N«. 53. Zestiende jaargang. A". 1875. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH VLAANDEREN. VERSLA CL- Tentoonstelling te Oostlmrg. Buitenland. S1ÜISCISUEBIAD Dit week}) ad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advèrtèntiënvan 1—5 regels 60 cent elke régel meer 7y2 cent. Groote letters naar liet gé- tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende benevens Advertenties (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure) en gewone Berichten oi' Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. VAN DE Vervolg en Slot.) Van onzo huisdieren was ook één ezel aangebracht door M. Bon wens landbouwer te Oostburgover wiens hoedanigheden ten goede of ten kwado niets is uitgelekt; moge lijk alléén aangebracht ter completering der verzameling onzer grootere huisdieren. Bij zondere buitengewone goede eigenschappen hebben wij er niet aan ontdekt, denkelijk den eigenaar goed hekend, zoo zijn er som mige uitmuntend om in het kamwiel te loopen. Eerst treffen wij eene inzending aan van don heer F. de Roerbus te Gent ais eene dorschmacbine met con paard, eene maai- machine, eene pikmachine vier stroosnij- ders, een laaiwerktuig, eneenehund-dorsch- machine aan welk laatste werktuig een prijs van f 10 is toegekend. Het was jammer dat zijne dorsehmachine met paard enmanêge nietgoed geplaatst was, ■waardoor er ééne ongelijke trekkracht be- noodigdenmogelijkdo minder goede werking der machine een gedeeltelijk gevolg was zeker is het dat die heer zich nog al moeite en kosten heeft getroostdan liet was wenschelijk dat er wat moer tijd voor hem goweest was om zijne macliienen optestellen, iets aan zijne late aankomst verbonden. Zijne maai- en pikmachines bobben niet gewerkten zijne stroosnijders hebben in het algemeen minder voldaan. Overigens treffen wij H. Bouwens van Waterlandkerkje aan met twee Engelsche stroosnijders met groot en kleiner vlucht- wiol. De eerste zijnde Bentals stroosmjder ver wierf denprijs van tien guldon, de laatste een getuigschriftalgemeen wordt de eerste ge roemd door deszelfs eenvoudig raderwerk enz. en weinig benoodigde inspanning of beweegkrachtvordering. De heer C. Meijsman van Ste. Anna ter Muiden, stelde eene Fransche zaaimachine teil toon, waarlijk schoon bewerkt, ter uit- zaaijing van bijna alle veldgewassen de doorlatingsbuizen voor het zaad waren in plaats van caoutchou van koperzij is riiet bekroond, daar men het lepelstelsel heter acht enz. De landbouwer I. van de Plassche te Oosthurg, was de inzender van eene vrij volledige verzameling landbouwwerktui gen en gereedschappen alhier in gebruik, waarvoor hij den uitgeloofden prijs van f 25 verwierf deze landbouwer heeft zich in dezen waarlijk veel moeite gegeven, daarenboven behaalde hij met zijne zaai machine van Honsleij den prijs van 10 gulden zijnde oonc machine «iet lepolstelsel en bij hem reeds enkele jaroii in gebruik. De lieer J. Almekinders te Groedo stelde eene zaai-, tevens als kapmachine ingerigt ten toon, die een getuigschrift verwierf; de kapmachine is onzes erachtens meer een schoffel of extirpatormachme; of de laatste levensvatbaarheid voor ons land bezit, moot de tijd onzes inziens nog loeren. J. R. de Sutter van Waterlandkerkje stelde oen aanaardploog tevens aardappel rooier mei dubbel rister ten toon, alhier lang hekend, en verwierf door goede con structie mogelijk een geluigschrift. Frcderiks van Caprijk bleef niet achter wege, voor zijn karn met machine ver wierf hij een getuigschrift. Vervolgens waren door Jacob Steijaart en I. Sehijve te Oostburg ccno massa handgereedschappen ten toon gesteld als mestriekon, hooivorken, schoppen, boonen- snijders appelschillcrs enz. enz. beide ont vingen een getuigschrift;-en waarlijk al die kleine werkgereedschappen mogen op geeno tentoonstelling ontbreken, menhoort daar den arbeider ook zijn gegrond oordeel eens uiten, dus, voor het mestladen in hot 4e district van Zeeland mogen de tanden dor