NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH VLAANDEREN. INK 51 Zestiende jaargang. A0. 1875. Vrijdag' 2 Juli. Politiek overzicht. Buitenland. sim WEEKBLAD Dit weekblad verschijnt iedcren Donderdagavond. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 5 cents. Prijs der advertentiënvan 15 regels 60 cent elke regel daarenboven 7y2 cent. Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondentie!!, te bezorgen bij uiterlijk des Donderpags avonds 4 ure) .en Uitgever dezer, alles FRANCO. Aangemoedigd door de welwillende medewerking zijner stadgenoolen, heeft de ondergetcekende besloten de uitgave van dit blad, hetwelk tengOtolgehetvér- trek van den vorigen uitgeVëgzhudê'op houden te bestaan, voort te zetten. De nieuwe Redactie zal trachten, zoo veel in haar vermogen is de algemeene belangen van dit gewest te behartigen en vooral die onzer gemeente niet uit het oog verliezen. Alle stnkken welke daartoe bevorderlijk zijn, zullen zooveel mogelijk in dit blad worden opgenomen. Het weekblad zal steeds de gematigd liberale richting voorstaan terwijl geen stukken godsdienstige of persoonlijke kwesties behelzende zullen worden op genomen. Het wordt voortaan éénmaal 's weeks uitgegeven. De abonnementsprijs is 4 per jaar. De advertentiekosten zijn van ■15 regels ƒ0.GO, iedere regel meer7'A cent, waarvan heeren Notarissen, Zaak waarnemers, Bockhandelaars en Postdi recteurs 10 pCt. rabat genieten. Ondergeteekende hoopt dat ook buiten deze gemeente zal worden medegewerkt tot instandhouding en bloei van dit week blad en heeft de eer tot dat einde zich minzaam bij het publick aan te bevelen. Sluis, 1 Juli 1875. P. STEINZ. Duitschi.and. Bij gelegenheid der Pius- feeslen hebben Ie Rheine ongeregeldhe den plaats gehad. Be ingezetenen hadden besloten vlaggen en versieringen uit te hangen cn denCalvarienbergaldaar.savonds te verlichten. Van de R. K. kerktoren woei cene vlag. 't Een en ander werd door do politie verboden, echter werd aan dit verbod geen gehoor gegeven en moest dc politie tusschen beide treden om 't ge geven hevel te doen handhaven. 11e Bur gemeester werd met ce;i mes gewond en naar een hotel vervoerd. Do pastoor heeft vervolgens het volk tot rust on orde ver maand waaraan schijnt gehoor te zijn gegeven, I)e minister Falk wordt op zijn rondreis door de Rhijnprovincie overal mei luister ontvangen dit is zeker niet van gewicht ontbleol Gaar hij als Minister van Eore- dienst en Onderwijs natuurlijk de ultra- montanen uiet tot ,'riend heeft. De benoemingen van kerkbesturen en van ecne gewestelijke Vertegenwoordiging moet voor lo October a. s. plaats hebben. Men verwacht veel tegenkanting van de zijde dor Katholieken. Graaf Arnim is schuldig verklaard aan verduistering van documenten onz. en ver oordeeld tol 9 maanden gevangenisstraf, zijn advocaat is in appel van 't vonnis gekomen. Bij eventueele bevestiging van 't vonnis of vermeerdering van den straftijd ziet men toch tc gemoet dat aan den graaf gratie zal verleend worden. In Beheren heerselit veel agitatie over de verkiezingen. Een correspondent van een ultramontaansch blad geeft den raad zich aan de liberalen te spiegelen zich niet te vergenoegen met klagen in dag bladartikelen maar moed te toonen om in dezen te handelen. Vooral wijst hij op do flaauwheid der geestelijken. Be heer Krupp te Essen de bekende fabrikant in oorlogsmaterieelheeft per soonlijk oen aanklacht ingediend bij den Keizer van Oostenrijk, wegens het schenden van een geheim door den Minister van Oorlog in zijn rijk. De weerstand-commissie had het door generaal Uchatius uitgevon den staalbronzen geschut aangenomen het blijkt echter dat Krupp de uitvinder is en een model onder geheimhouding aan don Minister had gezonden. Niettegenstaande het ongunstige weder