De werkende stand. Correspondentie. Marktberichten. heer Cortvriendt zijn verzekerd in de A. G. van Brussel. Van den landbouwer C. J. de Milliano, in den Clarapolder, is eene koe, die tegen een telegraafpaal geleund stond, door den bliksem doodelijk getroffen. Een paar arbei ders, die in een hoop schoofgoed zich tegen den geweldigen regen verschuilden, werden eveneens getroffen doorhethemelvuur. Beiden echter zijn zoo goed als hersteld. De opbrengst der Middelen over de maand Juli van dit jaar bedroeg f 7,804,228.45 tegen f 7,879,850.97% terwijl de raming over één maand f 6,980.313.95 is. De zeven maanden van 1875 brachten op f 49,459,608.54'/, tegen f 49,717,406.80'/, Over hetzelfde tijdsverloop in 1874. De rechtbank te Groningen heeft be slist, dat het betreden van een perron van een spoorwegstation niet te beschouwen is als strafbare overtreding, vermits noch eenige wet, noch eenig koninklijk besluit dat feit strafbaar stelt. (Te Zuiclhorn was proces-ver baal te dier zake opgemaakt.) Als eene curiositeit deelen wij mede, dat de maatschappij Kunstliefde van Saffe- laere (België) op haar kunsttochtje naar Goes, 19 dezer, een paar nieuwe ontdekkin gen gedaan heeft namelijk de overschoone polders van 's Graven en Zeer af zeeWas de verslaggever van den tocht een Waal zouden we haast vragen. Natuurlijk worden de dorpen 's Gravenpolder en 's Heer Abts- kerke bedoeld. De maatschappij vertrok door de monding der Schelde naar Neuzen. Verleden week Dinsdag werd de stad Utrecht in rep en roer gebracht. Op de Vischmarkt namelijk woont zekere bakker d. L., wiens dochter, r. kath., verkeering had met een protestant, een vroegere knecht van haren vaderthans zelf bakker. De vader wilde dat huwelijk tegengaan en na eerst Zondag den jongen man op de publieke straat grof beleedigd en zijn dochter (naar men zegt) zoodanig mishandeld te hebben dat zij „moord" heeft geroepen, is zij des nachts door haren vader, geholpen door anderen, naar het gesticht voor gevallen vrouwen te Leidendorp vervoerd. Het volk, dat die his torie weldra vernam, en gaarne zelf recht spreekt, verzamelde zich voor het huis en groeide allengs tot een groote menigte aan. Men wachtte de terugkomst van den vader op, zeker niet met vredelievende bedoelin gen. De Politie had handen vol werk, om alle baldadigheid tegen te gaan, en was ge noodzaakt na sommatie zich des avonds ten 10 uur ,door den dichten drom volk heen te slaan, om ruimte te maken. De straatjeugd, die in dergelijke gevallen 'teerst handelend optreedt, en reeds allerlei Bedjes op den bakker had geïmproviseerd, werd op dit machtsvertoon eenigszins aan 't wijken gebracht, zoodat 't huis zelf voor het in slaan van glazen was beveiligd. Evenwel werden er van de overzijde van het water nog eenige glasruiten ingeworpen. De man, tegen wien de woede der volks menigte was losgebroken, had de onvoor zichtigheid, hoewel het hem door de poHtie ontraden was, zich op straat te begeven en werd op het Vreeburg vrij ruw bejegend. Hij kon zich echter nog bijtijds in een lo gement aldaar bergen. De dochter werd door de zorg der po litie des avonds weder in de ouderlijke wo ning teruggebracht, nadat zij zich met hand en tand had verzet tegen de opname in bovengemeld gesticht zoo zelf dat eenige ruiten er meè gemoeid waren. Nadat in de nacht van Dinsdag op Woens dag tusschen 2 en 3 ure, d. L. door de zorg der PoKtie in zijne woning was terug gebracht, en zijne dochter Woensdag och tend hare gewone plaats in den winkel ter- bediening weder bezet had, had men ver wacht dat de dag en de avond van gis teren rustig zouden zijn afgeloopen. In den vroegen ochtend echter kwamen langzamer hand weder troepen bij elkander. Tegen den middag en later tegen den avond groeide de menigte