Binnenland. Sluis, 19 Augustus. Den lln dezer was het 20 jaren geleden dat de heer J. H. Hennequin alhier als Burgemeester werd geïnstalleerd. Daar die dag voor velen onopgemerkt voorbijging willen we even aanstippen dat dit 20-jarig tijdstip een niet onbelangrijke plaats inneemt in de geschiedenis van Sluis. Hoewel alle veranderingen in deze gemeente wel geene verbeteringen waren we denken aan de vele uitgestorven of naar elders vertrokken familiën moeten we bekennen dat de verbetering der haven, het aanleggen van den grindweg en het daarstellen van een telegraafkantoor den bloei van den handel zeer bevorderden en zijn we een woord van dank schuldig aan den man die steeds zijn beste krachten wijdde aan de belangen van onze stad en deze streek getuige hiervan zijne bemoeijingen voor het nieuw uitwateringskanaal en den aankoop der ves tingwerken alhier. "Zeer gerechtvaardigd is dan ook het alge- gemeen vertrouwen dat nog onlangs bleek door zijn herkiezing als Hd van den Ge meenteraad, en het eerekruis dat zijne borst versiert moet eveneens worden aangemerkt als een blijk van waardeering van den man 'wien nooit moeite noch zorgen te veel waren indien het de belangen van zijne geboor testad gold. Mocht het den werkzamen en waardigen man nog lang gegeven zijn, om, gesteund door hooggeschatte Wethouders en Raad en voorgelicht door onzen zaakkundigen Secre taris, zijne humane principes hier in toe passing te brengen. Het onweder dat 11. Donderdag boven deze streek woedde heeft hier en daar eenige verwoestingaangericht. Zoo werd een boompje op den wal achter den tuin van den heer J. M. Hennequin gespleten en op de hofstede van de weduwe Lako een groot gat in den grond geslagen. Door de Staatscommissie belast met het afnemen van het examen van vroedvrou wen, zitting gehouden hebbende te Amster dam, is ook eene acte van bevoegdheid als vroedvrouw uitgereikt aan M. S. Hooftman van Sluis. Door ds. E. Barger, te Lunteren is voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Opgave van brieven geadresseerd aan onbekenden verzonden door het Postkan toor te Sluis naar NOORD-AMERIKA. A. de Bruin te Allegan en J. Coppenjan te Williarnsport. FRANKRIJK. P. van Overbeke te Lille. In verhand met de wet op de honds dolheid in Nederland, zijn aan de verschil lende gemeentebesturen modellen van muil korven toegezonden om daarvan hij voor komende gelegenheden gebruik te maken. De Commissaris des Konings in de pro vincie Zeeland maakt bekend, dat de opening der jacht op klein wild in deze provincie, is bepaald op Woensdag den 1 September a. s. voorts, dat de korte jacht dagelijks, met uitzondering van den Zondagen de lange jacht op den Maandag, Woensdag en Zaterdag van iedere week alsmede op de vier dagen voorafgaande aan do sluiting der jachtzal geoorloofd zijn. Voor reizigers die des morgens per boot van CA uur uit Breskens naar Vlis- singen vertrekken om van daar per spoor naar Holland enz. te gaan, is het een groot gerief dat die hoot in cle groote vluchthaven aankomt, omdat men van daar terstond bij 't havenstation gelegenheid heeft in 't spoor te gaan (men komt ongeveer tien minuten vóór het vertrek van den trein te Vlissingen.) Met primo November zal, zijn wij goed ingelicht, gelegenheid bestaan tot liet ver voer van veo van Vlissingen naar Sheerness. Men verneemt dat de heer Dujardin, vroeger kassier, (treuriger nagedachtenis) voor een paar dagen uit Brugge is ver trokken De suikerconventie tusschen Belgie, Engeland, Frankrijk en Nederlandis gesloten. Ook de bekende circulaire van den