Ingezonden slukken. De N- Midd. Ct. verneemtdat te Domburg een hooggeplaatst Duitsch bad gast, men zegt prins von Bismarck, wordt verwacht. Buitengewone toebereidselen wor den in het badhotel gemaakt; hot personeel moet aanmerkelijk worden uitgebreid. De nog niet besproken kamers zullen ongetwijfeld weldra bezet zijn, althans alge meen zegt mendat tal van Engels'ehen voornemens zijn Domburg te bezoeken tijdens bet verblijf van bedoeld personage. Reeds eenige dagen was een gerucht in omloop. Men beweert dat von Bismarck in cognito een bezoek zou willen brengen aan de havenwerken te Vlissingen en die op nemen. Hij zou komen met eene stoomboot van den heer Krupp, die te Vlissingen een kantoor beeft, en verder eenige dagen te Domburg gaan doorbrengen. Hoe dit zij, het is zeker, dat de naam van den vreem deling, voor wien kamers besteld zijn, zelfs den hotelhouder nog niet bekend is. Aan den beer de Rochemont, oud-ad judant van den Gouverneur-Generaal Lou don, is eene uitgestrektheid gronds, wij meenen wel 500 hektares, in Atjeli ter exploitatie afgestaan. Men voegt er bij, dat hetzelfde stuk gronds aan anderen was geweigerd. Arnh. C. Den 13 Juli is te Groningen ter sloo ping verkocht een der lunetten bij Help man. Ook schijnen do A-poort, Heerepoort en Oosterpoort te zullen gesloopt worden en slechts te wachten naar eene eerlang te sluiten overeenkomst met den Staat. Mr. Tak wordt te Zutphen aanbevo len in eene advertentie waaronder 390 bur gers uit verschillende districten en van al lerlei rang en stand hun naam hebben ge plaatst. Hoe denken hierover wel zijne gewest- genooten, die hunnen kundigen vertegen woordiger zoo onverdiend gegriefd hebben? De bij de paardenkoersen zoo algemeen bekende kleine Baron van Zuylenheeft op eene treurige wijze het loven verloren. Ingescheept op het den 12 dezer van Londen naar Antwerpen vertrokken stoomschip Ba ron Osykapitein van Gulick, deed de ka pitein om het stormweder alle passagiers het dek ontruimen met uitzondering van den heer van Zuylen, die een goed bekende van hem was. Door een stortzee verdween de Baron van Zuylen in een oogenblik in de diepte op de hoogte van Blankenberghe, en hoewel het vaartuig dadelijk in de vaart gestuit werd, waren alie pogingen om den drenkeling op te vissollen vruchteloos, en moest de gezagvoerder om het gevaarlijke van do plaats en het stormweder, de vaart naar Vlissingen voortzetten. Het lijk schijnt nog niet gevonden. De bisschop van Roermond herhaalt en bevestigt zijne aanbevelingen van ver leden week in een tweede manifest geda teerd 15 Juli, waarin onder anderen voor komt 3". dat ik mijn bedoeld rondschrijven hiermede bevestig en opnieuw aan alle Katholieke burgers aanbeveelin de hoop dat zij er naar zullen gelieven te handelen; want ik kan, ik mag toch niet veronder stellen dat de meerderheid der Katholie ken van Roermond reeds in zóó verre blind en afvallig zou zijn gemaakt, dat zij zich tegen hare godsdienstleer, in do armen der vrijgeesterij, der vijanden en lasteraars van onzen H. godsdienst zou kunnen werpen." Commentaar is overbodig. Een vreesselijk ongeluk had te Edam plaats. Onder het heien voor het stoomge maal in den Zuidpolder brak de haak van het ijzeren hijschhlok waarover het touw der hei looptzoodat het blok met zulk een kracht naar heneden kwam dat een der werklieden terstond oen lijk was een tweede een zeer gevaarlijke wond aan het hoofd kreeg gn een derde een schouder brak. De processierups