mest- rieken niet te gebogen staan zij strop pen te veel de mest hij liet opplakken, zoo eens in echte arbeiderstaal uitgedrukt. Voorts ontbraken er geen roskamme n landbouwers noch borstels noch melk weger, waarlijk zulke nuttige zaken welke in stal en kelder niet alléén niet mogen ontbreken, doch moeten gebruikt wor den hoeveel knechts kunnen kam en borstel hanteeren het 'Ao gedeelte(1) Wij keeren intusschen nog eens terug of wij soms wat van de werktuigen over geslagen hebben men zou wel suf worden van alles zoo eens na te gaan, ha Ja daar staan de Wale en Duitsche ploeg vervaardigd door Izk. van do Sando te Schoondijke beide bekroond met een prijs van 10 gulden. Waarlijk die zijn nu eens flink afgewerktzoo wij vernemen is daar eene verloting van op til, nu, wij wenschen hem eene goede reussite in dezen hot moedige hem verder aan. want waarlijk goede afgewerkte werktuigen zijn duur zamer on bezitten meer voorwaarden voor goed work; immers schoenen met doorgesla gene spijkers zijn ongeschikt om oi' mede te loopen. In het voorbijgaan zij gezegd dat de heer J. van de Plassche meergenoemd ook een getuigschrift voor zijne kleine Duitsche ploeg, bohoorende tot zijne verzameling, verwierf, aan J. B. Galle te Oostburg viel die onderscheiding voor eene Wale ploeg ten deel. De heer W. J. Leenhouls pottebakker te Schoondijke toonde woord gehouden te (1) De afdeeling mogt wel eens een prijskamp voor paarclepoetsen door boerelmechts uitschrijven; wie weet het hebben; zijne collectie waterleidings- endrai- neerbuizen, melkteeleu, kippenpot ten, entpot, molpot, enz. enz. waren beziens waard. Hij verwierf eën getuigschrift, wij wenschen hem veel debiet en vooruitgang toe. Jacobus Teerling te Oostburg stelde graanzakken en lijnwaad ten toon; ook hij verwierf een getuigschrift. Voorts waren door den heer dr. Mulder ingezondon eeuige exemplaren der Land- bóuw-Courant met bijblad waaraan een getuigschrift vereerd is moge dit klein huldeblijk niet liet minst toegedachte zijn, verleend aan den man die vooral voor het behoud van onzen veestapel zoo ijverig gestreden heoft. R,ené Reijniors te Ecde stelde tentoon eené verzameling heslagene hoeven en een paar zinken gierpompen, do man verwierf voor heide inzendingen een getuigschrift de eerste mogen wij niet zonder nota neming voorbijgaan, want zoowél het maaksol, de evenredigheid der nageigaten, ue vorm der ijzers naar de onderscheidene hoeven der voor- en achlerbeenen mogten wel door "Y.oo van Zeelands hoefsmeden eens goed opgenomen worden (sic De uitgestalde graanairén van de heeren Meijsman en du Burck te Ste. Anna ter Mui den en Sluis woonachtig, waren beziens waard als ook hunne overige zaaizaden, eenige Engelsclio tarwesoorten waren achter glas puik uitgestald, van voren en tor zijde gezien, (men lette eens naauwkeurig op dit verschil) en ten slotte waren door den lieer du Burck voornoemd en J. Alme kinders te Groede eenige monsters Guano en minerale meststoffen ten toon gesteld alle welke een getuigschrift verwierven. De ondergeteekende legde ter bezigting neder een stuk Paraffine eene witte kris- tallijne slof, van nature vettig, smeltende hij 43 graden warmte, bestaande uit kool stof en waterstof, naamsafleiding vanParum en affmis, product der teerdistillatie. Daarin gedoopte yerseho eijeren zelfs des zomers gegaard blijven 6 maanden goed, om zo later duurder te verkoopen. En hiermede acht ik aan het tot mij gericht verzoek, hoe gebrekkig ook voldaan te hebben. Oostburg 4 Juli 1875. lil. LÜTEIJN MftZURE. België. Na afloop der groote militaire revue, van ongeveer 30.000 man clie den 21" Juli te Brussel zal gehouden worden, zal door Koning Leopold een gala diner aan de chefs van de verschillende korpsen worden aangeboden door den aangenomen rouw tengevolge van het overlijden van den ex-Keizer van Oosten rijk, zal dit diner echter eerst den 22 Juli plaats hebben.

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 1