van Stolalz naar Trehigne en vandaar naar de Dalmatische grens zijn van opstandelingen gezuiverd. Het verzoek om gewapende bijstand, door de insurgentou aan de Skuptschina gericht is nog niet beantwoord, dcch men verwacht een teleurstellend besluit. Dat de Paus de geestelijkheid in Bosnië en Herzegowina zou hebben aangespoord om door haar invloed den vrede te hel pen stichten, wordt tegengesproken. Het Vatieaan handhaaft in deze zaak een strikte onzijdigheid, dus schrijft men uit Rome. In Duitschland wacht men op den af loop van de groote militaire manoeuvres om aan den parlementairen arbeid te gaan of althans aan de voorbereiding daartoe. Het Pruisische Ministerie hooft eergiste- renmiddag reeds een gewone zitting ge houden onder voorzitting van Camphauscn- De provinciale schoolcommissies in Prui sen zijn door den Minister van Eeredienst aangeschreven om zorg te dragen dat de onderwijzers aan de inrichtingen voor- middelbaar onderwijs niet meer met de leerlingen en corps deelnomen aan kerke lijke processies; de Minister meent dat de al- of niet-deelneming aan zulke wan delingen ter beslissing slaat van de ou ders en niet van de onderwijzers. Men heeft in Pruisen daar wel eens anders over gedacht. De Koning van W urtemberg heeft Kei zerin Eugénie op Arenenberg een tegen bezoek gebracht. Er komt geen politiek bij.

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 1