Binnenland. Marktberichten "•worden nan ons spoorwegnet. Op dit punt wil kapitein Verstraete eene groote koop- handelshaven stichten, ter mededinging te gen die van Vlissingen en Calais. Hij schat do gezamelijke kosten op 55 "2 mil- lioen frank, welk kapitaal grootendeels ge dekt zoude worden door de meerdere waar de der gronden welke de concessionaris achter de duinen zou aankoopen. Twee plans zijn bij zijn vlugschrift gevoegd. Kluis, 26 Augustus. Gisteren werd alhier op de gebruike lijke wijze gevierd de 24e verjaardag van Z. K. H. Prins tWillem Alexander Karei Hendrik, jongste zoon des Konings. Men deelt ons mededat de heer J ules JJe Swarte, geboortig uit Oostburg, thans kapitein in het Fransche leger, en werkzaam aan het ministerie van oorlog te Parijs, door zijn gouvernement daartoe aangewezen, de plaats hebbende groote militaire manoeu vres in de Peel bijwoont. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Maandag 30 Augustus, des avonds te 8 uren. In do zitting der Tweede Kamer van den 10 dezer is 0. a. ter griffie nederge- legd ter inzage voor de leden een adres van mr. J. G. Van Deinse, advocaat te Hulst, houdende bezwaren tegen het wetsontwerp waarbij de vijf zuidelijkste gemeenten van Zeeland met eenige der noordelijkste ge voegd worden hij Bergen op Zoom, als nieuw kiesdistrict. De adressant wijst op de groote bezwaren van het verkeer tusschen de ge meenten van het nienw te vormen kiesdis trict onderling; op het gemis van alle con- nexie der bedoelde zuidelijke gemeenten met de andere terwijl zij daarentegen in geheel andere, en betere verhouding staan ten op zichte der kiesdistricten Middelburg en Goes. De Minister van Financiën verwittigt belanghebbenden, dat, te rekenen van den 25 dezer, een nieuwe rechtstreeksclie ver zending van brievenmalen naar Engeland zal plaats hebben door middel der stoomsche pen tusschen Vlissingen en Sheerness van de stoomvaartmaatschappij „Zeeland", wel ke dagelijks, met uitzondering van den Zon dag, te 10.45 u. 's av. uit Vlissingen ver trekken en in verbinding staan met een spoortrein, die te 8.45 u. 's m. in Londen aankomt. Bij ministeriële beschikking is aan Char les G. j. Pietersen, te 'sGravenhage vergun ning verleend voor den aanleg en exploitatie van oen tramway (paardenspoorweg) van Middelburg naar Vlissingen. Herhaaldelijk komen ter post brief kaart-formulieren, zonder postzegelstempel, doch die door de afzenders van een fran keerzegel van één cent zijn voorzien, met het doel om het aan de achterzijde geplaatste gedrukte bericht op den voet van drukwerk te verzenden. Vermits echter bij art. 21 der wet van 22 Juli 1870 (Staatsblad n°. 138), het port der briefkaarten voor de binnenlandscbe verzending op 1'k cent is vastgesteld, en het voor de toepassing van dat" pert geen verschil uitmaakt of het op de briefkaart geplaatste bericht gedrukt dan wel geschre ven is, kunnen er geene brief kaarten ter verzending worden toegelaten waarvoor niet volgens de wet verschuldigde port van 2'/2 cent is voldaan. Onvoldoend gefrankeerde briefkaarten, die niet vóór de verzending aan de afzenders zijn kunnen teruggegeven worden, worden met briefport belast. St.-Ct De miliciens der lichting van dit jaar die in Mei 11. bij de bereden corpsen zijn ingelijfd en daarna met onbepaald verlof huiswaarts zijn gezonden, zullen den lsten October a. s. in werkelijken dienst worden ge steld, ten einde gekleed en geoefend te A-orden. Volgens het Jllb. zal Thorbecke's stand beeld te Amsterdam waarschijnlijk in het begin van Nov. worden onthuld. Op 19 dezer werd te Bern door de wederzijdsche gevolmachtigden een handels- tractaat tusschen Nederland en Zwitserland geteekend. St.-ct. Tot kantonrechter te Zierikzee is be noemd mr. J. H. L. van Buren, kantonrechter te Tholen. Dagelijks passeren te Utrecht, komende Van België en Frankrijk, verscheidene perso nen welke geworven zijn voor Indië. Gedu rende de drie laatste dagen zijn er 250 gepasseerd Op 4 September e. k. zal uit Nieuwediep naar Padang en Batavia vertrekken het mail- stoomscliip Conrad. De laatste buslichting aan het postkantoor heeft voor dé verzending plaats te 9 uur 15 min. 