Poliliek Overzicht. BINNENLAND. Ingezonden stukken. zijdie in de lire des gevaars bereid zouden zijn hunne plaats op de bres in te nemen, zich herinnerendat e;n krachtige aanval alleen dan kan worden afgeslagen wanneer de verdediging vooraf behoorlijk is georga niseerd. Dat ook de roepstem, door de Vereeniging Volksonderwijs weerklank vinde bij velen en hen bewege, zich bij haar aan te sluiten, zoodat zij in waarheid worde het vereeni- gingspunt voor allendie onder eene ge meenschappelijke vaan wenschen le strijden voor onze volksschoolen die de verstan delijke en zedelijke ontwikkeling des volks beschouwen als het paladium der nationale onafhankelijkheid. De Vereeniging rekent op uwe medewerkingvolk van Nederland beschaam hare verwachting niet. October 1874 Het Hoofdbestuur der Vereeniging lot be vordering van lid Volksonderw,in Nederland, I. F. v. HUMALDE v. EYSliXGA, Voort. A. M1 JEN'S, Onder-Voorzitter. E. van LIER, Penningmeester. C. van RIET. A. BLOEMBERGEN' Ez. W. W. van LEN'NEP. A. KERD1JK P. POSTMA, Alg.Secretaris. Zou het niet van belang zijn 0111 ook in i dit district eene vereeniging op te richten tot bevordering van het volksonderwijs in I Nederland? Indien cenige personen even als ik van het noodzakelijke daarvan overtuigd zijn, zouden zij mij genoegen doen mij zulks per brief kaart te melden; wij kunnen dan eene samen komst houden te Oostburg om die zaak ver der te bespreken. Tegenover de clericalo vereenigingen, die de volksschool op alle mogelijke wijze ver guizen mag wel eene vereeniging bestaan om haar te beschermen en meer en meer te ver edelen Aardenrurg 9 Juni 1875. G. A. VORSTERJIAN VAN OtJEN. Op recht hartelijke en welsprekende wijze heeft Maandag 11. de President der Fransche Nationale Vergadering, de Hertog d'Audiffret-Pasquier, hulde gebracht aan de nagedachtenis van den heer Charles de Remusat. De overledenedus sprak Pasquier, was een der grootste sieraden van het land en van deze Vergadering. Gedurende de Res ta ure tie, onder het Juli-Gouvernementals publicist, als Afge vaardigde en als Minister, altijd is de Remusat geweest een beslist verdediger der liberale ideeën. Het Keizerrijk, dus vervolgde Pasquier, heeft de Remusat de eer aangedaan., hem op de lijst der verbannenen te plaatsen, en later verbond de over ledene op roemvolle wijze zijn naam en wijdde hij zijn krachten aan de bevrijding van het grondge bied. De Remusat was in deze Vergadering een bemind collega, getrouw aan zijne oude vrienden, zelfs al deelden sommigen op 't laatst zijne staat kundige gevoelens niet. Men begrijpt, dat deze woordencn vooral die welke op het Keizerrijk betrekking haddendoor de liberale fracties levendig werden toegejuicht. Die korte redevoering heeft te Versailles groote sensatie gemaakt. Vooral spreekt men veel over de warme bewoordingen, waarin het liberaal karakter van den overledene werd verheerlijkt. Men be schouwt de redevoering als een evenement en een soort van manifestatie tegen de veelszins anti-libe rale ideecn van sommige leden der tegenwoordige Regeering. Prins Charles, jongste zoon van den Graaf van Parijs, is Maandag plotseling overleden. SLUIS 10 Juni. Zoo even vernemen wij, dat onze kundige mi flinke afgevaardigde Tak zijne plaats zal ruimen voor Jlir. De Jonge die bij de jongste stemming met eene meerderheid van om streeks veertig stemmen gekozen is. Zal dit de laatste les zijn, die de liberale kie zers in onze streek zullen noodig hebben, vóór zij zicli aan eónsluiten AARÜENBURG 9 Juni. Gisteren avond werd aan het echtpaar d'Hondt dat zijn gouden brui loft vierde eene serenade gebragt door de muziek - sociëteit en de Boldermaatschappij, Tevens werd aan de oudjes door den voorzitter der Gaai- schieters eene aanzienlijke som ter hand gesteld, die door vrijwillige inschrijving bij een gebracht was. Tot ziekenvader in heL Gasthuis alhier is be noemd Moll, thans winkelier en leurder te Wa terlandkerkje. Een buitengewoon bericht dei- Midd. Ct. meldt omtrent den uitslag' der verkiezing te Goes dat Uitgebracht werden 1284 stemmen waarvan op den lieer mr. P. II. Saaijmaus Vader 719 stemmenen op den lieer mr. M. J. de Witt Hamer 531 zoodat eerstgenoemde is herkozen, Met alle kracht, wordt aan den bouw der ko lossale fabriek van onbreekbaar glas, te Leerdam, gearbeid, zoodat de heeren Jeekel, Mijnssen en Co. zich voorstellenreeds met Augustus het nieuwe artikel in den handel te brengen. Voort durend wordt Leerdam door vele vreemdelingen bezocht, om zich persoonlijk van de waarheid der berichten te overtuigen. De directie der fabriek stelt gedurende de drie eerste dagen der week, belangstellenden in de gelegenheid het nieuwe fa brikaat te bezichtigen. Als een gevolg Vctn de nieuxve regeling der communicatie in deze streek verzoekt men ons mededeeling te doen, dat een telegram, Woens dagmiddag te 2 uren uit s Hage verzonden eerst den volgenden dag 's middags 12 uren te Hein- kenszand ontvangen werd. Go esse he Cl. Dat de nabijheid van de dienaren der Justitie niet altijd veiligheid voor personen