Landbouw. Allerlei. De dochter des huizes, die eoiiigen tijd in zwijm had gelegen, is weder bijgekomen, en er bestaat tot hiertoe voor haar leven geen gevaar. De vader werd niet gedeerd. De verkiezing te Zutphen ter vervulling der vakature in de Tweede Kamer ontstaan, door het overlijden van inr. C. Dam is bepaald op 20 Juli a. s. en de herstem ming zoo noodig op 3 Augustus. Men verzekert dat de heer Tak van Poort vliet tot kandidaat gesteld wordt. - Met zekerheid kunnen wij thans me- dedeelen, dat de geregelde dienst der stoombooten van Ylissingen op Engeland den 26 dezer zal geopend worden. De ves tiging van een tolkantoor te Sheernenes is oorzaak dat men niet vroeger kan begin nen te varen. De booten zullen te Ylissin gen dagelijks des morgens vroegtijdig aan komen en dagelijks des avonds van daar vertrekken, uitgezonderd dos Zondags. De juiste uren van vertrek zullen binnen eenige dagen worden bekend gemaakt. Den 19 dezer is men van plan een proeftocht te doen; verschillende autoriteiten en perso nen, die bij deze vaart belang kunnen heb ben, alsmede de vertegenwoordigers der voornaamste Nederlandsehe en Engelsche dagbladen zullen uitgenoodigd worden dezen tocht mede te maken, ten einde hen in de gelegenheid te stellen zich van het gemak kelijke van de reis en van de voortreffe lijkheid der booten te overtuigen. MM Wij meenen onzen lezers geen on dienst te doen door de nieuwe bepalingen op het internationaal brievenvervoer in herin nering te brengen, die met 1 Juli 11, in werking zijn getreden. Frankrijk maakt, zooals men weet, een uitzondering, daar dit land eerst met 1 Jan a. s. tot de Berner overeenkomst toetreedt. Het algemeen vereenigingsport, in Neder land te heffen, bedraagt a. voor gefrankeerde brieven 12"! cent en voor ongefrankerde brieven 25 cent per 15 gram l>. voor briefkaarten 5 cent; c. voor papieren en bescheiden, monsters of stalen van koopwaren, ingenaaide of inge bonden boeken, vlugschriften, muziekstuk ken, visitekaartjes, catalogussen, prospectus sen, aankondigingen, en verschillende be richten, gedrukt, gegraveerd, gesteendrukt of gelitografieerd, alsmede voor photographieën, 2'/! cent per 50 gram. Het algemeene vereenigingsport is, te reke nen van 1° Juli a. s., van toepassing in het postverkeer met al de Staten van Europa, Frankrijk uitgezonderd, met de Vereenigde Staten van Amerika en Egypte. Alleen in het verkeer met België is het port der gefrankeerde brieven op 10 cent en dat der ongefrankeerde brieven op 20 cent per 15 gram bepaald. Dien onverminderd is voor brieven, gewis seld wordende tusschen plaatsen, die in Ne derland ter eene en in Belgie, alsmede in Duitschland, ter andere zijde met betrekking tot elkander in het grensrayon van 30 kilom. zijn gelegen, 5 cent voor gefrankeerde en 10 cent voor ongefrankeerde brieven per 15 gram verschuldigd. Voor aangeteekende brieven en verdere stukken wordt, behalve het hierboven ver melde port, een vast recht van 10 cent gehe ven en voor berichten van ontvang wegens aangeteekende brieven enz. een port van 5 ct. Brieven met aangegeven geldswaarde kunnen verzonden worden naar Duitschland, Oosten- rijk-Hongarije, Zwitserland, België en Frank rijk. 