N°. 59. Zestiende jaargang. A0. 1875. NIEUWS- ESI 10¥ERTEiTIEBLIi0 ÏAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANOEREN. PROVINCIALE j GELDLEENIM. Algemeen overzicht. Buitenland. SIUIS C H S WMXBIAD Dit weekblad verschijnt lederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. :-Vu Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentienvan 1—5 regels 60 cent elke regel meer 7% cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffendeber evens Advertentien (uiterlijk des Donderdags avonds 4 en gewone Berichten of Mededcelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. ure) DE GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND, gelet op het besluit der Staten van don 4<icn November 1869, no. 14, betrekkelijk het doen eener geldleening van ƒ150,000, tot verbetering der middelen van gemeen schap in Zeeland, goedgekeurd hij Konink lijk besluit van den 28sl™ November 1869, no. 13 (Provinciaal blad no. 119), waarvan volgens de besluiten der vergadering van 20 Mei 1870, no. 88 (Provinciaalblad no. 61), 11 Januarij 1871, no. Ill (Provinci aalblad no. 14) on 14 Augustus 1874, no. 4 (Provinciaalblad no. 82), reeds een be drag van ƒ107,000 is to gelde gemaakt; in aanmerking nemende dat voor rentc- looze voorschotten tot verbetering van we gen eene som van ƒ43,000 behoort beschik baar tc wezen besluiten: te bepalen 1°. dat in genoemde geldleening van ƒ150,000 kan worden ingeschreven voor drie en veertig aandeelen, elk van duizend gul den, tegen eene rente van vier en een half ten honderd in het jaar, in te gaan den eersten Januarij 1876; 2°. dat de termijn voor de inlevering der inschrijvings-hilletten is bepaald van Maandag den 20"™, tot en met Donder dag den 23"™ September 1875 3°. dat de inlevering der inschrijvings-bil- letten kan plaats hebben ter provinciale griffie op den 20"™, 21"™ en 22s10'1 September 1875, des voormiddags van 10 tot 12 ure en des namiddags van 2 tot 3 ure, doch op Donderdag den 23"™ daaraanvolgende, slechts des voormid dags van 10 tot 12 ure; 4°. dat de inschrijvings-hilletten in het open baar zullen geopend worden op Donder dag den 23stcjl September 1875, des na middags ten twee ure, in de gewone raadzaal van Gedeputeerde Staten 5°. dat het bedrag der ingeschreven aan deelen, voor zoo ver die zijn aangeno men, moet overgestort worden vóór den 20*'™ December 1875, bij den Betaal meester te Middelburg, op de gewone kantooruren en dat de kwitantiën van storting beliooren te worden overgebracht ter provinciale griffie, in handen van den met de comptabiliteit heiasten ambtenaar, die daarvoor de vereischte obligatiën zal afgeven 6". dat exemplaren van het plan der geld leening kosteloos verkrijgbaar zijn bij ge noemden ambtenaar, op franco aanvrage. Dit besluit zal in het Provinciaal blad van Zeeland worden geplaatst en bovendien in do Staats-eourant, de Middelburgsche, Nieuwe Middelburgsche, Goessche en Zie- rikzeeschc couranten, het Sluisch Weekblad en het Nieuws- en Advertentieblad van Zeeuwsch-Vl aanderen Middelbubg, den 13d0"Augustus 1875. De Gedeputeerde Staten van Zeeland, R. W. VAN LIJNDEN, Voorzitter. BUTEUX, Griffier, België. Den 16 dezer werd te Brussel het eerste stierengevecht vertoond, dat met zooveel ophef was aangekondigd. Het is gelukt wat de recette betreftwant de circus was vol; de sport en de demi-monde waren liet talrijkst vertegenwoordigd. Doch het publiek ondervond eene verschrikke lijke mystificatie. Deugdelijke koeien, door prikken eri steken aangehitst om eenige sprongen te doen ziedaar alles wat men heeft kunnen aanschouwen, en dat in niets hoegenaamd op de Spaanscho stierenge vechten gelijkt; in zekeren zin is dit zeer goed, want het is niet te wenschcn dat men zulke bloedige tooneelen aan ons volk te zien geeft. Wij vinden het opvoeren van stierenge vechten, al ziju die gevechten ook niet met doodelijken afloop, ongepast. Naar ons oor deel is bet geerrbewijs van beschaving zulke feesten, als dat ten minste feesten mogen genoemd worden, in Brussel toe- testaan 't Is wat al te Spaanseh en do ge beurtenissen in dit land makon het wei nig verstandig