HIEUWS- El ADVERTENTIEBLAD VAI WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAAIDEREI. N°. 49. Zestiende Jaargang. A0. 1875. Vrijdag 24 Juni. Poliliek Overzicht. Dit Weekblad verschijnt iedereu Dinsdag en Vrijdag. Prijs, per drie maanden voor het voormalig 4de district Zeeland ƒ1,15; voorde overige plaatsen des Rijks, franco per post f 1,30. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Prijs Advertentie», van 1 5 regels f 0,75 elke regel daarboven f 012Groote letters naar liet getal gewone regels die zij beslaan. Voor den Werkenden stand en Weldadigheid 6 Ct. per regel. Ingezonden Stukken en Brieven, de ltedactie betreffende, benevens Advertentie» en geigone Berichje^nf Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles PI De ondergeteekende maakt bekenddat met 'lo Julij aanstaande de uitgave van dit Wekblad voorloopig eens per week zal plaats hebben legen -3L per jaar en dat de advcr- tentiekosten zullen gerekend worden van 15 regels f 0.00 en iedere regel daaren- loven w7lk CcnL Groote letter naar plaats ruimte. Ileeren Notarissen, Zaakwaarnemers, floek- bandeloars en Postdirecteurs genieten 10 pCt, rabat. Het Blad zal des Donderdags avond worden uitgegeven. IE». Steinz. Ttreeiiiiiiii tot teToriering ra !t Tolksonaerwijs in Zeenwscli-Vlaaiiilereiis Westelijk fleet. Sedert jaren is bij mij de overtuiging ge vestigd, dat in de school alleen datgene moet onderwezen worden, wat de mensch later in '.maatschappelijk leven noodig heelt. tn een landwaarin zoovele kerkgenoot schappen bestaan, waarin zoo veel menschen rriet verschillende godsdienstige overtuiging naast elkander moeten lévenis bet onmo gelijk dat de vrede bewaard kan blijven indien de kinderen van jongsaf opgevoed worden in scholen, waar zij andersden kenden lecren verketteren. liet onderwijs in den godsdienst is eene zaak die de school niet aangaatmaar dat alleen dooi' het kerkgenootschap en het huis gezin gegeven mag wordenhet onderwijs in de leerstellingen eener kerk mag alleen gegeven woiden door de leeraren van dat kerkgenootschap en de ouders. Die toestand heeft zoo bij ons al jaren lang, bijna eene eeuw bestaan, en tot nog toe le-cil men d: arvun de besle vruchten gezien. In ons districtin onze provinciein ons gelieele Rijk wonen de belijders van verschil lende godsdienstige belijdenissen, opgevoed op de openbare schoolvreedzaam naast elkan der er heerscht eene algemeene verdraag zaamheid. Ik roep u allen tot getuigen, die dit leert, en op de openbare schoolof liever op de neutrale schooluwe opvoeding hebt ontvan gen en vraag liet u in 't openbaar af, of gij die openbare school ten laste kunt leggen dat zij zich beijverd heelt om uwe godsdien, stige overtuiging te ondermijnenol uit te roeien Kunt gij van baar gdtuigen, dat zij zaden van godsdienslloosheid van afkeer tegen den godsdienst bij u beeft uitgestrooid Kunt gij tegen haar inbrengen, dat zij een werktuig is geweest in de banden van bet eene kerkgenootschap om kinderen van leden van een ander kerkgenootschap tot eene andere overtuiging te brengen Neen niet waar; nieinend uwer zal zooda nige beschuldiging legen haar inbrengen I En toch zijn er mannenwelke die volks school willen dooden. Zij willen scholen, waar het kerkelijk dogma onderwezen zal wordenwaar de kinderen van elk kerkgenootschap afzonderlijk onderwijs zullen ontvangen. Waarom Omdat zij de kinderen van jongs af gewen nen willen om te loopen in een gareeldat zij voor 't menschdom hebben gemaakten dat hen in de gelegenheid stelt aan hunne heei'schzuclit den vrijen teugel