heeft de Keizer van Duitsehland te Ems, den ter zijner eere gehouden roei wedstrijd bijge woond. Er waseene talrijke menigte bijeen. Van de vijf tochten met twee-, met vier- riems en met Groenlandsche booten be haalden de Keulscbe Roeivereeniging in twee en de Frankforter in drie tochten de hoogste prijzen. De Frankforter Verèeni ging ontving uit handen van Z. M. den Keizerlijken prijs. De werkstaking in het Oostenrijksciie Brunn noemt een kwaadaardig karakter aan de patroons hebben definitief de loons- verhooging geweigerd, en de werkstakende arbeiders worden thans definitief ontslagen. Voortdurend worden werklieden gearre steerd die door bedreiging anderen trach ten terug te houden van hel werk. Bit. Madrid gaat men voort te berichten van belangrijke "troepenbewegingen; Lorna heeft de Carlisten gejaagd uit de dorpen Vilknueva en Mercadillo, in de provincie Burgos generaal Tello heeft een beweging gemaakt van Miranda naar Vittoria, waar hij is aangekomen zonder tegenstand van de Carlisten te hebben ontmoet. Hot jagen blijkt dus nog al gemakkelijk te gaan. Generaal Moriones is benoemd tot Mar kies van Oteiza wellicht dat de repnbli- keinsche of voor 't minst hoogst liberale gevoelens van dezen hoofdofficier nu wat kalmeoren. De commissie, die do grondslagen moest vaststellen van de nieuwe constitutie, heeft tot in het holst van den nacht gediscus sieerd over de individueele vrijheid, maar is tegen den morgenstond nog met onver richter zake uiteen gegaan. De Ministeriëele bladen deelen mede, dat do verkiezingen voor de Cortes in October zullen plaats hebben en de bij eenroeping van de Kamer in November. België. Door de Kamer is, na langdurige debat ten, met algemeene stommen (74) een hoogst belangrijk wetsontwerp aangenomen, betref fende het transport van landverhuizers. Deze wet brengt deze aangelegenheid onder het toezicht van het Ministerie van Buitenland- sche Zaken. Aan de agentschappen voor emigranten worden allerlei verplichtingen opgelegd: o. a. gedwongen assurantie, scha devergoeding voor eventuele verliezen, enz., waaraan op straffe van intrekking der auto risatie voklaau moet worden. Bovendien zul len bij maatregel van inwendig bestuur worden vastgesteldde voorwaarden dei- autorisatie de redenen waarvoor die gewei gerd of ingetrokken kan worden; het bedrag en de wijze der borgstelling; de inspectie van alles wat op de emigratie betrekking heeft; ijet vereischte logies der passagiers; de ver plichtingen der agentschappen en gezagvoer ders van de landverhuizers-schepen; de wijze van inspectie der schepen enz. enz. Eindelijk bevat de wet nog enkele bepalingen, waar mede beoogd wordt misbruiken tegen te gaan, welke zich van lieverlede bij het transport van landverhuizers hebben voorgedaan. Weinige dagen geleden is in de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers, liet wen- schelijke heeproken, om voor het einde dezer zitting, het wetsvoorstel omtrent de uitbrei ding van spoorwegen en aanleg van tramways in behandeling te nemen, en speciaal aange drongen op eene spoorwegverbinding tusschen Ostende en Blankenberglie, terwijl ook liet verlangen beaamd en in liet verslag opgeno men is, tot verlenging van den ijzerenweg van Iieijst langs Knocke naar de richting van dc Nederlandsclie grenzen. In cene andere zitting dier Kamer wees de heer Crugt vertegenwoordiger uit Oost- Vlaanderen, oh de meer en meer straffeloos toenemende nachtelijke wildstrooperijcn,waar van weinig tijds geleden een ijverig Burge meester nog het slachtoffer geworden was, en verlangde in het belang der algemeene veilig heid dat dit oogluikend toelaten en ten platte lande gewapend loopen moest ophouden en door meerpolitie-toezicht krachtdadig behoor-

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 1