Poüliek, Overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND. MARKTBERICHTEN. kinderen moeten gebruiken om ooit iets te verdienen; die kinderen worden vaak verleid door 't slechte voorbeeld van andere werk lieden; ik weet dat er zijn, die op hun veer tiende jaar 't rooken iets alledaags, 't prui men iets mannelijks, 'tjenever drinken iets onmisbaars en 't vloeken iets kranigs vinden; maar hoe komt dat'? De vroegei e burgerstandwaartoe ook wij behoorden, is een neringdoende heerenstand geworden en wij, aan ons lot doorgaans over gelaten, staan alleen. Wordt vervolgd 't Bevestigt zich, dat, voor het oogenblik althans, in Frankrijk de vrees voor eene ministerieele crisis is geweken. De groote meerderheid der ministers, en zelfs Mac-Ma- hon, hebben zich met nadruk verzet tegen het bekende voorstel van den lieer Buffet, om nu reeds dadelijk, door eene verklaring omtrent de algemeene politiek, eene crisis uit te lokken. Te Gent en te Brussel hebben weer pro cessies plaats gehad. Ze zijn gelukkig zonder ongeregeldheden afgeloopen. Slechts hier en daar werd door het volk gedrongen en ge floten. Te Brussel werd een paar maal ge poogd den trein in verwarring te brengen doch zonder succès, daar de cavalerie de noodige voorzorgen had genomen. Von Bismarck is van zijne bezittingen in Lauenburg naar Berlijn teruggekeerd, om aan den Koning van Zweden zijne opwachting te maken. Bij den Bondsraad is ingekomen een adres van csn aantal Meklemburgers, waarin tot genoemd Lichaam 't verzoek wordt gericht het tot stand komen eener constitutie te be vorderen. Door de Provineial-Correspondenz wordt bevestigd, dat de bisschop van Munster dooi den gouverneur van Westfjlen is gesom meerd zijn ambt neder te leggen, wijl hij zich herhaaldelijk aan ongehoorzaamheid te gen de Staats-wetten heeft schuldig gemaakt. Op last der Berlijnsche Rechtbank is de te Postdam gevestigde vereeniging van Katho lieke gezellen gesloten, wijl ze doeleinden nastreeft, die gevaarlijk zijn voor het al gemeen. Uit Posen wordt gemeld, dat de grond bezitter Mankowski is gearresteerd,, omdat hij weigert te zeggen wie de geheimzinni ge vreemdeling was, die indertijd te Kwilcz den Proost Kick heeft geëxcommuniceerd. Mankowski moet het weten, want in zijnrijtuig is de onbekende naar Kwilcz gereden. Noch Koning Lodewijk., noch een zijner Ministers hebben ditmaal deelgenomen aan de Sacramentsdagprocessie te Munchen. Het schrijven van de Aartsbisschop van Munchen waarin Z. M. tot betere vervulling zijner ker kelijke plichten werd aangespoord, heeft dus weinig geholpen. De Italiaansche Kamer van Afgevaardigden heeft een wetsontwerp aangenomen, waarbij de prijzen van enkele soorten van tabak wor- verhoogd. Volgens de jongste berichten uit Spanje hebben de Carlisten bij Balaguer een zware nederlaag geleden. Hunne verliezen moeten zeer groot wezen. Een aantal chefs zouden gesneuveld zijn. Bij de onlangs te Madrid gehouden stie rengevechten, twee manneu zwaar gekwetst en twee zefls gedood. Slechts enkele, bladen nemen deze gelegenheid waar, om aan te dringenopde afschaffing dezer bloedige ver maken. ENGELAND. De Amerikaan Boyton is er in geslaagd, met behulp van zijn drijftoestel, 'tNauw van Calais over te steken. Men herinnert zich lioe, eenige weken geleden, zijn poging door 'truwe weer verijdeld werd. Ditmaal is hij gelukkiger geweest. Hij vertrok van Giasnez aan de Eransche kust, en betrad den Britschen wal Fan Bay, vlak bij den vuurtoren van South Eoreland. Hij was bij na vier-en-twintig uren in t water, en toch _was bij 't einde van den tocht geen zweem van af gematheid aan hem te bespeuren. De temperatuur van zijn lichaam was hoog, 99o wel een be wijs, hoe goed de drijftoestel in 't water de dier lijke warmte doet behouden blijven. De taaie Amerikaan werd hartelijk te Folkestone verwel komd, en zal ook te Londen een waren triomf beleven. Hij heeft overtuigend bewezen, hoe nut tig zijne uitvinding voor zeevarenden worden kan. Onder een verbazenden toevloed van belangstel lenden is de Noordpool-expeditie van Portsmouth in zee gegaan. De geestdrift was ongewoon groot; heel Engeland heeft de vertrekkende kampioenen voor de wetenschap en de nationale eer toege juicht. TURKIJE. In Klein-Azië heeft een verschrikkelijke aard beving gewoed. Een groot verlies van menschen- levens en eigendoAmen is te betreuren. In het dorp Streikli zijn van de 320 huizen 200 inge stort en de 100 die hieven staan zijn zóó geha vend, dat zij onbewoonbaar zijn, 