In liet Burgerwelzijn van Brugge lezen wij liet"volgende: „De waters der Damsclie vaart zullen nog tot 1 Augustus laag blijven, daar de werken te Sluis maar op dit tijdstip zullen voltrok ken zijn Bovenstaand bericht wordt hier door de loopende geruchten bevestigd. Men zegt dat aanstaanden zondag het water in de vaart zal gelaten worden, zoodat dus de reeds zoolang gestremde communicatie te water eindelijk weer zal worden geopend. Wordt een en ander nader bewaarheid dan zal ook de dienst met de Barge, te be ginnen met aanstaanden Dinsdag, weer op de gewone dagen en uren worden hervat. Wij ontvangen ter modedeeling «eenige noodzakelijke inlichtingen aangaande de kweekschool voor zeevaart te Leiden." Het doel dezer inrichting is in de eerste plaats om knapen uit den hehoeftigen stand wier opvoeding verwaarloosd wordt aan een nut tige en eervolle betrekking te helpen. Be zitten deze knapen lust en geschiktheid om in dienst der Marine te treden dan wórden zij daartoe opgeleid. Z. M. de Koning is beschermheer der kweekschool en Z. K. H. Prins Hendrik Eere-voorzitter. Het onder wijs wordt zoowel practisch als theoretisch gegéven. voer het eerstgenoemde beviudt zich daar ter plaatse een kanonneerboot niet be manning en wapening. De knapen worden aan vankelijk opgenomenvoór één maand als proef tijd, bevalt het lnin biet dan kunnen zij nadien tijd vertrekken. Bij definitieve indiem-tt - ding ontvangt het jónge mensch 30, Zij die 17 jaar oud zijn kunnen als ligtnia- trö'ós wórden in dienst gesteld en ontvangen 56. premie. Een scheepsjongen ontvangt ƒ8 's maan'ds. Bij dienst in Oost of West- Indië wordt dit bedrag met 25 pCt. ver hoogd. Men kan zonder veel moeite op klimmen tot dén rang van adjudant-onder officier met een bezoldiging van 52 tot 70 's maands; ook dit bedrag wordt bij verblijf in de Indiën met bijna de helft verhoogd. Na dertigjarigen dienst geniet incn een flink pensioen. De vereisclite ouderdom is van 1317 jaar. Voor den proeftijd van 4 a 0 weken zijn hoogstens 25 bepoodigd, na dien tijd komt de kweekeling geheel ten koste van het Rijk-. Met 1 Augustus a. s. zullen aan de Bureaux der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen te Rotterdam even als in de overige der door de Maatschappij ge ëxploiteerde en op Nederlandsch grondge bied gelegen Stations, geene vreemde Munt speciën ofBuitenlandsch Bankpapier meer tot betaling van vrachten, verschotten en reiii- hoursementen van liet goederenvervoer in be taling aangenomen worden, maar moeten die in Nederl. courant voldaan worden, waarbij de Mark tegen 59 cents, de Frank tegen 47!5 cents berekend wordt. Dinsdagmorgen 13 dezer ten half negen vertrok de Stad Middelburg, een der stoom- booten vaii d'e nieuwe dienst Vlissingcn Engeland uil Vlissingen. Prins Hendrik had een kórt bezoek aan boord afgelegd, en was daarop naaf .den wal teruggekeerd; ook de Ministers maakten de reis niet mede. Bij liet vertrek speelde liet muziekkorps van liet 7" regemont aan boord de Engel- sche en Nederlandsclie volksliederen. Öp de heenreis trof men vrij gmistig weer' eii kalme zee. Omstreeks zes ure in den namiddag kwam men te Slieerness aan liet. daar liggend F.ngelsch admiraalschip gaf .een saluut van 21 kanonschoten waaróp de boot antwoordde, door driemaal de Engelsche vlag te hijsclien. De gasten werden op de pier ontvangen en begroet door den Engelschen admiraal Plasiingli een grootc volksmenigte was aan wezig en legde levendige geestdrift aan den dag. Aan liet feestmaal werd in een daartbe opgerichte tent door 150 personen deelge nomen bet diner voldeed zeer goed. Ons muziekcorps en oen klein Engelscli korps lieten zich beurtelings hooren. Een aantal toasten werden uitgebracht, waarvan de eerste door Sir Waterlow op Engeland's Koningin