te vieren. Van alle zijden wordt het volk opgezweept aangedrevengefanatiseerd om dat doel te bereiken. Met den mond vol van Christus, van gods dienst, zijn hunne daden eene aaneenscha keling van overtredingen van de wetten, die Christus ons gelaten heeft; omdat zij zoeken niet naar de zaken die [Godes zijn, inaar naar geld, eer en aanzien! Mogen wij nu van onze zijde geene ver- eeniging oprichten, om tegenover hen, die ons terug willen voeren naar den lijd der middeleeuwen, machtig te zijn, en de volks school, de school die voor ieder toeganke lijk is te handhaven niet alleen, maar haar ook te verbeteren en de beletselen op te heften, die haren verderen bloei beletten? De tijd van lauwheidvan onverschillig heid, van vrees moet voorbij zijn. Tegen over de daden van mannen, die onze maat schappij, die den staat, die ons zeiven met den ondergang bedreigen, moeten wij too- nen mannen te zijn. die weten wat zij wil len, maar die dan ook door allerlei wettige middelen trachten te verkrijgen, wat zij willen- Daarom is door 59 personen uit Oostburg Aardenburg, Groede, Sluis, St. Kruis, Water- landkerkje, Breskeus, en Schoondijke eene vereeniging opgericht tot Bescherming van die volksschool, tol bevordering van het volks onderwijs. Die vereeniging geconstitueerd zijnde heeft een reglement vastgesteld, een Destuur gekozen en zal eerlang gedrukte ex- cmpllareii van liet reglement ter teekening aanbieden in de verschillende gemeenten van dit district. .Mocht men algemeen deelnemen aan eene vereeniging die een nauwe band kan wor den hen, tusschen die eendracht en verdraag zuumheid alleen verwachten van de volks school. Slaande de vergadering werd den heer Mr. J. P. Pi. Tak van Poortvliet per tele graaf mededeeling gedaan dat men ZEd tot eerelid der vereeniging geproclameerd had. De Voorzitter der vereeniging ontving daar op het volgende telegram terug:Wil aan Vereeniging Volksonderwijs Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen mijnen dank overbrengen, voor het zeer gewaardeerd blijk van vertrouwen mij door haar geschonken. A. 21 Jan. 1875. G. A. V. v. 0. Zatardag heeft in de Nationale Vergade ring een kleine scene plaats gehad tusschen Garnbetta en cenige Bonapai'tislen en wel naar aanleiding van de zeer te onpas gerezen vraag aan wie de schuld voor denjongsten oorlog was toe te schrijven. Garnbetta beweerde, dat alle verantwsordelijkheid |de Bonaparlistisehe partij moest Lreff'.n. terwijl de Bonapartistan beweerden, dut de oppositie in wijlen het Wetgevend Lichaam van lrles de schuld was Een en ander ging vergezeld [van het daar bij behoorend tumult. Maandag werd in Engeland de achtender tigste verjaerdag gevierd der troonsbeklim ming van 11. M. de Koningin. /Van de mi nisters welke in 1837 voor haar den eed van tronw aftegden, zijn nog slechts twee in leven namelijk Graaf Bussel ,die eerls- daags 8Z jaar wordt en do 73jarige Graaf Grey. Van het [Lagerhuis, 't welk in 1837 ziltiing had zijn nog siechts Tien overgebie- die in hel tegenweordig PilrlementJ zitting hebben o. a. Lord Bruce, Lprd Cavendish, Cowper-Temple, Roebuck en Gladstone. Heden, Dinsdag wkrdt eene door de Re geering bijeengeroepen vergadering der con servatieve meerderheid gehoudeu, teneinde te beraadslpgen over de beste wijze om het pro- gr. mma van 't Parlement te bekorten, Een aantal entweepen [zullen waarschijnlijk moe ten worden ter zijde gelegd— een maatre gel die in 't parlementair spraakgebruik »de moord der onnoozelei» genoemd wordt.

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 1