weer aan, gehjk den vorigen dag en avond, ditmaal vermeerderd door jolen de jongenstroepen, langs de woning van d. L. en naar men zegt ook langs die van zijn broeder op het Vreeburg, een geïmprovi seerd lied zingende, dat betrekking heeft op hetgeen d. L. zijn dochter had aange daan. Later op den avond moesten de agen ten van PoHtie zich weder gaan verweren. Eén agent van PoHtie is, men zegt uit weer wraak over eenig kleine verwondingen van den vorigen avond, nog al belangrijk met een steen aan het hoofd gewond. Tot on geveer 1 uur 's nachts bleef de Politie in sterkeu getale op de been en was de com municatie verboden; toen de menigte lang zamerhand was afgetrokken, bleef een ge deelte der Politie in de nabijheid der be doelde woning aanwezig. Zoowel burgers als politie was Donderdag avond in den omtrek van de Vischmarkt te Utrecht veel minder talrijk dan de beide vorige avonden, zoodat men zeggen kan, dat deze avond kalm en rustig is voorbijgegaan; wel waren omstreeks 8 ure weder een aan tal nieuwsgierigen op de Maartsenbrug bij een, wellicht om af te wachten wat er ko men zou, doch slechts eenige agenten wa ren aanwezig, en men heeft wijseHjk ieder onbelemmerd zijn weg laten vervolgen; eeni ge zingende jongenstroepen waren er, maar niet meer dan in gewone tijden. Een maat regel, die ook veel nut aanbracht, was, dat er verscheiden müitaire patrouilles zonder geweren en met de sabels .in de scheede ieder oogenbhk de drukste punten bezoch ten, omdat Woensdagavond een aantal mi litairen, die vrij van dienst warendikwijls aan het hoofd der jongenstroepen Hepen. De plaatscommandant en de plaatselijke ad judant waren dezen avond de eenige au toriteiten, die werden opgemerkt. - Te Leeuwarden gaf iemand, die aan een knaap een fooitje van 5 cents wilde schenken, in plaats daarvan ƒ10.04. Een waarschuwing om met gouden tientjes voor zichtig te zijn. Iemanddie zwaluwnesten aan zijn huis had deelt de Arnh. Ct. mede, dat hij bij het verwijderen dier nesten, daarin een ontzachehike menigte „wandgedierte" vond. Hij acht liet daarom voorzichtig, dat ieder, die zijn huis voor ongedierte bewaren wil, het vestigen van zwaluwnesten verhindere' Het is de vraag, of de mogelijkheid om naar hooger en beter té streven, die men met zooveel ophef zeide te willen verzekeren, niet alreeds voor den werkman bestaat Men er kent dat die mogelijkheid voor ieder lid der maatschappij aanwezig is, zou zij dan alleen voor den werkman ontbreken? Heeft men er wel eens over gedacht, wat met der daad de eigenlijke reden is, dat sommige werklieden niet vooruitkomen en steeds dezelfde Wijven Die reden zal men als men goed om zich heen wil zien en zich niet door vooroordeelen wil laten verblinden met der daad vinden niet in een toestand, die buiten den werkman bestaat, maar in den werkman zeiven. Hij wil niet naar hooger en beter streven, omdat hij daartoe dikwijls te lui en te ongeschikt is, of te veel aan den sterken drank is ver slaafd. Inspanning, ijver, zelfbeheersching zijn woorden, die hij misschien heeft hooren noemen, maar die voor hem geen beteekenis hoegenaamd hebben, omdat de daden, die zij uitdrukken, hem vreemd zijn. Het loon voor den werkman is thans bijna overal verhoogd, en indien men nu naar het effect onderzoekt, dan zal men bij zeer en kele werklieden eene verbetering van huis- seBjke toestanden vinden, maar bij de mees ten meer verteeringmeer misbruik van sterken drank en minder ijver. Zoo is b. v. zeer aan de orde dat zij des Maandags niet op het werk verschijnen, en anderen, die dit wél zouden willen doen daarvan somtijds met geweld terughouden. Het meerdere loon geeft hun gelegenheid tot meerdere verteering. Misbruikten zij tot dusver alleen den Zaterdagnacht en den Zondag met zich in