NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N°. 58. Zestiende jaargang. A0. 1875. Vrijdag i.> Algemeen, overzicht. h Buitenland. S111S C H m WEEKBLAD JDitfweekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cenfï. Prijs der advertentiënvan 15 regels 60 cent elke regel meer 7% cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brievende Redactie betreffendebenevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure) en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. Duitschland. Zooals^geWuonlijJj';' wanneer geen bijzondere zaken van"politieken aard voorvallen, verdiept de politicus zich in gissingen die later blijken van alle waar heid te zijn ontblootonder anderen wordt in de Duitsehe bladen medegedeeld dat de Hertog van Edinburg voor een half millioen thaler afstand had gedaan van zijn recht op den troon van 't hertog dom Coburg-Gotha ook zou het hertog dom Anhalt Dossau op Pruisen overgaan. Van meer belang voor de Nederlanders is het bericht dat door don graaf van Stirum Commissaris des Konings in Gel derland en jhr. Klerck, adviseur voor do spoorwegen bij ons Departement van Bin- nenlandsche Zaken als Regeerings-Com- missarissen, het tractaat is geteekend te Berlijn waarbij de aansluiting is geregeld van den spoorweg ZutphenWinterswijk naar de Pruisische grenzen. Het verslag bij de Pruisische Regee ring ingediend over den handelstoestand in den Elzas is gunstig te noemen, of schoon het niet valt te ontveinzen dat door het destijds emigreren van kundige werk lieden naar Frankrijk, vele fabrieken zich niet in hun vroegeren bloei kunnen ver heugen. De verkiezingsagitatie in Beijeren is 't onderwerp van do meeste dagbladen, Men ziet in de te wachten uitkomst daar van het ongerijmde feit dat van die ver kiezing zal afhangen of Europa clericaal of liberaal zal worden Frankrijk. De bisschop van Orleans zou volgens Fransche dagbladen naar Rome ont boden zijn. Men brengt die reis in ver bond met zijne mogelijke verheffing tot Kardinaal, maar eerst zou hij over zijne liberale gevoelens eenige inlichtingen moe ten geven. Latere berigten spreken de ver wachte benoeming tegen en noemen den aarts bisschop van Rennes als degene welke mot den Kardinaals hoed zoudo vereerd worden. Courbet is veroordeeld om de kosten te dragen van de wederoprigtingderVendóme- zuilzooals men weet is dat gedenk teeken door zijn toedoen omvergeworpen. Hij is echter niet in Frankrijk, zoodat het moeijelijk zal zijn het vonnis ten uitvoer te leggen. SpanjeOnze landgenoot de heer J. H. Schuver de bekende correspondent van het Handelsblad, os \«cder'"m Spanje en zal zich aanvat kelijk voegen bij het leger in Cataloni om, wanneer die pro vincie bevredigd is, zich naar het Noor- derleger te begeven. De heer Schuver houdt zich overtuigd, dat het Carlisme zijnein de nadert en dat nog dit jaar aan den burgerkrijg con einde zal worden gemaakt. Opmerking verdient het dat thans het plan van den brigade-generaal Gandara dat door don correspondent reeds in het voor gaande jaar het eenig afdoende werd ge noemd wordt uitgevoerd. Ook destijds was de heer Schuver de eenige oorlogs correspondent die het Noorderleger ver liet en zich bij het leger in het centrum voegde omdat hii veel gewicht hechtte aan do operatiën van dat leger; ongelukkig genoeg werd 'Pavia door de intriges te Madrid verhinderd het plan de campagne te vervooren. Aanvankelijk althans slaagt Jovellar beterhij heeft trouwens bijna het dubbel aantal troepen en wordt van uit Madrid niet gedwarsboomd. Met be langstelling mag men de berichten van onzen landgenoot te gemoet zien, en van harte hopen wij dat zijne voorspelling, dat dit jaar Spanje het einde van denmenschont- eereudo broederkrijg zien zalbewaarheid worde. België. Te Antwerpen is uitspraak gedaan in een