vervolgens op den Koning en Prins Hendrik. Overigens waren ze voornamelijk gewijd aan het welslagen der nieuwe lijn en de versterking der vriend schapsbanden tussclien Engeland en Neder land. Des avonds ten half tien ure werd de terugreis aanvaard. Het wedef was prachtig, doch de wind vrij sterk; Teil S ure Woens dag ochtend was de boot wedef te YliSsirtgen aangekomen: Voordat de gasten vaii boord gingen, sprak de vice-admiraal Fabius.t'ot den lieer Itdmann directeur der Kon. Ned. Stoombootmaatschappij, een woord van dank voor liet gul onthaal. De proefvaart is met liet besté gevblg bekroond. LI. Zaterdag is aan de Tweede Kamer liet Regeeringsontwerp tot aanleg van Staats spoorwegen ingediend. Het omvat de vol gende lijnen. 1ZwolleAlnlclo.' 2-Bordrecht^-6 orincliem—TielEist. 3. Amersfoort-VeenendaalWageuingen Nijmegen. 4ZaandamFunderend-HoornEnk huizen. 5. StavorenHindeloopen—SneeftLeeu warden. 0. NijifiegenVenloo, langs den linkër- Maas-oever. De raming der kosten beloopt 30 millioen. De gezamenlijke lengte is 35G kilometefs, waarvan 30S nieuw 'en 43 ill medegebruik van bestaande spoorwegen In de raming is niet begrepen eene subsidie aan den Neder- landseh-Westfaalschen spoorweg, ad 9 ton. Bij dit Ontwerp w'ördt ons district iveer ge heel vergeten: Zal dit ook liet geval zijii als bet op betalen aafikomt V Ën is de lijn ZwolleAmeló bijv. om bij n". 1 te beginnen (welke plaatsen höelvel langs een omiveg, töcli reeds met elkaar zijn verbonden) z'oó veel meer noodig dan een lijn in dit district? „Een kortere weg naar Duitschland" zal men ons te gemoet voeren. Maar hier dan, kon den we liier niet een kortere 'of misschien wel den koetsten afstand tussclien een paar belangrijke plaatsen vinden Later zullen we welliclit gelegenheid heb ben om op dit onderwerp terug te komen. Z. D. de Grootli5rfog van Saxen-Wei- mai' wordt dezer dagen te Ostende verwacht. De Erfgrootliertog en gemalin zullen eeni- gen tijd te Blankeiiberghe doorbrengen. Het UtrecMsck Dagblad, meldt Wij waren in de gelegenheid een proefstuk van de nieuwe gouden tientjes te zien. Op de eene zijde vindt men dëbeeltenisctesKonings, goed gelijkendgemaakt naar een nieuw portret van Z. M., hetzelfde, dat ook ge diend heeft voor de ïpedailje, geslagen ter gelegenheid van het feest van 12 Mei 1874, met het God zij met, ons: Koiling Willébl dé 'derde. Op de keerzijde vindt ineri oen fraai Nederlandsch wapen iiiet de aandui ding bief waarde 10 G., ter wederzijde, en liet oiiisbhfift 1875, Koningrijk dér Neder landen. Bet stuk heeft een gekartelden raiid. De vervaardiger der voorzijde is (1e heer J. I'. M: .Menger. Sedeft Maandag jl. wordt er met het slaan der stukken geregeld voortgegaan. 20 Juli, voor liet eerst zijn aan particulie ren nieuwe tienguldenstukken afgeleverd. In enkele dagefit zijn door .Duitscho commissionairs vuims'3 millioen stuks bloem kool over Utrecht naar Duitschland vervoerd, en liet vervoer duurt altijd nóg voort. De laatste trein vaii Harlingen naar Nieuweschaiis is Vrijdag avond ontspoord, doordien de spoorbrug te Sappemeer niet goed gesloten was. Twee waggons zijn in- gostooten een is omgeslagen 3 dames heb ben vrij ernstige kneuzingen bekomeneene dezer i-nini 70 jaar oud is belangrijk ver- ivond Eeiie ontsporing had ook bij Zwolle plaats, juist toen de Friesclie trein de brug over de tiedenisvaart gepasseerd was. Ongeluk ken vielen niet voor. Gisteren namiddag kwam men te Tiel tot de ontdekking dat in liet buis van den lieer Hulshof!' (die met zijne eclit- genoote tijdelijk afwezig is en zijne woning onbeheerd liceft achtergelaten) was inge broken. De politie van een en ander tijdig on derricht vond liet gelieele huis letterlijk ten onderste boven gehaald alle kasten en kis ten doorsnuffeld en zelfs verschillende