31 inwoners van dit dorp werden gedood en 17 gewond. Te Tcho- ril werden van de 300 huizen 285 verwoest, 130 lieden stierven ten gevolge der ramp en men tel de 170 gewonden. In velen steden en dorpen was het even treurig gesteld. EGYPTE. Uit Egypte verneemt men, dat de heer de Les- seps weer onderhandelingen met de mogendheden gevoerd heeft over den tol op 't Suez-Kanaal. Daar de ontvangsten van 't Kanaal nu meer dan 30 millioen fres. per jaar bedragen, moest naai den door de internationale commissie vastge- stelden regel het tarief verlaagd worden. De lieer de Lesseps meent ondertusschen, dat een vermindering thans onmogelijk is, aangezien er dit jaar buitengewone uitgaven gevorderd zullen worden. De haven van Port-Saïd moet dieper ge maakt en in meer opzichten verbeterd worden, die in het Timsah-meer moet verwijd en de bocht in Ramlej uitgegraven worden om de scheepvaart ge makkelijker te maken. Deze werken zullen alleen reeds meer dan 30 millioen fres. kosten. De heer de Lesseps heeft zijn zoon naar Konstantinopel gezonden om de onderhandelingen over dit punt daar voort te zetten. SLUIS. Dinsdag middag 11. verkondigden ons het gewapper der vlaggen, en het gelui der klok, dat eindelijk de zoolang besprokene kwestie van den aankoop der Sluische vesting-gronden dooi de gemeente, tot een gelukkig einde was geko men. Met algemeene stemmen hebben de beide kamers der Staten-Generaal den afstand goedge keurd. Wij meenen het er voor te mogen hou den, dat deze gronden een ware grond voor de financiën onzer gemeente zullen zijn en blijven en een vast fonds zullen vormen, dat kan strekken tot de oprichting van veel nuttigs en schoons, dat anders, uit gebrek aan geld, zou moeten ach terwege blijven. I-Iulde dus aan hen, die tot deze uitkomst heb ben bijgedragen! Men meldt ons uit Zuidbevel and; De langdurige droogte doet ook hier haren scha delijken invloed gevoelen. Tarwe, rogge, erwten en paardenboonen staan uitmuntend, doch verlan gen naar regen. Koolzaad is bijna zonder uit zondering bevroren en voor een groot gedeelfe vervangen door suikerpeeën, die echter door de droogte zeer ongeregeld opkomen en daardoor voor een groot deel moeten omgeploegd worden. Overal is gebrek aan drinkwater en mensch en vee zien verlangend uit naar regen. Daarbij is er gebrek aan werk en vele arbeiders loopen ledig. Uit een goede bron kunnen wij mededeelen, dat alle werken gedurende de aflating van Neu- zensch kanaal op het Nederlandsch gedeelte uit gevoerd, ruim zoover volledig voltooid zijn, dat op het bepaalde tijdstip van 1 Juni, het kanaal weder aan reglementair peil kan worden aange vuld en dej scheepvaart onmiddellijk heropend kan worden, indien uit Belgie het benoodigde water daartoe worde aangevoerd, of de vordering hun ner werken zulks mocht toelaten. De langgewencche wet, waarbij wij weer goud geld in omloop zullen krijgen, is eindelijk door de tweede kamer aangenomen, welk voorbeeld ook zeker door de eerste zal worden gevolgd. De wee treedt reeds den 1 Juli dezes jaars in werking, 0m met 1 Januari 1876 te worden herzien. Tot op laatstgenoemd tijdstip blijft het aanmunten van zilveren standpenningen, anders dan voor rekening van staat, geschorst. Tot ons genoegen vernemen wij, dat de minis ter van finantiën van zins is bij wijze van proef aan eenige postkantoren de gelegenheid te openen tot het inbrengen en terugoutvangen van spaar penningen. De spaarbanken zouden geheel vrij en onafhankelijk haren tegenwoordigeu werkkring blijven vervullen, doch voor zoo verre zij zich be reid verklaren om gelden aan te nemen en met bijbetaling van rente uit te keeren ook van en aan hen, die gelden daartoe inbrengen bij de post kantoren of die aldaar komen opvragen, zouden zij in overleg met de postdirectie moeten aanne men een vast model voor de inrichting der livret- teu en voor de met de postdirectie te houden cor respondentie. De minister heeft aan de besturen der bestaan de spaarbanken een ontwerp der inrichting en re geling van de postspaarbanken gezonden, om daar over hunne opinie te vernemen. GRAANMARKT TE AARDENBURG. VERKOOPPRIJS PER HECTOLITER Tarwe Rogge Wintergorst Zomergerst Haver Paardenboonen Erwten Koolzaad Schokkers Aardap. p. 100k. DINSDAG, 25 Mei. 1875. f 8.50 a8.75 7.— a„ 7.10 -■ft// -• 0.00 H// 0.00 4.90 a,// 5,50 0.00 a/, 0.00 9.a„ 9.10 a a u a -■ DINSDAG 1 Juni 1875. 8,—a f 8,50 7.—a„ 7,10 -.a-. -.a 5.00 a 5.50 8.30 a,, 8.50 i a a„—

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 2