sterken drank te buiten te gaan zij kunnen er nu den Maandag bij aanknoopen. Wat wij zeggen is volstrekt niet te sterk gekleurdmen onderzoeke de zaak slechts onbevooroordeeld, en men zal den toestand misschien nog jammerlijker vinden dan wij dien beschreven. Is een werkman daarentegen werkeHjk ijverig en voor zijn ambacht geschiktdan zal zijn meester hem in eere houden is hij huishoudelijk beheert hij zijne inkom sten op eene behoorHjke wijze zonder die te verbrassen en te verkwisten, zorgt hij als een goed huisvader voor zijn gezin, dan zal hij spoedig boven verscheidene zijner medewerklieden uitmunten en zijn bestaan verbeteren. Het zal hem mogelijk worden weldra wat te beleggen, hetzij in de spaar banken of op andere wijze, en niet lang zal het duren of hij zal eene mate van wel varendheid genietendie hem boven velen van zijn stand verheft. De kalanten den knappen en ordenteHjken werkman leerende kennen, zullen verlangen, dat, zoo er iets te hunnen huize moest verricht worden, de baas dat aan hem zal opdragen, en wanneer hij slechts op dien weg volhardend voort gaat en zich in zijn ambacht blijft bekwamen, dan zal hij spoedig van meesterknecht tot meester opstijgen en voor eigen rekening zijn ambacht kunnen uitoefenen. Zal er, als dit over het algemeen de wer- keUjke toestand is, als het niet vooruitko men in den regel aan den werkman zeiven is toe te schrijvennog te recht met be trekking tot hem kunnen gesproken worden van eene mogelijkheid om naar hooger en beter te streven Wij gelooven het nietde gelegenheid daartoe bestaat reeds voor hem even als voor elk ander, zooals het dan ook betaamt in een staat, die de geHjkheid voor de wet van allen erkent. Mogt men genegen zijn dit streven voor hem gemakkelijker te maken, b. v. door verbetering van het onderwijs, door invoering van leerplicht, door het zoo veel mogelijk tegengaan van sterken drank, wij zullen dat alles van harte toejuichen maar waar wij voor vreezen is dit, dat zij, die zoo voortdurend en met zooveel ophef van de rechten van den werkenden stand spreken, en het er voor schijnen te houden, dat hij in die rechten verkort wordt, alhgt zullen komen tot eene bevoorrechting van dien stand ten koste van anderen, iets dat zoo hoogst verderfelijk voor het algemeen belang is gebleken te zijn men denke aan de uitvoering der socialistische plannen in Erankrijk na de revolutie van 1848. {Cr. B.) PREDIKBEURTEN SLUIS. 22 Augustus ds. Hage. 29 Dommisse. Aangezien de bewuste strijd te Z. een persoonlijk karakter begint te dragen en het te vreezen is dat deze niet spoedig zal worden bijgelegd, wenscht de Redactie van verdere inmenging verschoond te blijven. Sluis, 17 Augustus. Boter 80 c. per kilogram. Eijeren 82'/, c. per 26 stuks. Aardappelen 9 ets. per 5kop. Aardenbiirg 17 Augustus. Tarwe f9.25 a 9.60, Rogge i'7 a 7.30, Wintergerst f 6.60 a 6.90, Aardappelen per 100 Idg. f 2.50 a 3. Oostburg, 18 Augustus. De aanvoer van granen was heden zoo min vertegenwoordigd door landbouwers ten gevolge de de drukke veldbezigheden met het inzamelen van den oogst, dater geene geregelde zaken tot stand gebracht konden worden. Den concumatie moet zich getroosten uit het weinig aangebrachte met ten vollen vorige weekprijzen in te wil ligen. Tarwe f 9,30 a f 10, Nieuwe Rogge f7,50, a f 7,75, Wintergerst f 7 èt 7,30, Nieuwe dito f 6 6,50, Paardeboonen f 9,40 a 9,60,Kool zaad f 11 h 11,50. Rotterdam 16 Augustus. Buitenlandsche granen met weinig handel, lager. Zeeuwsche Tarwe, jarige Rogge 20 ct. nieuwe Rogge 30 ct. lager. Erwten 50 ct., Kanariezaad fl.20. Koolzaad 20 ct. hooger. Overigens onveranderd; Tarwe aanvoer ruim. Vlissingen 17 Augustus. Boter 1.50, ƒ1.55 a ƒ1.60 per kilogr.

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 3