Staten-Generaal. Allerlei. Marktberichten De Lonclensche Times vestigt de aan dacht op de schandelijke knoeierijen, welke met de guano gepleegd worden. I)e goede meststof is te Psbellon de Pica uitgeput, zegt het blad, en wat thans verzonden wordt is een mengsel van mest en 20 a 50 pCt. lijnen steen en grof zand. Te Lobos dacht men een betere qualiteit te vinden. Maar zij bleek zeer inferieur te zijn. Sedert beeft uien in Bolivia onderzoekingen in het werk gesteld, maar met weinig succes. De guano, die thans in den handel is gebracht, heeft wel den schijn van de goede, maar ze laat inderdaad veel te wenschen over, zoo althans meldt de landbouwkundige correspondent van de Indépenddnce. "Wij vernemen dat in het vonnis van den kantonrechter te 's Gravenhage in de zaak van den heer Carré, veroordeeld wegens overtreding der wet op den kinderarbeid, zoowel door het Openbaar Ministerie als dooi den veroordeelde is berust. De Zusters Clarissen uit Munster, wier klooster op bevel van den Regeerings-com- missaris onder het .bestuur van den Staat is gesteld, zijn naar Nederland verhuisd. Zij hebben zich voorloopig gevestigd te Kat wijk a/d Maas, tegenover Mook, waar zij een huis hebben gehuurd. Het Vad., ofschoon het ook door ons vermeld bericht uit de Volks-Ztg. over de kwade practijken bij het aanwerven van Duitsehers overdreven achtende, meent dat van die berichten notitie genomen moet worden, omdat hij het opsporen van kolo nialen bepaald misbruiken plaats hebben. Aan de Belgische fabriekarbeiders wordt door sommigen Atcliin voorgesteld als een luilekkerland, waar niet meer te vechten is, en waar hun de gebraden duiven in den mond vliegen. Dat tegen dergelijke practijken niet altijd kan worden gewaakt; erkent het Vad. volmondig maar toch is het z. i. de plicht .der Regeering om in al die gevallen, waar het duidelijk is dat minder ontwikkelde jonge lieden de dupe zijn ge worden van gewetenloozc oplichters, door afwijzing het bewijs te leveren dat zij in de verste verte aan dergelijk geknoei niet mede plichtig wil zijn. Vooral is strenge controle op de wervers in" dienst der Regeering ten zeerste aanbevolen. Te Niouwediep is ten tweeden male aan boord van het oefeningsvaartuig »Pro Patria" een stuk geschut gebarsten door het schieten met scherp. Het kanon is even als het vorige van brons, oud model, volge goten en daarna uitgeboord voor een ka liber van 12 cM. Hoewel met bronzen ge schut het gevaar van springen niet bestaat zullen deze soort van vuurmonden, waar van nog maar een klein aantal voorhanden is, niet meer gebezigd worden voor ernstexcrei- tiën, maar worden vergoten. Onmiddellijk na afloop der kermis te Amsterdam, wordt een begin gemaakt met het leggen der fundeeringen van het stand beeld van Tliorbecke. Het voetstuk, met drie treden, wordt van granietsteen vervaar digd en daarom een ijzeren hek, dat met de ruimte tot het hek, 36 vierkante meter zal heslaan. Het beeld wordt geplaatst met het gelaat naar de Heerengracht gekeerd. Rembrandt blijft voorloopig staan tot zijn verhuizing hetzij naar het midden der Boter markt hetzij naar het nieuwe rijksmuseum van schilderijen aan de stadhouderskade. Zoodra fundeering en voetstuk van het beeld van Thorbecke gereed zijn, waarschijnlijk in NÖvcmber,volgt de plechtige onthulling. Men verneemt dat met het begin van 't volgend jaar belangrijke veranderingen zullen plaaïs grijpen bij de Rijks-gestichten te Veenhuizen. Zij betreffen hoofdzakelijk het beheer bij het vrouwengesticht, de voe ding en kleederdracht der verpleegden, het oprichten van een algemeene keuken aan ieder gesticht en de verbetering of liever uitbreiding van het bestaande onderwijs, door de aanstelling