'Behalve het gewone port is voor die brieven verschuldigd a. voor die naar België Vk cent per 50 gul den, doch in geen geval minder dan 20 cent. Het maximum-bedrag is 5000 gulden h. voor die naar Duitschland, Oostenrijk- Hongarijc en Zwitserland 25 cent per 500 gul den. Onder dit bedrag is, voor zooveel Zwit serland betreft, het Zwitsersclie port niet be grepen. Dit wordt van de geadresseerden ingevorderd. De brieven met aangegeven waarde voor de bovengemelde landen mogen het gewicht van 250 gram niet te boven gaan. Wegens de verschuldigde porten en rechten voor de brieven met aangegeven waarde naar Frankrijk zijn op de postkantoren denoodige inlichtingen te verkrijgen. Yoor hen die soms beweren dat allo bas taardwoorden in onze taal kunnen worden gemist diene het volgende programma als proefje. OIRSCHOT. Groot toonkunstig Avondfeest met Speel tuigen, Zang en Uitgalmingcn, te geven door hetgezelschap „ArtienAmicitiae", op Zondag 16 Mei 1S75, in de zaal van den heer C. De Kroon. Volgorde der stukken. Eerste deel. 1. De Luxemburgsche Jagers. Versnelde pas door M. Krijn. 2. Weemoed. Tweezang met begeleiding der snarenkastC. Bouman. 3. Dansloop „de Vlucht." Voor koperen speeltuigen, J. Basque. 4. Een droom aan zee. Door het geheele ge zelschap, Schubert. 5. „Maakt dat de ganzen wijs!" Kluchtlied van Alf. Jansens. 6. Her innering aan Beethoven. Driesprongdans ge schikt door Lurmans RUST. Tweede deel. 7. Boschbloemon. Groot toonkunstig gedaclitenspel door bovenge noemd gezelschap, Perck. 8. De gelukkige vaart. Bootzang voor twee stemmen met bege leiding der snarenkast, J. v. d. Plassche. 9. De Echtscheiding. Dichterlijke voordracht, Tollens. 10. »'t Is er paarKluchtlied met snarenspel, DeWeerdt. 11. Fecsttocht. Go- toonzet door Aarts. Derde deel. Van alles, Iukomprijs 30 cents. Heeren leden vrij. Aanvang ten half acht ure. Het Bestuur. Heille, 7 Juli. Heden heeft de aanbeste ding van' het stichten eener school op Oud- Heille plaats gehad. Daarvan is als minste inschrijver aannemer geworden Pieter Monjé, te Breskens, voor ƒ2936,— De hoogste in schrijver was ƒ4386, IVIcuwvllef, 5 Juli. De hagelslag bij het onweder van Donderdag jl. heeft zoo wel hier als onder de gemeente Kadzand veel schade toegebracht aan de veld- en tuinvruchten. De paardeboonen zijn bijna geheel verliageld terwijl de gerst en tarwe beduidend leden. Rctranchcniciit, 5 Juli. Tot gemeente ontvanger alhier is benoemd de secretaris dezer gemeente, de heer P. J. Evers te Sluis. Middel ter veredeling van den smaak en het voorkomen van fijne vruchten. Zoodra fijne vruchten haar wasdom be reikt hebben, is het aan te raden do bladeren die ze omringen, weg te nemen, opdat zij, aan den invloed der zon blootgesteld zijnde, een schooner kleur, een beteren vorm en meer suikergehalte verkrijgen. Bij wintel-vruchten echter, die, zooals bekend is, eerst na den pluk in de bewaarplaats rijpen moet het verwijderen der bladeren omstreeks veertien dagen vóór het plukken geschieden. Men ga hierbij op de volgende wijze te werk. Men kieze daartoe een dag met be wolkte lucht; verwijdert men daarentegen alle bladeren te gelijk, dan loopt men ge vaar, dat de vruchten door ze aan de volle werking der zonnestralen bloot te stellen, of schroeien of te week zullen worden Over de warmte in de stallen. Het is boven allen twijfel, dat de warm tegraad in de rundveestallen eenen grooten invloed heeft op de gezondheid der dieren en op de voordeelen die men er uit trekken kanmaar welk is de gunstigste warmte graad Een Beijersche professor heeft ge tracht die