en goederen ten gevolge heeft, bewijst de diefstal van 16 kippen en een haanwelke Zaterdagnacht bij den oud veldwachter Heijtveld, te Scheveningen wonen de op den in den omtrek algemeen bekenden „Bataafschen boer", gepleegd werd. De kloppartij, welke op den tweeden Pinkster dag nabij Gent is voorgevallen tusschen proces- siegangers en anti-processiegezindenis een veld slag ia het klein geweest. De uitslag is geweest als volgt: 1 doode, 4S die gedurende 10 dagen ongeschikt zijn geweest om te werken, 170 ge kwetsten en 656 gekneusden. O Mijnheer de Redacteur! In het vierde district van Zeeland vindt men verscheidene gemeenten, waar de kerk geene ei gendommen bezit, zoo dat de kerk moet onder houden worden door liefdegiften en hoofdelijke omslagen. Heeft men ten allen tijde en in alle plaatsen belang bij 't geen de kerkbesturen met de kerkfoudsen uitrichteuin die gemeenten waar hoofdelijke omslag betaald moet worden zal men het den betalers zeker niet kwalijk kun nen nemen, dat zij gaarne weten, waar huil geld blijft en op welke wijze het daar gekomen is. In Zuidzande hebben in den laatsten tijd eeni- ge gevallen plaats gegrepen, die sommigen betalen- den lidmaten niet bijzonder bevallen; goed gemo tiveerde klachten bij 't hooger bestuur hebben tol nog loc-niets uitgewerkt, daarom nemen wij thans het wapen der publiciteit te baat, en ver zoeken U, mijnbeer de Redacteur, het volgende in uw veelgelezen weekblad op te nemen. De voorzitter van kerkvoogden noodigde de ambachtslieden uit deze gemeente uit om den 28 Februari IS74 aanwezig te zijn in de consistorie kamer; daar gekomen vernamen deze uit den mond van den president kerkvoogd, dat er eene aanbesteding zou plaats hebben van timmer- met sel- en schilderwerk, van welk werk, ofschoon aan die aanbesteding hoegenaamd geene publiciteit gegeven en er zelfs geen bestek genaakt was, hij nu aanwijs zou doen. Ofschoon het bestek den i 4en Maart eerst klaar was, liad toch de aanbe steding den 7en Maart plaats, bij welke aanbe steding het schilderwerk werd aangenomen door een vollen neef van den voorzitter en van een Kerkvoogd, die met het verder toezicht belast was. Ook liet timmer- en metselwerk werd aanbe steed. Wij hebben ons toen gewend aan het college van toezicht met verzoek om de zaak eens te onderzoeken. Dat onderzoek had plaats en of men de zaak niet. heel zuiver vonddurven wij niet heslissenmaar zooveel is zeker, dat lo Januari 1875 nog geen spijker geslagen, nog geen kwast i verf uitgestreken was. 't Werk scheen opgezegd te zijn. Maar de timmerman, die de noodige materialen aangeschaft en in orde had gebracht, vraagde om zijn geld of om vergoeding voor de door hem geleden schade. Om een eind aan de zaak tc maken heeft men het werk, dat den 7n Maart 1874 aan besteed was, in 1875 laten afmaken cn uit de begrooting van '74 betaald. In Februari van dit jaar was er eene soortge lijke aanbesteding. Zonder eenige publieke bekend making ging men in de consistorie over tot het aanbesteden van timmer- en schilderwerk. Van het eerste was een bestekvan het tweede niet en wederom is diezelfde neef aannemer geworden. Nu vragen wij in gemoede, of het in 't belang van de betalende lidmaten is dat de aanbeste dingen zoo lang mogelijk geheim worden gehouden, en of het wel heel voordeelig voor hen zijn zal, dat men schilderwerk aanbesteedt zonder bestek, al is het dan ook aan een neef van den voorzitter der kerkvoogden Over die tweede zaak hebben wij ons wederom gewend aan 't college van toezicht, maar 't schijnt dat de wetten, die de kerkelijke zaken regelen, vrijheid verleenen om te doen wat men wil zon de dat het college van Toezicht veel macht heeft om soortgelijke ongeregeldheden te voorkomen. Men schijnt bij 't maken van die wetten veron dersteld te hebben, dat de christelijke kerk al tijd door ware Christenen bestuurd zou worden die, gaarne alle mogelijke licht over hunne han delingen verspreid zouden zien. Onze voorzitter is echter niet erg voor veel licht. Want ofschoon ik hem al meermalen mon deling en schriftelijk om inlichtingen gevraagd heb, wacht ik nog altijd het antwoord. Ik heb dit een en ander eens publiek, willen maken om onze medeburgers, die in de kerkelas- ten betalen, er opmerkzaam op te maken welke onregelmatigheden, er in onze gemeente plaats hebben Betalen moeten wij dat is niet meer dan billijkwij betalen voor de gemeente ook maar dan weten we ten minste hoe het besteed wordt daar alle zaken publiek behandeld moeten worden en ieder die wil, kan gaan hooren. Waar om worden de kerkezaken ook niet publiek behan deld? Hebben wij daarbij dan geen belang? Zoude het voor ons niet beter zijn, dat alle aanbestedin- g<?n zoo publiek nogelijk werden? Hoe meer con- curreutie toch hoe goedkooper werk en met wei nig te betalen zijn alle belastingschuldigen gediend. De eenige reden waarom ik dit schrijf is daar in gelegen, dat ik gaarne zou weten, waar mijn geld blijft en hoe het besteed wordt. Een betalend lidmaat.

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 2