van een onderwijzer voor meer uitgebreid lager onderwijs, waar door inzonderheid de belangen der vele amb tenaren, met het oog op de toekomst hun ner kinderen, zeer zouden worden bevorderd. (H. Ct.) Te Kleef vierde den 16 dezer het echt paar Bery zijn diamanten (75 jarig) huwe lijksfeest. Bij een koopman in kruidenierswaren enz. te Franeker is dezer dagen oen brutale diefstal met inbraak bij nacht gepleegd ofschoon het ontvreemde niet van groote waarde was, heeft de bestolene toch een niet onbelangrijk nadeel geleden. De dief heeft de geldlade nagezien, die echter slechts eenige centen bevatte, en een kistje sigaren meegenomen, maar tevens de baldadigheid gehad de kranen der vaatjes met sterken' drank open te zetten, zoodat de winkel den volgenden morgen onder jenever en brande wijn stond. De vermoedelijke dader is reeds in verzekerde bewaring. Onder de gemeente Willige-Langerak heeft de aardappelziekte een schrikbarend aanzien, vooral onder de vroege soorten, voornamelijk onder do graatjes. Niet zel den zijn 'A van 't getal aardappelen bedor ven ja zelfs zijn enkele stukken land 'het uitrooien haast niet waard. Ook onder de late soorten vertoont zich de ziekte reeds eenigen tijd in den aardappel. Weder wordt er gewaarschuwd tegen rondreizende kooplieden, die linnens enz. ver beneden de waarde aanbieden ze heb ben echter geen linnens bij zich, maar wel lakens en buskins, die zij boven de waar de afzetten, na eerst door de quasi goed- koope linnens, die zij niet leveren, vertrou wen te hebben gewonnen. De vorige week zijn te Vlissingen eeni ge Amerikanen aangekomen, die sinds drie jaren aan een der spoorwegen in Turkije geëmployeerd waren, maar nu ten gevolge van den opstand verdreven zijn. Van wege het Turksch gouvernement zijn aan hen reiskosten natuurlijk schraal verstrekt tot Weenen, van waar zij den afstand tot Vlissingen als 't ware bedelend hebben moe ten afleggen. Te Assen heeft een der bakkers aan de ingezetenen bekend gemaakt, dat hij niet langer met zijn ambtsbroeders liet brood op de door lien vastgestelde prijzen wil verkoo- pen, maar de prijzen billijker zal stellen. Dientengevolge is zijn debiet dan ook toe genomen. Men denkt, dat de anderen dit voorbeeld zullen volgen. Voormalig 46 district. De in het al gemeen vrij voordoelig uitgevallen en droog binnengehaalde oogst is met uitzondering der paardeboonen zoo goed als afgcloopen. Blijft het deze week droög dan' Zullen ook deze laat ste bijeengebracht zijn, en blijven slechts de aardappelen meer te velde, waaronder nog weinig zieke of aangetaste schijnen gevonden te worden. EERSTE KAMER. Zitting van Woensdag 1 September. Eenige leden keurden de strekking der bekende verkiczings-circulairo goed, in zoo verre zij bedoelde de inmenging van amb tenaren bij verkiezingen, met gebruikma king van hun gezag, tegen te gaandoch zij keurden het verbod af, in do toelich ting gegeven, om candidaten aan te beve len zonder vermelding van de kwaliteit dei- ambtenaren. De minister verklaarde dat die toelichting tegen zijno bedoeling dooi den commissaris des konings in Zuid-Hol land was publiek gemaakt en beriep zich overigens op de antecedenten onder de mi nisters van Rappard, Thorbecke en Geert- sema. De circulaire was overigens alleen tot de ambtenaren, onder het departement van binnenlandsche zaken behoorende, ge richt. De interpellatie was hiermede afgeloopen en de kamer is op reces uiteengegaan. PREDIKBEURTEN SLÜIS. 5 September Wittebol. 