Min. van Bin. Zaken betreffende inmen ging van openbare ambtonaren in de ver kiezingen, heeft reeds belangrijke gevol gen gehad. Mr. J.. H. de Laat de Kan- ter, schoolopziener in liet vierde distr. van Zeeland, heeft zich per missieve tot den Commissaris des Konings in Zeeland ge wend en daarbij op krachtigen doch waar digen toon zijn grondwetttg recht gevin diceerd om zich te bemoeien met verkie zingen, 't zij met of zonder aanduiding zij ner openbare betrekking; een ministerieel verbod mag volgons den heer de Kanter geenszins den ambtenaren Iiud rechten als staatsburgers ontnemen. Wij zijn 't vol komen eens met den heer de Kanter en wenschen hem geluk met zijne forme hou ding. (Z. C.) De gevolgen van de oustnimige openlijke inmenging van den bisschop in de zaken der gumeentê/erkiezingen te Roer mond laten zich reeds diep gevoelen in dat stadje. In de raadsvergadering van den 10 Aug. werdenóegeloofsbrievendernieuw- gekozen raadsleden onderzocht, die op de orders van den bisschop gekozen zijn. Maar tegelijk was een schrijven ingeko men van den burgemeester den heer Louis Beerenbroek, waarbij hij zijn herbenoe ming als lid van den raad afslaat met openlijke aanwijzing van gronden, en wel omdat de heeren Bloemen en Fouquet uit den raad zijn geworpen. Een ander raads lid, de heer Leurs, gaf indirect zijn ver langen te kennen om af te treden door zijn geloofsbrieven te Iaat in te zenden. Eindelijk verklaarde de wethouder Miehiels do Kossenicli dat hij, na 't geen 'tdage- lijksch bestuur was bejegend, zijn ontslag nam als lid van den raad, terwijl het nieuwgekozen lid Audriossen niet werd toegelaten op grorirl van onvereenigbaar- heid van betrekkingen. Bij de d. d. schutterij te Ziorikzee is benoemd tot tweeden luitenant mr. M. B. de Jonge van Elieraeet. Z. M. heeft benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw de heer C. M. van Visvliet, inspecteur van het lager onderwijs in Zeeland. De Tijd, deelt mede, dat hier te lande een seminarie zal worden opgericht ter aan kweeking en opleiding van missionarissen voor China, Mongolië en verdere heidensche landen. Het huis daartoe is reeds aange kocht; dit ligt in het dorp Steyl, een uur gaans van Venlo. Ook de personen, die de stichting zullen besturen en het onderwijs verschaffen, zijn reeds gevonden. Het zijn: een Oostenrijker, een Duitscher, een Neder lander en een Luxemburger. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. In do zitting der Tweede Kamer van 16 dezer is de heer mr. Fokker beëedigd en heeft hij zitting genomen. Hij heeft den Minister Heemskerk geïnterpelleerd over do vertraging zijner eedsaflegging. De Mi nister ontkende dat zijnerzijds vertraging had plaats gehad, zijnde 't concept-besluit dadelijk aan den Koning opgezonden. De heer Van Wassenaer Catwijk heeft den Minister van Oorlog geïnterpelleerd over 't gebeurde hij de oefening der troepen nabij 's Bosch. Daar de Minister, ofschoon de berich ten overdreven achtende, inlichtingen ge vraagd heeftwordt deze interpellatie ver daagd. Do heden aan de orde gestelde ontwerpen zijn aangenomen waaronder de afstand van liet marine-etablissement te Vlissingen aan dhr. Smit, te Ridderkerk. Bij de Tweede Kamer is ingekomen het antwoord der Regeering op bet Kamer verslag betreffende de militiedienst. Het gewijzigd wetsontwerp laat de hoofdbegin selen der wet ongedeerd. De Regeering blijft tegen de geheele afschaffing der dienstver- vanging. De afdeelingen der Tweede Kamer zijn heden 17 dezer vóór den aanvang der openbare vergadering bijeengekomen tot een nader