BhX'NDXLA.Xi). *t Doet ine pleizier eens kennis mei je ge- ïnuakl te hebben Roets; denk nog eens over de zaak na, ik kom Ijter nog wel eens liij ie-— En na de wedergroet ontvangen te hebben, wandelde hij naar buis waar hein een heer lijk genot wachtte: een rijke disch met een extra liju.e flesch, om dat het kermis was. En toen mij later dit gesprek door Roets werd medegedeeld, toen dacht ik om den gi'ooten Leermeester, die het volk leerde door geschiedenissen en gelijkenissen en onwille keurig herinnerde ik mij zijn tredend ver haal van den rijken Farizeör en den armen tollenaar. INa het vertrek van mijnheer Koelman heerschle er een oogehblik tLilto. Willem nain eindelijk het woord: «Drommels Roets, dat heb je hem eens lekker gezegd hoor; en ik geef je in alles gelijk; dat zwieren en draai en langs straat 't komt niet te pas; maar je moet me toch permitteeren niet llielje te gaan dansen. Zonder dansen geen Kermis, dat weet je toch ook wel." «Dansen, wis on zeker mag je dat, maar zie je daar wou ik straks al van gespro ken hebben we gaan net doen als de groote lui. Wij gaan allemaal samen uit en we gaan maar naar één herberg, daar je 't entree in verteer hebt. Dat doe ik zoo jaar op jaar met mijn vriepden. Daar kun je j>. hart aan 't dansen ophalen en als het hal uit is gaan we weer samen naar huis. En wil jc dan met Mielje een beetje achter blijven, of oen beetje voorgaan, zie, ik kan wel lijden, dat het zonnetje in 't water schijnt, Willem, ik ziet zelfs wel graag, als 't water maar helder blijft." «En ving Willem aan «als de Ker mis over is, mag ik dan over Mietje blijven verkeeren Roets, om in 't najaar met haar tc trouwen?" Jongens, wat was hij blij, dat het er uit was. En wat dat Mielje een kleur kreeg! Pi ie steken vielen in moeders breikous! «En ga je dan weg?" vraagde de kleinste aan zijne zuster. Maar Roets bleef bedaard en antwoordde: «Miet te haastig Willem, niet te haastig. Je hebt nog geen geld genoeg, je moet' nog wat sparen en je moet ook een eigen huis koopen." «Vroeg getrouwd; vroeg in de zorgen. Jc kunt nu vooreerst kermis houden-, opliet overige komen we nog wel eens terug. We moeten toch Mielje der opinie ook nog eens hooren Maar Mietje antwoordde niet, haar hart was te vol. En ongemerkt had moeder glaasjes op ta fel gezet en ze gevuld met schuimend bier en opslaande klonk zij met haar man, en hare kinderen, en den aanstaanden schoon zoon, en wenschte hun Een pleizierige kermis! En hiermede geachte Lezeressen en Lezers eindig ik deze schets. Mocht zij 11 een oogenblik aangenaam heb ben bezig gehouden, dan acht ik mijne moei te ruim beloond. Mocht ik u een enkelen wenk gegeven hebben, die verdient opgevolgd te worden help mij dan om mijn doel, volksbeschaving door volksontwikkelingte verwezenlijken: Mocht ik bij 't peilen van maatschappelijke wonden soms hebben -zeer gedaan: vergeel die pijn, zie op mijn doel. En als het dan weer Kermis wordt, God geve U en mij haar in gezondheid nog dikwijls te heieven denkt dan een oogenblik aan den schrijver van dit stukje en «veest overtuigd, dat hij n een pleizierige Kermis loewenscht, een Kermis waar gij uw hart ophaalt als keuningen; een Kermis, waaraan gij nog jaren lang denkt, waarover gij tot in hoogen ouderdom spreken kunt zonder eemg zelfverwijt en zonder eenig naberouw! G. A. YORSTERMAN VAN OtJEN. (Slot.) Den len Juni is men begonnen met den aan leg van den steenweg van Oostburg naar St.- Marguerite. De bekeïiug is aangenomen door M. Burm van Zele die met spoed zijn werk zal afdoen. Men maakt tegenwoordig '30 meters daags; docli weldra wordt het getal werklieden verdub beld, zoodat liet werk binnen de tien eerste we ken zal voltooid wezen. Men schrijft uit Biervliet. Iii onze poldei-s, zoowel als in 'thoutland, hebben de veldvruchten door de late strenge vorst en de steeds aanhoudende felle droogte, veel gele den. De winteroogst staat hier over 'talgemeen dun bezet en is tenger opgewassen, bijzonder de gerst, de rogge en het koolzaad. Ook de klaver en 'tgras zijn geheel mislukt, derhalve lieerscht er veel gel) rek aan beestenvoeder. Wat hier vooral in een zorgwekkende toestand verkeert, is het vlas. Deze vrucht, waar van de kuituur zulk eene uitbreiding verkregèn heeft, dat zij de hoofdzaak van onzen landbouw gewor den is, heeft dit iffitr gedurig te kampm gehad tegen allerhande soort van ongevallen. Eerst be- vroos ze gedeeltelijk; later werd langen tijd haren groei verhinderd door schrale noordenwinden en gebrek aan vocht, en thans wordt ze doodge marteld door venijnige insecten. Van nu af worden er reeds verscheidene partijen vlas omgereden en indien er eerstdaags geen milde regen valt zullen de overblijvende weldra betzelfde lot on dergaan. De overige leute vruchten staan integendeel, tot heden toe meestal in een gunstigen zin, vooral de aardappels en de haver; en ingeval het weder den wasdom ervan niet langer blijft tegenwerken, mogen wij ons dienaangaande met de hoop op een goeden oogst getroosten. Te