strafgeding dat veel opzien baarde. Wegens ontduiking van belasting (op suiker), en be drog ten nadeele van de schatkist, zijn 31 personen veroordeeld een tot zes gevange nisstraffen elk van drie jaren en acht maanden benevens 1000 fr. boete één tot zes zulke straffenelk van drie jaren en vier maanden, benevens 1000 fr. boetedrie, ieder tot drie jaren opsluiting en 26 frs. boeteéén tot drie jaren en vier maanden benevens 1000 fr. boetetienieder tot drie jaren en 26 fr. boete vijftien, ieder tot drie gevangenisstraffen, elke van drie jaren en 26 fr. boete alles onverminderd de betaling van het viervoud der ontdoken belasting dat eenige millioenen bedraagt. Bij den gemeenteraad van Elsene is een rekwest ingediend, verzoekende het standbeeld van John Cockerill op het Luxemburg-plein aldaar omver te halen. Het verzoek is gegrond op een uittreksel van het werk van generaal Eenens „De samenzweerders van 1830", waaruit zou blijken, dat John Cockerill als tusschenper- soon gediend heeft tusschen Koning Leopold I en generaal Daine voor de uitbetaling van 500,000 fr., als prijs voor het yerraad, gepleegd door den bevelhebber van het leger van de Maas. Het schijnt dat de varkensziekte, St. Antonius-vnnr genaamd, in de omstreken van' Eecloo wordt opgemerkt. Wat ervan zij, het bestuur dier stad heeft daaromtrent een scherp onderzoek ingesfed. De heer rijksveearts oefent tevens de grootste waak zaamheid uit over de varkensmarkt aldaar. Wie zich zou veroorloven besmette dieren te koop te stellen zal streng gestx'aft worden. Het nieuwsblad Burgerwelzijn te Brugge kondigt eene opgave af der grondeigen dommen van den failliet Dujardin. Deze bestaan uit 659 hectaren 2 a. 57 c. land in West-Vlaanderen en worden geschat op 3 millioen 684 duizend 306 frank 70 centimen. De soldaten van de genie te Berchem waren den 3n dezer bezig met mijnen te doen springen, toen bij 't ontploffen een soldaat en een onderofficier 4 meters hoog werden geslingerd. De soldaat werd erg gekwetst de onderofficier is er met eenige kneuzingen afgekomen. Beiden liggen in het hospitaal. Den 4n dezer is te Schaarbeek op den ringspoorweg een trein ontspoord. Dit on geval werd veroorzaakt door drie ossen, die uit eene weide waren ontsnapt en zich op het spoor bevonden. Een der dieren werd door den trein vermorzeld. Den 2n dezer ontstond er twist, langs het zeestrand te Blankenbergetusschen den heer De Burbure schilder te Brussel, en den hoer Crets ingenieur te Bergen. De eerste loste drie pistoolschoten op den laatsten Een kweste hem, doch niet doodelijk. De dader is vastgezet. Uit het Haspegauwsche wordt gemeld, dat de grootste vernieler der beetwortelen, de grijze worm die in 1865 zooveel schade heeft aangericht, aldaar in de velden wordt opgemerkt. Brusselsche beschavingTegen 15 Augustus wordt te Brussel aangekondigd een groot stierengevecht. Uit Spanje zijn daartoe expresselijk overgekomen 14 torre- adors en 27 stieren. Te Nimes in Frankrijk heeft dit gezel schap een voorstelling gegeven, die door een ontzaggelijke volksmenigte, ongeveer 80,000 menschen, werd bijgewoond. Een der torrea- dors verhaalt van die gelegenheid dat de Franschen van het Zuiden nog veel ruwer en bloeddorstiger zijn dan de Spanjaarden. Engeland. In Londen is thans eene naamlijst ver schenen van de straten en pleinen der wereldstad. Deze lijst vormt een boekdeel van 653 bladzijden. Dit werk is vervaardigd ten behoeve van de bouw-commissie die het kan raadplegen bij het geven van namen aan straten. Het getal der oude namen van straten bedraagt 24,000 dat der herdoopte straten 6322. Sedert 1 Juni van het vorig jaar ontvingen 130,000 huizen nieuwe nom- mers. Daarnaar kan men eenigszins de uit gebreidheid van Londen nagaan.

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 1