N°. 61. Zestiende jaargang. A0. 1875. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK IEEUWSCH-VLAANDEREN. Vrijdag 5 September. Algemeen overzicht. Buitenland. S L11S C111 WEEKBLAD Dit weekb 1 deren Vrijdag. Prijs der advertentiënvan 1—5 regels 60 cent, Prijs per drie maanden f 1. elke regel meer 71/, cent. Groote letters naar hetge- Afzonderlijke nommers 7 cents. tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende benevens Advertontiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 en gewone Berichten of Mededeclingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. ure) Belgie. Overeenkomstig een vroeger dooi den Brusselsclien Gemeenteraad genomen besluit, heeft het stedelijk Bestuur dei- hoofdstad zich, naar aanleiding van de Ncderlatidscli-Bolgisclio ontwerp-conventie betreffende het kanaal van Terneuzen, met oen uitvoerig request gewend tot de leden van den Senaat en do Kamer van afge vaardigden. De conclusie van dit verzoek schrift is 1°. de verwerping van de conventie van 24 Juni 1874, of althans van art. 11 van dit tractaat 2". de aanneming van een wetsontwerp, waarbij aan de sleden Gent, Brugge, Brussel, Mechclon en Leuven een groot scheepvaartkanaal geschonken wordt, waar door de beido eerste steden onmiddelijk mot do Noordzee, do drie andere mot de Scheldo verbonden worden. De vier laatste steden verzoeken, dat de Staat ook voor haar doe, wat hij voor zooveel andere plaatsen roods deed, namelijk dat haar de voordeelen dor scheepvaart geschonken worden, daar de kanalen, welke zij nu be zitten, in hun tegenwoordigen toestand niet meer aan de eisclien des tijds be antwoorden. Frankrijk. Naar thans gemeld wordt, heeft de Minister van Binneiilandscho Zaken mot het oog op de komst der Duitsche bede vaartgangers, aan do prefecten last gege ven, niet te dulden dat die vreemde scha re eenige manifestatie op straat, welke ook, aan den dag legt. In den officieusen Moniteur leest men het volgende Niemand in Frankrijk, noch katholiek noch vrijdenker, bekom mert zich om den tocht der Duitschors, waarmede de nationale belangen van Frank rijk niets hoegenaamd te maken hebben. Zeker, Frankrijks bodem staat voor ieder vreemdeling open maar de Regeering heeft het recht, en 'tis zelfs haar plicht, maatregelen te nemen tegen elke opcen- hooping van menschen en tegen liet ont plooien van banieren of het tentoonsprei den van insignien, waardoor do rust zou kunnen worden verstoord. Zij zal dien plicht dan ook onder alle omstandigheden nakomen. Frankrijk moet ten opzichte van den kerkelijken strijd in Duitschland eeue zeer behoedzame houding in acht nemen. De Nationale Vergadering, het Gouverne ment en do openbare meeuing zijn het hieromtrent volkomen eens. Sedert 1871 heeft Frankrijk aan dit beginsel, in st be lang des vredes, stipt vastgehouden. En dit valt ons te gemakkelijker, aange zien wij het geluk hebben hier gods dienstvrede te hebben. In 't belang des vredes ware hot wenschelijk, dat de Duit- schers het Fransche grondgebied niet ge bruikten voor hunne godsdienstige twis ten, en dat zij, ons voorbeeld volgende eene behoedzaamheid in acht namen, die door do omstandigheden dringend gebo den is. De heer Do Pressensé beeft met eenige andere afgevaardigden voor eenigen tijd bij de Nationale Vergadering eon wetsont werp ingediend, strekkende om de vrijheid van godsdienstoefening voor allo gezindten zonder onderscheid te waarborgen. Eene wet van dien aard is dringend noodig in Frankrijk, want art. 291 van den Code Pénal, hetwelk verbiedt dat meer dan 20 personen, zonder voorafgaande vergunning van bet Gouvernement, op bepaalde dagen bijeenkomen met het doel om zich met godsdionstigo, letterkundige, staat kundige of andere zaken bezig te houden, wordt nog dikwijls te baat genomen, om Protestanten te bemoeilijken in plaatsen, waar zc, bij gemis van een kerkgebouw, in eene particuliere zaal bijeenkomen, om hunne godsdienstige plichten waar te nemen, of hunne godsdienstige belangen te spreken. De Minister gaf zijn leedwezen te kennen, dat de Nationale Vergadering geeu gele genheid gevonden of gehad heeft, om vóór do vacantie bet ontwerp der heeren Do Pressensé c. s. in behandeling te nemen. Zwitserland. De Groote Raad van het Kanton te Genuve heeft een wetsontwerp aangenomen waarin elko processie en andere godsdienstige plechtigheid, alsook het dra gen van kerkelijk ambtsgewaad, buiten de kerkgebouwen en begraafplaatsen wordt verboden en tevens straffen worden vast gesteld zoowel op overtreding van dit ver bod als op bet veroorzaken van wanorde lijkheden door godsdienstige plechtigheden binnen particuliere gebouwen of terreinen. Laatstleden Zondag is de heer Thiers, vergezeld van mevr. Thiers, mademoiselle Dosne en den heer Barthelcmy SainsHilairo, te Genève aangekomen. Ofschoonliet slechts een paar uren to voren bekend was met welken trein hij zou komen en hij drin-\ gend had verzocht geen notitie van hem te nemen, waren toch aan het slation ongeveer 400 personen vereenigd om hem te begroeten. Op weg van het station naar het hotel Beau-Rivage weergalmden herhaaldelijk de kreten «Leve Thiers Leve do gewezen president der Fransche Republiek Den volgenden morgen heeft hij een aantal bezoekers ontvangen. Des avonds was de tuin van het hotel te zijner eere geïllumineerd, werd hem door de Fanfare Franqais eene serenade gebracht en liet zich eene deputatie uit de Scciété Franqaise bij hem aandienen. Rusland. In eene correspondentie «Van den Boven-Rijn" aan de Köln. Zeitung leest men «Uit eene goede bron hebben wij' uit St. Petersburg een bericht ont vangen, hetwelk wij mecnen niet aan de publiciteit to mogen onthouden, omdat hot een vervolg is op oen vroeger bericht, hetwelk in dit blad met veel belangstel ling is gelezen. Men zal zich misschien herinnoren dat de grootvorst Alexis, derde zoon des Keizers, eenige jaren geledon heimelijk met eene hofdame der Keizerin is getrouwd en beiden hierdoor bij den Keizer in ongenade zijn gevallen. De groot vorst gaf aan eene jarenlange verbanning van bet Hof en lange reizen om de we reld de voorkeur boven eene scheiding van zijne gemalin, dio inmiddels in hot Buitonland (Nizza, Tyrol, Dresden) trouw op hem bleef wachten. Eerst nu hebben zij zich naar den onverzettelijkon wil des Keizers geschikt en zijn zij in allen vorm gescheiden. Hiertoe moest vooral het huwe lijk worden erkent, bij welko handeling aan de gemalin van den grootvorst do naam «gravin Segglano" word gegeven. Belgie. Het Organe de Mons verzekert, in strijd met de démenti's der ministerieele pers, dat generaal Thiebault het- ambt van Minister van Oorlog moede is en zijn ontslag wil nemen, en dat zelfs de heer Malou er niet in geslaagd is hem van dit voornemen terug te brengen. Duitschland. Omtrent den gezondheidstoestand van den Rijkskanselier wordt aan Daïly-Nems gemeld, dat de neuralgie geheel verdwenen is. De Prins onthoudt zich echter nog geheel van Staatszaken en brengt al zijn tijd iu

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 1