Zwolle is een driejarig meisje op straat door een vreemde vrouw opgepakt. Ze had een ouder zusje, dat op bet kind moest passen, een koekje laten balen, en in dien tijd bet kind medegeno men. Later is het teruggevonden bij een turfschipper, buiten de Diezerpoort, die bet, nadat de vrouw bet bad verlaten, opgenomen bad. In de vorige week is de predikant Eeich, tcDöberle, in Pruisisch Silezië, des avonds van een bezoek te- rugkeerende, in zijn tuin vermoord. Zijne zuster en zijne moeder, een gil hoorende, snelden naar bui ten, doch werden tegengehouden door een man, die der zusters met een bijl een diepe wonde aan bet hoofd toebracht, en, tewijlhij baar in de kamer terug drong, aan de moeder een slag gaf, dat zij wezen loos nederviel. Vervolgens brak bij een comodc open en maakte zich van bet daarin aanwezige geld meester. Dit alles gebeurde aan de achterzijde van bet buis Onderwijl was de dienstmeid, die reeds te bed lag, opgestaan en naar de voordeur gesneld, om de buren te hulp interoepen. Nauwelijks had zij haar angstkreet aangeheven, of zij hoorde dat er achter het huis een sein werd gelieven aan den man, die met de inbraak bezig was en die daarop onmiddellijk de vlucht nam. Daar de meid niets van den moord in den tuin bad vernomen en alleen de moeder en de zuster in bun toe standbewusteloos op den grond bad gevonden,besloten de toegesnelde buren den predikant te doen vlucht»n die, naar het zeggen van de meid, nog bij zijn ambtgenoot moest zijn. Deze laatste kwam zelf met den boodschapper terug ging met de buren overal zoeken en vond in den tuin het lijk van zijn vriend, wien blijkbaar met een bijl de hersens waren verpletterd. Bij de afzending van het berigt lag de zuster nog sprakeloos, doch was de moe der in zoover bekomen, dat zij de rechterlijke amb tenaren kon te woord staan. Daags daarna zijn te Breslau twee personen gearresteerd, van wie de een verdacht wordt den moordenaar te zijn. Men meldt uit Vianen, 29 Mei. [Ifcden min- dag omtrent. 2 ure werden de bewoners onzer ge meente verschrikt door een windhoos, vergezeld van bliksemvuur en donderslagen, die met akelig geloei van de huizen verscheidene dakpannen op de straat slingerde, en het water in de Lek op veront rustende wijze in beweging bracht. Aangaande de jongste wandeling van den lieer L. G, Ducbk. de Wit, worden de volgende bij zonderheden medegdeeld. De Heer de Wit had aangenomen, 0111 in dertig dagen van Amsterdam naarWeenen teloopen. Ilij heeft gedurende231 uren geloopen en is op den 26en dag op de plaats zijner bestemming aangekomen; gemiddeld liep hij dus 9 uur daags. Volgens den podometer) heeft hij gedurende dien tijd ongeveer 2 millioeu schre den gedaan. De grootste dagmarsch was van Del- bruck naar Warburg, een afstand van 12 uren. Hij droeg op den rug een ransel, waarin en kele kleedingstukken en een botaniseerdoos, waar in de topograpliische kaarten van de landen die hij doortrok. Als manchetkuoopen dienden hem een kompas en een barometer. Over 't gebeel heeft de voetreiziger gunstig we der op zijn tocht gehad, en slechts eenmaal bad bij een avontuur, dat slecbt bad kunnen afloopen. In Unter-Betzbach, tien uren van Weencn, zagen eenige door drank opgewonden lieden bem voor een Pruis aan. Best aangeschreven schijnen de Pruisen daar niet te zijn, althans toen hij eenige stappen buiten bet dorp was, kwam hem een ste vige boerenknaap, dien hij in een herberg ont moet had, ter zijde en schreeuwde hem in 't oor: //Pruisische hond!" Tegelijkertijd viel de beleefde onbekende hem om den hals en drukte bem zoo stevig, dat de Heer de Wit bijna geen adem kon balen en weldra op den grond geraakte, met den Pruisen-vijand op zich, die inmiddels boe langer boe woedender werd en bem dreigde te vermoorden. Gelukkig bad de waard achterdocht, daar de boer reeds in de herberg onheilspellende bedreigingen bad geuit. Hij ging bem dus na en kwam juist tijdig genoeg om den Heer de Wit te ontzetten. Aan de zwemschool te Amsterdam bad gisteren avond, omstreeks acht, ure een droevig ongeluk plaats. Een achttienjarig, veelbelovend jongeling, die zieli in bet diepe bassin met zwemmen ver maakte, voelde zich plotseling de krachten ontzin ken en verdween in de diépte. De aangewende bulp bleek te vergeefs te wezen; eerst twintig minuten later vond men bet lijk. Onder den titel //De getrouwen" komt in de Prov Gr. Ct. de volgende geschiedkundige herinne ring voor: Gedurende de onlusten der patriotten en oranje- lieden, welke in bet laatst der vorige eeuw de burgers van ons vaderland verdeelden, stond te Eenrum als predikant de beer G. J. G. Bacot. Z.W.Eerw. liet zich in woorden en geschriften dikwijls scherp uit over de andersdenkende partij, en was eindelijk genoodzaakt te vluchten. Er werd eene som van duizend gulden uitgeloofd aan dengeen, die den vluchteling in banden zijner vïj auden zoude stellen, De heer Bacot, die vermomd opreis was naar bet graafschap Benthem, las zelf

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 2