richt ook haar ver woestingen aan in do fraaie eikehoomen, die aan beide zijden den breeden weg van Grave naar 's Hertogenbosch omzoomen. Zij, die gedurende eenigen tijd onder die boomon gewandeld hebben, gevoelen spoedig daarna een brandende jeukte. Men vermoedt, dat die rupsen een scherp vocht van zich af werpen, waardoor ontsteking ontstaat. (F.) Poldebbestiteen. Benoemd tot gezworen van het Waterschap Groot Sint Anna A. de Hullu van do Watering Cadzand J. Rissceuw van den Groede Baanstpolder J. Ii. Beenvan den Clarapolder C. J. de Milliano van den Nieuw-Passegeulepolder P. J. Jansseus; tot dijkgraaf van denWillem- Leopold-polder J. Basting; tot gezworenen J. Verhage en P. Mabesoone. Uitslag der Verkiezingen. Sluis. Aantal kiezers 91. Uilgebrachto stemmen 09 van onwaarde 0, meerder heid 35. Gekozen do hecren J. H.Hennoquiii burgemeester mot 52, J. Lansen Croin met 52 on L. A. Croin met 35. Verder be kwamen de lieeron mr. W. Hemsing 20, P. Cauwels 11, A. du BurcköenS. van Maldegem 2 stemmen B. Buijse, H. M. Hennequin, J. du Burek, J. Rennequin, F. Demon, J. van Balgooij on D. do Smit jr. ieder 1 stem. In de stad reeds per bulletin medegedeeld. Aardenburg'. 90 opgekomen vande 104kie zers. P. L. Reepmaker 86. M. W. ten Ben- gevoort 79, A. v. d. Plassehe 51 stemmen, dus gekozen de aftredende leden. Do overige stommen waren. H. Coops 37. Elf diverse personen 15. Eede 27 stemmers, Herkozen P. Crom- boeke met 15, L. Cuelenaero 1G C. L. Dhondt 23 stemmen. P. de Vos verkreeg 14, C. A. Carpreau 10 on A. Boes 3 stemmen. Kadzand. Getal kiezers 52, ingeleverde biljetten 28. Gekozen de aftredonde leden Izaak de Hullu met 23Iz. Abm. Ris sceuw met 21 stemmen. Herkiezing tus- sehen Abraham Brevet mot 10, Mattheus Scheolo met 6 en Jacob van Peenen mot 6 stemmen. Zuidzande. Getal kiezers 64, ingeleverde biljetten 53. Gekozen het aftredend lid, Jaunis Kools met 35 en Pieter de Hullu met 30 stemmen. Herstemming tusschen Hubrecht van Peenen met 26 en Abraham Luteijn Pz. met 26 stemmen. Retrancheinent. Kiezers 39. Stembiljet ten ingeleverd 30. Herkozen Iz. Risseeuw Jz. met 29 en Abm. Ie Clereq met 26 stemmen. Herstemming tusschen Abraham Risseeuw met 13 en Johannos Verhage mot 10 stemmen. Oostburg. Verkozen: Merens, vanHoute en Jacobus Risseeuw. IJzendijke. Van de 151 stemgerechtigden, hebben 144 stembiljetten ingeleverd, waar van 1 in blanco. Tot leden van don gemeen teraad zijn gekozen: E. C. T. von Leschen 86, C. A. Carpreau 77 en L. Groosman 74 stemmen. De twee eersten zijn aftredende leden. Voorts waren uitgebracht opE. A. Calon 68, C. de Muijnck 63 en C. L. van I-lijf te 57 stemmen en op 4 andere personen, ieder eene stem. In het bericht in uw blad van 10 dezer, betrekkelijk de gebeurtenissen hier in den omtrek in Augustus 1831 lees ik hot volgende «Twee Nederlandschekanonneerhooten pos teerden zich voor de Hazeg ras-sluisdoor hot wegvallen van het water werd do eene als onthoudbaar verbrand en trok de andere terug, doch zoodra des namiddags eene compagnie infanterie onder aanvoering van kapitein Van Hopbergen en een hataillon Zeeuwsche schut terij opdaagden, kozen de verdedigers van het Hazegras dadelijk het hazepad." Dit alles is juist alleen doe ik opmerken, dat niet oen hataillon maar slechts eene kompagnie Zeeuwsclie mobiele schutterij opdaagde. Ze stond onder bevel van don kapitein Spaan die bij deze gelegenheid met anderen gewond werd terwijl de heer Loeiï, thans nog notaris te Zuidzande, een