vraag te beantwoorden hij heeft te dien einde 2 gezonde en goed gevoede koeien geplaatst in een stal, dien bij naar goedvinden kon verwarmenhij heeft die op gelijke wijze doen voederen gedurende vier tijdstippen elk van tien dagen, in een dampkring van 5 10 12 en 15 warmte graden van den thermometer Reatjmue. De uitwerpselen en de melk van iedere koe zijn dagelijks gewogen geworden en de ver- kregene uitslagen waren de volgende: op 10 graden waren de melk en de mest van de beste hoedanigheid en op 15 graden was de hoeveelheid minder dan op 5, waar uit men moet besluiten dat de gematigde warmte voor de beesten de beste is. Nieuw middel om insecten van vrucht- hoornen te roeren. De vereeniging voor praktischen tuinbouw in het departement der Pihone beveelt tot dit doel aan het volgende naar zij zegt, zeer goed middel. Men neme op 9 deelen water 1 deel sterken azijn of op 7 deelen water 3 deelen gewonen azijn menge beide goed dooreen en sprenkele nu door middel eener bandspuit of een gieter met fijne gaatjes de bloemknoppen, als deze zich reeds tamelijk ontplooid hebben. De directeur der landbouwschool te LyonDonis verze kert, dat op die wijs behandelde vruchtboo- men geheel verschoond bleven van insekten, en rijkelijk gedragen hebben, en anderen, bij welke het middel niet gebezigd was, erg werden geteisterd door het bezoek van talrijke rupsen. Het doorslikken van kersepitten is zeer gevaarlijk. Een man, die een doorgeslikte kersepit in den blinddarm kreeg, is ten gevolge daarvan gestikt. Een jongen, die veel kersen gegeten en daarbij de pitten doorgeslikt had is met veel moeite in 't kiuderliospitaal te Frankfort gered. Zijn ligehaam was geheel opgezwollen. In dezen tijd, nu velen zolf hun bier aftappon en kurken, is het niet van belang ontbloot mede to deelen, boo men de kurken, die veelal liard zijn, veer krachtiger kan maken, om ze dus boter op de ilesschon of kruiken le doen slui ten. Bekend is misschien de kunstgreep om zo goed ouder de voeten te rollen, waardoor zo woeker worden, terwijl men ze voor liet vuil worden omwikkelt met een stuk papier. Maar eene betere wijze is het om do kurken in zeer verdund zout zuur (1 deel zoutzuur op circa 250 doelen water) in een pan gedurende ruim 1 uur goed te koken, vervolgens ze in warm water uil te spoelen, hierop ze op nieuw in water, waarin eenige zemelen zijn, een kwartier te koken, daarna of te wassehen en te droogen. Volgens deze methode wor den de kurken zeer elastisch en kunnen moermalen gebruikt worden. Een weinig hop, gevoegd bij kaas, vrijwaart baar tegen wormen. Ook bij liet bewaren van ooft is liop gebleken doel matig te zijn, terwijl de smaak daardoor nog aangenamer wordt. Een der vreemde gezanten liet onlangs bij de Londensclie politie informeeren naar eene jonge dame, die onverwacht van een buitenlands overleden bloedverwant een ver mogen van verscheidene millioenen had ge ërfd. Daar de zaak in stilto moest afloopen, werd een der bekwaamste geheime politie agenten belast om de verblijfplaats dor jonge erfgename uit te vorschen. Na zes weken kwam hij bij zijn chef terug. «Weliiu"oiider- vroeg hem deze, hebt gij het meisje gevon den?" «Jawel mijnheer," was het antwoord, reeds voor een maand geledenzij was naai ster." «En waar is zij nu? «Bij mij thuis, ik ben in dien tijd met haar getrouwd.''

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 3