KIEZERS! NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N°. 4.7 Zestiende Jaarga ng. A°. 1875. Vrijdag 18 Juni. Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district Zeeland f 1,15voor de overige plaatsen des Pijks, franco per pos' f 1,30. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Prijs Advertentien, van 1 5 regels f 0,75 elke regel daarboven f 0,121/2.Groote letters naar het getal gewone regels die slaan. Voor den Werkenden stand en Weldadigheid 6 CL per regel. Ingezonden Stukken en .Brieven, de lledactie betreffende, benevens Advertentien en gewone Berichten of Mededeeliugen van Correspondenten, te bezorgen hij den Uitgever dezer, alles PP AN CO. De ondergeteekende geeft bij dezen zijne geëerde abon- né's en begunstigers te kennen dat hij zijn recht van uitgave van het n Sluisch Weekblad" heeft overgedragen aan den heer P. STEINZ drukker alhier, te rekenen van 1 Juli a. s. Onder dankbetuiging voor het zoo veel jaren genoten vertrouwen, neemt hij de vrijheid ge noemden heer STEINZ als zijn opvolger aan te bevelen. .t. Zich aan het bovenstaande rcfereerende heeft de ondergeteekende de eer aan het geacht publiek bekend te mdken, dat door hem als eigenaar-Uitgever, de uitgave van het j> Sluisch Weekblad zal worden voortgezet, te rekenen van af den 1 Juli a. s. waartoe hij zich bij het publiek ten zeerste aanbeveelt. Hij stelt zich voor in dat blad, steeds de gematigd liberale beginselen voor te staan en zich geheel te onthouden van de bespreking van kwesliën of geschilplaatsen op godsdien stig gebied. De wijze van uitgave, de vermindering van abonnementsprijs en advertfe'ntiekosten zullen nader bekend gemaakt worden. Sluis, 17 Juni 1875. p steinz. Le géant tombe et ces nains sans mémoire A T esclavage ont voué 1' univers. De vorige week is voor ons, voor alle li beralen in den landebij alle redenen van tevredenheid, die zij ons gegeven heeft, eene week van teleurstelling geweest 1 Den heer Mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, afgevaardigde voor het Kiesdistrict Middelburg, een man van buitengewone kennis en van rustelooze werkzaamheid is, door 1099 Kies- bevoegden de toegang tot de Kamer ontzegd: slechts '1059 Kiezers hebben getoond, dat zij hem om zijne ongemeene gaven en zijne groo- te verdiensten op prijs wisten te stellen. Yan waar die minderheid nu het een man betrof, die zich tegenover het vaderland in 't algemeen, die zich tegenover Zeeland en wel tegenover dit Kiesdistiict zoo verdienste lijk heeft gemaakt? Van waar die verregaande ondankbaarheid jegens den man. die zoovele ondernemingen, welke den bloei van Zeeland moesten bevor deren met zijne beste krachten ondersteun de? Men denke slechts aan zijne bemoei ingen in het voorstel van den heer S. Jacob om eene stoomvaartlijn van Ylissingen op Amerika te krijgen, aan het droogdok te Ylis singen aan zijn voorstel om ook dit ver geten koekje van een spoorweg voorzien! Van waar? Lezers, er zijn drie minderheden in ons va derland drie minderheden zoo gering, dat elk op zich zelve niets zou vermogen; drie minderheden, waarvan er twee tegenover el kander staan als water en vuur, en waarvan de derde geene beginselen heeft, die zich niet bij alle partijen aansluiten, welke haar op de been helpen houden. Die drie pa.lijen zijn do Katholieke en pro- testantsche clericalen en de conservatieven. Die drie partijen hebben zich aaneenge sloten om eiken liberalen kandidaat to bestrij den zoo mogelijk door een der hunnen te vervangen; die drie partijen aangevoerd door de geestelijkheid, door dweepzieke predikan ten en zalvende evangelisten hebben in