onderzoek van de gewijzigde kies tabel en ter overweging van het ontwerp betrekkelijk de verbetering van den Rot- terdamschen waterweg, waarvoor de Mi nister van Binnenlandsche Zaken de ur gentie heeft gevraagd. Asirdcnbui'g. Gedurende het woeden van de jongste onwedersstaarden een aantal menschen naar den toren in de meening dat zij iets aan den afleider zouden kunnen be speuren. Daaronder waren welontwikkelde ambachtslieden. Men schijnt nog wonder lijke denkbeelden omtrent Se werking der electriciteit te koesteren. Ter geruststelling der nieuwsgierigen deelen wij mede, dat geen der buien zoo nabij was, dat er eenig ge vaar bestond bijgevolg niets kon gezien worden. Het vuur dat sommigen kort na een der buien op de spits der torens zagen is niets anders dan het onschadelijk St. Elmusvuur, dat het einde van storm en on weer voorspelt en daarom reeds door onze oude zeelieden met den naam van vrede- vuurtje bestempeld werd. Reeds de ouden kenden die vuurtjes of liever lichtjesen schreven ze toe aan de bekende twee lingbroeders Castor en Pollux, beschermers der zeelieden. Aan een particulier schrijven uit 's Bosch, ons welwillend door een abonné afgestaan ontleenen we het volgende: 'sBosch, 15 Augustus. De troep is (als naar gewoonte) uitgerukt om 6 uur en om iy» uur teruggekeerd. De exercitiën hebben plaats gehad op de Cromvoortsche heide (die zeer vlak is) ongeveer 2 uur van de stad. Overigens is er een gewone manoeuver uit gevoerd, die de troepen tegenwoordig haast eiken dag maken, met het oog op de a. s. oefeningen in de Peel en omdat er 2 lich tingen miliciens meer onder de wapenen zijn. Vanéén bataillon zijn er 49 achtergebleven, daar dit bat. het verst geweest was en steeds had gemarcheerd. In het geheel waren er 60 a 70 achterblijvers, waaronder 1 kapt., 2 luitenants en 1 onderofficier. Een groot gedeelte van deze lui zijn na op de Vughterheide eenige rust genomen te hebben stadwaarts gekeerd. Enkelen zijn daar gebleven, die dan ook 's avonds met eene kar gehaald zijn. Van dezen zijn er ongeveer 20 naar het hospitaal gegaan. (De meesten waarschijnlijk met doorgeloopen voeten denk ik.) Twee waren er nog al erg ziek. Van dooden is geen kwestie, niette genstaande mij den eersten dag verteld werd dat er één was den volgenden dag ging het praatje door de stad dat er drie dooden waren enz. Gelukkig is hier niets van waar. Overigens is er niets geheux-d. Deze week heeft er eene dei-gelijke manoeuver plaats gehadmaar toen zijn ze nog wat verder geweest en er is er geen één achtergebleven waaruit volgt, dat de marsch toch niet zóó gi'oot is ge weest, maar toen was het ook niet zoo warm als op dien bewusten dag, want toen was de hitte haast onuitstaanbaar en dan gepakt en gezakt op eene vlakke heide, waar geen enkel frisch plaatsje is om eens te rusten. Vei'gelijk hij dit verhaal de Bossche en de Rotterdamsche Courant eensdan kunt ge wel eenig verschil vinden. De Bossche schrijft er wel wat weinig van maar de Rot terdammer is zeer overdreven. Verder heeft de kolonel Pfeiffer, de reg. kommandant, zijne verdediging gezet in de Bosschedie heb ik echter niet gelezen. IJzciidijkc, 11 Augustus. Het onweder van Zaterdag avond heeft ook te IJzendijke sporen van zijn doortogt achtergelaten. In den Oudemanspolder sloeg de bliksem op het wagenhuis der hofstede van den heer Camiel Cortvriendt. Dank de spoedige en krachtdadige hulp van de brandspuit, werd alles gebluscht en zijn er geene onheilen te betreuren. De roerende goederen van den

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 2