der officieren was, die er toe behoorde. Het was die compagnie, welke met eene der gelijke macht van de 10° afdeeling infanterie gezamenlijk onder de bevelen van den on- versaagden kapitein Van Hopbergenniet alleen de Belgen van het Hazegras verjoeg, maar zelfs het vijandelijk stuk gesehut ver meesterde dat de kanonneerhooten zoo zéér en te lang geteisterd had. Een inwoner van Sluis. De Redactie van het Sluisschc Weekblad zal mijn schrijven welligt eon plaatsje willen inruimen in hare kolommen. X. Do aanleiding van mijn schrijven is oen boricht in deMiddolb. Courant van 17 Juli jl-, van een «men" uit het voormalig 4° District van Zeeland, dat het een en ander mededeelt, omtront de werking van de pas opgerichte «Voreeniging tot bevordering van het Volksonderwijs" in onze strook en wel, nu deze Verecniging het eerste teelten van leven heeft gegeven door zich in do verkiezingen voor den Gemeenteraad to mengen. Over die oprichting zelve der Veroeniging tot bevordering van het Volksonderwijs, wil ik voorshands zwijgen ons volk niet hot minst lijdtaan wat men wel eens heeft verklaard, dat als een epidemische ziekte in de lucht zataan eene manio om Bonden Ie stichten en Vereenigingen te scheppen, die niet zelden bij de oprichting reods de zichtbare kiem der ontbinding met zich omdragen, niet anders deze jeug dige Verecniging; men kan zoovele waarlijk nuttige en goede zaken bevorderen en steu nen zonder dat er juist Vergaderingen over gehouden moeten worden, Besturen gekozen of programma's opgesteld en de vraag ligt hier zeker voor de hand, of do onderwijzers uit ons district die aan do oprichting der Afdeeling dezer Vereeniging tot bevordering van het Volksonderwijs, den grooten stoot hebben gegevenhet niet het meest in hunne hand hadden, om, door degelijk onderwijs en door zich geheel aan die taak toetewijden, aan hot Volks onderwijs bevorderlijk te zijn. De artt. 1 en 2 van het programma, die de cardo quaestionis bevatten, doen immors zoo geheel en al denken aan een nevendoel en wel aan dat, omschreven in de laatste woorden van art. 1om «invloed uit te oefe nen op de verkiezingen voor Leden dor Tweede Kamer der Staten-Generaal,der Pro vinciale Staten en van den Gemeenteraad." De beweging in deze dagen, zooals blijkt uit het bericht in de Midd. Ct. op tonw gezet tegen die aftredende Gemeenteraadsleden, welke «tegenstanders van het neutraal onderwijs" zijn, leert ons dat da Verecniging tot bevordering van het Volksonderwijs, de politieke strekking van hare oprichting inderdaad op den voorgrond zet. In mijne woonplaats hoort men zeer weinig van de jonge Vereeniging en even min is het totnogtoo bekend of onze af tredende Gemeenteraadsleden genade inharo oogon hebben gevonden ik vermoed dus dat ik in een van die gemeenten woon, waai de «negentiende eeuwsche tyrannotjes bang zijn voor do Vereeniging en haar niet aan bevelen." En inderdaad Mijnheer do Redacteur Ook ik ben bang voor dio Vereeniging, maar het is niet dezelfde vrees als de «men" uit de Midd. Ct. aan mijne gemeentogenoton «de negentionde-eouwsche tyrannotjes" too- schrijft; ik vrees veel meer daarvoor dat do Veroeniging niet blinden ijver bezig is om haar eigen graf te delven. Men ga toch eens bedaard na, het perso neel van de Gemeenteraden, in ons district en beantwoorde dan do vraag hoevolcu er zijn onder die Gemeenteraadsleden, die eenige notie hebbenal is het dan nog

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 3