dit district eene overwinning behaald, die mij en met mij alle weidenkenden diep getrof fen zal hebben. Duizend negen en negentig Kiezers, waar van het grootste gedeelte ongetwijfeld niets meer zijn dan Kiesmachines, zijn opgezweept geworden, opgehist, gefanatiseerd De geestelijkheid, zoowol de orthodox-pro- testantsche als do Roomsch Katholieke heb ben het land afgeloopen om den Kiezers te prediken dat Christus geleerd heeft, dat zijn koninkrijk niet van deze aarde is, zult gij vragen neen lezers, om de Kiezers on der eea mom van godsdienst te bewerken op zoodanige wijze, dat zij hun doel kunnen bereiken. Wij liberalen overtuigd, dat in Nederland geen vrede kan heerschen of de verschillen de kerkelijke gezindheden moeten van jongs af naast elkander op de openbare school wor den grootgebracht, waar zij lot nu toe ge leerd hebben elkander te verdragen, zonder dat die verdraagzaamheid ooit aanleiding gegeven heeft dat zij van het eene kerk- genootsshap naar het anderewij verlan gen vrijheid voor al die wijzen van Gods- vereering die men reeds uitgevonden heeft en nog zal blieven uit te vinden, maar wij verlangen tevens, dat die Godsvereering blijft binnen het kerkgebouw, binnen de woning opdat de vrede bewaard blijve. Wij willen de openbare school, omdat daar neutraal onderwijs gegeven wordt, omdat daar den kinderen geleerd wordt elkander te verdragen, elkander lief te hebben, naast el kander te wonen, zonder over verschil van godsvereering te twisten cn wij laten het aan de voorgangers der verschillende kerkge nootschappen om de jongelingen en jonge meisjes bekend te maken met de dogma's hun ner kerk. Wij verlangen gelijke rechten voor alle burgers Eii de clericalen Vraagt het aan de geschiedenis. Daar waar zij aan 't hoofd stonden, werd alle wijsheid gedood; niet alleen verlangden zij liet roer in handen te hebben, maar medoogenloos ver volgden zij al degenen, die van hunne ziens wijze verschilden. En diezelfde richtingen op kerkelijk gebied; do clericaïe Katholieken'die de protestanten, overal hebben vervolgd; de clericaïe protestanten die waar zij de macht in handen hadden, alle andersdenkenden van alle burgerlijke rech ten uitsloten; die zelfde richtingen, die meer dan eens de wereld beroerd en tot een bloed bad gemaakt hebben, omdat zij elkander niet kunnen verdragen; die zelfde richtingen heb ben in Nederland een verbond gesloten; een afschuwelijk verbond een monsterverbond om de liberalen te bestrijden te vermietigen, alleen omdat deze verlangen gelijke rechten voor allen! en niet alleen die verlangen, maar ook steeds getoond hebben die te willen geven. Door dat verbond is onze afgevaardigde de heer J. P. R. Tak van Poortvliet van zijn zetel geworpen. Met groote woorden heeft men het volk zand in de oogen gestrooid. Moet ge zoo lees ik in een der pam fletten, waaraan de vorige week zoo rijk is geweest, en wel in dat vuilaardig stuk dat door den predikanten van Oostburg P. K. Dommisse, van Middelburg J. V. Nonhebei, van Domburg van Schelven mede onderteo- kend is niet geregeerd werden in den geest des ongeloofs en naar wetten steed.s meer in strijd met het hoogste gezag, met ons roemrijk verleden en met de duurge kochte en eenmaal bezworen vrijheid, dan moet ge met ons mannen kiezen, die aan onze volkshistorie, aan dat gezag »en aan vrijheid voor allen vasthouden." Lezers, hebt go al do laagheid van dien volzin doorgrond? De mannen, die den Bij bel weder op school willen hebben, waar door de school natuurlijk voor alle Katho lieken gesloten wordt; die mannen, welke aan

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 1