daaruit iets over te nemen behalve oen goede les om er zich voor te wachten; want uit dit land hoort men niets dan van moord, gevechten en on betaalde coupons. Duitschland. De grijze maar krachtvolle Keizer Wilhelm heeft de onthuldiging van het monument van Herman te Det- mold bijgewoond, omringd door de meeste Duitsche Vorsten. Als 't ware onder bloe men bedolven was zijn aankomst en ver trek een bewijs dat het Duitsche volk zijn grijzen Vorst vereerd. De vrijheer von Hoverbeck, een hoofd der Fortschritts partij in de Rijksdag is te Gersau overleden. Zijn afsterven is een groot verlies in alle opzichten. Het verblijf van den voortvluchtigen bisschop van Paderborn is nog onbekend. Wellicht heeft hij een schuilplaats gevon den bij een ultramontaanscbo adelijke familie. De Katholieke geestelijken in Posen heb ben verklaringen ingezonden dat zij zich aan de Staatswetten onderwerpen. Een twintigtal geestelijken in de Rhijnprovin- cie hebben hetzelfde gedaan. Prins Karei van Beieren is in den vroegen morgen van 16 dezer te Tergernsee van hot paard gevallen en onmiddellijk overleden. Engeland. De strenge toepassing dei- wet op besmettelijke ziekten onder 't vee is oorzaak dat de builenlandsche invoerders besloten hebben niets meer in Engeland intevoeren want do reeds geleden verlie zen door het afmaken van geheele la dingen vee, zelfs wanneer er slechts één dor boesten verschijnselen van ziekte heeft, is aanzienlijk. Onder anderen heeft een schaap koopman f 3 verlies op ieder van zijne kudde groot 8,00 stuk, 't geen een geldverlies van f 2400 oplevert. De Koning van Siam heeft de heer Wal ter H. Senn van Basel, den nieuw'Be noemden consul der Nederlanden, in eëikj openbare audiëntie ontvangen. Die audi- entie kenmerkte zich door hartelijkheid; de Koning wees op do goede verstandhou ding die tusschen Nederland en zijn rijk steeds had bestaan. De etiquette eischt dat ieder die voor don Koning verschijnt ettelijke malen moet buigen. Aan dien vorm is door den consul voldaan. De Ko ning van Siam draagt den naam van Somdetsch Pira Paraminda Maha Chula- longkorn. België. Jl. Zondag zweefde boven het dorp Helchteren. een. onbeduidende wolkwelke geen hot minste onheil voorspelde, toen op eens een felle bliksemschicht, door een oor- verdoovendon donderslag gevolgd, het gan- sche dorp in beweging bracht. De veld wachter Gros-Jean, die in het land was om eenig werk te verrichten, werd door den bliksem doodgeslagen. De verkooping van het huisraad dei- failliet Dujardin zich bevindende in het bankhuis op de Garenmarkt te Brugge, zal aanvang nemen Dinsdag 31 dezer en ten minste acht dagen duren. Het nieuwsblad Burgerwelzijn kondigt do lijst af der eigen dommen van dien failliet Mimen Brugge. Zij zijn geschat op 348,880 fr. en door Dujardin op 782,000 fr. F r a n k r ij k. Jl. Vrijdag nacht is een geducht on- weder met hagelslag over Pontoise en om streken losgebarsten. Men zegt hagelstee- nen gevonden te hebben, die 330 gram wogen. Menschen werden gedood. De zelfmoord-manie neemt werkelijk een dreigend aanzien. lederen dag maakt zij verscheidene slachtoffers en dit getal zou wel driemaal grooter zijn indien niet zoo velen, die zich in het water willen werpen of er reeds in liggen, gered werden. In de laatste week hebben de visschers in de Seine alleen bij nacht, nog bij tijds 9 menschen uit hot water gehaald. Dit is de reden waarom men het pas genomen besluit van den prefect betreurt, die het vischen bij nacht voortaan verboden heeft. De geval len van zelfmoord zullen nu nog talrijker worden. Merkwaardig is het geval van den secretaris van een kleine gemeente in de buurt van Parijs. Dat jonge mensch heeft zich opgehangen aan den klepel der kerk klok, en toen de burgemeester het register van den burgerlijken stand opsloeg om de akte van overlijden van den ongelukkige op te maken, zag hij tot zijn verbazing, dat de zelfmoordenaar ze zelfs reeds had ge boekt, en wel met een vaste had en zeer nauwkeurig. Het uur van overlijden stond opgegeven als: «tusschen één uur en half twee in den morgen."

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 1