zaken met moedwil vernield en over den grond verspreid. Eenige flesschen wijn, welke men uit den kelder liad gehaald, vond men hier en daar ledig terug, doch schijnen deii gebruikers slecht hekomen te zijn. daal' men op verschillende plaatsen sporen van dron kenschap kon ontdekken. Verder bleek liet al zeer spoedig, dat de bedrijvers van dit schandaal, over het liek in dèn tiun geko men, door het raampje van het privaat in de woning waren geklommen. Het is Ons aangenaam te kunnen mede- deelen dat het der politie is mogen ge lukken, slechts zeer korten tijd na de ont dekking, de daders op tc sporen en in han den te krijgen. Het zijn knapen van 10— 14 jaren, in deze gemeente woonachtig. Ze staan hij de politie Zeef slecht anrtgescln even en zijn reeds na door den lieer commis saris te zijn gehoord, naar liet huis van arrest overgebracht. Van 13 Juni tot 10 Juli 1875, zijn blijkens ingekomen ambtsberichten door long ziekte aangetastin Zuid-IIolland 06 in Noord-Holland 6 in Utrecht 3 en in Fries land 83 runderen. Totaal in het Rijk 158 runderen. In liet vbrige tijdperk van vier weken A'aren 193 runderen door die ziekte aangetast. Men is gewoon de hooge waarde van de landerijen in Gelderland fiieermalen als vborbeeld aan te halen, en het is waar, dat voÖr g'öe.d land aldaar onbegrijpelijk veel geld wordt geiriaakt; maar wat voor Zeeuwsch land wordt betaald is dikwijls niet veel minder. Vooral opmerkelijk is welke liooge sommen voor pas ingepolderd land worden besteed, zooals verleden jaar het geval was toen de ingedijkte grónden van hét Zwin werden verkocht, eii iii de vorige week toen een groot ge'deelte van het pas ingedijkte ScheUge in veiling kwani, dat eëh jaar geleden nóg grootendeels water fvas. In twee dagen wer den door het. domein verkocht Ongeveer 259 hectaren, die f 62S;277.80 opbrachten dus ruim f 2400 per hectare, terwijl in de vorige maand door de ambachtsgerechtigden van 's-Heer-Arendskerke en Wolfaartsdijk wer den verkocht 131 hectaren voor f288,829, dus ongeveef f2200 per hectare. Van dë gezamenlijke massa 390 hectaren, zijd 2öi door Belgen gekocht. Uit Harderwijk meldt men aan de Zn>. Ct. dat geene. verandering is gebracht, in het toestaan van verlof aan militairen van liet. koloniaal werfdepot. „Tot nu toe wórdt, aan onderofficieren toegestaan eene maand aan korporaals 14 dagen en aan soldaten sleclïts 8 dagen. De vreemdelingen doelen in dezelfde voorrechten, mits 2/3 van hetgenoten handgeld aan de bevoegde autoriteiten afgevende tot waarborg voor hunne terugkomst. Zelden of nooit maken laatstbedoelden van deze gunst gebruik. Van ongeregeldheden door verlofgangers ge pleegd is tot heden nog niets gebleken. Ofschoon iederen dag gemiddeld 10 a 15 vreemdelingen worden aangenomen, laat de rust en veiligheid liior ter stededank zij de flinke maatregelen der militaire overheid niets te wenschen over. Om echter desertie te voorkomen, blijft liet wensehelijk, dat het verblijf der vreemdelingen te Harderwi jk zoo kort mogelijk zij." Voormalig 4c District van Zeeland. Ook tot over de Schelde drong de nagalm door, van de prachtige te Vlissingen gevierde feesten, hij gelegenheid der opening van de stoombootdienst tussclien. die stad en Enge land waarvan men zulke voordeelige ge- tolgen wacliten wier verwezenlijking ooi hier algemeen toegejuicht wordt. Belialve de waardige Prins Hendrik, schep per en bevorderaar van zoo veel goeds, wared aldaar uitgenoodigd en ook grooten deels tegenwoordig bijna tallooze van heinde en verre toegestroomde invités, alleen miste men daar onder wederom even als hij de, weinig tijds geleden gevierde spoorwegfees ten te Middelburg, eenige autoriteit of in. vloedrijke individus uit het aan de overzijdg

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 2