's morgens. Men schrijft uit Zwolle dat op last der justitie streng onderzoek gedaan wordt naar het verblijf van den voortvluclitigen ex-mede directeur der Overijselsche hank L. E. J. Scheurleer. Naar wij vernemen hebben de Burge meesters iu de provincie Noord-Brabant de bekende circulaire, door welke de Minister Heemskerk aan alle Nederlandsche Staats ambtenaren iedere bemoeiing met de ver- kiezingen verbiedt, niet ontvangen. (Gor. JVbl.) Van Rotterdam is 23 dozer met het stoomschip Groningen via Suez naar Oost- Indië vertrokken een detachement supple tietroepen, sterk 10 officieren en 401 man schappen. Aan de Times wordt uit Berlijn het volgende geseind Er loopt hier een leelijk gerucht om trent Buitsehe werklieden, die aan boord van een scliip op de reede van Gurhaven zouden zijn gelokt en voor den dienst in de Nederlandsche koloniën overgevoerd. Men wil weten dat de Duitsclie gezant in den Haag is aangeschreven om een onderzoek in te stellen." Dezer dagen maakte iemand gewag van de door hem gedane ontdekking, dat in een zwaluwennest wandgedierte was ge- gevonden Hij vond daarin aanleiding 0111 tot „voorzichtigheid" aan te manen. Wat die voorzichtigheid voor de zwaluwen te be- teekenen zou hebben, is na te gaan. Wij meenen (zegt de Held, en Ned. Ct.) in an deren zin tot voorzichtigheid te moeten aan sporen; Wij herinneren ons juist dezer da gen in eën betoog, dat elk dier zijne eigene parasieten heeft, de zwaluwen als voorbeeld tc hebben zien voeren, die een diertje bij zich liebbendat in uiterlijk wel eenige over eenkomst heeft met het terecht gevreesde wandgedierte, maar daarmede in geen enkel opzicht iets gemeens heeft. Men behoeft zich dus uit vrees voor besmetten zijner woning niet tot het verdelgen van zwaluwennesten te laten verlokken, maar behoort zich daar van te laten terughouden door de volgen de mededeeling, die in de Zandb. Ct. ge daan wordt door den heer v. d. Hardt Awerson, te Angerlou. „Voor eenige dagen was door een of ander toeval, een zwaluwen nest, dat onder een overstekend dak zat, naar beneden gevallen en drie jongen lagen dood. Ik kwam op don inval eens te onder zoeken wat de diertjes in de maag hadden en vond die tot mijne groote verwondering geheel gevuld met oene kleine kale grijs bruine rups met twee witte lengtestrepen, die ik ook bij het maaien der tarwe over den grond zag loopen. Do drie magen be vatten zamen 51 rupsen en eenige weinige overblijfselen van andere insecten. Aange zien men de zwaluwen bijna nimmer op den grond ziet zitten, moeten zij die rupsen wel al vliegend hebben gegrepen." R. Ct. Vele veehouders in Friesland wor den tegenwoordig door een ramp getrof fen, waarvan mon vroeger nooit heeft ge hoord. In de wol van de schapen en vooral van de lammeren, ontdekt men eene soort van witte made, die door het .vel hoen dringt en tot in de ingewanden voortwoekert, waarvan do dood een ze ker gevolg is. Een Landbouwer onder Goutuni heeft reeds vier schapen op die wijze verloren en nog steeds blijft het kwaad zich uitbreiden. Ook meent men hetzelfde diertje bij de vat kens te hebben opgemerkt, Bij sommige landbouwers in Kollummerland vertoonen zich oen groot aantal maden in het gedurende dezon zomer gewonnen hooi. Bij een enkele is 't hiermede zoo erg gesteld, dat men ge noodzaakt was, het hooi voor het groot ste gedeelte buitenshuis te brengen. Zij dringen zelfs tot in de woonkamers door. Men meent de oorzaak hierin te moeten zoeken, dat het hooi wegens tegroote hitte te spoedig is gedroogd en nu een soort van bederf ondergaat. Roermond, 21 Aug. Uit goede bron wordt gemeld, dat hij de militaire oefeningen in de Peel vier soldaten het leven hebben ver loren, waarvan één ten gevolge van den slag van een paard, twee aan overmatig gebruik van verkoelende dranken en een aan zonne steek, met daarop gevolgde verkeerde behan deling door de lieden, hij wie hij was opgeno men, althans door niet-bevoegden. Een dei- militairen is ook door de hand geschoten. PREDIKBEURTEN SLUIS. 29 Augustus ds. Dommisse. 5 September Wittebol, Kluis, 24 Augustus. Boter 80 c. per V2 kilogram. Eijeren 85 c. per 26 stuks. Aardappelen 9 ets. per 5kop. BROODZETTING. 23 Augustus. Grof tarwe brood 12 cent per kilogr. Rogge brood 10 A.ti'dcnbupg 24 Augustus. Tarwe f9.00 a 9.50, Rogge f7 a 7.30, Wintergerst f6.40 a 6.80, Aardappelen per 100 klg. f 2.50 a 3. Oostlmrg25 Augustus. Bij iets minderen aanvoer als voorgaande week, waren echter de afdoeningen klein, daar houders zich nog ongenegen toonden om aan verminderde prijzen af te geven Prijzen waren als volgt Tarwe fj 9 a f9,75, Rogge f 7,25, a f 7,50, Winlergerst f75 7,25, Paardoboo- nen f 9,50 ii 9,80. Van het nieuwe gewas waren een paar partijtjes haver alsmede- rogge, w. gerst en erwten aangebracht Haver f4 a 4.25. Gerst 6.25 a 6.60 Erw ten 10.25 a 10.50 Rotterdam 23 Augustus. Buitenlandsche granen zeer flauw; Zeeuw- sche Tarwe Jarige 30 cent, nieuwe 50 cent.- Rogge en afwijkende Gerst 20 cent per H.L.. Boekweit ƒ10 pel- ILL. lager. Kanariezaa ƒ1.50 hooger. Nieuwe lange Haver Z.5f j 4.50 verkocht. Vlassiiigcii 24 Augustus. Boter 1.40, ƒ1.45 A ƒ1.50 per fcfo

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 3