12 n Dijkstra Afgeluisterd gesprek op een spoorwagen tussclien twee handelsreizigers, de ccne van Bordeaux en de andere van Marseille, Reiziger van Bordeaux. Mon Cher ami, de omzettingen van ons huis zijn van zoo belang rijken omvang, dat wij alleen 4000 frank 's jaars betalen voor den inkt benoodigd tot het schrijven van facturen (rekeningen). Reiziger van Marseille- Sapperloot mijn waarde collega, dat zal nog al Wat tueei- bij ons huis bedragen, als gij nagaat, dat door het niet meer plaatsen van (accents) afscheidingsteekenen en weglating der puntjes op de i. mijn patroon alleen 3500 franken uitgespaard heeft. Denk nu eens na, wat er wel bij de firma omgaat, die ik de eer heb als reiziger te vertegenwoordigen, Dr. T. 11. F. I). geeft in Hygieia den volgendon raad aan hen, die zelfmoord wil len bedijven. Velen zijn er, die blijken hun leven zoo weinig op prijs te stellen, dat zij tot zelf moord overgaan- Hun, die oen dergaliik voornemen koeste ren, bevelen wij de volgende methode aan, die meer natuurlijk en even doeltreffend is als die, waarbij gebruik wordt gemaakt van vergif, pistool, mes of koord «Draag, als het 's nachts vochtig is, dunne schoenen. Houdt ieder vertrek lichtdigt ge sloten. Wees voortdurend opgewonden, hetzij tengevolge van politieke berichten, hetzij door gewaagde weddenschappen, bij het spel of hij wedrennen, of door gewaagde speculatie in effecten. Ga door weer en wind naar opera's, concerten, schouwburgen, en zoo ge aldaarovermatigwarmzijt geworden, ga dan do buitenlucht in met overjas of sjaal over den arm. Zoo ge u op een danspartij bevindt, dans dan totdat ge doodmoede zijt, en ga dan in balcostuum door de vochtige straat. Eet zeer prikkelende spijzen drink nooit iets zacliters dan sterke thee en nooit iets sterker dan zuiveren brandewijn. Leer uwe kindereu vroeg sterke koffij drinken en tabak kauwen of rookeu. «Huw overhaast en gevoel daarover later steeds berouw en verdriet. Kauw uw voedsel niet, doch verzwelg het, evenals de slangen doen. Neem een opwindende of ongezonde bezigheid bij de hand, zoo gij er slechts veel gèld mede verdient opdat ten minste uwe vrienden zich oenigernrato over uwen vroegtijdigen dood kunnen troos ten. Ga nooit naar bed vó'r middernacht, en dan wel met een volle maag. Gebruikt tussfchen uwe maaltijden in allerlei lekker nijen, zooals pastoijen, vruchten enz. Wees altijd harstochtelijk èn in uw toorn èn in uwe blijdschap. Zoo ge ongesteld zijt denk er dan niet aan, uwen leefregel of ge woonte eenigermate te wijzigen. Sla geen acht op de levenswetten, doch smul zoo veel mogelijk, en tot uwe verwondering zult ge spoedig ondervinden, dat het lig- chaarn van eon broos maaksel en dat het dikwijls lang vóór zijn tijd versleten is. Verliefden zijn doorgaans blind, en als de eene verliefde den ander den weg wijst, vallen ze heiden in het huwelijk. Sluis, 31 Augustus. Boter 80 c. per kilogram. Eijeren 85 c. per 26 stuks. Aardappelen 9 ets. per 5kop. Aai-dcnburg 31 Augustus. Tarwe f9.00 a 9.25, Kogge f7 a 7.25, Haver f 5 a 5.50 Oostburg1 September. Hedon was de graanmarkt nog al re delijk voorzien van Tarwe alsook verschei dene partijtjes nieuwe Rogge, doch andere gt-anen waren schaarsch aangevoerd, het geen zich bepaalde tot het nieuwe gewas. Prijzen waren als volgt Tarwe 1874 f9 a f9,75, nieuwe dito nog niet getoond, Rogge 1875 f 7,25 a f 7,50, Wintel-gerst f 7 a 7,40, Zomerdito f 6 a 6,30, Haver f3,75 a 4, Paardeboo nen niet aan als oen enkel partijtje nieuwe verkocht f 9,25, een enkel partijtje Erwten f 10,50 a 10,75. een enkel partijtjo Kana- riezaadzeerouzui ver werd afgedaans f 15,50, Rotterdam 30 Augustus. Buitenlandsche granen flauw, lager. Zeeuw sclie Tarwe en Rogge 25 ets., Haver 30 ets. lager. Nieuw Kanariezaad veel lager onver kocht. Overigens onveranderd. Vlissiogcu .31 Augustus. Boter/1.55 1.60 a ƒ1.65 per kilogr.

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 3